۰۹:۱۴ - ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 09 May 2018
کد خبر: ۴۹۴۹۶
«صما» تحلیل می‌کند:
صما- طی چند سال اخیر، بیشترین حجم بیکاری در بین فارغ التحصیلان رشته های دانشگاهی، مربوط به رشته های فنی و مهندسی بوده است. به طوری که طبق آمار میزان بیکاران موجود در رشته های فنی و مهندسی ۲۲,۲ درصد، کل صنعت و تولید ۴۱.۶ درصد و معماری و ساختمان سازی ۲۳.۱ درصد است.
کسب‌و کارهای غیرحرفه‌ای، میراث رکود مسکن برای مهندسان/ سه راهکار برای اشتغال مطلوب مهندسان

به گزارش «صما» کارشناسان یکی از مهمترین دلایل بروز این معضل را وجود تفاوت اساسی در مباحث تئوریک و نیاز بازار کار می دانند. به عقیده آنها امروز جوانانی که از مسیر دانشگاه به بازار کار حرکت می کنند، با تفاوت اساسی در مباحث تئوریک و نیاز بازار کار مواجه می شوند که این مسئله موجب سخت تر شدن پذیرش متقاضیان کار از سوی کارفرمایان می شود.

بنابراین یکی از چالش هایی که اکنون شاهد آن هستیم، بیکاری مهندسانی است که با صرف هزینه های سنگین از سوی خودشان و دولت، توانسته اند در رشته های مختلف تحصیل کنند و درنهایت به سطح موثری از کارآمدی برسند و به عنوان یک مهندس به ارائه خدمات بپردازند، اما در حال حاضر از فعالیت در این زمینه محروم شده اند.

هشدار به بیکاری افسار گسیخته در بین مهندسان

از همین رو اکثریت مهندسان در شرایط فعلی مجبور شده اند تا به طرق مختلف به کسب و کارهای غیرواقعی و غیرحرفه ای بپردازند و این معضلی است که به طور قطع در سال های آینده لطمات بسیار جدی به بخش مهندسی کشور وارد خواهد کرد. چرا که کشورمان ناخودآگاه بخش زیادی از توانمندی فنی خود را از دست می دهد.

به گزارش «صما» در این بین تلاش های سازمان نظام مهندسی در ایجاد اشتغال برای مهندسان عضو این سازمان غیرقابل انکار است و این نهاد حرفه ای به نوبه خود در ارجاع کار به مهندسان اقدامات موثری انجام داده است. به طوری که عمده شاغلان رشته های معماری و ساختمان سازی به نظام مهندسی برمی گردد که توانسته حداقل شغلی را برای مهندسان هر رشته ایجاد کند؛ اما با این حال براساس قانون نمی توان این شغل ها را شغل تمام وقت محسوب کرد.

بر این اساس کارشناسان هشدار داده اند که اگر سیاست گذاری ها تغییر نکند و مدیران جامعه حساسیتی نسبت به این موضوع نشان ندهند، تا سال ۱۴۰۰ حدود ۱۱میلیون فارغ التحصیل بیکار در جامعه خواهیم داشت که 4 میلیون نفر از این جمعیت مربوط به رشته های مهندسی، صنعت و تولید است.

تسهیلات ارزان و نوسازی بافت فرسوده

به عقیده کارشناسان در چنین وضعیتی برای اینکه ما برگشتی به وضعیت مطلوب اشتغال برای مهندسان داشته باشیم، مهمترین راهکار راه اندازی بخش مسکن و تلاش برای برون رفت از رکود حاکم بر این بخش است.

به گزارش «صما» این موضوع در حالی عنوان می شود که به عقیده برخی دیگر از صاحب نظران، رکود حاکم بر بازار مسکن در حال حاضر تابعی از رکود دیگر صنوف است. به این معنا که شاید در سنوات قبل هم که بخش مسکن با یک فراز و نشیبی همراه بود و چند سال وارد فاز رکود می شد؛ اما وقتی بخش های دیگر و سایر کسب و کارها به فعالیت خود ادامه می دادند، ناگزیر بخش ساختمان هم خود به خود راه می افتاد و مجددا فعالیت ها در حوزه مسکن ادامه می یافت.

اما طی چند سال گذشته به دلیل رکود حاکم بر بخش های مختلف کسب و کارها و سایر صنوف، رکود شدیدی بر بخش مسکن حاکم شده و عملا راه اندازی مجدد آن دشوار شده است که البته به گفته صاحب نظران، ارائه تسهیلات ویژه و ارزان قیمت و با ارقام بالا برای مالکان و سرمایه گذاران می تواند یکی از راهکارها در این حوزه باشد.

به گزارش «صما» در این میان احیا و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری نیز به عنوان سیاستی که دولت با جدیت آن را دنبال می کند و برنامه ریزی های مثبتی در این بخش انجام داده است، به عنوان طرحی مطرح می شود که می تواند در خروج مسکن از رکود و رونق آن اشتغال زایی برای مهندسان نقش موثری ایفا کند، اما بدون شک پیشبرد موفق این سیاست هم نیازمند جدیت و پیگیری های دقیق تر است.

استفاده از سرمایه گذاری خارجی

بر اساس این گزارش یکی دیگر از مواردی که در کشور ما در بخش مسکن مغفول واقع شده؛ بحث استفاده از فاینانس و یا سرمایه گذاری های خارجی است. به طوری که در سال های گذشته به ندرت اتفاق افتاده که بحث فاینانس برای بخش ساختمان سازی شکل گرفته باشد و عموما اگر هم سرمایه ای جذب شده، مربوط به زیرساخت های بزرگ کشوری بوده است.

بر این اساس مسلم است که اگر در این بخش هم تدابیری اندیشیده شود و سرمایه های خارجی به سمت و سوی ساختمان سازی و پروژه های عمرانی مرتبط با ساختمان سازی هدایت شوند، این امر می تواند کمک شایانی به بحث خروج بازار مسکن از رکود کند.

به دنبال آن وقتی مسکن از رکود خارج شود، اشتغال مهندسان و تمامی حرفه های مرتبط با ساخت و ساز نیز فعال می شود و شکل عملیاتی به خود می گیرد.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
0
0
مهندسان به مسافرکشی روی آوردند
ارش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
0
0
مهندسي كه حتي يك بيمه تامين اجتماعي نداره
سر ساختمون همه ي كارگر ها و اوستاها و عابران پياده رهگذر بيمه هستند به جز مهندس ناظر ....
چي فكر ميكرديم چي شد ؟
تاسف براي اين همه بي برنامگي
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
0
0
مهندسان ساختمان از شدت بیکاری به راننده اسنپ تبدیل شدند - خرید و فروش پروانه نظارت و اجرا سالی 5 میلیون
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar