۰۹:۲۸ - ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 17 March 2018
کد خبر: ۴۹۱۳۳
معاون وزیر راه وشهرسازی در گفت‌وگو با «صما» تشریح کرد:
معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد: زمانی در بین سرمایه‌گذاران جهت مشارکت در نوسازی بافت فرسوده تمایل ایجاد می‌شود که وعده‌هایی که می‌دهیم عملیاتی شود و تحقق پیدا کند.
سه راس مثلث جذب سرمایه گذاری در بافت فرسوده/ توسعه ‌گران در غیاب امنیت، تضمین و تسهیلات ریسک نمی‌کنندسعید ایزدی در گفت‌وگو با «صما» با بیان این مطلب درخصوص برخی انتقادات نسبت به عدم استقبال سرمایه‌گذاران از مشارکت در نوسازی بافت فرسوده افزود: در وضعیت موجود هنوز نه بسته تشویقی و نه بحث‌های حمایتی عملیاتی نشده است.

وی ادامه داد: مشارکت بخش خصوصی زمانی عملیاتی می‌شود که توسعه‌گر واقعا ببیند از چه تسهیلاتی و با چه درصدی از سود برخوردار می‌شود و چه مشوق‌ها و تخفیفاتی به وی داده می‌شود و دقیقا اراضی و املاک برای ساخت مسکن در کجا قرار دارند.

هنوز زود است که بگوییم توسعه‌گران از طرح نوسازی استقبال نکرده‌اند

ایزدی با بیان اینکه اجرایی شدن این موارد زمان می‌برد، تصریح کرد: دولت در حال حاضر یک تیم اجرایی را به ریاست آقای نهاوندیان بسیج کرده که تک ‌تک این برنامه‌ها را اجرایی و عملیاتی کنند. بنابراین هم اکنون بسیار زود است برای اینکه بگوییم توسعه ‌گران استقبال نکرده‌اند.

وی در این راستا تشریح کرد: هنوز نه توسعه‌ گران نسبت به برنامه توجیه هستند و می‌دانند که ابعاد و ویژگی‌های آن چیست و نه آن بسته‌های حمایتی که دکتر روحانی اعلام کرده، اجرایی و عملیاتی شده است.

ایزدی با طرح این پرسش که در حال حاضر یک توسعه ‌گر اگر به بانک مسکن مراجعه کند، چه تسهیلاتی دریافت می‌کند، ادامه داد: هنوز تسهیلاتی در این بخش عملیاتی نشده است.

هیچ سیاست‌ ابلاغی در بخش نوسازی عملیاتی نشده است

وی با تشریح مراحلی که در این فرآیند طی می‌شود تاکید کرد: وقتی یک سیاستی ابلاغ می‌شود، برای اجرایی شدن آن باید یک برنامه تدوین شود. این برنامه باید متولی خود را پیدا کند و منابع لازم آن فراهم شود.

این مقام مسئول همچنین با بیان اینکه سیاست نوسازی بافت فرسوده ابلاغ شده و برنامه اجرایی آن هم مدون شده و به تصویب مراجع ذی‌ربط رسیده است، تاکید کرد: حال اولا باید منابع آن در بودجه سال 97 لحاظ شود که هرچند این امر انجام شده، اما هنوز سال جدید شروع نشده که تخصیص منابع انجام گیرد و بانک مسکن اقدام به ارائه تسهیلات کند.

معاون معماری و شهرسازی با بیان اینکه هنوز هیچ کدام از سیاست‌ها و برنامه‌های ابلاغی در بخش نوسازی بافت فرسوده عملیاتی نشده است، یادآور شد: به همین دلیل وقتی توسعه‌گر تسهیلاتی نمی‌بیند، پس تمایلی برای حضور در این عرصه از خود نشان نمی‌دهد.

وی تاکید کرد: اگر آن وعده ‌های داده شده و برنامه‌ هایی که پیش بینی شده تحقق پیدا کند، توسعه‌گران با کمال میل و رغبت در این فرآیند شرکت می‌کنند.

توسعه ‌گران در غیاب امنیت، تضمین و تسهیلات ریسک نمی کنند

ایزدی با بیان اینکه در این فرآیند توسعه‌گران به چیزی غیر از این لازم ندارند، گفت: مشارکت در اجرای این طرح امنیت می‌خواهد که ما تضمین آن را داده‌ایم. به تسهیلات نیاز دارد که شرایط اعطای آن فراهم شده است. همچنین امکانات و بسته‌های تشویقی لازم دارد که شهرداری هم در این زمینه اعلام آمادگی کرده است.

معاون معماری و شهرسازی در ادامه خاطر نشان کرد: ولی تا زمانی که شرایط این سه رأس مثلث فراهم نشود، هیچ توسعه ‌گری ریسک ورود به این عرصه را نمی‌پذیرد.

ایزدی با بیان اینکه البته توسعه‌گرانی وجود دارند که به شکل خاصی مثلا «شرکت سرمایه‌گذاری وابسته به بانک مسکن» پروژه‌ای را اجرا می کنند، اظهار داشت: اما برای اینکه این جریان دامن‌گیر کل جامعه حرفه‌ای ما شود، لازم است که این سه رأس یعنی امنیت سرمایه‌گذاری، تضمین‌های لازم، تسهیلات و نیز ابزار مالی و حقوقی لازم فراهم شود تا آنها وارد مشارکت در نوسازی بافت های فرسوده شوند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar