۰۹:۲۶ - ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 24 April 2018
کد خبر: ۴۹۳۵۷
«صما» بررسی می‌کند:
صما- در زمستان سال گذشته قیمت مسکن در پی تجمعات اعتراضی مردم در سطح کشور رشد نرخ ارز و طلا، به یکباره در برخی از مناطق تهران حتی تا 20 درصد افزایش یافت.
ارزانی مسکن در تناقض با تجربه چهل ساله اقتصادی/ مسکن امسال ارزان می‌شود؟

در زمستان سال گذشته قیمت مسکن در پی تجمعات اعتراضی مردم در سطح کشور رشد نرخ ارز و طلا، به یکباره در برخی از مناطق تهران حتی تا 20 درصد افزایش یافت. این افزایش قیمت ها که منجر به هراس خریداران از جهش قیمت ها شده بود، منجر به تحرکاتی در بازار مسکن و افزایش معاملات خرید و فروش مسکن شد.

در چنین شرایطی برخلاف تصور عموم، برخی از کارشناسان کاهش ۲۰ درصدی قیمت‌ مسکن در ابتدای سال جاری را پیش بینی کردند و با تاکید بر اینکه بازار مسکن ظرفیت افزایش قیمت را ندارد، به خریداران توصیه کرد که در خرید مسکن عجله نکنند و فعلا برای خرید دست نگه دارند.

این کارشناسان بر این باور بودند که اگر در بازار تقاضایی برای خرید مسکن نباشد، درنتیجه مالکان قیمت مسکن را تعدیل می‌کنند و به همین دلیل با تمهیدات جدی دولت در سال 97 کاهش ۲۰ درصدی قیمت‌ها اتفاق می افتد.

این اظهارنظر آن هم در شرایط نابسامان اقتصادی که مردم هر روز با افزایش نسنجیده قیمت طلا و ارز مواجه بودند، قابل قبول و منطقی به نظر نمی رسید و طبیعتا منتظر بودند تا اثرگذاری افزایش قیمت ها بر بازارهای سرمایه در بازار مسکن نیز خود را نشان دهد.

به گزارش «صما» سال 96 در حالی با افزایش معاملات مسکن به پایان رسید که انتظار می رفت با شروع سال جدید، این افزایش معاملات تداوم داشته باشد. اما آمار معاملات انجام شده در فروردین ماه و چند روز سپری شده از اردیبهشت ماه حاکی از کاهش معاملات بوده و برخی کارشناسان بر این عقیده اند که به دلیل افزایش بیش از حد قیمت ها در بازار مسکن و افزایش ناتوانی مردم برای خرید مسکن، کاهش معاملات ادامه یابد.

مجلس به دنبال ارزانی مسکن

در این بین به تازگی برخی از اعضای کمیسیون عمران نیز با اعلام اینکه به زودی مسکن ارزان خواهد شد، خبر از ارزانی قیمت ها در بازار مسکن و متعاقبا رشد معاملات داده و گفته اند: در حال حاضر بازار مسکن بزرگ‌ترین حباب قیمتی خود در سال‌های اخیر را تجربه می‌کند، اما این رویه به زودی نزولی خواهد شد و با خالی شدن حباب قیمتی در بخش مسکن رشد معاملات رخ خواهد داد.

مجلسی ها با ابراز تاسف از اینکه مسکن بیش از اینکه درگیر مشکلات واقعی باشد، با جو روانی ناشی از اظهارات خلاف واقع درگیر است، تاکید کرده اند: با توجه به ثبات نسبی نرخ ارز در بازار و همچنین تشدید کنترل‌ها بر نقدینگی تزریق شده به مسکن، این بخش به سمت ثبات هدایت می‌شود.

بر اساس این گزارش، ظاهرا مجلس عزم خود را برای کاهش قیمت مسکن جزم کرده است. به طوری که طبق اعلام نمایندگان مجلس، کمیسیون عمران در تلاش است تا با همکاری مرکز پژوهش‌ها، طرحی را برای خانه‌دار شدن اقشار پایین جامعه آماده کند. بر این اساس، کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن و افزایش دوره بازپرداخت وام، مهم‌ترین محورهای طرح پیشنهادی مجلس در راستای خانه‌دار کردن اقشار ضعیف جامعه است.

در این میان از آنجایی که بسیاری از اقشار جامعه توانایی سپرده‌گذاری در صندوق پس‌انداز مسکن یکم برای دریافت تسهیلات و نیز بازپرداخت اقساط آن را ندارند و درواقع این تسهیلات علیرغم تلاش های وزارت راه و شهرسازی نتوانسته جوابگوی نیاز مردم باشد، بنابراین به منظور رفع مشکلات پیش روی این قشر از جامعه، شاید این اقدام مجلس برای تامین مسکن ارزان، ضروری باشد.

کاهش نرخ مسکن، یک انتظار ناپخته

با این حال برخی کارشناسان اقتصادی براین باورند که انتظار کاهش نرخ مسکن حرف‌ بسیار ناپخته و نسنجیده ای است و تا انتهای سال 97 امکان کاهش قیمت ها در بخش مسکن قابل تصور نیست و بعد از آن دوباره رکود بر بخش مسکن حاکم می شود.

به گفته آنها تجربه نشان می دهد که حرکت بعدی بعد از بروز تورم، رکود تورمی است و بیشتر از آنکه بتوانیم انتظار کاهش قیمت ها را داشته باشیم، بروز رکود تورمی قابل قبولتر است.

بر اساس اظهارات کارشناسان اقتصادی، تجربه چهار دهه اخیر کشور در بخش های اقتصادی نشان می‌دهد که وقتی قیمت یک کالا در مقطعی بالا می‌رود، دیگر به هیچ وجه کاهش نمی‌یابد. برای مثال اگرچه گاهی موارد در دوران رکود گفته می شود که قیمت‌ها به کف رسیده است، اما چنین اظهار نظری هرگز قابل پذیرش نیست. به این دلیل که زمانی می توانیم چنین حرفی را بزنیم که بخش تولید، سیاست‌های اقتصادی و قوانین ما به درستی تعریف و اجرا شود و وقتی هیچ‌کدام از اینها را نداریم، چطور ممکن است قیمت‌ها ارزان شود.

رفتار سرمایه‌گذاران سنتی، عامل پیش‌بینی غلط

به گفته آنها رفتار سرمایه‌گذاران سنتی و کم‌سواد یا بی‌سواد ما عاملی برای چنین پیش بینی های غیرصحیح است. یعنی برای مثال در برخی موارد از آنجایی که این سرمایه‌گذاران وام می‌گیرند و نحوه پرداخت آن را به درستی مدیریت نمی‌کنند و یا اقدام به مشارکت می‌کنند بدون اینکه تحلیل درستی از رفتار بازار داشته باشند، به مشکلاتی برمی‌خورند. درنهایت این سازندگان و سرمایه‌گذاران مجبور به فروش واحدها به قیمت پایین می‌شوند و عده‌ای دیگر به استناد این قبیل اقدامات می‌گویند که قیمت ها در بازار به کف رسیده است. این در حالی است که کاهش یکباره قیمت ها ممکن نیست.

کارشناسان ادامه می دهند: از سوی دیگر در بازار مسکن شاهدیم که بسیاری از افراد املاک خود را نمی‌فروشند و نگه می‌دارند و با این تصور که بتوانند بازار ملک را مدیریت کنند، واحدهای مسکونی خود را اجاره می‌دهند یا کارهای دیگری می‌کنند. بنابراین کاهش قیمت ها در بازار مسکن 97 امری نامحتمل است.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar