۱۲:۰۱ - ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 14 May 2018
کد خبر: ۴۹۵۴۶
در حاشيه ديدار وزراي راه و شهرسازي و وزير امور خارجه تركمنستان انجام شد؛
در حاشيه ديدار وزراي راه و شهرسازي و وزير امور خارجه تركمنستان پروتكل همكاري ميان وزير راه آهن تركمنستان و مديرعامل راه آهن به امضا رسيد.

به گزارشصما به نقل از روابط عمومي راه آهن جمهوري ايران ، در جريان اجلاس همكاريهاي مشترك اقتصادي دو كشور جمهوري اسلامي ايران و تركمنستان، پروتكل همكاري ميان وزير راه آهن تركمنستان و مديرعامل راه آهن ايران تنظيم و به امضا رسيد.
براساس اين گزارش،پروتكل يادشده بر چند زمينه كليدي همكاري تكيه داشت كه يقينا زمينه هاي لازم را براي توسعه روابط ريلي و افزايش حمل و نقل ريلي بار ميان دو كشور بيش از پيش فراهم ميسازد.
از آنجايي كه تداوم اعزام قطارهاي كانتينري از كشور چين به تهران با عبور از قزاقستان و تركمنستان كه از دو سال پيش آغاز شده است بي شك مورد استقبال و تاكيد هر دو طرف بود و در همين راستا ايران براي تامين بار برگشتي كانتينرهاي اعزامي از چين به ايران در مسير چين ، قزاقستان ، تركمنستان و ايران آمادگي خود را اعلام كرد.
همچنين توسعه مسير ريلي بين المللي قزاقستان، تركمنستان و ايران و ضرورت جذب بارهاي بيشتر در مسير تركمنستان و ايران از جمله توافقات در خورد توجه در اين پروتكل است كه طرفين به توافقات مثبتي در اين زمينه ها دست يافتند.
براساس طبق توافقات حاصله، براي تسريع گردش واگن ميان دو راه آهن و تخليه و بارگيري به موقع واگنها و عودت به موقع واگنهاي خالي و بارگيري شده به طرف تركمني، گام هاي عملي برداشته خواهد شد و متفقا هماهنگيهاي مستقيم در مورد مسائل بارگيري به موقع واگنها، و همچنين حمل و نقل واگن ها ميان مسئولين دو راهآهن صورت خواهد گرفت. همچنين با توجه به افزايش درخواستها براي ارسال محصولات صادراتي از ايران به مقصد كشورهاي CIS ،طرف تركمني براي افزايش گردش بار ميان دو كشور از طريق ايستگاه سرخس، كاهش تعرفه هاي حمل و
تامين تعداد لازم واگنهاي خالي بصورت امداد به مسير ايران تلاش خواهد كرد.
اين گزارش حاكي است،ايران و تركمنستان بر اين نكته توافق كردند كه شرايط تعرفهاي مناسب را برقرار كرده و ظرف يك ماه آتي نشستهاي چندجانبه اي با تركمنستان و قزاقستان و همچنين با تركمنستان و ازبكستان براي توسعه حمل و نقل ريلي وتعيين تعرفه هاي مشترك برگزار شود.
بنا بر اين پروتكل براي حمل محمولات توسط راه آهن هاي دو كشور با ايجاد شرايط مساعد هر دو راه آهن بطور مشترك از توان ترمينالي ايستگاه اترك استفاده كرده و با سير واگن هاي ايراني تا ايستگاه اترك عمليات ترانسشيپمنت محمولات در ايستگاه اترك انجام خواهد گرفت و اين موضوع تا زمان احدث امكانات تعويض بوژي در اينچه برون ادامه مي يابد. طبق توافقات حاصل شده قبلي، طرفين عمليات تعويض بوژي در ايستگاه اينچه برون را طبق روال جاري در ايستگاه سرخس با رعايت اصل ۵۰-۵۰ انجام خواهند شد.
اتصال خطوط عريض و نرمال در مرز ايران، تركمنستان خط آهن بين المللي قزاقستان تركمنستان ايران، از جمله موارد كليدي ديگر بود و وزارت راه آهن تركمنستان كارهاي لازم براي اتصال خط عريض به شبكه ريلي ايران انجام خواهد داد.
و در پايان اين توافقات طرف تركمني قول مساعد داده كه در جريان اجلاس قريب الوقوع شوراي شوراي حمل و نقل ريلي كشورهاي CIS موضوع سير واگنهاي باري ايران به شبكه ريلي كشورهاي CIS را مورد حمايت قرار دهد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar