۱۲:۳۸ - ۳۰ فروردين ۱۳۹۷ - 19 April 2018
کد خبر: ۴۹۳۱۵
رییس انجمن مدیریت مصرف انرژی در گفت‌وگو با «صما» تاکید کرد:
رییس انجمن علمی مدیریت مصرف انرژی ایران با اشاره به راهکارهای بهینه‌سازی مصرف و جلوگیری از اتلاف بی‌رویه انرژی در ساختمان‌ها گفت: در ساخت‌وسازهای جدید نهادهای ذیربط نباید به ساختمانی پروانه بدهند، مگر اینکه تمام الزامات مربوط به بهینه سازی مصرف انرژی در آنها رعایت شده باشد.
صدور پروانه ساختمان‌ها منوط به رعایت الزامات بهینه‌سازی انرژی/ برش تاریخی در ساختمان‌سازی‌های جدیدسعید مهذب ترابی در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب تصریح کرد: در شرایط کنونی در بخش ساختمان که معمولا شامل سه بخش مصرف عمومی، خانگی و تجاری است، استفاده از سیستم‌های روشنایی جدید تقریبا نهادینه شده است. آنچه که اکنون در بخش ساختمان است، بحث‌ مربوط به هدررفتن انرژی ناشی از سرمایش و گرمایش در بخش فرآیندها است. در بخش فرآورده‌ها نیز استفاده از تجهیزاتی است که دارای رتبه انرژی مناسبی نیستند.

مهذب ترابی در ادامه با اشاره به یک راهکار پیشنهادی در این راستا اظهار کرد: قطعا برای بهتر شدن وضع مصرف انرژی در بخش ساختمان‌ها، نیاز است که سازمان نظام مهندسی و شهرداری با شرکت‌های تامین ‌کننده برق و انرژی مثل شرکت گاز و برق پروتکلی با هم داشته باشند و در ساخت‌وسازهای جدید به ساختمانی پروانه ندهند، مگر اینکه تمام الزامات مربوط به بهینه سازی مصرف انرژی در آنها رعایت شده باشد.

وی تاکید کرد: درواقع ما باید به هیچ ساختمانی گواهی پایان‌کار و اجازه بهره‌برداری ندهیم، مگر اینکه مهر خورده باشد و این شرکت‌ها به ساختمانی که دارای این مهر استاندارد نیستند، برق و انرژی و گاز ندهند و درواقع یک جرایمی برای آنها پیش‌بینی کند.

برش تاریخی در ساختمان‌سازی‌های جدید

رییس انجمن علمی مدیریت مصرف انرژی ایران در ادامه بیان کرد: قطعا اگر این وفاق و پروتکل اجرایی که نهادهای مسئول روی آن قسم خورده باشند و نگاه سیاسی هم به آن نشود، در این چند بخش یعنی شهرداری، سازمان نظام مهندسی و شرکت‌های تامین‌ کننده انرژی ساختمان‌ها، وارد شود و این سه بخش با هم با نگاه اعمال سیاست‌های بهره‌وری انرژی نگاه کنند، در ساختمان‌سازی‌های جدید حداقل ما یک برش تاریخی داده‌ایم و از یک تاریخ دیگر در ساختمان‌های ما دیگر اتلاف انرژی صورت نمی‌گیرد.

مهذب ترابی همچنین با اشاره به راهکارهای بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌های موجود اظهار کرد: هم در بخش فرآیندها و هم در بخش تکنولوژی این ساختمان‌ها دو اتفاق باید بیفتد.

وی با بیان اینکه مردم آگاهی کافی دارند و در این بخش آموزش دیده اند، بیان کرد: مسئله این است که مردم انگیزش کافی و پول کافی برای این منظور ندارند. دولت باید بتواند با استفاده از صندوق‌های مرتبط و مکانیزم‌های تشویقی، مردم را تشویق کند که در حوزه مصرف انرژی، فرآیندها را در بخش موتورخانه‌ها، دروپنجره‌ها و... را اصلاح کنند.

مهذب ترابی با تاکید بر اینکه این تشویق به صورت لفظی اتفاق نمی‌افتد و حتما باید پشت آن یک پشتوانه مالی وجود داشته باشد، اظهار داشت: حمایت یارانه‌ای باید اتفاق بیفتد که مردم انگیزش کافی را برای بهینه سازی داشته باشند.

وی افزود: وقتی این اتفاق افتاد، با تعدیل نرخ تعرفه‌های انرژی و واقعی‌سازی نرخ تعرفه‌های انرژی، کم‌کم چرخه مصرف انرژی کمتر برای پرداخت پول کمتر نهادینه می‌شود. بنابراین یک مجموعه به هم پیوسته‌ای باید ایجاد شود که بخش ساختمان بتواند حداقل از یک تاریخ زمانی برش داشته باشد.

ناهماهنگی بین بازیگران بخش انرژی

رییس انجمن علمی مدیریت مصرف انرژی ایران همچنین درباره عملکرد نهادهایی مثل سازمان نظام مهندسی و شهرداری و وزارت راه و شهرسازی در حوزه بهینه سازی انرژی گفت: نمی‌شود گفت که عملکرد آنها مثبت نبوده است. چون اگر مسائل به حال خود رها می‌شد و آنها توجهی به مسائل انرژی نمی‌کردند، شاید اکنون مصرف انرژی ما به گونه دیگری بود.

مهذب ترابی یادآور شد: اما قطعا ناهماهنگی‌هایی هم بین این بازیگران بخش انرژی در بخش ساختمان وجود دارد و منطق و عقل عمومی و خرد جمعی و خرد ملی ایجاب می‌کند که این ناهماهنگی‌ها حل شود.

وی خاطرنشان کرد: باید اعتراف کنیم علیرغم تمامی زحمت‌هایی که این بخش‌ها کشیده‌اند، نتوانسته‌ایم به یک نقطه بهینه در بخش انرژی برسیم.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar