۰۹:۱۴ - ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ - 23 May 2018
کد خبر: ۴۹۶۳۸
در گفت‌وگوی «صما» با کارشناسان بررسی شد:
صما- نگاهی به آمارهای منتشرشده در حوزه مسکن بیانگر این موضوع است که حجم معاملات در فروردین و اردیبهشت‌ماه به‌شدت کاهش‌یافته است. به گفته کارشناسان کاهش مقطعی معاملات در فروردین‌ماه قابل پیش‌بینی و در اردیبهشت‌ماه به دلیل تنش‌های سیاسی و نوسانات ارز بوده است.
مسکن در رکود، احتکار یا احتیاط؟به گزارش «صما» در حال حاضر طبق آمارهای ارائه‌شده تعداد معاملات مسکن در تهران در سال جدید کمتر از 10 هزار مورد است که اگر در ماه‌های آینده همین روال ادامه یابد بدون شک رکود دامن این بازار را خواهد گرفت. حال سؤال اینجاست آیا این آمارها مقطعی است یا در ماه‌های آتی با افزایش معاملات جبران خواهد شد.

خرداد بازار مسکن رونق می‌گیرد

در همین راستا یک کارشناس اقتصاد مسکن با انتقاد از تحلیل‌های شگفت‌انگیز برخی از کارشناسان مسکن در خصوص ادامه رکود در بازار مسکن گفت: بر اساس برآوردهای انجام‌گرفته مشخص شد که باید از شهریورماه 96 رونق نسبی وارد بازار مسکن شده و تا پایان سال 97 ادامه داشته باشد؛ که این مورد در شهریورماه سال گذشته روی داد.

بیت‌الله ستاریان بابیان مطلب فوق افزود: بدون تردید کاهش معاملات در یک ماه اخیر نمی‌تواند رونق مسکن را زیر سؤال ببرد؛ و ماه‌های آتی این کاهش را جبران خواهد کرد؛ و از خردادماه بازار مسکن خیز ملایمی داشته و با رشد محسوسی تا پایان سال روبرو خواهد شد

این استاد دانشگاه گفت: خروج آمریکا از برجام باعث خواهد شد در سال 98 نیز شاهد رونق مسکن ادامه داشته باشد. تجربه نشان داده در زمان تنش‌های سیاسی تنها بازار مورداطمینان سرمایه‌گذاران بازار مسکن است و ازآنجایی‌که مؤلفه‌های رونق مسکن شامل افزایش سرمایه‌گذاری، افزایش حضور تقاضا و افزایش تولید است در ماه‌های آیت با افزایش یک مؤلفه از مؤلفه‌های ذکرشده بازار مسکن وارد مرحله رونق خواهد شد.

بازار مسکن در انتظار ورود 40 درصد تقاضای واقعی

ستاریان با اشاره به اینکه محاسبات انجام‌شده نشان می‌دهد در حال حاضر تنها 30 درصد از تقاضای وارد بازار پرس جو برای معامله‌شده‌اند. گفت: هم‌اکنون با توجه به نقدینگی‌های موجود تقاضای واقعی در بازار حاضر حدود 65 درصد است که از این رقم حدود 25 درصد، بازار مسکن را به علت گرانی ترک خواهند کرد. این کارشناس مسکن گفت: بنابراین می‌توان گفت بازار تابستانی مسکن پذیرایی 40 درصد از نقدینگی‌های خواهد بود این 40 درصد در بازار واقعی و به‌طور حتم معاملات آن‌ها نهایی خواهد شد.

وی در نهایت گفت: با تداوم شرایط کنونی بازار ارز بازارهای داخلی از جمله مسکن رونق گرفته و به اقتضای آن بازار های اقتصادی کشور نسبت به سال‌های گذشته شاهد رشد نسبی خواهند بود.

مسکن در شرایط احتکار و احتیاط قرار دارد

در همین راستا یک کارشناس ساخت‌وساز بابیان اینکه افزایش شدید قیمت دلار در بازارهای غیررسمی، موجب افزایش غیررسمی قیمت‌ها در غالب نداشتن موجودی و عدم عرضه و در سایه ایجاد بازار سیاه و نیاز کاذب شد. گفت: مسکن که به‌صورت چندجانبه باقیمت ارز در ارتباط است، بخش قابل‌توجهی از قیمت نهایی خود را تحت تأثیر بازار ارز تعیین می‌کند.

ایمان رفیعی بابیان مطلب فوق افزود: در شرایط به‌شدت نامتعادل و بی‌ثبات کنونی، بخش قابل‌توجهی از سرمایه نقدی موجود در بازار به‌سرعت جذب بازار طلا و ارز شد تا حدی که قیمت سکه تقریباً دو برابر شده است.

این کارشناس ساخت‌وساز بابیان اینکه بی‌اعتمادی به پول ملی به دلیل کاهش پی‌درپی ارزش آن، انگیزه متقاضیان مسکن را برای پس‌انداز کاهش داده است گفت: در حال حاضر متقاضیان در یک دور بی‌انتها در مثلث افزایش پس‌انداز، کاهش ارزش پول و افزایش قیمت قرار دارند؛ که عملاً موجب کاهش معنادار متقاضیانی خواهد شد که به امید خانه‌دار شدن اقدام به پس‌انداز درآمد خود می‌کنند.

رفیعی گفت: هرچقدر ارزش ریالی و ارزبری کالایی بیشتر باشد دیرتر تحت تأثیر نوسانات بازار قرار می‌گیرد و از طرف دیگر هم‌زمان بیشتری برای رسیدن به ثبات قیمت لازم دارد.

وی با اشاره به اینکه یکی از اولین واکنش‌هایی که در مقابل این تلاطم بازار می‌توان انتظار داشت عدم تمایل مالکان به عرضه مسکن تا زمان تثبیت قیمت‌ها است. عنوان داشت: در خلال شروع نوسانات تا تثبیت بازار بعضاً شاهد رفتارهای هیجانی هم از سمت خریداران و هم از سمت فروشندگان هستیم؛ اما روند کلی مورد انتظار عدم عرضه آر سمت تولیدکننده تا زمان توقف نوسانات است.

خودداری خریداران در بازار کنونی مقطعی است

این کارشناس ساخت‌وساز در ادامه افزود: خودداری خریداران به دلیل نوسانات هیجانی بازار یکی دیگر از دلایل کندی معاملات مسکن در زمان حال است. به دلیل تغیر پی‌درپی نرخ‌ها و سردرگمی بازار، دسته‌ای از خریداران ترجیح می‌دهند خود را از هیجان‌زدگی بازار کنار بکشند و تا زمان تثبیت نرخ‌ها اقدام به معامله نکنند.

وی گفت: برای همین شاهد بودیم در فروردین‌ماه بازار اجاره تحت تأثیر هیجانات ارقام نامعقولی ثبت کرد اما در حال حاضر مالکان معقول‌تر رفتار می‌کنند.

این کارشناس ساخت‌وساز افزود: کاهش ساخت‌وساز از دیگر تبعات ناشی از نوسانات شدید در بازارهای مالی است که آثار خود را در درازمدت نشان می‌دهد. زمانی که نوسان نرخ‌ها بالاست و تورم به‌سرعت بالا می‌رود، نقدینگی موجود در دست مردم به سمت بازارهای سهل‌الوصولی مثل طلا و ارز با نرخ بازده و سرعت نقد شوندگی بالا سرازیر می‌شود که سرعت گردش پول در آن بسیار بالاست.

رفیعی گفت: در این شرایط مطمئناً بازارهایی مثل مسکن که نیاز به سرمایه‌گذاری بالایی دارد و سرعت گردش پول در آن به نسبت سایر بازارها پایین‌تر است دچار کمبود میزان سرمایه‌گذاری می‌شود.

وی درنهایت گفت: مجموع عوامل مذکور موجب بروز رکود مضاعف در بخش مسکن که چند سالی است گریبان گیر اقتصاد ایران شده است، هستند. طبیعی است تا زمانی که مسکن مجدداً جایگاه خود را در این بازار پرتلاطم پیدا کند و قیمت‌ها به‌تناسب برسند، شاهد کمبود عرضه و تقاضا درخواهیم بود.

کسادی بازار مسکن موقتی است

در همین زمینه یک کارشناس مسکن بابیان اینکه یکی از اصلی‌ترین دلایل بروز رکود کم بودن تقاضا نسبت به عرضه است. گفت: زمانی که افراد یک جامعه تقاضای خود را نسبت به کالا و خدمات بنگاه‌ها کاهش می‌دهند، تولیدکننده مجبور است برای جلوگیری از ضرر میزان تولید خود را کم کند. درواقع کاهش سطح تولیدات یک جامعه در یک بازه زمانی مشخص از نشانه‌های بروز رکود است.

سجاد فروغی بابیان مطلب فوق افزود: از طرفی همان‌طور که نمی‌توانیم گرانی موقت چند کالا را تورم بنامیم، نمی‌توانیم به کسادی موقت در چند حوزه، به چشم رکود اقتصادی نگاه کنیم. هر بازار شرایط مخصوص به خود را دارد و ممکن است در مواقعی با کسادی روبه‌رو شود؛ اما تداوم این کسادی منجر به رکود می‌شود.

این کارشناس مسکن با انتقاد از تحلیل‌های نادرست در خصوص ادامه رکود مسکن در سال جاری گفت بهترین متغیر واقعی نشان‌دهنده رونق یا رکود در بخش مسکن میزان سرمایه‌گذاری در ساختمان‌های شروع‌شده توسط بخش خصوصی و حجم معاملات است.

وی گفت: ازآنجایی‌که عمده سرمایه‌گذاری و ساخت‌وسازهای بخش مسکن در ایران توسط بخش خصوصی صورت می‌گیرد؛ و در ماه‌های آتی این میزان به رقم قابل‌توجهی رسیده است می‌توان انتظار داشت عرضه بیشتر می‌تواند رونق بیشتر معاملات را به دنبال داشته باشد.

نشانه‌های رونق در بازار مسکن هویدا شده است

فروغی در ادامه تأکید کرد: با ظهور نشانه‌های رونق، سرمایه‌گذاری جدید در بخش مسکن افزایش می‌یابد. در ثانی ورود متقاضیان مسکن یکم می‌تواند توجیه خوبی برای افزایش رونق تلقی شود.

وی رکود نسبی موجود در آمارهای اردیبهشت‌ماه را ناشی از سردرگمی دانست و گفت: سردرگمی حاصل از تنش‌های سیاسی و ارزی مقطعی بوده و سرمایه‌گذاران و خریداران در ماه‌های تابستان به بازار مسکن روی خوش‌نشان خواهند داد.

وی درنهایت گفت: بنابراین بعید به نظر می‌رسد در شرایط فعلی مسکن وارد رکود شود و دلیل عدم عرضه توسط فروشندگان نیز نامشخص بودن وضعیت بازار و همچنین اتمام ظرفیت سرمایه‌گذاری در بازارهایی مانند سکه و ارز است.

انتهای پیام /

کدخبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar