۱۰:۰۰ - ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ - 22 May 2018
کد خبر: ۴۹۶۲۷
ایزدی مطرح کرد:
صما-عصر دیروز (31 اردیبهشت سال جاری) محمدسعید ایزدی درسلسله نشست های معاونت معماری و شهرسازی با صاحب نظران تحولات جمیعتی مناطق شهری و روستایی و اثر آن بر طرح‌های توسعه شهری را واکاوی کرد.
تشریح دلایل تحولات جمعیتی کشور/ لزوم تجدیدنظر در طرح‌های توسعه شهری

به گزارش «صما» معاون معماری و شهرسازی با بیان اینکه تحولات جمعیتی همواره مبنای طرح‌ریزی و برنامه‌ریزی توسعه بوده است گفت: مدتی است که در کشور با نگاه کیفی به آن توجه نشده است و همان نگاه کمی در طرح‌های توسعه شهری منعکس می‌شده و مبنای برنامه‌ریزی و طرح‌ریزی شهری بوده است که نیازمند تجدیدنظر در این نوع نگاه هستیم.

ایزدی گفت: موضوع تجدیدنظر در فرآیند، ساختار و سازمان طرح‌های توسعه فضاهای شهری می‌تواند یکی از بخش‌های اصلی نشست با صاحبنظران باشد و این قبیل موضوعات می‌تواند از دبیرخانه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران به شورای‌عالی بیاید و در مورد آنها تصمیم‌گیری شود.

معاون معماری و شهرسازی با اشاره به این مطلب که مباحث نشست های معاونت معماری و شهرسازی قرار است با موضوعات مختلفی از حوزه توسعه کلان تا خرد در بین صاحبنظران ادامه یابد، گفت: مباحثی که در آینده در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مطرح خواهند شد موضوعاتی هستند که پیش از آن نیازمند این هستند تا در بین صاحبنظران در مورد آن اندیشه شود.

ایزدی در ادامه خاطرنشان کرد: موضوع جمیعت و تحولات آن یکی از دغدغه‌هایی بود که از گذشته با آن روبه‌رو بودیم. تحولات جمعیتی همواره مبنای طرح‌ریزی و برنامه ریزی توسعه بوده است ولی مدتی است که در کشور با نگاه کیفی به آن توجه نشده است. عمدتا نگاه به این جریان یک نگاه کمی بوده است و همان نگاه کمی در طرح های توسعه شهری منعکس می شده و مبنای برنامه ریزی و طرح ریزی شهری بوده است که نیازمند تجدیدنظر در این نوع نگاه هستیم.

معاون معماری و شهرسازی گفت: با یک تاملی نسبت به تحولات جمعیتی در دهه‌‌های گذشته متوجه تغییرات و تحولات عمده‌ای می‌شویم که شاید بتواند تاثیرات اساسی در نگاه ما به توسعه سرزمین داشته باشد. به همین دلیل از همکارانم خواستم تا با کمک مدیران شهرسازی، تامل و مروری را بر تحولات جمیعتی داشته باشند. همچنین اطلاع پیدا کردم که صاحبنظرانی در حوزه‌های مختلف اینکار را دنبال می‌کنند که مطالعات آن در این عرصه قابل تامل و هم اندیشی است.

ایزدی از ارایه این موضوع در ستاد ملی بازآفرینی شهری خبر داد و درخواست کرد تا این گروه اطلاعات خود را با صاحبنظران شهرسازی ومعماری کشور نیز در میان بگذارند.

وی گزارش‌های تحولات جمیعتی ایران را از سوی صندوق جمعتی سازمان ملل باهمت آقای مقدم نیز گزارش مناسبی برشمرد و عنوان کرد: هدف ما از طرح موضوع اخذ دیدگاه‌های صاحب‌نظران است. در نظر داریم تا بعدها با همکاری که بین حوزه‌های مختلف انجام می‌دهیم بتوانیم به یک تحلیلی دست پیدا کنیم تا مبنای سیاست‌گذاری ما برای آینده باشد.

ایزدی یادآور شد: هم‌اکنون این خلأ را در کشور داریم که این تحولات جمعیتی با نگاه کیفی مبنای برنامه‌ریزی ما نیست. ما با همان روند گذشته داریم طرح‌ریزی توسعه را ادامه می‌دهیم که قطعاً نیازمند تغییر نگرش و تغییر رویکردهای ما به مبانی برنامه‌ریزی توسعه است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه گفتگوی خود با صاحب‌نظران شهرسازی و معماری کشور، گفت: سناریوی را در حدود ۵ سال است که در وزارتخانه دنبال می‌کنیم مبنی بر اینکه شهرهای ما دیگر تغییرات و تحولات جمیعتی که در دو دهه گذشته شاهد آن بودیم را تجربه نمی‌کنند.

وی گفت: اما درعین‌حال جابه‌جایی جمعیتی به شکل دیگری در حال رخ دادن است. به همین دلیل نیز ین نوع نگاه می‌طلبد تا نسبت به سیاست‌گذاری‌های آتی در رابطه با توسعه شهرهای آتی کشور تحلیلی داشته باشیم.

وی افزود: بیشترین تقاضای ما دریافت نظرات صاحب‌نظران است و تدوین سندی که امیدواریم در آینده نزدیک در شورای عالی شهرسازی و معماری ارائه می‌کنیم و در نظر داریم تا این سند مبنای توسعه آتی شهرها و حوزه های مختلف باشد.

انتهای پیام/

کدخبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar