۱۰:۳۹ - ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 21 May 2018
کد خبر: ۴۹۶۱۲
در نشست کانون طراحی مهندسی و طراحی مونتاژ ایران عنوان شد:
صما-دو عضو کانون طراحی مهندسی و طراحی مونتاژ ایران با حضور در «مجتمع رسانه ای ساختمان، صما» ضمن ارائه توضیحاتی درباره فعالیت ها و اهداف این انجمن و تشریح ویژگی‌ها و مزایای محصولات تولیدی خود، به بیان چالش‌ها و مشکلات پیش روی این صنعت پرداختند.
بی‌اعتمادی مدیران دولتی به توانمندی‌ بنگاه‌های داخلیبه گزارش صما- عصر روز سه‌شنبه (97/2/25) ولی‌الله شهاب مدیر اجرایی و احسان ثقفی نایب‌رییس هیئت‌مدیره کانون طراحی مهندسی و طراحی مونتاژ ایران با حضور در ساختمان «صما» به بیان چالش‌های این جامعه پرداخت

نقش و جايگاه انجمن‌ها و تشکل‌ها در کشور به‌ویژه در صنعت ساختمان چيست؟

احسان ثقفی -انجمن‌ها و تشکل‌های تخصصی و صنفی، به‌عنوان رابطین میان دولت و عاملان اقتصادی کشور ایفای نقش می‌نمایند و ازاین‌رو؛ چنانچه توسط نهادهای حاکمیتی موردحمایت قرار گیرند، می‌توانند نقش مهمی در رونق اقتصادی و توسعه پایدار کشور بر عهده گیرند.

انجمن‌ها و تشکل‌های تخصصی و صنفی می‌توانند به‌عنوان نمایندگان اعضای خود با مراکز تصمیم‌گیری در ارتباط قرارگرفته و با مداخله مناسب و سازمان‌دهی شده، در تصمیم‌گیری‌هایی که می‌تواند جامعه اقتصادی کشور را تحت تأثیر قرار دهد، مانند؛ برنامه‌ریزی‌های اقتصادی، تدوین قوانین و مقررات، آئین‌نامه‌های اجرایی و... و همچنین دفاع از حقوق صنفی و حرفه‌ای اعضای خود و اطلاع‌رسانی به‌موقع از تحولات تأثیرگذار درروند صنعت و اقتصاد کشور و ارائه خدمات وسیع به ایشان، نقش واسطه‌ای مناسبی رابین اقتصاد کلان کشور و اقتصاد خرد ایفا نمایند.

همچنین، این انجمن‌ها و تشکل‌ها می‌توانند در مبارزه با تبعیض، انحصار و رانت جویی، در بهبود فضای کسب‌وکار به نحو مطلوبی موثرباشند. مضافاً بر آنکه می‌توان گفت که؛ هرچند که سابقه فعالیت انجمن‌ها و تشکیلات صنفی در ایران از سابقه دوری برخوردار است، لیکن با ورود به عصر دیجیتال، نقش ایشان به‌مراتب مهم‌تر از گذشته گردیده، چراکه با استفاده از امکاناتی که در این عصر در اختیار فعالین صنعتی و اقتصادی قرارگرفته است، تبادل اطلاعات به نحو چشمگیری افزایش‌یافته و به همین ترتیب اثرگذاری فعالیت‌های انجمن‌ها و تشکل‌های تخصصی و صنفی روزبه‌روز افزوده می‌گردد

جايگاه انجمن‌ها و تشکل‌ها صنعت احداث زنجیره‌ای از فعالیت‌ها و اقدامات مستقلی است که انحصاراً موجبات توانمندسازی و ارتقاء مجموعه صنعت احداث و شرکت‌هایی که در این حوزه فعالیت می‌نمایند نیست، بلکه به این فعالیت‌ها بیشتر متوجه به وجود آوردن زیرساخت‌هایی است که در امر توسعه پایدار کشور ضروری و بلکه واجب‌اند.

کانون طراحی مهندسی و طراحی مونتاژ ایران چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

ولی‌الله شهاب -با توجه به نقش کلیدی امر طراحی مهندسی در این زمینه، یکی از اهداف و فعالیت‌های اساسی کانون طراحی مهندسی، به‌عنوان متولی این امر، توسعه کشور در کنار ماندگاری فعالین عرصه طراحی مهندسی و ارتقاء جایگاه ایشان در کشور است.

از طرف دیگر، صنعت احداث در مفهوم کلی به‌ویژه در بخش طراحی و ساخت، در ذات خود همواره با چالش‌های عظیم روبرو است؛ وقتی مشکلات اقتصادی تمام برنامه‌ها را به هم می‌ریزد مشکل چند برابر می‌شود که متأسفانه امروز سازندگان در همه اقشار دچار این مشکلات هستند.

برای ارتقای بهره‌وری در کشور و تأمین منافع ملی لازم است شاغلین این حوزه باهم متحد، متفق، همفکر و همسو باشند. مطمئن هرچه گفتمان‌های حرفه‌ای و اجتماعی بین فعالین مختلف بخش‌های صنعت بیشتر شود، امکان همسویی بین ایشان بیشتر شده و می‌توان از این همسویی در جهت منافع ملی سود جست.

لذا یکی دیگر از مهم‌ترین فعالیت‌های کانون طراحی مهندسی آن بوده است که با ایجاد زیرساخت‌های لازم، زمینه‌های گفتگو و مشارکت فکری بین اعضای خود و سایر فعالین صنعتی را گسترش داده و سعی در هم‌راستا نمودن جهت فعالیت‌های ایشان را بنماید

کانون طراحی مهندسی و طراحی مونتاژ ایران چه اهدافی را دنبال می‌کنند؟

احسان ثقفی- کانون طراحی مهندسی در چارچوب اهداف و برنامه‌های خود موضوعات متعددی را دنبال می‌نماید، اما ازآنجاکه بحث فعلی درزمینه صنعت احداث است، سعی می‌شود که این بحث متناسب با این موضوع دنبال گردد.

تحقق پیشرفت و توسعه کشورها مستلزم بهره‌گیری از استعداد و توان و حضور فعالانه متخصصین و مشارکت آن‌ها در امر توسعه و به‌خصوص توسعه پایدار است؛ به‌نحوی‌که اغلب متفکرین اذعان دارند که توسعه و مشارکت آحاد جامعه و به‌خصوص متخصصین در این زمینه، امری درهم‌تنیده و ضروری است.

فرآیند توسعه وقتی باثبات و موفقیت همراه است که با افزایش مشارکت مردم توأم باشد. انجمن‌ها و تشکل‌های غیردولتی درزمینهٔ تجمیع نیروهای مؤثر و توانمندی‌های صنعتی و اقتصادی کشور که می‌توانند در امر توسعه مؤثر باشند، وظیفه‌ای حیاتی بر عهده‌دارند. کانون طراحی مهندسی و طراحی مونتاژ ایران در کنار سایر انجمن‌ها و تشکل‌های متعددی که در کشور وجود دارند و به فعالیت مشغول‌اند، به‌عنوان نماینده فعالین عرصه طراحی مهندسی کشور نقش بی‌بدیلی در تجمیع و سازمان‌دهی نیروهای متخصص کشور در این زمینه، داشته، به‌نحوی‌که با فعالیت‌های

چشمگیری که در سال‌های 1395 و 1396 داشته، در این سال‌ها از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت به تشکل فنی صنعتی برتر کشور شناخته‌شده است.

در دنیای امروز، نقش دانش طراحي و مهندسي در بهبود زندگي انسان‌ها انکارناپذیر است. توانایی‌های صنعتي، كشاورزي و همچنين امنيت غذايي و نظامي مرهون تلاش نيروي انسانی هوشمند و فرهیخته، نخبگان و دانشمندان و کارآفرینان است. به‌عبارت‌دیگر، امروزه قدرت یک کشور، فقط در نیروی نظامی نیست بلکه با بسترهای توسعه‌ای ایجادشده در جوامع بشری، قدرت از آن‌کسی است که از دانش و فناوری بالاتری برخوردار باشد. فلسفه ایجاد

شرکت‌های طراحی مهندسی، استفاده از دانش و توانمندی‌های متخصصان کشور در اجرای برنامه‌های توسعه صنعتی کشور و ارتقا فعالیت‌های صنعتی - اقتصادی کشور، با استفاده از توانمندی‌های متخصصین و شرکت‌های داخلی قرار داشته و دارد. مضافاً بر اینکه؛ شرایط فعلی اقتصاد کشور به‌گونه‌ای است که صادرات غیرنفتی آن باید گسترش یابد تا بتواند در بازارهای رقابتی بین‌المللی حضور فعال داشته باشد و در این راستا، مطمئن صادرات خدمات فنی مهندسی کشور نقش بسیار مهمی در این امربر عهده خواهد داشت.

کانون طراحی مهندسی و طراحی مونتاژ ایران که با درایت مسئولان وقت و همت پیشکسوتان امر در سال 1372 تأسیس گردید، به‌عنوان نماینده شرکت‌های طراحی مهندسی و طراحی مونتاژ کشور و عامل هماهنگ‌کننده بین شرکت‌های طراحی مهندسی و طراحی مونتاژ کشور، با وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، ارگان‌ها و سایر نهادهای کشور ایفای نقش می‌نموده و امیدوار است که با توجه به شرایط فعلی کشور، با حمایت مسئولان کشور و همکاری اعضای خود، بتواند گام‌های مؤثری در این زمینه تحقق اهداف فوق بردارد.

آسیب‌ها و چالش‌های اين صنعت در حوزه طراحی مهندسی را چگونه می‌بینید؟

ولی‌الله شهاب -در سال‌های اخير اهميت و نقش صنايع كوچك و متوسط در كشورهاي صنعتي و كشورهاي درحال‌توسعه رو به افزایش بوده است. در دو دهه گذشته با ظهور فناوری‌های جديد در توليد و ارتباطات، تحولاتي در قابلیت‌های واحدهاي صنعتي، روش‌های توليد و توزيع و ساختار تشکیلاتی بنگاه‌ها به وجود آمده که عموماً بر اهمیت نقش بنگاه‌های کوچک و متوسط در اقتصاد کشورها تأثیرات به سزایی گذاشته است.

لیکن متأسفانه در کشور ما، علیرغم نقش انکارناپذیری که واحدهای کوچک و بزرگ در اقتصاد کشورها بر عهده‌دارند، ساختار اقتصاد کشور به‌گونه‌ای است که اغلب فرصت‌های پیش روی این بخش را از ایشان سلب می‌نماید.

ساختارها، قوانین و مقررات فرایندهای موجود در دولت، انحصارها و رانت‌های گوناگون، امکان رقابت‌پذیری فعالیان صنعتی و اقتصادی غیر وابسته را روزبه‌روز محدودتر و شکننده‌تر نموده است.

عدم باور و اعتماد مدیران بخش دولتی به توانمندی‌های بنگاه‌های داخلی از یکسو و فساد گسترده و غیرقابل کتمان در سیستم‌های دولتی سبب گردیده که اغلب فعالین صنعت و اقتصاد کشور اعتماد خود را به دستگاه های دولتی ازدست‌داده و کمتر رغبت نمایند که در فعالیت‌های توسعه‌ای کشور مشارکت داشته باشند.

با توجه به ضريب نفوذ کم صنعتی سازی در ساختمان، نقش و برنامه‌های کانون در اين موضوع چيست؟

احسان ثقفی- با نگاهی به جایگاه و نقش بنگاه‌های اقتصادی خصوصی و مؤسسات بزرگ اقتصادی غیردولتی در کشورهای توسعه‌یافته به‌خوبی مشاهده می‌گردد که امروزه تمام ارکان اجرایی این کشورها توسط بخش‌های غیردولتی انجام‌شده و نظام رقابت کامل در بین این تشکل‌ها سبب گردیده تا ضمن رشد و پویایی، آن‌ها از روش‌ها و شیوه‌های نوین کارآمد تولیدی و خدماتی بهره‌گیری نمایند. در چنین کشورهایی، نظام تولید بر مبنای شرایط و اقتضائات زمانی و مکانی و استفاده از شیوه‌های علمی و به‌دوراز هرگونه تحمیل هزینه سربار اجرایی می‌شود. در این سیستم‌ها نظام رقابت با شدت و حدت تمام وجود داشته و هیچ‌گونه انحصار یا شبه انحصاری نظام سلامت توزیع را تهدید نمی‌کند. صرفه‌جویی هزینه‌ها در همه ارکان قبل از تولید تا بعد از مصرف در عالی‌ترین سطوح جاری و ساری بوده و نظام کنترل و نظارت عالیه حاکمیت در بالاترین سطوح و عالی‌ترین شیوه‌ها برای حمایت و پشتیبانی فرایند سلامت بازار اجرا می‌شود. بالطبع چنانچه مطلب فوق را الگو فرار داده و با چنین نگاهی به صنعت ساختمان نگاه شود، مشاهده خواهد شد برای آنکه این صنعت در کشور ما نیز به رشد و پویایی رسیده و بتواند ازلحاظ کیفی و اقتصادی جوابگوی نیازهای جامعه باشد، چاره‌ای نخواهد داشت جز آنکه با رویکردی علمی، به بهینه‌سازی فعالیت‌های خویش بنماید.

کانون طراحی مهندسی و طراحی مونتاژ ایران، به‌عنوان نهادی تأثیرگذار در تمامی امور صنعتی کشور همواره درصدد بوده است که با نگاهی تخصصی به امر صنعت ساختمان، شیوه‌های نوین کارا و اقتصادی را به جامعه مهندسی کشور منتقل نماید. شکی نیست که یکی از اقتصادی‌ترین و کیفی‌ترین شیوه‌های ساخت‌وساز تولید انبوه ساختمان، صنعتی سازی بخش‌های عمده صنعت ساختمان است؛ که متأسفانه علیرغم اقداماتی خوبی که در این زمینه در کشور روی‌داده است، هنوز فاصله زیادی تا محقق شدن کامل این هدف در کشور ما وجود دارد که شاید بتوان علت آن را در آن جست که هنوز بخش عمده این صنعت یا در اختیار دولت و نهادهای حاکمیتی است که کمتر نگاهی کیفی به مسئله ساختمان داشته و تنها به اقتصادی بودن آن توجه می‌نمایند.

باوجوداین، چنانکه ذکر گردید؛ کانون همواره درصدد بوده است که در کنار توجه به امر حفظ محیط‌زیست و رفاه جامعه هدف و دسترسی ایشان به امکانات مناسب موردنیاز، با انجام مطالعه روی شیوه‌های نوین ساخت، با ارائه دست آورد های خویش در این زمینه بتواند فعالین صنعت ساختمان را به‌ضرورت تجدیدنظر در شیوه‌های جاری تشویق نموده و تا آنجا که امکان دارد با ایشان در این زمینه همکاری نماید.

در همین زمینه کانون طراحی مهندسی آمادگی دارد تا با تعامل با مراکز تصمیم‌گیری در امر ساختمان، طرح‌هایی را در راستای صنعتی سازی ساختمان تهیه نموده و در اختیار ایشان قرار دهد.

توانايی کشور درزمینه طراحی مهندسی چگونه است و چه نقاط قوت و ضعفی در اين زمينه وجود دارد؟

ولی‌الله شهاب -تحقق پیشرفت و توسعه کشورها مستلزم بهره‌گیری از استعداد و توان و حضور فعالانه متخصصین و مشارکت ایشان در امر توسعه است. خوشبختانه به اعتراف اغلب کشورها، ایران درزمینه وجود نیروهای متخصص و کارآزموده در بیشتر زمینه‌های علمی و صنعتی، یکی از غنی‌ترین جوامع است. حضور ده‌ها هزار نفر متخصص تحصیل‌کرده در رشته‌های مختلف صنعتی، ایران را به یکی از برجسته‌ترین کشورها در میان سایر ملل تبدیل کرده است. بالطبع باوجود چنین سرمایه هنگفتی، می‌توان گفت که توانمندی‌های بالقوه کشور درزمینه طراحی مهندسی بسیار بالاست. لیکن همچنان که یک‌دانه بذر برای رشد و شکوفایی نیاز به زمین و محیطی مناسب دارد، چنین پتانسیلی زمانی می‌تواند به رشد و شکوفایی برسد که زمینه برای چنین رشدی فراهم گردد. لیکن متأسفانه مشاهده می‌شود که علیرغم وجود چنین پتانسیل‌های بالقوه مناسبی، زمینه‌های لازم برای استفاده از چنین نیروهایی در کشور وجود ندارد که لاجرم شاهد کوچ و مهاجرت اغلب متخصصان و نخبگان خود به سایر کشورها هستیم که مطمئن این امر بیشتر به خاطر آن است که به فضای مناسب‌تری برای رشد و شکوفایی خود دست یابند.

تعامل کانون با دولت چگونه است؟

احسان ثقفی- به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، پیشرفت‌ها و موفقیت‌های به‌دست‌آمده در بسیاری از ارکان صنعتی و اقتصادی کشورهای توسعه‌یافته ارتباط بسیار زیادی با رشد و پویایی تشکل‌های غیردولتی و فعال در تمام امور و خصوصاً امور صنعتی و اقتصادی داشته و مطمئن در کشور ما نیز نمی‌تواند جز این باشد.

با چنین نگاهی که کانون به امر توسعه و پیشرفت کشور داشته و دارد، تعامل با دولت و نهادهای حاکمیتی یکی از اصولی‌ترین سیاست‌های کانون است. همکاری کانون با اغلب وزارتخانه‌ها و به‌خصوص وزارت صنعت، معدن و تجارت چنان تأثیرگذار و مؤثر بوده است که کانون طراحی مهندسی و طراحی مونتاژ ایران در سال 1395 و سال 1396 از طرف وزارت صمت به‌عنوان تشکل برتر فنی مهندسی کشور شناخته شد.

مشارکت فعال کانون درزمینه تحقیق و توسعه و تدوین طراح‌های توسعه‌ای، ازجمله طرح ایجاد اشتغال مولد استانی به دولت‌های گذشته و حال، مشارکت فعال در امر اجرای قانون استفاده حداکثری از توانمندی‌های داخلی در انجام طرح‌های سرمایه‌ای و ارائه گزارش‌های کارشناسی به مراکز ذی‌ربط در این زمینه، تأسیس مرکز نوآوری انرژی با مشارکت معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری که در حال پیگیری است، تعامل سازنده با صندوق نوآوری و شکوفایی، عضویت فعال در اتاق بازرگانی ایران و تهران، همکاری‌های کارشناسانه با مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و... ازجمله فعالیت هانی است که می‌توان گفت کانون در رابطه با تعامل با دولت و نهادهای حاکمیتی انجام داده و می‌دهد.

درزمینه آموزش و تحقيق چه فعالیت‌هایی را کانون انجام داده است؟

ولی‌الله شهاب -در دنیای امروز، نقش دانش و تلاش نيروهاي انسانی متخصص و هوشمند در بهبود زندگي انسان‌ها امری انکارناپذیر است. توسعه‌ی دانش فنی، بهره‌گیری از فناوری نوین در طراحی و اجرای پروژه‌ها و توسعه‌ی منابع انسانی و آموزش‌دیده نقشی حیاتی در امر توسعه ایفا می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، امروزه قدرت یک کشور، فقط در نیروی نظامی نیست بلکه این بسترهای توسعه‌ای ایجادشده در جوامع بشری است که بیانگر قدرت واقعی آنان است.

بالندگی یک کشور زمانی اتفاق می‌افتد که افراد آموزش‌دیده و اهل‌فن، اعم از متخصصین، مهندسین، دانشمندان و اهل علم و عمل، جلودار حرکت نقش‌آفرین و بنیادین صنعت و اقتصاد کشور گردند؛ و شکی نیست که آموزش و انجام تحقیقات از ارکان اصلی این امر است.

در برنامه‌های توسعه‌ای دولت و در راستای چشم‌انداز 20 ساله، همواره به جهش نرم‌افزاری و سخت‌افزاری با بهره‌گیری از محققان، صنعتگران و پژوهشگران در بخش صنعت طراحی مهندسی و استفاده کاربردی از آن تأکید گردیده است و دانایی محوری، شعار اصلی برنامه‌ها تعیین گردیده است؛ که طبیعتاً راه رسیدن به اهداف تعین شده در این شعار، مستلزم به وجود آمدن ساختارهای دانا محور و تقویت آن‌ها است.

لذا با توجه به این نکات؛ کانون طراحی مهندسی و طراحی مونتاژ ایران یکی از مهم‌ترین اهداف و فعالیت‌های خود را درزمینه آموزش و انجام تحقیقات علمی و صنعتی متمرکز نموده است.

با توجه به عدم کاربردی بودن اغلب آموزش‌های کلاسیک، در صنعت و اقتصاد کشور؛ موضوع آموزش‌های حرفه‌ای و تخصصی همواره یکی از دغدغه‌های کانون طراحی مهندسی قرار داشته و بر همین اساس برای رفع این مشکل، از مدت‌ها پیش اقدامات و فعالیت‌هایی را در دستور کار خود داشته است که ازجمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

عقد توافقنامه همکاری با دانشگاه صنایع و معادن برای برگزاری دوره‌های آموزشی مشترک درزمینه های Professional Engineering, (PE)، دوره‌های تخصصی بلندمدت در سطوح

کارشناسی ارشد و دکتری و برگزاری دوره‌های تخصصی کاربردی در رشته‌های مختلف صنعت، ازجمله اهداف این توافقنامه است

تفاهم‌نامه با معاونت پژوهش و آموزش وزارت صنعت، معدن و تجارت، (صمت)، برای طراحی و برگزاری بیش از 50 دوره آموزش تخصصی کوتاه‌مدت

انجام مذاکره با معاونت آموزش صنایع کوچک برای طراحی و برگزاری دوره‌های آموزشی کاربردی برای کارشناسان صنایع کوچک استان‌ها و شهرک‌های صنعتی

اقدام برای تأسیس دانشگاه علمی – کاربردی در سطح کارشناسی ارشد و دکتری، (که بازدید از محل معرفی‌شده صورت گرفته و تائیدات اولیه گرفته‌شده و فعلاً به علت محدودیت‌های مالی در مرحله تجهیز محل متوقف گردیده است)

تفاهم اصولی با دانشگاه صنعتی امیرکبیر، (پلی تکنیک تهران) و دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی، برای برگزاری دوره‌های آموزشی مختلف و موردنیاز بخش صنعت و اقتصاد با همکاری اساتید این دانشگاه‌ها و متخصصین عضو کانون از طرف دیگر، طی مذاکرات انجام‌شده با اتاق بازرگانی ایران و تهران، مقرر گردیده

که با توجه به اهمیتی که اتاق‌ها درزمینه آموزش‌های تخصصی و حرفه‌ای دارند، بخشی از فعالیت‌های آموزشی کانون طراحی مهندسی با مشارکت و تحت نظر اتاق تهران برنامه‌ریزی گردیده و اجرا گردد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar