۰۹:۱۰ - ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 14 May 2018
کد خبر: ۴۹۵۳۹
«صما» گزارش می‌دهد:
صما- نوسازی بافت فرسوده علیرغم اهمیت زیادی که دارد، همچنان کند پیش می‌رود و ظاهرا تلاش‌های دولت و شهرداری ها در زمینه اعطای تشویقات و تخفیفات برای ایجاد انگیزه در بین بخش خصوصی و مالکان برای اقدام به نوسازی کافی نبوده است.

حاشیه‌های دست و پاگیر نوسازی بافت فرسوده/ روند کند ساخت و ساز در بافت فرسودهنوسازی بافت فرسوده علیرغم اهمیت زیادی که دارد، همچنان کند پیش می‌رود و ظاهرا تلاش‌های دولت و شهرداری ها در زمینه اعطای تشویقات و تخفیفات برای ایجاد انگیزه در بین بخش خصوصی و مالکان برای اقدام به نوسازی کافی نبوده است.

نگرانی سرمایه گذاران از فروش نرفتن واحدها

در همین راستا نایب رییس انجمن انبوه سازان استان تهران با اشاره به چالش های سرمایه گذاری در بافت های فرسوده گفت: برنامه ای که دولت شروع کرده و در نظر دارد در بافت های فرسوده اجرایی کند، روی کاغذ تعریف شده و هرچند ممکن است اجرای آن ممکن باشد، اما به پیگیری ها و حمایت های بیشتری از سوی دولت نیاز دارد تا شکل عملیاتی به خود بگیرد.

ایرج رهبر در گفت و گو با «صما» افزود: درخصوص نوسازی بافت های فرسوده باید از یک سو تامین منابع مالی و از سوی دیگر منابع غیرمالی لحاظ شود. ازجمله این موارد مربوط به مسائل ثبتی و حقوقی در بخش تملک املاک و تضامینی است که باید برای فروش واحدهایی که در بافت های فرسوده ساخته می شود، بدهند.

وی با اشاره به نگرانی سرمایه گذاران بافت فرسوده از این موضوع که نتوانند واحدهای خود را پس از ساخت به فروش برسانند، تصریح کرد: اینها جزو مسائلی است که قرار شده تا دولت درخصوص آنها برنامه ریزی کند.

رهبر در ادامه با اشاره به تدوین طرح جامع برای مناطق و محلات فرسوده بیان کرد: 2700 محله دارای بافت فرسوده پیش بینی و قرار شده که در طول یک دوره ده ساله، سالانه 270 محله را احیا و نوسازی کنند.

وی ادامه داد: پیش بینی اولیه برای ساخت مسکن در مناطق فرسوده، ساخت 100 هزار واحد مسکونی است که رقم بالایی نیست. چون با توجه به اینکه 5 میلیون خانوار در کشور ساکن بافت فرسوده هستند، ساخت سالانه 100 هزار واحد مسکونی برای این خانوارها 50 سال زمان می برد و این به معنای آن است که در این 50 سال بافت های فرسوده دیگری به وجود می آید.

احیای بافت فرسوده طرح جامع دیگری می خواهد

این انبوه ساز تاکید کرد: بنابراین احیای بافت های فرسوده به برنامه ریزی کلی و طرح جامع دیگری نیاز دارد که در این طرح جامع مناطق مختلف تاریخی، مذهبی، فرهنگی و باستانی دیده شود تا بناهایی را که لازم است در این بافت ها حفظ کنند و در جاهایی که باید فضاهای بیشتری برای تامین زندگی بهتر ساکنان و به منظور تامین فضاهای مورد نیاز آموزشی، فرهنگی، تفریحی، تعریض خیابان ها و کوچه ها باید اختصاص یابد؛ بازگشایی کنند.

رهبر با بیان اینکه در مناطق فرسوده عرض کوچه ها دو تا سه متر است که موجب نفوذناپذیری آنها شده و در عین حال خانه ها در این بافت ها در یک یا دو طبقه به صورت ناپایدار ساخته شده اند؛ گفت: باید این خانه ها به ساختمان های چند طبقه تبدیل شود و بدون اینکه بار جمعیتی و تراکم به این بافت ها اضافه شود، به سمت و سوی احداث ساختمان های زیر 10 طبقه برویم.

وی افزود: یعنی گستردگی خانه ها را در این مناطق تبدیل به جمع کردن آنها در مجتمع ها کنیم و این رویکرد باعث باز شدن فضاها در این مناطق و تامین آسایش مورد انتظار ساکنان بافت های فرسوده می شود و از طرفی هم موجب افزایش انگیزه برای زندگی در این مناطق می شود و سبب می شود تا ساکنان این بافت ها که در سالیان گذشته برای دستیابی به آسایش به محلات دیگری مراجعه کرده اند؛ به محله خود بازگردند.

نایب رییس انجمن انبوه سازان استان تهران تاکید کرد: بر این اساس باید ساخت مسکن در این بافت ها همراه با تامین رفاه و آسایش خاطر و امکانات مورد نیاز ساکنان باشد و این مهم باید در طرح جامع نوسازی دیده شود تا ضمن ایجاد ارزش افزوده در این مناطق، منجر به افزایش انگیزه زندگی در بین ساکنان شود. در این صورت می توان امیدوار بود که تضمین خرید واحدهای ساخته شده نیز انجام می گیرد.

اجتناب از برنامه ریزی عجولانه در بافت فرسوده

وی با تاکید بر ضرورت اجتناب از برنامه ریزی عجولانه برای این بخش اظهار کرد: برای نمونه در طرح مسکن مهر ابتدا قرار بود به تعداد کمتری ساخته شود، اما به سرعت به ساخت این واحدها اضافه شد و همین موجب شد تا درجانمایی آنها زیاد دقت نشود و این یکی از ایرادات بود که در نوسازی بافت های فرسوده نباید این تجربه تکرار شود و باید از تکرار اشتباهات پرهیز کنیم.

رهبر با اشاره به لزوم طراحی خوب و مطالعه دقیق جهت ساخت و ساز در بافت فرسوده یادآور شد: همزمان باید روش هایی برای تملک املاک صورت گیرد تا ساکنان به دستگاه ها و بخش خصوصی که قرار است در این بافت ها مشارکت کنند، اعتماد کنند تا بتوانند با آنها هماهنگ شود. یعنی مالکان بدانند که اگر بخواهند به راحتی می توانند خانه های خود را براساس ارزش واقعی آن بفروشند و در این صورت در طرح نوسازی مشارکت می کنند.

وی تشریح کرد: در قالب اجرای طرح کلید به کلید و اسکان ساکنان خانه های فرسوده در واحدهای آماده، می توانیم اقدام به نوسازی خانه ها کرده و اقدام به احیای بافت های فرسوده کنیم. به این ترتیب دولت باید این مراحل را با دقت و حوصله در نظر بگیرد و به تدریج ساخت و ساز در بافت های فرسوده را افزایش دهد.

رهبر تاکید کرد: دولت همچنین باید در حوزه تامین ساختمان ها و تاسیسات روبنایی مثل مدرسه، ورزشگاه، بیمارستان، مراکز تجاری و... در این بافت ها به دقت برنامه ریزی کند و ضمنا حمایت هایی هم از سوی شرکت های خدمات رسان برای تامین آب، برق و گاز لازم است.

راهکار پیشنهادی

وی با ارائه یک پیشنهاد در این بخش گفت: پیشنهاد ما این است که مثل شورای مسکن مهر که استانداری ریاست آن شورا را برعهده داشت و تمام ادارات خدمات رسان در جلسات این شورا حضور می یافتند، مشکلات تامین خدمات در این شورا بررسی و موجب می شد تا مسائل سریعتر و راحتتر حل شود، در بافت فرسوده هم چنین شورایی تشکیل شود.

رهبر ادامه داد: البته در بافت فرسوده ستاد بازآفرینی تعریف کرده اند، اما مهم این است که استانداری ها ریاست آن را برعهده داشته باشند و شرکت های خدمات رسان حتما موظف به برداشتن موانع موجود در مسیر انشعابات آب و برق و گاز شوند و شهرداری ها هم بتوانند از کانال ویژه ای برای آنها پروانه و پایان کار صادر کنند.

وی خاطرنشان کرد: در عین حال باید مسائل ثبتی حل شود تا چنین مواری وقت کسانی را که قصد فعالیت در نوسازی بافت فرسوده را دارند نگیرد و بتوانند به راحتی اقدام به ساخت و ساز در بافت های فرسوده کنند.

روند کند ساخت و ساز در بافت فرسوده

به گزارش «صما» دبیر کانون سراسری انبوه سازان ایران هم در این رابطه با اشاره به اینکه دولت در پنج سال گذشته بسته‌های تشویقی برای ساخت و ساز را ابلاغ کرده، اما تا کنون خبری از اجرای آنها نبوده است، گفت: روند ساخت و ساز در بافت فرسوده کند است.

فرشید پورحاجت با اشاره به اینکه بخش خصوصی همیشه در سیاست های دولت حضور داشته و در بخش ساختمان هم اقدامات خوبی انجام داده است، افزود: دولت و مجلس هنوز ابزار لازم را برای تسهیل شرایط ساخت و ساز در بافت فرسوده فراهم نکرده اند.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان با تاکید بر اینکه باید بسته های تشویقی ازجمله تسهیلات در زمینه ساخت و ساز در بافت فرسوده ارائه شود، تصریح کرد: ما در کنار سیاست های دولت و به دنبال تشکیل نهاد توسعه گر در کشور هستیم تا مشکلات را در بافت فرسوده کاهش دهیم.

وی بیان کرد: دولت باید عزم جدی را درخصوص بهبود شرایط کسب و کار در نظر بگیرد و سیاست های مالیاتی می تواند نقش موثری در تقویت این بخش ایفا کند. اگر شرایط مهیا باشد تولیدکننده مسکن به طور قطع در بخش های مورد نیاز جامعه اقدام به ساخت و ساز می کند.

اجرای موفق مسکن اجتماعی، راهکار نوسازی

در این بین رییس سابق و عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان سیستان و بلوچستان درخصوص راهکار پیشنهادی برای نوسازی بافت های فرسوده گفت: با توجه به اجرای موفق مسکن اجتماعی در اروپا مخصوصا انگلیس، آلمان و اتریش، این طرح راهکار مناسبی در کشور ما برای این منظور است.

محمدحسن چمنی در گفت و گو با «صما» ادامه داد: یعنی دولت سرمایه ای را در اختیار گروه هایی مثل انبوه سازان گذاشته و طبق استانداردها واحدهای کوچک 30 تا 60 متری دارای فضای سبز، مدرسه و امکانات رفاهی ساخت و از طریق مراکز ازدواج، جوانانی را که به تازگی ازدواج کرده بودند، شناسایی کرد و به ازای دریافت مبلغی ناچیز، این واحدهای کوچک را در اختیار آنها گذاشت.

وی افزود: اجرای این طرح در لندن موجب شد تا اجتماعات کوچک و خانواده ها به سرعت شکل گرفت و در این خانه ها اسکان یافتند. اجرای این طرح به نفع دولت تمام شد و درنهایت بعد از چند سال تمامی ساکنان مسکن اجتماعی صاحب مسکن شدند و از آنجایی که دیگر نیازی به این خانه ها نبود، دولت آنها را تخریب و مراکز بزرگ تجاری در آنها درست کرد و چند برابر سود کرد.

چمنی با بیان این موضوع افزود: در حال حاضر شهرداری تهران و سایر شهرها زمین‌های بسیاری در اختیار دارند که در سطح شهر رها شده و از آن طرف افراد بسیاری فاقد مسکن هستند که اگر در این اراضی مسکن بسازند، می‌تواند از این طریق اجاره را کنترل کنند تا هرساله دارندگان املاک نتوانند بازار مسکن تاثیر بگذارند و مبلغ اجاره را افزایش دهند.

این کارشناس مسکن، اجرای مسکن اجتماعی را یک طرح گره‌شکن برآورد کرد و گفت: دولت می‌تواند خانه‌هایی را در قالب مسکن اجتماعی بسازد و مهلت چند ساله‌ای را برای سکونت جوانان در این خانه‌ها در نظر بگیرد تا در ابتدای زندگی دارای مسکن باشند و به تدریج امکان خرید یا اجاره خانه دیگری را برای خود داشته باشند. ضمن اینکه بانک ها متولی این طرح باشند و دولت با اتکا به منابع بانکی این طرح را اجرا کند تا نیازی به منابع مالی دولتی نباشد.

این انبوه ساز خاطر نشان کرد: در چنین شرایطی هم امکان اشتغال برای انبوه‌سازان، پیمانکاران و مهندسان فراهم می‌شود و هم قشر زیادی از مردم دارای مسکن می شوند. با این حال متاسفانه مسکن اجتماعی در طول چهار سال اخیر در مرحله ابلاغ باقی ماند و به مرحله اجرا نرسید.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar