۱۰:۰۰ - ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ - 23 May 2018
کد خبر: ۴۹۶۳۹
ایزدی در گفت‌وگوی اختصاصی با «صما»خبر داد:
معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی از تشکیل شورای اعتلای معماری با دستور وزیر راه و شهرسازی خبر داد و تاکید کرد: هدف از تشکیل شورای معماری حمایت از مهندسان معماری است.
شورای اعتلای معماری تشکیل شد/ حمایت از مهندسان معماری دغدغه اصلی تشکیل شورامحمد سعید ایزدی بابیان مطلب فوق در گفت‌وگوی اختصاصی با «صما» بابیان اینکه به دلیل بحران‌های موجود در بخش معماری اتفاق تازه‌ای در حال شکل‌گیری در این حوزه است. گفت: چند روز پیش مصوبه تشکیل شورای اعتلای معماری با تأکید مقام عالی وزارت در دستور کار قرار گرفت.

ایزدی گفت: با توجه به وضعیت بحرانی که در تنزل کیفیت در عرصه معماری کشور داریم این مأموریت از سوی وزیر راه و شهرسازی محول شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در این شورای اعتلا، یکسری اقدامات کوتاه‌مدت در دستور کار قرارداد که عمد تا شامل طرح‌ها و پروژه‌هایی است که توسط شرکت‌هایی زیر مجموعه وزارتخانه همچون سازمان مجری در ساخت پایانه‌ها، ایستگاه‌های راه‌آهن و ساخت سایر ساختمان‌هاست که در ذیل شورای اعتلای معماری تحت بررسی مجدد قرار خواهند گرفت و معماری آن‌ها به سمت اهداف شورا که نزدیک شدن به معماری ایرانی- اسلامی است می‌رود.

وی با بیان اینکه اهداف میان‌مدت و کلانی نیز در شورای اعتلای معماری در دستور کار قرار دارد، گفت: دلیل ایجاد این شورا گزارش تحلیلی از وضعیت معماری بوده است. در حال حاضر معماری کشور از چند جهت ازجمله هویت و ایمنی کیفیت ساخت و نابسامانی در فضای کالبدی شهرسازی با چالش‌هایی روبرو است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه با راه‌اندازی شورای عالی اعتلای معماری، سرفصل جدیدی را در معاونت در مقیاس معماری ایجاد می‌کنیم. گفت: این شورای عالی دو موضوع را در بدنه خود خواهد داشت.

وی در خصوص وجوه شورای اعتلای معماری گفت: وجه اول آن مباحث دولتی و حاکمیتی و وجه دوم مباحث تخصصی آن است.

ایزدی در خصوص وجه حاکمیتی این شورا گفت: مقررشده شورای اعتلای معماری با ارائه برنامه‌های عملیاتی مباحث مرتبط با معماری را در کشور و سازمان‌هایی که در این راستا وجود دارد را مدیریت و کنترل کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص وجه تخصصی نیز گفت: در وجه تخصصی یک نظام و نهادی پیشنهادشده که به شکل صنفی بحث معماران را به انسجام برساند.

این مسئول بابیان اینکه اولین جلسه شورای اعتلای معماری هفته آینده با ریاست وزیر برگزار می‌شود گفت: مقررشده در این جلسه مجموعه تعدادی از پیشکسوتان و خلاقان و معماران حضورداشته باشند.

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران گفت: اهداف اصلی از تشکل این شورا ارائه وجاهت قانونی به نهاد جامعه معماران است. متأسفانه بعد از گذشت چند دهه و باوجود چندین صنف مرتبط با معماری این حوزه‌ها وجاهت قانونی نداشته و هم‌اکنون در جامعه فاقد یک تشکیلاتی معماری هستیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی بابیان اینکه این شورا دولتی نیست. گفت: این شورا از جنس مردم‌نهاد بوده و به دنبال بررسی وضعیت معماری و حل دغدغه‌های صنفی معماران است.

وی درنهایت گفت: ارتقای کیفیت معماری کشور تجویزی نبوده و نیاز است جامعه به دنبال ارتقای کیفیت باشند.

انتهای پیام /

کد خبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar