۱۶:۵۱ - ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ - 22 May 2018
کد خبر: ۴۹۶۳۵
در جلسه هیات مدیره نظام‌مهندسی ساختمان تهران؛
صما- پیشنهاد افزایش بیست و پنج‎ درصد تعرفه خدمات مهندسی توسط هیات مدیره نظام مهندسی استان تهران تصویب و به هیات پنج نفره ارائه شد.
پیشنهاد افزایش25درصدی تعرفه خدمات مهندسی تصویب شددر یک صدو نهمین جلسه هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، بند2دستور کار جلسه با موضوع تصمیم‌گیری در خصوص پیشنهاد افزایش 25درصدی تعرفه کلیه خدمات مهندسی در سال جاری، مطرح و بعد ار بررسی موضوع با اکثریت رای مصوب و مقرر شد که جهت تایید به هیات پنج نفره ارائه شود.

به گزارش «صما» یک ماه پیش نامه‌ای از طرف شورای مرکزی به سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها مبنی بر اینکه حق‌الزحمه خدمات مهندسی که شامل طراحی و نظارت است در سال 97 افزایش قیمت ندارد، ارسال شد؛ اما در این نامه قیدشده بود که هیئت‌مدیره استان‌ها با توجه به شرایط موجود می‌توانند تا 25 درصد تعرفه خدمات مهندسی را افزایش دهند.

از این رو سازمان نظام مهندسی استان تهران در جلسه هیات مدیره، افزایش 25درصدی تعرفه کلیه خدمات مهندسی در سال جاری را با 25 رای مثبت از مجموع 25نفر حاضر تصویب کردند؛ در حال حاضر این طرح جهت بررسی به هیات پنج نفره ارائه شده است.

پیش از این نیز مهیار فرنیا دبير نظام‌مهندسی ساختمان تهران در گفت‌وگو با«صما» نامه شورای مرکزی در خصوص عدم افزایش حق‌الزحمه خدمات مهندسی در سال 97 را برخلاف حق‌وحقوق مهندسان دانست و گفته است: تعرفه خدمات مهندسی به 4 دلیل یعنی افزایش نرخ دیه، بیمه مسئولیت، حقوق کارمندان و تورم عمومی باید افزایش پیدا کند.

پیشنهاد افزایش25درصدی تعرفه خدمات مهندسی تصویب شد.

انتهای پیام/

کدخبر:0226

انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۱
0
0
تعرفه های نظام مهندسی اراک از سال ۹۵ تا کنون ثابت مانده و لازم است افزایش تعرفه های ۹۶ و ۹۷ یکجا اعمال شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
0
0
افزایش تعرفه اجرا هم در دستور کار قرار گیرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
0
0
افزایش ۳۰ درصدی حقوق برخی کارمندان =
شکور پورحسین عضو ناظر مجلس در شورای حقوق و دستمزد، با اشاره به نامه چند روز گذشته وزیر جهاد کشاورزی به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور مبنی بر افزایش 30 تا 50 درصدی حقوق کارکنان این وزارتخانه گفت: طی پیگیری‌های که بنده در این زمینه داشتم مشخص شد کارکنان برخی از سازمان‌ها به میزان 30 درصد از امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری استفاده می‌کردند و برخی از دستگاه‌ها نیز این موضوع را اجرا نمی‌کردند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
1
0
معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای؛
افزایش کرایه رانندگان کامیون تا ۲۰درصد اعمال می‌شود/ رفع مشکل دستمزد بازنشستگی رانندگان تا یک ماه آینده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۷
0
0
در صورتی که مهندس مستخدم کارفرما محسوب شود مشمول قانون کارخواهد شد و اولا نرخ بیمه او از 27 درصد به 7 درصد کاهش یافته ثانیا از سایر مزایا میتواند استفاده کند! هوشیار باشیم!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۲
0
1
حق الزحمه مهندسین ناظر

(نظر سنجی جهت طرح در هئیت مدیره و مجمع عمومی سازمان)

کوچکترین سازنده در پایین ترین منطقه تهران رو یه ساختمان ۴ طبقه روی پیلوت که مشارکت میکنه ۳۰۰ میلیون سود خالص میبره
ناظر همون ساختمان ۳.۵ میلیون حق نظارتشه(۳۵۰متر زیر بنا)

طراح برق و مکانیک و معماری و محاسب هم سرجمع ۲ میلیون تومان

در مجموع

مهندسین از ناظر (تک ناظره) تا ابفا و برق و گاز و طراح ها روی هم رفته از صفر تا صد ۱۰ میلیون تومان

بنگاه ۲۰ میلیون تومان ( که قراداد مشارکت مینویسه و واحدها رو میفروشه)

مالک ۳۰۰ میلیون تومان

کل مسئولیت هم با ناظر و طراح ها تا اخر عمر ساختمان

در نهایت ساختمانم نا ایمن و غیر استاندارد (به علت حق الزحمه کم ناظر که فقط پول بنزین و کرایه و هزینه حق بیمه مسئولیت و ... میشه )


هیچ ارده ای هم برا تغییر نیست


خود راه و شهرسازی و نظام مهندسی باید به این درک برسند که ۴ میلیون و ۵ میلیون و ۷ میلیون برا ساختمان ۴۰۰ متری و ۵۰۰ متری و ۷۰۰ متری فقط هزینه های ناظر میشه
ایا خود مدیران و فرزندانشان حاضرند با این مبلغ فقط یک ساختمان را نظارت کنند

این موارد به طور صریح باید از شخص وزیر و روسای سازمان های نظام مهندسی و رئیس سازمان نظام مهندسی کشور سوال شود که ایا میشود بابت یک ساختمان و برای یکسال ۵ میلیون به یک ناظر داد؟
ایا این فعل عقلانیست
ایا خیانت به ناظر و بهره بردار نیست؟
بعدشم میگن نظارت مستمر

این تفکیک رو باید قائل بشن که ساختمان زیر ۵۰۰۰ متر باید تعرفش با ساختمان بالای ۵۰۰۰ متر فرق کنه
و به نسبت متراژ تعرفه بزارن

برای یه ساختمان ۲۰۰۰۰ هزار متری میصرفه با متری ۱۰۰۰۰هزاز تومان

اما برا ساختمان ۴۰۰ و ۷۰۰ و ۱۰۰۰و ......

متری ۱۰ هزار تومان عقلانی نیست و فقط میشه هزینه های ناظر

در نهایت ناظر از کار میزنه و نمیاد یا کم کاری میکنه و ساختمان نا ایمن ساخته میشود در واقع مدیران ما با وضع بد تعرفه ها موجب خیانت به بهره بردار میشن


تعرفه ها باید پلکانی افزایش داده بشه
مثلا برای زیر ۵۰۰ متر باید۳۰۰ درصد افزایش پیدا کنه( که تازه میشود برای یک ساختمان ۵۰۰ متر مربعی که تک ناظره هست ۱۵ میلیون تومان که باز هم منطقی نیست)


۵۰۰ تا ۱۰۰۰ متر ۲۸۰ درصد
۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ متر ۲۵۰ درصد
و .....
و در نهایت ساختمان های بالای ۵۰۰۰یا ۱۰۰۰۰ متر همان ۲۵ درصد


ایا با پلکانی شدن حق الزحمه نظارت و طرح آن در مجمع عمومی و هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی موافقید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۴
0
0
در بند ش آیین نامه جدید قیمت گذاری توسط شورای بررسی و تایید مبانی قیمت گذاری خدمات مهندسی تعیین میشه و وزیر ابلاغ میکنه دیگه هیات ۴ نفره هیچ کاره است و نظام هم ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۳
0
0
چطور مدیران محترم سازمان در جهت افزایش حقوق خود و به زعم خودشان احقاق حقوق خود در این آشفته بازار رکود دست به هر کاری بصورت قانونی و خلاف آنان از جمله بسیج کارکنان سازمان میزنند و برای تصویب بودجه کذایی تمام موارد خلاف قانون را انجام میدهند اما از پیگیری موارد درخواست قانونی ما امتناع میکنند به بهانه عدم توانایی به نظر شما منطقی است
اگر یک تعرفه که حق بدیهی و قانونی است توان پیگیری ندارند ولی توان افزایش (علی رغم افزایش 50 درصدی حقوق و مزایای خود که فقط این مورد ظاهرا در توانایی هیئت مدیره است) پس وجود این آقا بالاسرها چه دردی از ما دوا میکند جز اینکه تامین حقوق و مزایایی این آقایان از جیب ما خود دردی است بر جامعه مهندسی؟!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۶
0
0
با سلام
میزان تعیین حق الزحمه براساس 2 آیتم تخصص و میزان زمانی است که صرف آن کار می شود. و معمولا میزان مسئولیت در حق الزحمه تاثیری ندارد. در این مورد می توان پزشکان را مثال زد. با توجه به اینکه دکتر عمومی ، متخصص یا فوق تخصص باشد، حق ویزیت و مدت زمان ویریت تعیین می گردد. یا در جراحی، با توجه به پیچیدگی جراحی که تخصص بالاتری را نیاز دارد، حق الزحمه تعیین می شود.
در حوزه ساختمان، اصولا همه مهندسین از نظر تخصص با هم برابرند. یعنی یک رشته نسبت به رشته دیگر از نظر نوع تخصص ،برتری ندارد . پس این موضوع نمی تواند تاثیری در تعیین حق الزحمه داشته باشد. بنابراین عامل دیگر، یعنی مدت زمانی که هر رشته باید برای نظارت صرف کند تنها عامل تعیین کننده حق الزحمه می شود. همان طور که همگی می دانیم، مهندس ناظر هم باید مصالح و هم روش های اجرا را کنترل کند. تعیین اینکه هر مهندس چه زمانی را در چند مرحله بازدید ، برای این موضوع باید صرف کند، مبنای تعیین حق الزحمه باید باشد.


اما موضوع دیگر مسئولیت است. میزان مسئولیت و میزان خطر آفرینی مرتبط با مسئولیت هر یک از مهندسین، نمی تواند مبنای تعیین حق الزحمه باشد. چرا که در این صورت حتی 10 برابر شدن حق الزحمه ، نمی تواند یک دیه را جبران نماید. آنچه باید در برابر مسئولیت پاسخگویی نماید، بیمه است. که متاسفانه کمتر کسی در این رابطه به فکر مهندسان طراح و ناظر است. البته ناآگاهی مهندسان هم در خصوص عدم توجه به بیمه ، بی تاثیر نیست. مالک باید موظف باشد که مسئولیت مهندس ناظر را بیمه کند. و باید نوعی بیمه تعریف شود که هر سال مالک آن را به نام مهندس ناظر خریداری نماید و این الزام باید برای مالکین ساختمان، تا زمانی که ساختمان پا برجاست، وجود داشته باشد.

باید در کنار تلاش برای عادلانه کردن میزان حق الزحمه مهندسین، تلاش برای الزامی شدن خرید این نوع بیمه ها توسط مالکین صورت گیرد. همانطور که سال ها تلاش شد تا بیمه شخص ثالث برای خودروها الزامی شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar