۱۱:۴۵ - ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 07 May 2018
کد خبر: ۴۹۴۷۳
حناچی در نشست ارائه برنامه خود برای شورای شهر عنوان کرد:
پیروز حناچی یکی دیگر از گزینه های تصدی گری شهرداری در مقابل اعضای شورای شهر و اصحاب رسانه قرار گرفته و با بیاناتی از امام خمینی و رهبری ارائه برنامه خود را آغاز کرد.
درآمد82درصدی شهرداری تهران از ساخت‌و ساز/ باید این بدنه فربه شهرداری را چابک کنیم

امروز دوشنبه در جلسه فوق العاده شورای اسلامی شهر تهران برای بررسی برنامه گزینه های تصدی شهرداری تهران پیروز حناچی در ابتدا با معرفی خود گفت: در حوزه دانشگاهی تعداد زیادی مقالات پژوهشی نوشته ام که عمدتا در مورد شهرسازی و معماری و مشکلاتی که امروز با آن مبتلا هستیم بوده است، ثبت ملی خیابان ولیعصر هم تدوین کرده ام، تعداد زیادی هم پروژه در این حوزه ها داشته ام، در دوره دولت یازدهم که بسیار پرچالش بود ما هشدار دادیم سد ساخت و ساز در کشور شکسته شده است همچنین به موضوعاتی همچون باغات تهران، کنترل تراکم های بی رویه در شهر، بلندمرتبه سازی و حریم تهران، پدیده شاندیز، میدان سپاه و... که معضلات جدی را به وجود می آورد به سرعت پرداختیم.

وی تاکید کرد: من برنامه شما و آقای نجفی را پذیرفتم و به دنبال تکمیل کردن آن هستم. اعتقاد دارم که چهاررکن در کشور وجود دارد و رکن چهارم شوراهاست. صحبت مقام معظم رهبری در مورد این که در تهران از یک طرف نماد آبادی صلاح سعادت و سبک زندگی در کشور است و از طرف دیگر به عنوان یک الگوست در کشور را سرلوحه قرار دادم.

او افزود: بیش از همیشه نیازمند ارتقا کیفیت شهری، هوشمندسازی، به کارگیری روش های نوین اقتصاد در تامین درآمدهای پایدار، تقویت زیرساخت های شهر با کلاس جهانی، تقویت پایه های اقتصاد دانش بنیان، بهبود محیط کسب و کار شهری با همکاری بخش خصوصی و اتاق بازرگانی، حذف زایش فساد، اجرای برنامه ریزی برای هویت، توجه به زیست پذیری و ارتقا فرهنگ و هویت شهری مبتنی بر ظرفیت هایی که در تهران وجود دارد.

این کاندیدای تصدی شهرداری گفت: از نگاه من سرمایه اصلی تهران فکر خلاق است، برنامه های مناسبتی کم عارضه و بسیار تاثیرگذار و التیام بخش هستند. از ظرفیت شهرداری و ظرفیت محلات باید استفاده شود. ارتقا فعالیت های تخصصی و گسترش دیپلماسی شهری در مقیاس ملی و فراملی، به اشتراک گذاشتن تجربیات از جمله مسالی است که باید به آن توجه کرد.

حناچی تاکید کرد: چیزی که به عنوان علم استراتژیک از آن نام می بریم، این است که چه اقداماتی انجام شده است و چه راهی را طی خواهیم کرد؟ عمدتا 79درصد درآمد شهرداری ها به ساخت و ساز متکی است و در تهران 82درصد است. عوارض بر تراکم، جرایم کمیسیون ماده 100، عوارض حذف پارکینگ، بالکن و پیش آمدگی، سوخت، کسب و پیشه، معاینه فنی، بلیط و... 9درصد است و سایر منابع هم 12 درصد است.

او گفت: معضلی که امروز با آن مواجه هستیم کشوری است. اگر با ظرفیت 21نماینده شورای شهر و 30نماینده مجلس می دانیم. اگر در تهران و کلانشهرها این مشکل حل شود برای تمام کشور حل خواهد شد. ساخت و ساز بی رویه باید به شکل لایحه ای به مجلس برود و پیگیری شود. آخرین بند زیربنایی سال 84 در کمیسیون کلانشهرها متن لایحه مشخص شده بود و اگر به مشکلات اقتصادی نرسیده بودیم این لایحه به اجرا در می آورد.

حناچی گفت: چه بخواهیم چه نخواهیم سنگینی برنامه را بر همه شهرها حس خواهید کرد. اگر انضباطی در بدنه نباشد و بدنه بدون توجه بزرگ شده باشد (که اتفاق افتاده در کرباسچی 23هزار نیرو داشت و امروز به 67هزار و 200نفر پرسنل رسمی در شهرداری هستند) باید این بدنه فربه را چابک بکنیم. نقش عوارض ارزش افزوده چیزی حدود 19درصد منابع فعلی را به خود اختصاص می دهد. علاوه بر مالیات محلی و ملی سهم بهای خدمات را باید افزایش دهیم.

او همچنین افزود: درآمدهای پایدار شهردار تهران به قیمت جاری در سال 90 قیمت های پایدار نسبت به سال جاری وضعیت خوبی ندارد. در بخش نقد درآمدای پایدار تا انتهای سال 95 حدود 23درصد است. شهرداری با منابع نقد اداره نمی شود.

حناچی ادامه داد: منابع حاصل از عواض نوسازی و سهم آن در بودجه شهرداری از سال 87 تا 95 از تاثیری حدود 27 درصد تا 2درصد بوده و به سمت بحران دویدیم. این آیتم بسیار تاثیرگذار است اما تاثیر آن در بودجه کم است.

به گفته حناچی نظام درآمد کلانشهرها به درآمد ساخت و ساز در تهران 82درصد بوده است. این یک معضل ملی است و فقط در مقایس شهر تهران نیست. اما منابع مالی در شهرهای توسعه یافته مالیات مستقیم (وصولی خود شهرداری) مالیات مشترک (باز توزیع از طرف دولت)، کمک های دولتی، مالیات های مرتبط با دارایی، تامین مالی و فروش کالا و خدمات است.

این کاندیدای تصدی شهرداری در نهایت گفت:یکی از مهم ترین این شاخصه ها مالیات های مرتبط با دارایی است که تا کنون به آن توجه نکردیم. کشورهای وابسته به اتحادیه اروپا بهای خدمات محلی اهمیت زیادی دارد. ما نیازمند مراجع متنوع برای درآمد شهرداری ها هستیم.

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar