۱۴:۱۵ - ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ - 23 May 2018
کد خبر: ۴۹۶۴۷
در گفت‌وگو با «صما» مطرح شد:
مدیرکل پیشین دفتر تدوین ضوابط و مقررات معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: شفاف‌سازی وزارت راه درباره چگونگی انجام عملیات بازرسی ساخت توسط مراجع صدور پروانه نقش بسیار مثبتی در کاهش انتقادات به سیاست‌های این وزارتخانه دارد.
کدام معاونت در شهرداری بازرسی ساخت را عهده‌دارمی‌شود/ سیستم ارجاع نظارت کار معیوب استفرزام شیروان‌بیگی در این زمینه در گفت‌وگو با «صما» درعین‌حال به دفاع از حذف سیستم ارجاع نظارت کار پرداخت و گفت: سازمان‌های نظام‌مهندسی در برابر دریافت پول سنگین هیچ تعهدی به مهندس ناظر ندارند و دغدغه‌های مربوط به حذف ارجاع نظارت و بیکاری مهندسان نیز وارد نیست چراکه با حذف ارجاع نظارت اصل کار مهندسی از بین نخواهد رفت.

شیروان‌بیگی با اشاره به موضوع واگذاری مسئولیت بازرسی ساختمان به شهرداری گفت: با توجه به اینکه بر اساس آیین‌نامه‌ای که وزارت راه تدوین کرده است، مقررشده که مسئولیت بازرسی ساخت به شهرداری محول شود، وزارت راه باید به‌طور شفاف مشخص کند که کدام معاونت و بخش از شهرداری‌ها قراراست که این مسئولیت خطیر را به عهده بگیرد.

وی ابهام در شفاف‌سازی موارد مذکور را به عاملی درافزایش هجمه‌ها به سیاست‌های وزارت راه ارزیابی کرد و گفت: فارغ از اینکه با ابلاغیه‌ها و بخش‌نامه‌های وزیر راه موافق یا مخالف باشیم، لازم است که وزارت راه و شهرسازی چگونگی اجرای عملیات بازرسی ساخت توسط شهرداری‌ها را شفاف‌سازی کند؛ بدون شک بیان جزئیات نقش فزاینده‌ای در فروکش کردن انتقادات با این وزارتخانه دارد.

شیروان بیگی در ادامه اظهارات خود بابیان اینکه البته سناریوی دیگری نیز وجود دارد و آن هم اینکه شهرداری مسئولیت بازرسی ساخت را به شرکت‌های بخش خصوصی واگذار کند درعین‌حال اظهار داشت: البته ممکن است که شهرداری برای انجام بازرسی ساخت، ناچار شود که این مسئولیت را به شرکت‌های بخش خصوصی واگذار کند که در این صورت جای این سؤال وجود دارد که آیا شرکت‌هایی که در این زمینه بخواهند این مسئولیت را اجرایی کنند آیا از توان اجرایی لازم برخوردار هستند؟

مدیرکل پیشین دفتر تدوین ضوابط و مقررات معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران با یادآوری این موضوع که در حال حاضر فاقد شرکت‌های رتبه‌بندی شده برای انجام بازرسی ساخت هستیم اظهار داشت: اگر قرار باشد که این شرکت‌ها مسئولیت بازرسی ساخت را به عهده بگیرند، در این صورت این شرکت‌ها باید شناسنامه‌دار و دارای رتبه‌بندی باشند.

به گفته شیروان‌بیگی ما در شرایط فعلی فاقد چنین شرکت‌هایی هستیم و بنابراین وزارت راه باید مشخص کند که اگر مسئولیت بازرسی به این شرکت‌ها واگذار خواهد شد در این صورت با توجه به فقدان چنین شرکت‌هایی، تکلیف اجرای بازرسی چه خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به اینکه اساساً پنج ارگان مسئولیت صدور پروانه ساختمانی را به عهده‌دارند تأکید کرد: وزاتخانه در اجرای طرح‌های عمرانی، شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، شهرک‌های صنعتی و استانداری‌ها و بخشداری‌ها مسئولیت صدور پروانه ساختمانی را به عهده‌دارند و با توجه به اینکه در آیین‌نامه جدید مقررشده است که مسئولیت بازرسی ساخت به مراجع صدور پروانه محول شود باید مشخص شود که آیا این مراجع پنج‌گانه صدور ساخت، آمادگی ایفای مسئولیت در این زمینه رادارند یا خیر؟

وی در بخش دیگری از اظهارات همچنین به بیان اظهارنظر درباره بخش‌نامه اخیر وزارت راه و شهرسازی درباره لغو ارجاع نظارت در سازمان‌های نظام‌مهندسی پرداخت و گفت: سازمان‌های نظام‌مهندسی درحالی تحت عنوان ارجاع نظارت کار وارد قرارداد مالک و مهندس ناظر می‌شوند که در عمل در زمان بروز مشکلات به‌هیچ‌وجه مسئولیتی در قبال مهندس ناظر ندارند.

شیروان بیگی همچنین درباره برخی از اظهارنظرها مبنی بر اینکه گفته می‌شود با حذف ارجاع نظارت کار بسیاری از مهندسان فرصت‌های شغلی خود را از دست می‌دهند نیز گفت: سازمان نظام‌مهندسی مسئولیت و وظیفه اشتغال‌زایی را ندارد و مساله اصلی این است که حذف ارجاع نظارت سبب از بین رفتن اصل نوع کار مهندسی نمی‌شود و از این رو می توان گفت که چون با حذف ارجاع نظارت اصل کار مهندسی از بین نمی‌رود، بنابراین نباید دغدغه‌ای بابت از بین رفتن فرصت‌های شغلی وجود داشته باشد.

وی با نقد سیستم ارجاع نظارت کار نیز گفت: سیستم ارجاع نظارت کار در حالی پول سنگینی از رهگذر توزیع کار کسب می‌کند که در مقابل هیچ خدمات و مسئولیتی نیز بابت دریافت این هزینه ارائه نمی‌دهد.

به گفته شیروان بیگی به‌عنوان‌مثال در بسیاری از مواقع شاهد آن هستیم که مالکان در فرآیند ساخت اقدام به تخلف کرده‌اند و ناظر از ادامه کار ممانعت کرده است، اما درعین‌حال نتوانسته نقش کلیدی خود را ایفا کند و قضیه را به نفع مقررات ملی ساختمان اصلاح کند.

انتهای پیام/

کدخبر:0221

انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
0
0
هنوز شیوه نامه اجرای ساختمان ابلاغ نشده - هنوز تکلیف پیمانکار کل مشخص نشده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
0
0
در حال حاضر تعرفه اسمی مجریان ذیصلاح در اراک متری 32500 تومان است ولی مالکان به عناوین مختلف از مهندسان تخفیف می گیرند - امروز مالک به من زنگ زده میگه 850 متر کار فقط 10 میلیون تومن میدم یعنی متری 11000 تومان یعنی 66 درصد تخفیف نسبت به تعرفه نظام مهندسی - خوب حالا وزیر راه و شهرسازی باید پاسخگو باشد که حذف ارجاع کار مجریان در شرایطی که هزاران مهندس بیکار داریم نتیجه اش میشود تخفیف گرفتن مالکان -
چند راهکار :
1- به هیچ عنوان شماره تماس مهندسان در اختیار مالکان قرار نگیرد برای چک و چونه زدن و تخفیف گرفتن
2- سامانه اینترنتی طراحی شود که فقط نام مهندس و سوابق تحصیلی و سوابق کاری مهندس در این سامانه قابل مشاهده باشد و مالکان ساختمان از بین مجریان مختلف یکی را انتخاب و حق الزحمه مجری را به شکل اینترنتی پرداخت کنند تا رابطه مستقیم مالی بین مالک و مهندس از بین برود و امکان تخفیف گرفتن مالکان سلب شود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
0
0
شرکت های بازرسی ساخت باید به شکل 24 ساعته بر روند ساخت و ساز کنترل داشته باشند پس اعضای شرکت های بازرسی ساخت باید شاغل تمام وقت در بخش بازرسی باشند یعنی کارمند دولت نباشند بازنشسته دولت نباشند مشاغل آزاد نباشند ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
0
0
به نظر من - تمام مجریان ذیصلاح با کمال میل حاضرند که سازمان نظام مهندسی خودش دریافت و پرداخت حق الزحمه مجریان از مالکان را برعهده گیرد تا این بساط تخفیف گرفتن مالکان برچیده شود - به نظر شما دادن 17625000 تخفیف به مالک بهتر است ؟ یا دادن 1.2 میلیون تومن برای استخدام تعدادی حسابدار در سازمان نظام مهندسی که دریافت و پرداخت حق الزحمه مجریان را انجام دهند ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
0
0
اصلا فرض کنیم پول های انباشته شده از حق الزحمه مهندسان مجری در سازمان نظام مهندسی باعث ایجاد فساد در سازمان نظام مهندسی شده - خوب نهایتا مفسدان اقتصادی شناسایی و محاکمه میشوند ولی در عوض هیچ مالکی نمی تواند از مهندسان مجری تخفیف بگیرد - شان و منزلت مهندسان مجری پایمال نمی شود . هیچ مالکی به خود جرات نمی دهد که با گوشی تلفن یک مهندس متخصص را مثل پرتغال خرید و فروش کند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
0
0
به نظر من وزارت راه و شهرسازی باید تکلیف ازدیاد مهندسان و کمبود کار ساختمانی را مشخص کند -
یا باید ظرفیت مجاز سالانه مهندسان متناسب با حجم کم کارهای ساختمانی کاهش یابد تا هر مهندس حداقل یک کار اجرا داشته باشد و هیچ مهندسی بیکار نباشد . ( مثلا 1500 متر به 1000 کار مجری پایه 3 کاهش یابد )
یا کارمندان و بازنشستگان دولت از لیست مجریان ذیصلاح حذف شوند که البته این قانون مبحث 2 است ولی در عمل اجرا نمیشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
0
0
آیا آزمون مجزا برای صدور پروانه بازرسی ساخت برگزار میشود ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
0
0
پرداخت حق الزحمه شرکت های بازرسی ساخت برعهده شهرداری است ؟ آیا حضور و غیاب پیمانکار ساخت سر ساختمان کنترل میشود ؟
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
0
0
با عمق زياد گود برداري ها در تهران در صورت انتخابي شدن ناظر شاهد فجايع بسياري خواهيم بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۰
0
0
درخواست ریاست مجلس از کمیسیون عمران
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar