۱۵:۱۵ - ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ - 08 April 2018
کد خبر: ۴۹۱۹۹
سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با اشاره به جلسه مشترک این فراکسیون و وزیر نیرو گفت: طی ۵۰ سال گذشته بارش‌ها کم و هوا گرم‌تر شده از این رو با پدیده کم‌آبی روبرو هستیم و پدیده خشکسالی موقت است.

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با اشاره به جلسه مشترک این فراکسیون و وزیر نیرو گفت: طی ۵۰ سال گذشته بارش‌ها کم و هوا گرم‌تر شده از این رو با پدیده کم‌آبی روبرو هستیم و پدیده خشکسالی موقت است.

سیدحسین نقوی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به جلسه فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی که صبح امروز (یکشنبه، 19 فروردین ماه) با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو و معاونان وی برگزار شد، گفت: در این جلسه که با حضور اکثریات اعضا برگزار شد پیرامون مسائلی همچون ضرورت مدیریت آب، ضرورت انتقال آب، توزیع عادلانه آب، اصلاح روش مصرف آب، توجه به واقعیت کمبود نزولات آبی و تولید و صادرات برق بحث و گفت و گو شد.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه در ابتدای این جلسه سه معاون وزیر گزارشی از حوزه آب، وضعیت سدها و برق و میزان توزیع آن ارائه کردند، عنوان کرد: نکته قابل توجه در این گزارش ها کاهش قابل توجه آب پشت سدها بود، همچنین در این جلسه گزارش داده شد با توجه به اینکه حدود 9400 مگاوات برق مورد نیاز کشور از منابع آبی تامین می شود و به علت کاهش آب پشت سدها، در سال 97 تقریبا نیمی از آن تولید خواهد شد ما در سال 97 حدود 5000 مگاوات برق کمبود خواهیم داشت که وزارت نیرو راه هایی را برای جبران آن پیش بینی کرده که نیازمند همکاری مجلس است.

وی همچنین با بیان اینکه در ادامه جلسه وزیر نیرو اعلام کرد که گزارشی از مسائل طرح شده به نمایندگان ارائه می کند، یادآور شد: مدیریت آب نباید تقسیم شود چنانچه در دولت کارگروهی به عنوان کارگروه سازگاری با کم آبی تشکیل شده و کلیه دستگاه های مربوط به مصرف و تولید آب در آن حضور دارند که اردکانیان معتقد بود باید این موضوع را حل کنیم که پدیده خشکسالی حل شود البته پدیده خشکسالی موقت است، ما با پدیده کم آبی روبه رو هستیم.

نقوی حسینی همچنین تصریح کرد: طی 50 سال گذشته، سالی یک میلیمتر بارش ها کم شده و هر 10 سال دو درجه هوا گرمتر شده، بنابراین ما با پدیده خشکسالی روبرو نیستیم بلکه با پدیده کم آبی روبه رو هستیم که موضوعی دائمی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: اردکانیان خاطرنشان کرد که مسائل کلیه حوزه های آبریز کشور در کارگروه مطرح و حل خواهد شد همچنین مشکلات اصفهان و خوزستان در دستورکار قرار دارد ضمن اینکه ما در تامین آب شرب به هیچ وجه نیازمند خرید آب از کشورهای دیگر نیستیم و خیلی موضوعی نیز مطرح نبوده است.

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه وزیر نیرو معتقد بود ما در مدیریت آب با هیچ کس تعارف نداریم و قاطع موضوع را پیگیری می کنیم، خاطرنشان کرد: وزیر نیرو در این جلسه اذعان داشت که امروز باید به مدیریت در عرصه عرضه و تقاضا بپردازیم و نمی توانیم صرفا با مدیریت عرضه، مشکلات آب را حل کنیم بلکه باید تقاضا نیز مدیریت، اصلاح و تنظیم شود./

برچسب ها مجلس ، خشکسالی ، بحران آب
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar