۰۹:۵۲ - ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 06 May 2018
کد خبر: ۴۹۴۵۷
«صما» گزارش می‌دهد:
صما- در حالی که در بسیاری از کشورها به صورت گسترده از انرژی های تجدیدپذیر مثل باد برای تولید انرژی استفاده می شود، اما جای تاسف است که در کشور ما از ظرفیت مناطق بادخیز، به صورت جزئی بهره‌برداری می­شود.
عقب ماندگی ایران از قافله انرژی بادی/ راهکار کاربرد انرژی بادی در ساختمان‌ها

با این همه، بدیهی است که استفاده بهینه از ظرفیت مناطق بادخیز کشور می تواند علاوه بر تامین برق مورد نیاز، منجر به توسعه یافتگی این مناطق شود.

رویکرد مثبت کشورها در توسعه صنعت باد

در همین رابطه مدیر دفتر انرژی باد و امواج سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق ایران (ساتبا) با اشاره به رویکرد و اقدامات سایر کشورها در حوزه انرژی بادی گفت: رویکرد اکثر کشورهای جهان درخصوص توسعه صنعت باد، رو به جلو و مثبت است.

محمد ساتکین ادامه داد: طبعا اقدامات کشورهای فعال در این صنعت از قبیل آلمان، دانمارک، اسپانیا و برخی دیگر از کشورهای اروپایی و همچنین چین و آمریکا بسیار چشمگیر و برجسته بوده است. اما در این میان اگر به کشورهای پیرامون خود نظری بیندازیم، عملکرد ترکیه بسیار قابل‌توجه و تحسین‌برانگیز است.

وی همچنین با اشاره به دستاوردهای کشور ترکیه در این زمینه افزود: ترکیه با نصب بیش از 3 هزار مگاوات نیروگاه بادی عملکرد خوبی داشته و اخیرا نیز طی مناقصاتی توانسته تعرفه خرید برق خود را برای احداث هزار مگاوات دیگر به‌ شدت کاهش دهد.

عوامل موثر در تشویق دولت‌ها و مردم

همچنین یک کارشناس انرژی‌های تجدیدپذیر در این راستا تشریح کرد: اگر سیاست‌های کشورهای مختلف و یا اتحادیه‌ها و انجمن‌ها را در این خصوص در مورد تنوع‌ بخشی به سبد انرژی بررسی کنیم، به ‌وضوح افزایش ارزش بالای انرژی‌های تجدیدپذیر و در راس آن انرژی‌های بادی و خورشیدی در آن مشهود خواهد بود.

جواد راحلی سلیمی در گفت و گو با «صما» افزود: در حال حاضر اغلب کشورها و جوامع با انرژی‌های تجدیدپذیر آشنایی خوبی دارند و به این سمت پیش رفته اند. حتی کشورهایی مثل عربستان (به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت) نیز قوانینی برای خرید برق تولیدی از انرژی‌های تجدیدپذیر به‌ویژه انرژی بادی وضع و اخیراً اجرایی کرده است. به طور مثال در اوایل سال میلادی 2017 قراردادی برای احداث نیروگاه بادی 50 مگاواتی (همراه با موافقتنامه هزار مگاواتی) با شرکت GE آمریکا وضع کرده است.

وی ادامه داد: البته باید در نظر داشت که روند کاهشی قیمت تمام‌ شده نیروگاه‌های بادی و همچنین وجود جنس‌های ارزان‌قیمت چینی با کیفیت نسبتا مناسب، تاثیر بسزایی در تشویق دولت‌ها و مردم به این موضوع دارد.

راهکار کاربرد انرژی بادی در ساختمان‌ها

این کارشناس در پاسخ به اینکه آیا برای تامین انرژی مورد نیاز ساختمان ها می توان از انرژی بادی استفاده کرد، گفت: سال‌هاي زيادي است که از توربين هاي کوچک براي تامين انرژي مورد نياز خانه‌ها و مغازه‌هاي کوچک و روستاها و کلبه‌ها و یا حتي ارتباط اماکن دوردست که از شبکه اصلي فاصله دارند، استفاده مي‌شود. اما هزینه آن بالا و با مشکلات زیادی همراه است.

وی ادامه داد: با پیشرفت تکنولوژی و همچنین بالا رفتن سطح آگاهی عمومی، استفاده از این انرژی و همراه کردن آن با شکل‌های مختلف و حتی اتصال به شبکه برق، عمومی شده و در اغلب کشورها همه‌گیر شده است.

سلیمی با بیان اینکه در کشور ما نیز در حال حاضر پکیج‌های مناسبی در این خصوص با حمایت وزارت نیرو در دسترس است و روند به کارگیری رو به رشدی دارد، اظهار کرد: بهترین راه برای کاربردی کردن این انرژی در ساختمان‌ها، همراه کردن با شبکه برق و اطمینان بخشیدن به امنیت تامین انرژی است که کمک شایانی در کاهش تولید انرژی برق در سطح کشور توسط مجموعه دولت خواهد شد.

محل استفاده از انرژی بادی

سلیمی در پاسخ به اینکه انرژی بادی بیشتر در چه بخش‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: انرژی بادی می‌تواند به دو نوع کاربرد نیروگاهی و کاربرد غیرنیروگاهی تقسیم شود. کاربرد نیروگاهی که با استفاده از توربین‌های متوسط یا بزرگ (مگاواتی) است، فقط برای تولید برق و تزریق آن به شبکه به کار می­رود و در حال حاضر از نظر ظرفیت نصب شده و در حال بهره برداری بیشتر مقدار را دارد. کاربرد غیرنیروگاهی نیز با توجه به نیاز مصرف‌کننده و محل کاربرد آن، شکل‌های متعددی دارد.

وی در تشریح اهم این موارد بیان کرد: پمپاژ آب در مناطق دور افتاده و یا بدون شبکه مثل چاه‌های کشاورزی که به طور مستقیم (الکتریکی) و یا به طور غیرمستقیم (مکانیکی یا تلمبه آبکش) استفاده می­کنند، توربین‌های کوچک تولیدکننده برق برای مصارف ضروری در ساختمان‌ها، ورودی کارگاه‌ها و مجتمع‌های بین راهی و...، شارژ باتری، قایق‌های بادی، ایستگاهای مسافری عمومی داخل شهری و بین راهی، تولید انرژی مکانیکی و... از جمله این اشکال است.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar