۱۲:۴۰ - ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 19 May 2018
کد خبر: ۴۹۵۹۱
دبير نظام‌مهندسی ساختمان تهران در گفت‌وگو با«صما»عنوان کرد:
دبير سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران بابیان اینکه عدم افزایش حق‌الزحمه خدمات مهندسی در سال 97 برخلاف حق‌وحقوق مهندسان است. گفت: تعرفه خدمات مهندسی به 4 دلیل یعنی افزایش نرخ دیه، بیمه مسئولیت، حقوق کارمندان و تورم عمومی باید افزایش پیدا کند.
4 دلیل محکم برای افزایش نرخ تعرفه خدمات مهندسان ناظر/ شورای مرکزی در تعیین تعرفه خدمات مهندسی جامع‌نگر باشد

مهیار فرنیا بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: حدود یک ماه پیش نامه‌ای از شورای مرکزی مبنی بر اینکه حق‌الزحمه خدمات مهندسی که شامل طراحی و نظارت است در سال 97 افزایش قیمت نداشته باشد به دست ما رسید. در نامه فوق قیدشده هیئت‌مدیره استان‌ها با توجه به شرایط موجود می‌توانند تا 25 درصد افزایش قیمت داشته باشند؛ که این مورد می‌تواند ظلم صریح و آشکار بر حق‌وحقوق مهندسان باشد.

وی گفت: در سال گذشته نیز افزایش 25 درصدی افزایش تعرفه را توسط هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی تهران را مصوب کردیم که برای اجرایی شدن نیازمند تصویب هیئت 5 نفر استان تهران بود؛ که متأسفانه علی‌رغم تلاش‌های متعدد اجرایی نشد.

وی گفت: ازآنجایی‌که بحث نظارت با موضوعاتی مانند دیه و بیمه ارتباط مستقیمی دارد. نیاز است تجدیدنظری در خصوص عدم افزایش تعرفه صورت بگیرد.

فرنیا بابیان اینکه به چند دلیل ازجمله افزایش نرخ دیه، بیمه مسئولیت، حقوق کارمندان و تورم عمومی باید تعرفه خدمات مهندسی افزایش پیدا کند گفت: قیمت دیه در ماه‌های غیر حرام از ابتدای سال جاری رقمی در حدود 231 میلیون تومان تصویب‌شده است؛ که بر اساس آمارهای اتخاذشده دیه سال جاری نسبت به سال 96 حدود 10 درصد افزایش قیمت داشته است.

وی در خصوص افزایش هزینه بیمه مسئولیت مهندسان نیز گفت: به نظر می‌رسد در سال جاری افزایش قیمت بیمه مسئولیت بر مبنای بیمه شخص ثالث که افزایش 10‌درصدی داشته رشدی در حدود ده درصد داشته باشد.

فرنیا در ادامه اشاره‌ای به افزایش 10 درصدی حقوق کارمندان دولت در سال جاری داشته و در این خصوص متذکر شد: بنابر شرایط کشور و با توجه به افزایش قیمت تمام اقلام، دولت به دنبال افزایش حقوق 20 درصدی است؛ و در حال حاضر اصلاحیه آن در مجلس موجود است.

دبير سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران در خصوص تورم عمومی پیش‌بینی‌شده دولت نیز اذعان داشت: در حال حاضر مجموع تورم اقلام کشور 9 درصد است. حال سؤال اینجاست که با توجه به موارد ذکرشده چرا باید مهندسان حق‌الزحمه نظارت را مشابه سال گذشته دریافت کنند.

وی گفت: علاوه بر موارد ذکرشده ما در سال پیش نامه‌ای از شورای مرکزی دریافت کرده‌ایم مبنی بر اینکه برای تمدید قراردادهای نظارت مبلغ مابه‌التفاوت تعرفه سال‌ها از مالکان دریافت کنند. حال وقتی‌که مابه‌التفاوت تعرفه‌ها سال 97 نسبت به سال 96 صفر درصد است یعنی اینکه ناظران در سال جاری امور نظارت را مجانی انجام دهند.

فرنیا در ادامه تأکید کرد: در حال حاضر قیمت‌های خدمات مهندسی غیرواقعی بوده و به‌طور یقین می‌توان گفت دریافتی مهندسان ناظر فاصله زیادی با نوع خدمات ارائه‌شده آن‌ها دارد.

دبير سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران در ادامه گلایه‌های صوری کاری و کوپن‌فروشی را در تناقض با موارد ذکرشده دانست و به تفسیر گفت: تا زمانی که مبالغ دریافتی مهندسان با نوع خدمات ارائه‌شده آن‌ها همگونی نداشته باشد. این موارد اجتناب‌ناپذیر است به‌هرروی باید قیمت خدمات مهندسی بر مبنای واقعی تعیین شود.

فرنیا در ادامه در خصوص راهکار اجرایی این معضل گفت: پیشنهاد بنده این است که شورای مرکزی همانند مجلس که برای احقاق حق کارمندان وارد گود شده وارد میدان شود و با تشکیل جلسه فوق‌العاده از حق‌وحقوق مهندسان در خصوص حق‌الزحمه خدمات مهندسی شامل طراحی و نظارت دفاع کرده و مبلغی منطقی را به این مورد اختصاص دهند.

دبير سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به اینکه این مبلغ نباید کمتر از نرخ تورم باشد. عنوان داشت: همچنین لازم است علاوه بر مورد ذکرشده شورای مرکزی در خصوص تمدید نظارت‌ها نیز راهکار کارشناسی ارائه دهد.

وی با بیان اینکه مشکلات ذکرشده در خصوص تمدید تعرفه نظارت بیشتر بر تهران به لحاظ متراژهای بالای پروژه‌ها وارد است گفت: در حال حاضر طول ساخت‌وساز اکثر ساختمان‌ها در شهرستان‌ها به دلیل متراژ پایین کمتر از دو سال است. این در حالی است که عمر ساخت‌وساز اکثر پروژه‌ها در تهران بالای دو سال است بنابراین تمدید نظارت بر این ساختمان‌ها بیشتر وارد بوده و از شورای مرکزی توقع داریم که برای حق‌الزحمه تمدید نظارت راهکار کارشناسی ارائه دهد.

وی با ذکر مثالی در خصوص تعرفه کنونی حق‌الزحمه تمدید نظارت گفت: در سال گذشته حق‌الزحمه نظارت هر متر از یک ساختمان 500 متری، 10 هزارتومان بوده که حدود 5 میلیون تومان برای مهندس ناظر درآمد داشت است درحالی‌که حق‌الزحمه همین ملک به‌صورت تمدید تعرفه به علت افزایش 10 درصدی حدود 500 هزار تومان بود که این رقم جوابگوی کرایه رفت‌وبرگشت مهندس به پروژه نیز نبود بنابراین نیاز است تعرفه مابه‌التفاوت در تمدید نظارت در نظر گرفته نشود؛ و راهکار جدیدی بر آن اعمال شود.

وی همچنین مسئله مهم در انتقاد از ابلاغیه‌های ذکرشده را یک مبحث کلان دانست و در این خصوص گفت: در سال گذشته هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی تصمیم گرفت برای حمایت از ساخت‌وساز و به دلیل رکود سنگین از تمام پروژه‌های در حال ساخت شهرستان‌های اطراف تهران و حتی برخی از شهرستان‌ها تعرفه 25 درصد را دریافت نکنند که این مورد از طرف هیئت‌مدیره انجام نگرفت.

فرنیا با بیان اینکه دلیل ناراحتی قشر مهندس از شورای مرکزی یک موضوع کلان است گفت: مسئله این است چرا شورای مرکزی نامه‌ای را ابلاغ کرده که در آن علاوه بر آن‌که تورم عمومی نادیده گرفته‌شده اصل موضوع یعنی افزایش نرخ تعرفه متناسب با نرخ تورم را به چالش کشانده شده است.

وی در ادامه افزود: شورای مرکزی باید جامع‌نگر باشد و نرخ تورم تعرفه در نظر بگیرد. در حال حاضر تمام نهادها و ارگان‌ها مانند نظام پزشکی به علت نرخ تورم تغییری در تعرفه خود اعمال کرده‌اند. درحالی‌که این مورد در شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی نادیده گرفته‌شده است.

وی درنهایت گفت: بنابراین از شورای مرکزی می‌خواهیم در نگاه جامع خود افزایش نرخ تورم را در نظر بگیرد و مابه‌التفاوت آن را بر عهده هیئت‌مدیره استان‌ها قرار دهد.

انتهای پیام /

کد خبر:0227

انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
0
0
چون حداقل حقوق کارگران 19.5 درصد افزایش یافته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
0
0
مسئولین نظام مهندسی وقتی پای ۵درصد و ارجاع نظارت میاد وسط تا حد مرگ ایستادگی میکنن . ولی برای افزایش تعرفه ۹۷ هنوز حریف وارد نشده، میدان رو واگذار کردن. ببین سفره ارجاع کار ( ارجاع رانت) چقدر چربه!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
0
0
افزایش 20 درصدی نرخ حق بیمه تامین اجتماعی مهندسان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
0
0
وزیر راه و شهرسازی باید افزایش تعرفه های نظارت و اجرا را ابلاغ کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۱
0
0
گران شدن هزینه ایاب و ذهاب و گران شدن کرایه تاکسی مهندسان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۱
0
0
افزایش هزینه کفش و لباس و ناهار و صبحانه مهندسان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
0
0
حتی با گران شدن دلار - هزینه قند و چای مهندسان هم افزایش یافته
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۰۰:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۴
0
0
جالب اينجاست كه در كل كشور افزايش قيمت همه چيزو شاهديم از جمله مصالح و اهن الات ووو وحتي قيمت مسكن
ولي تعرفه مهندسين تا پنجاه درصد در سيستم دلالي كاهش پيدا كرده و مهندسين هم به خاطر مشكلات معيشتي و ركود مجبور ميشن تن به اين ذلت بدهن كه واقعا از تحريمهاي ظالمانه بدتره
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۸
0
0
یک پزشک برای 3 دقیقه ویزیت بیمار 50000 تومان پول میگیره و برای لحظه لحظه وقتش ارزش قائله چطور میشه که یک مهندس به فکر یک عمر مسوولیت خودش در قبال یک ساختمان فکر نکنه و مسوولیتی مادام العمر را به جان بخره و پولی که میگیره آنقدر ناچیز باشه که حتی توجیه یک رفت و آمد ساده و کنترل پروژه را نداشته باشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۱
0
0
باید حق الزحمه مهندسان ناظر و مجری توسط مالکان زمین به حساب خزانه کل کشور واریز شود سپس وزارت راه و شهرسازی این پولها را به حساب مهندسین واریز کند تا بساط تخفیف گرفتن مالکان از مهندسان جمع شود . ضمنا حق بیمه تامین اجتماعی مهندسان تک شغله یا بیکار توسط وزارت راه و شهرسازی پرداخت شود
بیچاره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
0
0
وزارت مسکن باید سریعا برنامه ای اجرا کند تا بساط دلالی و تخفیف ۶۰درصدی در نظام مهندسی علی خصوص نظام مهندسی مشهد برچیده شود در مشهد درذی و تخفیف از مهندس ناظران بیداد می کند وا مصیبتا بیچاره شدیم از دست مد....روزی مهندسان روزبه روز کمتر شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۲
0
0
✅ ضرورت باز تعریف ارائه خدمات مهندسی ساختمان

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar