۱۶:۰۶ - ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 07 May 2018
کد خبر: ۴۹۴۸۲
«صما» گزارش می‌دهد:
صما- همزمان با نزدیک شدن به فصل نقل وانتقالات چند تن ازکارشناسان و فعالان بازار مسکن با بیان اینکه بازار اجاره بها در سال جاری احتمالاً بالاتر از نرخ تورم خواهد بود درعین حال انباشت تقاضای مسکن طی سالهای اخیر را نیز ازجمله عوامل اصلی نوسان دربازار اجاره سال جاری عنوان کردند.
فرمول معکوس در بازاراجاره‌بها/ گرایش مستاجران به سمت پرداخت مال‌الاجاره

دراین زمینه هادی حق‌شناس درگفت وگو با خبرنگار «صما» با اشاره به اینکه باتوجه به ثبت ۴۰۰ هزار فقره ازدواج طی سال‌های اخیر وعدم ‍‍‍باسخگویی به این نیاز که سبب انباشت تقاضا شده است گفت: بنابراین این قشر برای تأمین مسکن مورد نیازخود ناگزیربه سمت اجاره نشینی سوق خواهند یافت وافزایش تقاضای برای اجاره نشینی نیز ازجمله عواملی است که سبب رشد نرخ اجاره‌بها خواهد شد.

این کارشناس مسکن درعین‌حال با تأکید بر اینکه درحال حاضرافزایش حجم نقدینگی و نیز سوداگری ناشی از خریدوفروش در بازار ارز و سکه نیز ازجمله عواملی است که سبب التهاب در بازارهای مختلف و ازجمله بازار مسکن و نیز اجاره‌بها خواهد شد، اظهار داشت: با توجه به اینکه در حال حاضر بخش زیادی از نقدینگی به سمت بازار ارز و سکه سوق یافته است و همچنین با در نظر گرفتن اینکه نزدیک به 5 میلیون قطعه سکه توسط بانک مرکزی بیش فروش صورت گرفته است.

وی گفت: انتظار می‌رود این مسئله باعث شود که بسیاری از مستأجران برای کسب بازدهی بهتر ترجیح دهند که سرمایه خود را که برای رهن مسکن هزینه می‌کرده‌اند در بازار سکه و طلا سرمایه‌گذاری کنند.

این کارشناس اقتصادی بابیان اینکه این رویه سبب می‌شود که گرایش مستأجران به‌جای رهن به سمت اجاره‌بها سوق یابد درعین‌حال اظهار داشت: تجربه ثابت کرده است که هرزمان سوداگری و بورس‌بازی در بازارهای موازی مسکن یعنی بازار ارز و طلا افزایش یابد اساساً مستأجران ترجیح می‌دهند که به‌جای رهن نسبت به پرداخت مال‌الاجاره اقدام کنند که همین مسئله سبب خواهد شد که بازار اجاره‌بها اندکی متلاطم شود و بنابراین می‌توان گفت که در اثر این شرایط برخلاف آنچه مسئولان دولتی عنوان می‌کنند نرخ اجاره‌بها از نرخ تورم اندکی سبقت خواهد گرفت.

وی با تأکید بر اینکه با توجه به شرایط مذکورمی توان گفت که فرمول اجاره‌بها برخلاف سال‌های گذشته معکوس شده است اظهار داشت: معمولاً در شرایط ثبات اقتصادی مستأجران ترجیح می‌دهند که به‌جای پرداخت اجاره‌بها اقدام به پرداخت ودیعه کنند و اساساً مستأجران از پرداخت اجاره‌بهای ماهیانه گریزان هستند.

به گفته این کارشناس در شرایط فعلی به دلیل ایجاد جذابیت بازدهی سوداگری در بازارهای سکه و ارز اساساً مستأجران بسیاری ترجیح می‌دهند که سرمایه خود را در این بازار وارد کنند و درنتیجه این امر این عده گرایش به سمت پرداخت اجاره‌بها دارند و از این رهگذرمی توان گفت که فرمول اجاره‌بها در سال جاری شاید معکوس شود و گرایش مستأجران به سمت پرداخت اجاره‌بها ء باشد.

انتهای پیام/

کدخبر:0221

برچسب ها مسکن ، اجاره ، مستاجران
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar