۱۶:۳۷ - ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 14 May 2018
کد خبر: ۴۹۵۵۳
دستاوردهای حمایت از تولید داخلی:
جواد توكلي طرقي، مدیرعامل مجتمع کارخانه های ذوب‌آهن نطنز ،از تولید انبوه مفتول‌های صنعتی با همکاری شرکت فولاد نطنز و ذوب‌آهن نطنز در سال حمایت از تولید داخلی خبر داد.

تولید انبوه مفتول‌های صنعتی در مجتمع فولاد و ذوب‌آهن نطنزبه گزارش «صما» جواد توكلي طرقي، مدیرعامل مجتمع کارخانه‌های فولاد و ذوب‌آهن نطنز در مراسمي كه امروز به مناسبت بیست و پنجمین سال تأسیس شرکت فولاد نطنز در اين شرکت برگزار شد با قدرداني از زحمات شبانه‌روزي كارگراني كه اين واحد را باوجود همه ناملايمات سرپا نگاه داشته‌اند از تلاش‌هاي صورت گرفته براي حل مشكلات معيشتي كارگران خبر داد.

به گفته طرقی این مجتمع متشكل از دو كارخانه ذوب‌آهن و فولاد در حومه شهرستان نطنز در استان اصفهان قرارگرفته و يكي از بزرگ‌ترین تأمین‌کنندگان انواع محصولات فولادي كشور است.

مدیرعامل مجتمع کارخانه‌های فولاد و ذوب‌آهن نطنز گفت: شرکت فولاد نطنز در سال 1373 تأسیس و فاز اول اين كارخانه مشتمل بر واحد ذوب‌آهن و بخش‌هايي از تأسیسات توليد فولاد در بهمن 86 مورد بهره‌برداري قرار گرفت و فاز دوم مشتمل بر واحدهاي تكميلي در تير 92 وارد مدار توليد شد.

وی همچنین ادامه داد: كارخانه ذوب‌آهن نطنز توليدكننده شمش موردنیاز واحدهاي فولادسازی است و در کارخانه‌های فولاد نطنز طيف وسيعي از محصولات همچون انواع ميلگرد ساده و آجدار از قطر 8 تا 32 میلی‌متر، انواع ميلگرد كلاف از قطر 5 تا 16 میلی‌متر، انواع تسمه، در سايزهاي مختلف را توليد و روانه بازار مي‌كند.

وی بابیان اینکه مجتمع فولاد نطنز يكي از مدرن‌ترین واحدهاي فولادسازي كشور است گفت: از يك كوره قوس الكتريكي مدرن پربازده، 4 خط ريخته‌گري ساخت سوئيس و ايتاليا، واحد VOD آلماني جهت كربن‌زدايي و توليد فولاد ضدزنگ بهره مي‌برد.

این مدیرعامل همچنین گفت: اين مجتمع همچنين يك واحد آزمايشگاه با جديدترين ابزارآلات و دستگاه‌هاي روز دنيا را براي تضمين توليد محصولات باكيفيت دارد كه در نوع خود كم‌نظير است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: قرار گرفتن در موقعيت جغرافيايي مناسب و برخورداري از امتيازاتي چون نزديكي به معادن تأمین‌کننده مواد اولیه موردنیاز، استقرار در نزديكي خطوط ريلي و بزرگراه‌هاي كليدي و تقرب به مراكز جمعيتي عمده كشور موجب شده مجتمع فولاد نطنز از امتيازات زيادي براي فعاليت برخوردار باشد.

توكلي طرقي در بخشي از اظهارات خود در مراسم سالروز تأسیس شرکت تصريح كرد فولاد نطنز موفقيت‌هاي خود را مرهون كارگراني است كه در دماي بالاي 1700 درجه سانتی‌گراد سينه به آتش داده‌اند و مردانه چرخ كارخانه را چرخانده‌اند و موفقیت‌های امروز این مجتمع بزرگ را حاصل همین تلاش و حمایت‌های صورت گرفته از بخش خصوصی در عرصه فولادسازی و خروج آن از انحصار بخش دولتی دانست.

وی در ادامه گريزي هم به شرايط دشوار اقتصادي و ركود سنگين بازار در سال‌هاي اخير زد كه تركش‌هايش دامن‌گير توليدكنندگان فولاد هم شده و روند فروش آنان را مختل كرده است.

بر اساس اظهارات توكلي طرقي مديران شركت به دنبال تدوين برنامه‌اي راهبردي براي جلوگيري از بروز انقطاع در توليد به دليل مشكل در تأمین مواد اوليه و حل مشكلات معيشتي كاركنان شركت هستند كه در اين راستا كارگروه‌هايي براي ارائه راهكارهاي مناسب تشکیل‌شده است.

در شرايط كنوني يكي از جدي‌ترين نگراني‌ها براي تداوم توليد تأمین مواد اوليه است كه اميد مي‌رود با حمايت دولت و مساعدت نهادهاي دولتي خللي به تأمین پيش‌نيازهاي توليد در اين شركت وارد نياید.

دکتر توكلي طرقي با تأکید بر این‌که قصد استفاده از جملات كليشه‌اي و شعارگونه را ندارد تصريح كرد مديران شركت به اين واقعيت واقف هستند كه كارگران شركت در همه سطوح براي حفظ توليد فداكاري می‌کنند و تلاش خواهد شد در سال جديد شرايط به سمت و سويي برود كه اين فداكاري‌ها به شكلي درخور و مناسب پاسخ داده شود.

به گفته توکلی طرقی، آزمایش‌ها و تحقیقات انجام‌شده در شرکت‌های فولاد و ذوب‌آهن نطنز درنهایت منجر به تولید انبوه انواع مفتول‌های مصرفی در صنایع الکترود سازی با مارک های SG1 و RSD7 و USD7 و ...، مفتول های مصرفی در صنایع فنرسازی و سیم مصرفی در لاستیک خودرو و سیم های پیش تنیده با مارک های فولادی C62، C67، SWRH 62B و SWRH 72B، مفتول های مصرفی تولیدکنندگان در صنایع پیچ و مهره، صنایع اتومبیل سازی از گروه فولادی CHQ، مفتول های مصرفی تولیدکنندگان میخ و پرچ و پیچ و مهره های مصارف عمومی و صنایع کششی با مارک های فولادی RST34-2 مفتول های مصرفی تولیدکنندگان مش و توری و خرپا با مارک های فولادی RST37-2 و RST34-2 برخوردار شد.

براساس اظهارات رئیس هیات مدیره به این ترتیب با تولید مفتول های صنعتی مذکور که مواد اولیه بسیاری از کارخانجات داخلی بوده و تا امروز عمدتا از خارج از کشور وارد می شده اند، شاهد خودکفایی در این عرصه خواهیم بود و نتیجه قطعی آن جلوگیری از خروج قابل ملاحظه ارز از کشور خواهد بود.

وی در پایان خبر از تولید انبوه مفتول‌های صنعتی با همکاری شرکت فولاد نطنز و ذوب‌آهن نطنز در سال حمایت از تولید داخلی داد و افزود: با توجه به فراهم بودن شرایط و امکانات لازم و برخورداری از زنجیره کامل تولید در مجتمع کارخانه‌ها فولاد و ذوب‌آهن نطنز، این مجموعه بزرگ تولیدی موفق به تولید انبوه مفتول‌های صنعتی گردید.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar