۱۱:۴۷ - ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ - 08 April 2018
کد خبر: ۴۹۱۹۴
انتقاد نایب رییس اول کمیسیون عمران مجلس در گفت و گو با «صما»:
نایب رییس اول کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با انتقاد از تخصیص بودجه ناکافی به بخش عمرانی کشور تاکید کرد: تخصیص بودجه ناکافی منجر به افزایش بیکاری در بخش پروژه‌های عمرانی شده است.
توقف 55 درصدی پروژه های عمرانی/ وضعیت پیمانکاران به سمت بحران پیش می‌رودعلیم یارمحمدی در گفت‌وگو با «صما» با انتقاد از کاهش 55 درصدی بودجه در بخش پروژه های عمرانی اظهار داشت: این به آن معناست که 55 درصد از پروژه های عمرانی کشور باید متوقف شوند.

این نماینده مجلس با اعلام اینکه نبود نقدینگی و اعتبارات مالی روی اجرای قراردادهای عمرانی پیمانکاران تاثیرات منفی به همراه داشته است، یادآور شد: در حال حاضر پیمانکاران به دلیل خرید لوازم و تجهیزات و مصالح ساختمانی مورد نیاز خود بدهکار هستند و با توجه به اینکه شرایط آنها لحظه به لحظه به سمت بحران پیش می رود، باید برای این منظور چاره اندیشی شود.

تحقق اهداف دولت در بافت فرسوده بسیار مشکلی است

نایب رییس اول کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به برنامه های بخش مسکن و ساختمان در سال 97 گفت: دولت در نظر دارد تا در سال جدید سیاست های خود را در بخش مسکن، در امر نوسازی بافت های فرسوده از طریق پرداخت یارانه و مشارکت مردم دنبال کند.

یارمحمدی با بیان این مطلب افزود: رییس جمهوری هم در نشستی که با مسئولان وزارت راه و شهرسازی داشت، به طور جدی به این مسئله پرداخت و آن را مورد توجه قرار داد.

وی با اشاره به تدابیری که در این زمینه اندیشیده شده است، اظهار داشت: بر این اساس قرار شده تا سود تسهیلات نوسازی را کاهش دهند تا سازندگان و مجریان ساختمان ها، برای استفاده از تسهیلات نوسازی با سود پایین انگیزه مشارکت پیدا کنند.

یارمحمدی ادامه داد: رییس جمهوری در این خصوص به بانک های مربوطه و بانک مرکزی دستور داده تا این مسئله را مورد توجه قرار دهند و به طور قطع در سال آینده اتفاقاتی در این بخش خواهد افتاد. اما در حال حاضر به دلیل تعلل بانک ها رسیدن به آن اهدافی که دولت دنبال می کند، کار بسیار مشکلی است.

عضو کمیسیون عمران مجلس همچنین تاکید کرد: دولت به طور قطع این هدف را دنبال می کند و اهداف هم در زمینه ساخت چند هزار واحد مسکونی در سال در مناطق فرسوده مشخص شده است.

دولت سختگیری بیشتری برای رعایت ضوابط ساخت و ساز اعمال کند

این نماینده مجلس در ادامه سخنان خود درخصوص راهکارهای ارتقای کیفیت ساختمان ها بیان کرد: با توجه به زلزله هایی که سال گذشته در کشور رخ داد و خساراتی که از این محل به کشور تحمیل شد، باید موضوعات را به صورت دقیق واکاوی و بررسی کرد تا دلایل وقوع این اتفاقات و خسارات مشخص شود.

یارمحمدی با اشاره به اینکه سازمان های نظام مهندسی و شورای مرکزی این مسئله را پیگیری کرده اند و گروهی از محققان هم در این زمینه فعالیت می کنند، تصریح کرد: دولت بنا به ظرفیت خود باید در بخش اجرای پروژه های مسکن و راه و ساختمان های دولتی، سختگیری بیشتری برای رعایت ضوابط ساخت و ساز اعمال کند.

وی با بیان اینکه رعایت استانداردها باید در تمام جوانب ساخت و ساز ازجمله مصالح ساختمانی مورد توجه قرار گیرد و به سمت و سوی تکامل پیش برود گفت: به این ترتیب هم در بعد اجرا و هم در بعد مصالح کاربردی و اجزای تشکیل دهنده سازه، ضعف های موجود برطرف می شود و شاهد این حجم خسارت ها درصورت وقوع یک حادثه نخواهیم بود.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۴
0
0
اغلب پیمانکاران ورشکسته شدند به علت کسری بودجه عمرانی دولت
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar