۱۱:۳۳ - ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ - 10 April 2018
کد خبر: ۴۹۲۲۳
«صما»گزارش می‌دهد:
به دنبال نوسانات بازار ارز،برخی از تولید کنندگان مصالح ساختمانی با بیان اینکه نوسانات ارز سبب شده است که بازار آنها تعطیل شود درعین حال از ایجاد بلاتکلیفی دربین تولید کنندگان مختلف مصالح ساختمانی خبر داد.
بازار مصالح ساختمانی قفل شد/ نوسانات ارز صنعتگران مسکن را بلاتکلیف کردبه گزارش خبرنگار «صما»،درشرایطی که نوسانات نرخ ارز از دوروز گذشته به اوج رسیده است ،اما بسیاری ازصنعت گران براین باورند که اساسا با افزایش نرخ ارز که از اسفند ماه سال پیش آغاز شده است، بازارهای تولیدی دستخوش تلاطم شده است و اساسا تولید کنندگان وفعالان حوزه مسکن دچار سردرگمی وبلاتکلیفی شده‌اند.

دراین زمینه جعفر قرائتی ستوده - دبیر انجمن فن‌آوری‌های نوین ساختمان- با بیان اینکه از فروردین سال جاری و به دنبال افزایش نرخ ارز، تولید کنندگان مصالح ساختمانی بلاتکلیف شده اند به خبرنگار صما گفت: نوسانات نرخ ارز سبب شده است که اساسا تمامی واحدهای تولیدی صنعت ساختمان قفل شوند و باتوجه به اینکه نوسانات نرخ ارز به صورت لحظه ای است، اساسا تولید کنندگان مصالح ساختمانی از عرضه محصول به صنعتگران ساختمان امتناع می‌کنند.

وی با تاکید براینکه این رویه از ابتدای فروردین ماه سال جاری گریبان صنعت گران ساختمان را گرفته است درعین حال اظهارداشت: افزایش لحظه ای نرخ ارز باعث شده است که تولید کنندگان درارایه محصول خود دچار مشکلات عدیده ای شوند چرا که به عنوان مثال چنانچه صنعت‌گری بخواهد برسریک قیمت با عرضه کنندگان به توافق برسد،هیچ تضمینی وجود ندارد که روز بعد قیمت توافق شده ثابت باقی بماند ودرنتیجه این امر اساسا تا تثبیت نرخ ارز،واحدهای تولیدی از عرضه محصول خود به متقاضیان امتناع می‌کنند.

بیکاری و دستمزدها مزید برعلت شده است

دبیرانجمن فن‌آوری‌های نوین ساختمان با بیان اینکه درحال حاضر نوسانات نرخ ارز سبب شده است که استعلام قیمت در بازار مصالح ساختمانی غیرممکن شود واین امرهمه تولید کنندگان را دچار سردرگمی کرده است اظهارداشت: پیش ازاین افزایش و نوسانات نرخ دلار در دولت های قبل نیز سبب تحمیل مشکلات عدیده و بلاتکلیفی برای تولید کنندگان و صنعت گران شد اما درنهایت با ثبات نرخ ارز آنها مجددا دربازار با شرایط جدید خود را تطبیق کردند اما درحال حاضر به نظرمی رسد که مشکلات مربوط به بیکاری ونیز تثبیت نشدن حداقل های دستمزد سبب تشدید مشکلات شده است.

وی درپاسخ به این سوال که یاآیاآیا نوسانات نرخ ارز سبب افزایش هزینه های روش های صنعتی سازی مسکن میشود گفت: نباید تصورکرد که افزایش نرخ دلار صرفا برقیمت مصالح مورد نیاز صنعتی سازی اثرمی گذارد، بلکه این پارامتر در شیوه های سنتی ساخت نیز اثرگذاراست، چرا که بسیاری از مواد اولیه مصالح ساختمانی و تجهیزات تولیدی آنها به مواد اولیه وارداتی ،درنتیجه مصالح ساختمانی که درکشورمان تولید می‌شوند نیز ازنوسانات نرخ ارز مصون نخواهند ماند.

قیمت نهایی محصولات داخلی هم افزایش می یابد

پورحاجت با ذکرمثالی درباره فولاد گفت: به عنوان مثال اگرچه فولاد در داخل تولید میشود اما ازسوی دیگر با توجه به اینکه برخی ازمواد اولیه این محصول وارداتی است درنتیجه این امر می توان گفت که اساسا قیمت نهایی این محصول نیز دستخوش تغییر خواهد شد.

دبیر انجمن فن‌آوری‌های نوین ساختمان نیز همچنین درباره نحوه تاثیرگذاری نوسانات نرخ ارز برروی محصولاتی نظیر شن وماسه نیزگفت : اگر چه این محصولات کاملا تولیدی هستند اما نباید فراموش کرد که تجهیزات تولیدی این محصولات عموما وارداتی هستند وازاین منظرنیزمی توان گفت که افزایش نرخ ارزسبب افزایش قیمت تمام شده این محصولات نیز خواهد شد.

تلاطمات نرخ ارزکاررا پیچیده کرد

اما درهمین حال فرشید پورحاجت- دبیرکانون سراسری انبوه سازان کشور نیز درگفت وگو با خبرنگارصما با تایید تاثیرگذاری نوسانات نرخ ارز دربلاتکلیفی فعالان حوزه صنعت ساختمان اظهارداشت: بدون شک بازار مسکن نیز همانند سایربازارها از نوسانات نرخ ارز تاثیرمی‌گیرد به طوری که ماحصل این نوسانات ایجاد بلاتکلیفی در این بازاراست.

وی با تاکید براینکه حوزه مسکن متاثرازاقتصاد کلان کشوراست خاطرنشان ساخت: تلاطمات نرخ سبب پیچیده شدن شرایط کاری برای انبوه سازان شده است و آنها دچار سردرگمی شده اند و تنها درصورت ایجاد ثبات وآرامش دربازار ارزاست که این شرایط تغییر خواهد کرد.

رکود تورمی بزرگترین تهدید برای مسکن است

دبیرکانون سراسری انبوه سازان کشوردرباره نحوه اثرگذاری بازارهای موازی مسکن شامل طلا و ارز برروی قیمت تمام شده بازار مسکن نیز گفت: بدون شک بازارمسکن از نوسانات بازارهای موازی نظیر طلا و ارز تاثیر مستقیمی خواهد گرفت و البته فعلا نمی توان درباره این تاثیرگذاری به گمانه‌زنی پرداخت اما پرواضح است که درصورت تداوم این رویه ،بازارمسکن دچار تلاطم قیمتی خواهد شد.

پورحاجت همچنین با بیان اینکه اقتصاد متزلزل سبب دامن زدن به رکود اقتصادی می‌شود همچنین خاطرنشان ساخت : درشرایط فعلی بزرگترین تهدید برای بازارمسکن رکود تورمی است واین مساله باعث تشدید رکود دراین بازار خواهد شد .

پورحاجت همچنین ضمن اظهارامیدواری برثابت شدن بازار ارز و دلاردرعین حال اظهارداشت: امیدواریم که تصمیم اتخاذ شده دولت در زمینه تک نرخی بودن ارز تداوم داشته باشد و این سیاست، زمینه تداوم آرامش در اقتصاد کشور را فراهم کند.

انتهای پیام/

کدخبر:0221

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar