۱۶:۴۴ - ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 14 May 2018
کد خبر: ۴۹۵۵۴
ویژه مهندسان عمران و معماری
کتاب چک­‌لیست سـاختمـان با تالیف سیامک الهی‌فر و حامدخانجانی (ویژه مهندسان عمران و معماری) منتشر شد.
به گزارش «صما» کتاب چک­‌لیست سـاختمـان مجموعه­ای کاربردی برای پیمانکاران، ناظران، مشاوران و بازرسان شامل چک‌لیست‌های بازرسی، نظارت و اجرای سازه، معماری، تاسیسات الکتریکی و مکانیکی ساختمان است.

چك‌ليست مجموعه سوالاتی منظم و هدفمند است که به تفکیک مراحل اجرایی تهیه شده و ارتباط بین فرآیندهای کنترلی را فراهم می­آورد. انجام هرگونه فعالیت کنترلی بدون ابزار چك‌ليست، بسیار دشوار و به عبارتی غیرممکن است؛ حال چه این فرآیند «نظارت» باشد که کنترلی دائمی بر عملیات اجرا است، یا «بازرسی» که کنترلی موردی و مرحله­ای است.

قابل ذکر است موارد کنترلی تهیه­شده در این کتاب، برای ساختمان­های متعارف شهری کاربرد دارد. ساختمان­هایی با 4، 5 طبقه مسکونی یا اداری، و یک تا دو طبقه زیرزمین. هر چند اکثر موارد قابل استفاده برای عموم ساخت­و­سازها در هر متراژ و ارتفاعی است.

اجرای ساختمان از مجموعه مراحل اصلی تخریب، گودبرداری، فونداسیون، اسکلتبندی، سفت‌كاري، تاسیسات برقی و مکانیکی، نازك‌كاري و اتمام عملیات تشکیل شده است که هر کدام از این مراحل شامل جزئیات اجرایی متعددی بوده و لازم است که در حین عملیات توسط ناظر و یا بازرس فنی مورد تایید قرار گیرد. این کتاب شامل 23 عنوان اصلی چك‌ليست است و علاوه بر ارایه چک‌لیست‌های مورد استفاده در مراحل معمول نظارت و اجرای ساختمان که پیشتر نام برده شد، چک‌لیست‌های جدیدی نظیر بیمه‌های ضروری، آزمایشهای فنی و اجرایی، مستندات زونکن کارگاهی، ایمنی تاورکرین، ارزیابی خطر گودبرداری، پایدارسازی گود بـه روش نیلینـگ و انکراژ، عمـل‌آوری بتـن، سازه و معماری و تاسیسات عمومی آسانسور، آتش‌نشانی و ایمنی در مقابل حریق نیز تهیه و ارایه شده است.

در مجموع حدود 1800 مورد کنترلی در چکلیست کتاب لحاظ شده که به نوعی 1800 نکته اساسی و کاربردی در نظارت و اجرای ساختمان است.

معرفی کتاب چک­‌لیست سـاختمـان

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar