۱۳:۰۱ - ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 16 May 2018
کد خبر: ۴۹۵۷۷
با توجه به اینکه تغییر، نشانۀ پیشرفت و عدم تغییر نشانۀ رکود است و سازمان نظام‌مهندسی هم یک نظام پویا بوده و نقش مهمی در ساخت‌وساز و تولید ملی دارد اینجانب که نمی‌خواهم نامم فاش شود- چون اهل ریاکاری نیستم- این پیش‌نویس تغییرات را پیشنهاد می‌دهم.
تغییرات و اصلاحات پیشنهادی برای قانون نظام‌مهندسی/ طنزبا توجه به اینکه تغییر، نشانۀ پیشرفت و عدم تغییر نشانۀ رکود است و سازمان نظام‌مهندسی هم یک نظام پویا بوده و نقش مهمی در ساخت‌وساز و تولید ملی دارد اینجانب که نمی‌خواهم نامم فاش شود- چون اهل ریاکاری نیستم- این پیش‌نویس تغییرات را پیشنهاد می‌دهم.

الف: دلایل نیاز به تغییرات

الان مدت 22 سال است هیچ تغییری در قانون اعمال نشده، پس حتماً باید ایجاد شود.

آموزش‌وپرورش 4 بار نظام خود را در این مدت تغییر داده و نظام جدید اندر جدید آورده اما سازمان نظام‌مهندسی ساختمان همان‌طور باقی‌مانده است یعنی ما از آموزش‌وپرورش هم کمتریم.

یک سری دلایل محرمانه که نمی‌توانم بگویم چون مورد سوءاستفاده مهندسان بیگانه قرار می‌گیرد.

دلایل شخصی.

ب: تعاریف مورد استفاده

سازمان: ساز + مان یعنی جایی که باید به ساز ما بچرخد(دقت کنید گفتم بچرخد نه حرکات موزون انجام دهد).

مهندس: کسی که درس هندسه خوانده است یا به هر دلیلی پست و مقام داشته است قبلاً، یا مورد تأیید باشد و چند تا نقطه.

مدرک تحصیلی: اصولاً مدرک یک کاغذ پاره‌ای بیش نیست بلکه تجربه مهم است اما برای اعضای عادی سازمان علاوه بر گذراندن دوره‌های کارآموزی خفن، مدرک دانشگاهی هم لازم و ضروری است.

پروانۀ اشتغال: اصلاً نیاز به توضیح ندارد، مثل تسمه‌پروانه می‌ماند که تسمه بدون پروانه نمی‌چرخد، کارهای مهندسی هم بدون پروانه نمی‌چرخد البته پروانۀ اشتغال.

حق نظارت مادام العمر: هر مهندسی که پروانه دارد باید درصدی از حق نظارت خود را برای غیرانتفاعی چرخیدن سازمان به‌حساب سازمان بریزد که مبلغ و میزان آن برحسب تورم و نیاز سازمان اعلام می‌گردد و حداقل 5 درصد روی شاخش است.

ج: مفاد تغییرات

افزایش دورۀ هیئت‌مدیره از 3 سال به 4 سال و اگر رسانه‌ها جنجال ایجاد نکنند به 7 سال

حذف شرط مهندس بودن از شرایط انتخاب رئیس و هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی!

افزایش زمان ریاست استانی از یک سال به دائم و یا حداقل تا پایان دوره

افزایش تعداد روسای سازمان تا سه نفر همزمان

افزایش مبلغ حق عضویت اعضای عمومی به میزان تورم سالیانه، مثلاً امسال که تورم 10 درصد است اعضا 10 درصد از حق نظارت خود را به‌عنوان حق عضویت پرداخت کنند تا بنیه مالی سازمان قوی شود.

حذف کامل بازرسان یا ضعیف و کم‌رنگ کردن نقش آنها تا بلانسبت موی دماغ نشوند.

کسانی حق ورود به هیئت‌مدیره و هیئت‌رئیسه را دارند که قبلاً هم عضو آن بوده‌اند و از پذیرفتن عضو جدید معذوریم حتی شما دوست عزیز.

تجمع بیجا مانع کسب است.

هرگونه انتقاد به عملکرد سازمان و هیئت‌رئیسه باعث ابطال پروانۀ اشتغال از 20 تا 30 سال خواهد شد.

جهت شفافیت بیشتر رأی‌گیری برای این تغییرات به‌صورت آشکار برگزارشده و هویت رأی‌دهنده معلوم خواهد بود.

عدم رای مثبت به این تغییرات باعث عدم معرفی مهندس خاطی به کارفرما و ماندن در لیست انتظار کانون اتوبوس داران خواهد شد.

کارفرما باید حق نظارت را با رضایت کامل بپردازد و اگر در هر مرحله از اجرای ساختمان معلوم شود از ته دل راضی به پرداخت حق نظارت نبوده 30 درصد جریمه خواهد شد.

برگزاری دوره‌های سخت و فشرده برای اعضای سازمان جهت بالا بردن سطح علمی و فنی اعضای سازمان، با هزینۀ خود اعضا به‌اضافۀ 9 درصد مالیات بر ارزش‌افزوده به‌صورت نقدی.

انتصاب و معرفی اعضای هیئت‌مدیره استانی به‌صورت کاملاً آزاد و با مشارکت تمامی اعضای هیئت عمومی و صرفه‌جویی و پس‌انداز هزینۀ برگزاری انتخابات هیئت‌مدیره.

امیدوارم با تصویب و تأیید این موارد اصلاحی که توسط این حقیرِ احقرِ کوچک پیشنهاد شده است تمامی مشکلات این سازمان که در اثر خلا قانونی و عدم وجود مفاد شفاف قانونی ایجاد شده بود به‌طور کامل رفع شود و شاهد توسعۀ پایدار سازمان نظام‌مهندسی باشیم. در پایان از همۀ کارشناسان می‌خواهیم پس از تصویب این اصلاحات و لازم‌الاجرا شدن آن نظرات خود را برای بنده ایمیل نمایند تا در اصلاحات بعدی منظور نظر این حقیرِ احقرِ کوچک واقع شود.

منبع: مجله ساختمان/ اردیبهشت97

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar