۰۹:۲۶ - ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ - 11 April 2018
کد خبر: ۴۹۲۳۸
رئیس نظام مهندسی کشور در گفت‌و گو با «صما» مطرح کرد:
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با انتقاد از ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی درخصوص واگذاری امر کنترل و بازرسی به شهرداری‌ها و متعاقب آن انتخاب بازرس توسط شهرداری و انتخاب ناظر توسط مالک گفت: این ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی به معنای ارتقای کیفیت ساخت و سازها نیست.
برنامه‌های نظام‌مهندسی و مجلس برای بکارگیری مجریان ذی‌صلاح/ شهرداری‌ها از عهده بازرسی ساخت بر نمی‌آیندفرج الله رجبی در گفت‌و گو با خبرنگار «صما» با بیان این مطلب افزود: آنچه که وزیر راه و شهرسازی از طریق این ابلاغیه دنبال می‌کند، قسمتی از آیین نامه کنترل ساختمان است که البته به معنای ارتقای کیفیت ساختمان سازی نیست و به معنای آن است که مسئولیت را از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل می‌کنیم.

واگذاری بازرسی به شهرداری به معنی ارتقای کیفیت ساخت نیست

وی در ادامه اظهار داشت: اینکه کنترل بر ساخت و سازها توسط شهرداری و یا هر نهاد دیگری انجام گیرد، اقدام بسیار خوبی است، اما موضوع این است که در حیطه مسئولیت هایی که شهرداری ها برعهده دارند، وظایفی هم بر عهده آنها گذاشته شده است.

رجبی همچنین با طرح این پرسش که آیا مهم این است که ما این مسئولیت را برای آرامش خودمان از یک نقطه به نقطه دیگری منتقل کنیم، در گفت‌و گو با «صما» تصریح کرد: یعنی آیا اگر از فردا هر کسی در این شهر با مشکل مواجه شد، باید به شهرداری ها چنگ بزنیم؟ یا هدف ما این است که کیفیت ساختمان ها را بالا ببریم و اطمینان خود را از فرآیند ساخت افزایش دهیم؟

وی ادامه داد: آنچه مسلم است با تعریفی که از بازرسی ساخت شده، شهرداری ها نمی توانند از عهده انجام این کار برآیند و این تعاریف از عهده شهرداری ها بر نمی آید.

وزارت راه، مرجع تشخیص صلاحیت سازندگان ذی صلاح

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت به کارگیری مجریان ذی صلاح در ساخت و سازها گفت: در حوزه ساخت و سازها، بحث ما این است که باید چرخه تولید ساختمان را به دست افراد صاحب صلاحیت بسپاریم.

رجبی با تاکید بر اینکه اگر سازنده صاحب صلاحیت نباشد، نمی توانیم انتظار داشته باشیم که محصول نهایی خوب و باکیفیت باشد، تصریح کرد: همانطور که اگر طراح ساختمان متخصص نباشد، نمی توانیم انتظار محصول باکیفیت را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه چرخه تولید ساختمان و مسکن باید در اختیار افراد صاحب صلاحیت قرار بگیرد گفت: مجریان ذی صلاح یکی از این گروه ها هستند. البته ممکن است که بخواهیم تغییراتی در شرح خدمات مجریان ذی صلاح ایجاد کنیم و اصلاحاتی در این بخش انجام دهیم که ایرادی ندارد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ادامه داد: اما به هر حال باید یک فرد متخصص این کار را انجام دهد و اسم آن را می توانیم مجری، پیمانکار یا سازنده ذی صلاح بگذاریم که تفاوتی ندارد. به هر حال این سازندگان باید از یک مرجع تخصصی صلاحیت گرفته باشند و در حوزه ساخت و سازهای مسکونی و غیردولتی فعالیت کنند.

رجبی با بیان اینکه مرجع اعطای صلاحیت و تشخیص صلاحیت سازندگان ذی صلاح، وزارت راه و شهرسازی است، درباره برنامه های سازمان نظام مهندسی و مجلس شورای اسلامی در زمینه واگذاری امر ساخت و ساز به افراد ذی صلاح در گفت‌و گو با «صما» تاکید کرد: در این راستا اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در دستور کار است.

وی خاطر نشان کرد: سعی داریم که در اصلاح قانون نظام مهندسی از تجربیات 20 ساله خود استفاده کنیم و تغییرات تاثیرگذاری در آن اعمال کنیم.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
0
0
مجری ذیصلاح باید کارت مهارت کارگران ساختمانی را چک کند و بیمه تامین اجتماعی کارگران را پرداخت کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۱
0
0
اول تعریف دقیقی از شاغل تمام وقت در نظام مهندسی ارایه شود, مثلا مجری باید شاغل تمام وقت باشد یعنی چه ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
0
0
در حال حاضر تعرفه مجریان ذیصلاح در اراک متری 32500 تومان است ولی مالکان به عناوین مختلف از مهندسان تخفیف می گیرند - امروز مالک به من زنگ زده میگه 850 متر کار فقط 10 میلیون تومن میدم و اگر شما قبول نمی کنی کار را به یک مجری دیگه میدم یعنی متری 11000 تومان یعنی 66 درصد تخفیف نسبت به تعرفه نظام مهندسی - خوب حالا وزیر راه و شهرسازی باید پاسخگو باشد که حذف ارجاع کار مجریان در شرایطی که هزاران مهندس بیکار داریم نتیجه اش میشود تخفیف گرفتن مالکان -
چند راهکار برای رفع مشکل :
1- به هیچ عنوان شماره تماس مهندسان مجری در اختیار مالکان قرار نگیرد برای چک و چونه زدن و تخفیف گرفتن
2- سامانه اینترنتی طراحی شود که فقط شماره پروانه مهندس و سوابق تحصیلی و سوابق کاری مهندس مجری در این سامانه قابل مشاهده باشد ( آلبوم عکس از پروژه های قبلی مهندس ) و مالکان ساختمان از بین مجریان مختلف یکی را انتخاب کنند که با سواد تر و متخصص تر در اجرای ساختمان باشد و حق الزحمه مجری را به شکل اینترنتی و یکجا پرداخت کنند تا رابطه مستقیم مالی بین مالک و مهندس از بین برود و امکان تخفیف گرفتن مالکان سلب شود . به هیچ عنوان نباید شماره همراه یا اسم و فامیل مهندس مجری در اختیار مالکان قرار گیرد تا قصد سواستفاده و تخفیف گرفتن از مهندسان رو نداشته باشند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
0
0
وقتی یک شرکت مجری حقوقی بتواند تا ۱۰۰۰۰ متر و ۶ کار همزمان داشته باشد قطعا امضافروشی میکند و از کیفیت کار می کاهد چون این شرکت برای پرشدن سهمیه ۱۰۰۰۰ متری خود مجبور میشود هنوز یک کار اجرا را به اتمام نرسانده ، کار دوم را بگیرد و این سیکل معیوب آنقدر تکرار میشود تا ۶ کار همزمان توسط شرکت مجری حقوقی تصاحب میشود با کمترین نظارت و بی کیفیت ترین اجرا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
0
0
عضویت افراد بازنشسته یا کارمند دولت در هیات مدیره شرکت های مجری حقوقی ممنوع شود چون مهندس مجری باید شاغل تمام وقت سرساختمان باشد از ۷ صبح تا ۵ عصر _ باید اسامی اعضای هیات مدیره شرکت های مجری حقوقی جهت استعلام به سازمان برنامه و بودجه و سازمان بیمه تامین اجتماعی و سازمان بازنشستگی کشوری ارسال شود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۵
0
0
الزام ناظرین به صدور مجوز شروع به کار بعد از معرفی و ثبت سازنده ذیصلاح توسط مالک مطابق اطلاعیه ریاست سازمان نظام مهندسی استان تهران
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar