۰۹:۱۸ - ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 16 May 2018
کد خبر: ۴۹۵۷۰
«صما» بررسی می‌کند:
در حالی که طی چند سال اخیر دولت اقدام به تولید مسکن نکرده و واحدهای مسکن مهر ساخته شده در مناطق مختلف کشور نیز نتوانسته جوابگوی نیاز به مسکن در کشور باشد و از سوی دیگر بسیاری از این واحدها هم بدون متقاضی مانده است؛ دولت طرح نوسازی بافت های فرسوده و ساخت و ساز در این مناطق را راهی برای تامین مسکن مورد نیاز کشور ارائه کرده است.

نوسازی بافت فرسوده جوابگوی نیاز مسکن نیست/ کشور مسکن ارزان می‌خواهدبه گزارش «صما» در چند سال اخیر بسیاری از کارشناسان و مسئولان و منتقدان مسکن مهر که مخالف توسعه شهرها و ایجاد شهرهای جدید و ساخت مسکن در حاشیه شهرها بودند و ساخت و ساز در این مناطق را به دلیل نبود امکانات و زیرساخت های لازم و مورد نیاز برای زندگی مناسب نمی دیدند؛ طرح نوسازی بافت های فرسوده و ساخت مسکن در این مناطق را راهکار مناسبتری برای تامین مسکن موردنیاز جامعه معرفی کردند.

به عقیده آنها، با توجه به وجود دسترسی ها و زیرساخت های لازم در مناطق فرسوده، با ساخت مسکن در این مکان ها نه تنها هزینه ساخت و ساز در بافت فرسوده کاهش می یابد، بلکه به دلیل قرارگیری در محدوده شهری، تقاضا و رغبت بیشتری از سوی مردم و متقاضیان مسکن برای سکونت در این واحدها و بهره برداری از آنها به وجود می آید.

آیا نوسازی کافی است؟

اما قضیه نوسازی بافت های فرسوده آنطور هم که به نظر می رسد ساده نیست و پیچیدگی های خاص خود را دارد. با این همه، صرف نظر از این موضوع که نوسازی و احیای این بافت ها با چالش‌های متعددی رو به رو است و کمتر سرمایه گذاری هم حاضر به مشارکت در امر نوسازی و تولید مسکن در این مناطق است، سوالی که مطرح می شود، این است که آیا تکیه کردن به نوسازی این بافت ها به منظور تامین مسکن مورد نیاز کشور و جوانان می تواند کافی باشد؟

این پرسشی است که برخی کارشناسان درخصوص آن می گویند: در پاسخ به افرادی که معتقدند به جای ایجاد شهرک های اقماری و تداوم ساخت مسکن مهر یا مسکن ارزان قیمت، بهتر است که بافت های قدیمی و فرسوده را به دلیل داشتن زیرساخت های لازم نوسازی کنیم، باید گفت که نوسازی مناطق فرسوده هم با مشکلات عدیده ای مواجه است.

به گفته آنها اگرچه مناطق فرسوده دارای زیرساخت های موردنظر است، اما آنچه مسلم است ساخت و ساز در این بافت‌ها با توجه به رشد جمعیتی که نیازمند مسکن هستند، نمی تواند پاسخگوی نیاز آنها باشد و به اصلاح، بافت‌های فرسوده آنقدر گنجایش ندارند که بتوان تمام جمعیت نیازمندان مسکن را در این بافت ها جا داد.

مسئله دیگر این است که بلندمرتبه سازی در این مناطق متناسب با ظرفیت بافت و فرهنگ آنها نبوده و نمی تواند هدف موردنظر را در این بخش محقق سازد. بنابراین از آنجایی که مانند کشورهای دیگر نظیر اندونزی، مالزی و ویتنام با مشکل و کمبود زمین در کشور مواجه نیستیم، بهتر این است که در کنار نوسازی بافت های فرسوده، طرح های دیگری برای تولید مسکن شناسایی و اجرایی شوند.

تهران بافت فرسوده زیادی ندارد

به گزارش «صما» اگرچه آمار موجود حاکی از وجود بافت های فرسوده بسیار در پایتخت است، اما بر اساس اظهارات کارشناسان، نگاهی به پهنه بندی و طرح تفصیلی شهری مثل تهران نشان می دهد که در حال حاضر بافت فرسوده آنچنانی در این کلانشهر وجود ندارد.

شواهد حاکی از آن است که در مناطق شمالی و شرقی تهران بافت فرسوده آنچنانی وجود ندارد و به خصوص در منطقه غرب پایتخت به طور کلی بافت فرسوده ای وجود ندارد و غرب تهران از بافت جدید و نوینی برخوردار است.

به این ترتیب تنها در مناطق میانی و جنوبی پایتخت، بافت های فرسوده ای وجود دارند که البته به طور قطع ساخت و ساز در این مناطق هم نمی تواند نیاز متقاضیان مسکن را برآورده سازد و برای این منظور کافی نیست. این در حالی است که حتی در بسیاری از مناطق جنوبی تهران نیز نیمی از ساختمان های موجود در محلاتی مثل مولوی، سبزه میدان و... نوسازی شده است.

با این حساب بدون تردید تمرکز بر نوسازی این مناطق به منظور پاسخگویی به نیاز متقاضیان مسکن، اصلا کافی و جوابگو نخواهد بود و هرچند تمرکز مسئولان ذیربط بر روی احیا و نوسازی مناطق فرسوده، با توجه به خطرپذیری این ساختمان ها در مواجهه با حوادث طبیعی و غیرطبیعی ارزشمند است، اما مسلما مسئولان باید به دنبال طرح های جامعتر و راهکارهای دیگری برای تامین مسکن مورد نیاز کشور باشند.

نوسازی یا تداوم ساخت مسکن ارزان؟

به گزارش «صما» این همان موضوعی است که مورد تاکید بسیاری از کارشناسان و مسئولان و نمایندگان مجلس در طول سالیان اخیر و از زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید بوده و کم کاری دولت در بخش تولید مسکن مناسب برای اقشار متوسط و کم درآمد جامعه با انتقادات زیادی مواجه شده است. از سوی دیگر با توجه به مشکلات اقتصادی و ناتوانی مالی جوانان در تامین مسکن، در سالیان اخیر شاهد افزایش سن ازدواج در بین جوانان بوده ایم.

با این اوصاف به طور قطع ساخت مسکن در بافت فرسوده نمی تواند جوابگوی نیازها در این بخش باشد و علاوه بر اجرای طرح نوسازی، آنچه کارشناسان بر آن تاکید می کنند، تداوم ساخت مسکن ارزان قیمت یا همان مسکن اجتماعی است که دولت یازدهم و دوازدهم هم روی آن تاکید داشته است.

بر اساس این گزارش، اگرچه درخصوص اجرای طرح مسکن اجتماعی هم چالش هایی مثل کمبود منابع مالی مطرح است، اما به هر حال نهادهای ذیربط باید برای جلوگیری از تبعات بعدی کمبود مسکن در جامعه، راهکارهای لازم برای این منظور را پیدا کنند تا این طرح باید به شیوه اصولی و دقیق، سر و سامان بگیرد و به مرحله عملیاتی برسد.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
علی رحیمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
0
0
وقتی که مسکن مهر و سرمایه ملت نیمه کاره رها شده و دولت تعهداتی که مردم داده عمل نمیکنه نمیشه انتظار داشت مسکن مهر تاثیر خودشو نشون بده
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar