۰۹:۱۳ - ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 28 April 2018
کد خبر: ۴۹۳۸۷
دو عضو هیات رئیسه انجمن ملات ایران در گفت‌وگو با «صما»:
صما- از مهم‌ترین اهداف تشکیل انجمن‌های صنفی در صنعت ساختمان، ارتقای کیفیت ساخت‌وساز به‌واسطه گرد هم آوردن ذینفعان و متخصصان مربوطه است. بدیهی است که هراندازه انجمن‌ها قوی‌تر و دارای اعضای بیشتری باشند، نقش تعیین‌کننده‌تری ایفا می‌کنند. یکی ساماندهی فعالان ساختمانی در قالب انجمن باعث به وجود آمدن نوعی سازمان‌دهی و همگونی در بازار ساختمان می‌شود. انجمن ملات ایران یکی از این انجمن‌ها است.
بیشترین فجایع ساختمانی در ایران مربوط به بی‌کیفیتی ملات است/ در ساخت‌وسازها به بیراهه رفتیمبه گزارش «صما» عصر سه‌شنبه 4/2/97 علی‌اصغر حمزه گودرزی رییس و محمد کنگانی دبیر انجمن ملات ایران با حضور در ساختمان «صما» به بیان چالش‌های این انجمن پرداختند.

برای معرفی و آشنایی با اهداف، برنامه‌ها و ضرورت‌های کاری این انجمن، خبرنگار «صما» با دکتر علی‌اصغر حمزه گودرزی از پیشکسوتان صنعت سیمان کشور که رئیس هیئت‌مدیره انجمن است؛ همچنین مهندس محمد کنگانی دبیر انجمن ملات ایران، به گفت‌وگو نشست که ماحصل این گفت‌وگو به شرح ذیل می‌آید:

لطفاً توضیحاتی در مورد دلایل تأسیس انجمن ملات بیان کنید.

حمزه گودرزی: فکر ایجاد انجمن صنفی ملات آماده از ابتدای سال ۱۳۹۱ شکل گرفت. جلسات متعددی برای تشکیل انجمن با شرکت‌ها و افرادی که تمایل به حضور در انجمن داشتند، برگزار و نهایتاً پیشنهادمان را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کار اعلام کردیم. وزارت هم از وزارت صنعت، معدن و تجارت استعلام گرفت و اولین جلسه هیئت مؤسس، با حضور جمعی از تولیدکنندگان ملات‌های آماده موجود کشور، پنجم تیرماه ۹۲ با حضور نماینده وزارت کار در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تشکیل شد و رسماً با عنوان انجمن ملات خشک آماده فعالیت خود را آغاز کردیم. در حال حاضر این انجمن بانام ملات ایران معرفی می‌شود.

اهداف اصلی تشکیل انجمن ملات ایران چیست؟

کنگانی: از ۸۰ سال گذشته تاکنون که اولین کارخانه تولید سیمان در تهران توسط آلمانی‌ها ساخته شد، کارگران ساده سیمان را با ماسه و شن غیراستاندارد و بدون روش اصولی مخلوط نموده و به مصرف می‌رساندند؛ بنابراین بدون آگاهی از فرآیند درست و اصولی تهیه ملات و بتن، ساختمان‌سازی با استفاده از سیمان آغاز شد که متأسفانه هنوز هم با این شیوه در جریان است. انجمن ملات ایران تشکیل شد تا تولید و کاربرد انواع ملات‌ها را شناسایی و با اطلاع‌رسانی صحیح به جامعه، این بخش مهم ساختمانی موردتوجه قرار گیرد.

حمزه گودرزی: با توسعه تکنولوژی ساختمان در ایران نیازهای جدیدی به وجود آمده است که روش سنتی تولید ملات پاسخگوی آن نیست. به‌عنوان‌مثال، در دنیا ملات شاتکریت و ملات بنایی و نماسازی و ده‌ها کاربرد دیگر به‌طور آماده و با استاندارد لازم تهیه و در اختیار مشتری و مصرف‌کننده قرار می‌گیرد؛ بنابراین در چند جمله می‌توان گفت رویکرد این انجمن تنها توجه به مقوله فنی و تولید محصول نیست در حال حاضر این انجمن به دنبال فرهنگ‌سازی، بازار سازی و معرفی صحیح به جامعه است. در حال حاضر دنیای ملات بسیار گسترده است به‌طور مثال در کشور توسعه‌یافته‌ای مانند آلمان 400 نوع ملات برای کاربردهای متفاوت است؛ زیرا هر ملات پاسخ گوی نیاز یک مسئله است.

به‌طورکلی منظور از ملات چیست؟ و دارای چه ویژگی‌هایی است که انجمنی مختص این محصول تشکیل‌شده است؟

کنگانی: ازنظر حرفه‌ای و مهندسی هرگونه چسباننده‌ای که در ساختمان مورداستفاده قرار گیرد یا چند مصالح را به هم بچسباند، ملات نامیده می‌شود. با این تفاسیر مصالحی مانند گچ، ماسه و سیمان، دوغاب و حتی رزین‌ها ملات محسوب می‌شوند. این تقسیم‌بندی‌ها باعث خواهد شد درک صحیحی از فیلد گسترده ملات داشته باشیم این ملات به‌واسطه باندر بودن و چسباننده مصالح دیگر زا اهمیت فوق‌العاده یا برخوردار است در حال حاضر در بیشترین آسیب سازه در زلزله و تخریب ساختمان‌ها مربوط به فروپاشی دیوارهاست و به‌طور یقین این مورد ناشی از کاربرد ملات‌های نامرغوب و با روش غلط توسط سازندگان غیرحرفه‌ای است. مثلاً با ملات موجود نمی‌توان بند عمودی را در آجرکاری اجرا نمود درحالی‌که بند عمودی در زلزله و پایداری دیوارها بسیار مهم است.

اگر نگاهی به تصاویر دیوارهای ازهم‌پاشیده زلزله کرمانشاه داشته باشید به‌وضوح می‌توان به بی‌کیفیتی ملات ها پی برد. یکی از اصلی‌ترین بخش‌های ساخت ملات ترکیب صحیح آن است. در حال حاضر در بیشتر ساخت‌وسازها کارگرهای ساختمانی ماسه و سیمان را روی تلی از خاک ترکیب کرده مورداستفاده قرار می‌دهند. این در حالی است که بخش اعظمی از این ملات که شامل دوغاب سیمان بوده و نقش چسبندگی را بر عهده دارد جذب تل خاک شده است.به هر حال امروزه در دنیا ملات آماده بدون افزودنی معنی ندارد اما متأسفانه در مصرف افزودنی هم شاهد اشتباهات مضاعفی هستیم. به‌عنوان‌مثال، حتی در بحث ملات بنایی با استفاده از ماسه و سیمان، چندین نوع ملات داریم که هرکدام به‌تناسب کاربری که دارند، تهیه و به‌صورت آماده عرضه می‌شوند

در خصوص اهمیت توجه به سبک‌سازی و استفاده از فن آوری ها نوین مطالبی بفرمایید؟

حمزه گودرزی: در حال حاضر ساخت‌وسازها ما با انبوهی از چالش‌های متعددی روبرو هستند. اگر مشکلی در سازه‌ها وجود ندارد پس چرا در زلزله‌های 8 رشته‌ای کشور ژاپن، مردم با خیال راحت فعالیت‌های روزانه خود را انجام می‌دهند درحالی‌که با 4 ریشتر زلزله تمام خیابان‌های کلان‌شهر تهران قفل می‌شود. این مورد به‌وضوح نشان می‌دهد ما در ساخت‌وسازها به بیراهه رفتیم و نتوانستیم به هدف اصلی یک ساخت‌وساز یعنی کیفیت و مقاومت دست پیدا کنیم در این میان نباید پرت مصالح ساختمانی در ایران را نادیده گرفت این پرت در ایران 10 درصد کشورهای توسعه‌یافته است؛ یعنی به ازای یک ساختمان هزار متری 200 میلیون تومان مصالح دورریز وجود دارد که این رقم کوچکی نیست. اگر برای هر طبقه 10 درصد (مصالح دورریز) بار مرده به ساختمان اضافه شود با یک ساختمان بسیار سنگین روبرو خواهیم شد. این مقدار دورریز ساختمانی علاوه بر سنگین شدن سازه باعث هدر رفت انرژی، حرارت، کاهش مقاومت در برابر زلزله و سرمایه می‌شود. این مورد به‌وضوح نشان می‌دهد در کشور ما توجهی به مسئله مدیریت ساخت داده نمی‌شود. به‌هرحال افزایش بار مرده ساختمان باعث چالش‌های متعدد در ساختمان می‌شود. در این میان ریزش ساختمان پلاسکو و زلزله کرمانشاه نشان می‌دهد که شناخت ما در خصوص مباحثی ایمنی ساخت‌وساز نیز بسیار اندک و ناکافی است. به‌طور مثال ما شناخت کافی از مبحث حرارت و نقشان در دوام پوسته نداریم. در آتش‌سوزی پلاسکو به‌وضوح شاهد بودیم که بعد از سوختن پوسته، کل سازه پلاسکو ریزش کرد. در حال حاضر رعایت دو مقوله سبک‌سازی و عایق حرارتی در ساخت‌وسازها اجباری است و این اجبار باعث افزایش کیفیت ساخت‌وساز خواهد شد.

آیا افزایش کیفیت ساخت‌وساز می‌تواند نجات‌بخش رکود ساختمان تلقی شود؟

حمزه گودرزی: دقیقاً، با افزایش ارزش‌افزوده مصالح ساختمانی می‌توان رکود مسکن را حل کرد. در حال حاضر رغبت کارگر ساختمانی برای حضور در پروژه‌ها به‌شدت کاهش‌یافته است. برای توضیح این مورد باید گفت. در دهه 40 مزد یک کارگر ساختمانی 4 تومان و درحالی‌که قیمت سیمان 8 تومان بوده یعنی یک کارگر ساده با جابه‌جایی نصف یک پاکت سیمان به 4 تومان روزمزد دست پیدا می‌کرد. این در حالی است که نرخ دستمزد یک کارگر ساده 50 هزار تومان و قیمت یک پاکت سیمان 8 تومان است یعنی یک کارگر برای دریافت 50 هزار تومان باید 6 کیسه پاکت را جابه‌جا کند. راهکار حل این معادله نامتناسب کاهش نرخ دستمزد کارگر یا افزایش قیمت سیمان نیست بلکه باید ارزش‌افزوده مصالح ساختمانی را افزایش بدهیم؛ و بهره ه وری را افزایش دهیم.

مثلاً اگر قرار باشد هر کس خودش ملات تهیه کند، دچار مشکلاتی نظیر اتلاف وقت، اتلاف انرژی، کاهش ارزش و کیفیت ساختمان، مشکلات زیست‌محیطی و اتلاف مصالح و ناراحتی مردم در ساختمان‌سازی خواهد شد.

فکر می‌کنید اعضای شما از توانایی لازم برای رفع نیاز صنعت ساختمان برخوردارند؟

حمزه گودرزی: دانش، تکنولوژی و توان تولید این کار در کشور وجود دارد. ادامه روش سنتی تحمیلی هم به دلایل متعدد غیرممکن است. بزرگ‌ترین مشکل در حال حاضر مقاومت غلط فرهنگی است. در برآورد اولیه، اعضای ما نیاز به گسترش در بازار دارند تا خدمات خود را گسترش دهند و مطمئناً می‌توانند پاسخگو باشند، ضمن اینکه تعداد اعضای ما رو به افزایش است. باید نگاه صحیحی به مقوله ملات آماده داشته باشیم با استفاده از این محصول می‌توان به میزان قابل‌توجهی ساخت‌وساز را سبک‌سازی کرد.

به‌جز مصالح مربوط به خود مصالح عدم دانش فنی یکی از معضلات ساخت‌وسازها است در این خصوص دیدگاه‌های شما چیست؟

کنگانی: متأسفانه بحث دانش و آگاهی جامعه مهندسی و نیروی‌های فنی به‌روز نیست دانشگاه‌ها و نظام‌مهندسی، مرکز تحقیقات راه و شهرسازی نیز در امر به‌روز کردن مهندسان کوتاهی‌هایی داشتند. در حال حاضر آموزش‌های دانشگاهی تئوری گونه و طوطی‌واری است دانشگاه فنی در سال‌های قبل از انقلاب دارای واحدهای کارگاه‌های متعدد بود در حال حاضر این کارگاه به‌شدت کاهش‌یافته است... نباید فراموش کنیم چیزی که در ذهن انسان‌ها می‌ماند فعالیت‌های فنی و عملی است. به هر نبود آموزش‌های به‌روز و عملی باعث شده مهندسان و فعالان فنی در بدو ورود به دنیای واقعی با چالش‌های متعددی روبرو شوند.

با این تفاسیر آیا مشکلات عدم پایداری سازه‌ها در برابر حوادث طبیعی ناشی از نیروی فنی است یا مصالح ساختمانی بی‌کیفیت؟

کنگانی: هردوی این موارد ذکرشده مقصران اصلی بی‌کیفیتی سازه‌ها هستند البته در این میان بحث‌ها و جنجال‌های سیاسی و اقتصادی نهادهای مؤثر در کیفی سازی ساخت‌وساز مشکلاتی را ایجاد کرده است. در حال حاضر جنجال‌های وزارت راه و شهرسازی و نظام‌مهندسی یکی از موارد ذکرشده است این حوزه‌ها که متولی بخش ساخت‌وساز هستند. تمام انرژی خود را صرف مسائل جنجالی می‌کنند. در حالی وظیفه این دو نهاد ارتقای کیفیت ساخت‌وساز، ارزان‌سازی و بالا بردن بهره‌وری است.

در کلام پایانی به‌عنوان رییس انجمن صنفی ملات ایران، چه انتظاری از دولت دوازدهم به‌ویژه وزارت راه و شهرسازی دارید؟

حمزه گودرزی: دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی کارنامه بسیار خوب و درخشانی دارند و با تجربیات و سوابق زیاد، برای تصدی وزارت راه و شهرسازی مناسب هستند. اخیراً هم در برنامه‌های خود اعلام کردند که توجه به بخش خصوصی در اولویت کارشان است. به‌طورکلی از دولت جدید می‌خواهیم به انجمن‌های صنفی بها دهد تا صنعت ساختمان به سرمنزل مقصود برسد. باید بتوانیم با راهکارهای صحیح بهره‌وری را افزایش بدهیم. به‌روز مثال انجمن می‌تواند 40 نوع بتن و ملات آماده را در اختیار سازنده بگذارد این مصالح دانش‌بنیان است؛ و اثرات مثبتی در ساخت‌وساز دارد.

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar