۱۵:۱۲ - ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 05 May 2018
کد خبر: ۴۹۴۵۱
«صما» تحلیل می‌کند:
صما- شاید قیاس مع‌الفارق باشد اما جدال لفظی بین اکبر ترکان و عباس آخوندی، با اندکی اغماض جدال بین سخنگوی قوه قضاییه و احمدی‌نژاد را در ذهن متبادر می‌کند.
انتقاد از اصلاحات در نظام‌مهندسی، مغرضانه یا سازنده؟

در تنش لفظی بین احمدی‌نژاد و قوه قضاییه ابتدا لحن دو طرف در لفافه و با تکه‌پرانی بود اما بعد کار به‌جاهای باریک کشیده شد و دو طرف سنگین‌ترین اتهامات را به یکدیگر وارد کردند و کار به‌جایی رسیده که هریک از طرفین به‌مثابه کُری‌های خیابانی به جنگ لفظی علیه یکدیگر پرداختند.

درباره جبهه‌ای که اکبر ترکان و فرج‌الله رجبی علیه عباس آخوندی تشکیل داده‌اند هم ماجرا همین‌طوراست، اگر به پیشینه گفتمان این دو در فرآیند اصلاحات مربوط به نظام‌مهندسی نیم‌نگاهی بیندازیم می‌بینیم که در ابتدا نوع گفتمان این دو در ابتدا عمدتاً نرم و کارشناسی و بر اساس ادبیات محترمانه بود اما با ابلاغ شیوه‌نامه‌های و بخش‌نامه‌های وزیر راه و شهرسازی به روسای نظام‌مهندسی و وارد شدن روند اصلاحات مدنظر وزارتخانه راه و شهرسازی به فاز اجرایی، ناگهان لحن منتقدان درجه‌یک عباس آخوندی تغییر اساسی پیدا کرد و کار به‌جایی رسیده است که این عده گفتمان بی‌سابقه و هنجارشکنانه ای را برای نقد وزیر راه به‌کاربرده‌اند.

به‌عنوان‌مثال صفاتی نظیر زورگو، مستبد، قلدر، لجباز، خودرأی، منزوی، تناقض‌گو و... ازجمله مواردی است که طی روزهای اخیر از سوی اکبر ترکان و ریاست شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور به وزیر راه و شهرسازی نسبت داده‌شده است. همچنین در همین روزها نیز، یک پیشکسوت حوزه نظام‌مهندسی ساختمان که خود از نویسندگان پیش‌نویس آیین‌نامه کنترل ساختمان است نیز به‌صراحت عنوان کرد که آنچه در سازمان خودگردان نظام‌مهندسی رخ‌داده است بی‌نظمی است، هر جا پای پول وسط بیاید، آدم‌حسابی‌ها کنار رفته و قَداره‌بندها جلو می‌آیند.

این نوع موضع‌گیری‌ها در حالی صورت گرفته است که به باور بسیاری مسبوق به سابقه نبوده است و هرگز رویارویی‌ها تا به این حد صریح و علنی نبوده است. البته آن‌سوی ماجرا هم عباس آخوندی که به‌صراحت لهجه مشهور است و طی این سال‌ها به قول خودش به دلیل نقدهای صریح حتی کارش به استیضاح هم کشیده شده است نیز نقدهای صریحی را مطرح کرده است.

وزیر راه و شهرسازی در برابر هجمه‌ای که طی روزهای اخیر در نقد اصلاحات و بخش‌نامه‌های جنجالی‌اش بکار برده است، مصادیقی را ذکر کرد که به مذاق بسیاری از مهندسان خوش نیامد به‌عنوان‌مثال او برای اینکه ثابت کند که لغو مصوبه دریافت حق‌الزحمه 5 درصدی عوارض نظام‌مهندسی امری ضروری است گفت نظام‌مهندسی دست در جیب مهندسان کرده است، او سپس در اظهارنظر دیگری نیز تأکید کرد که نظام‌مهندسی کلونی حقیر تولید می‌کند.

به گزارش خبرنگار «صما» جدال‌های لفظی بین جامعه مهندسی از یک‌سو و وزارتخانه راه و شهرسازی در حالی ادامه دارد که به باور بسیاری از کارشناسان اساساً به‌کارگیری چنین ادبیات هنجارشکنانه ای از سوی هریک از طرفین دعوا می‌تواند به زمینه‌ای مبدل شود که راه تعامل و گفت‌وگو را به‌صورت کامل مسدود کند و همچنین شائبه مغرضانه بودن این نوع انتقادات را در ذهن متبادر کند.

ریاست شورای مرکزی نظام‌مهندسی ساختمان بارها عنوان کرده است که از مسیر تعامل می‌خواهد این جدال‌ها را حل کند و به یک تفاهم با وزارت راه برسد؛ اما سؤالی که دراین‌بین وجود دارد آیا این حملات لفظی بستر مفاهمه کارشناسی و تعامل را از بین نخواهد برد؟ به‌هرروی مطرح کردن نقدهای کارشناسی و سازنده می‌تواند فضای گفت‌وگو و تعامل را فراهم کند وبی شک تداوم حملات لفظی دربردارنده هیچ نتیجه‌ای نخواهد بود و بهترین روش همان گفت‌وگو و تعامل است و به نظرمی رسد پیشنهادی نظیر آنچه اخیر ریاست شورای مرکزی به وزیر راه ارائه داده است، بهتر از نقدهای هنجارشکنانه می‌تواند مؤثر واقع شود.

انتهای پیام/

کدخبر:0221

انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۵
0
1
چه اصلاحاتي ؟ آيا انتخاب ناظر كه بايستي مدافع حقوق بهره بردار نهائي باشد توسط بسازبفروش كه عموما به سود بيشتر مي انديشند را ميتوان اصلاحات نام گذاشت و يا پايمال شدن حق و حقوق مهندس و كاهش دريافتي و تعرفه ايشان تا 50 درصد را ؟ و يا حذف مهندسين جوان پايه 3 خصوصا در رشته هاي مكانيك و برق را ؟
كيواني
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
0
1
آيين نامه قبلي با امضاي دكتر حبيبي بود. دور زدن وزراي ديگر رفتار مستبدانه نيست؟ كولوني حقير وزارت راه و شهرسازي است كه تمام فاميل هاي نماينده هاي مجلس پست گرفته اند به دلايل خاص.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
0
0
مهندسان چندشغله اجازه اصلاحات در سازمان نظام مهندسی را نمیدهند
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar