۱۲:۳۷ - ۰۵ خرداد ۱۳۹۷ - 26 May 2018
کد خبر: ۴۹۶۶۱
در گفت‌وگو با «صما» مطرح شد:
صما- به اعتقاد اعضای انجمن تولیدکنندگان بتن آماده و قطعات بتنی ایران اگر حاکمیت به دنبال حمایت از تشکل‌ها به‌عنوان یک نهاد اقتصادی است باید ازنظر قانونی فضای بیشتری به تشکل‌ها بدهد. به گفته کریمی دبیر انجمن مذکور، انجمن‌های می توانند در ارتقای کیفیت ساخت وساز گام های موثر تری بردارند.
فساد در آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت بتن مشهود است/ سه امر مهم در کیفیت بتن آماده

به گزارش «صما» هشتمین نشست از سلسله نشست‌های صما با حضور انجمن تولیدکنندگان بتن آماده و قطعات بتنی ایران عصر سه‌شنبه 97/2/30 با حضور محرم کریمی دبیر و علیرضا رحمتی مسئول کمیسیون فنی انجمن مذکور تشکیل شد. متن زیر گزیده‌ای از این نشست است.

در خصوص انجمن تولیدکنندگان بتن آماده و قطعات بتنی ایران و جایگاه آن در کشور مطالبی بفرمایید؟

محرم کریمی: در حال حاضر انجمن تولیدکنندگان بتن آماده و قطعات بتنی ایران دارای 75 عضو بوده که بخشی از این اعضا به‌عنوان تولیدکنندگان بتن آماده و برخی دیگر قطعات بتنی هستند. متأسفانه در طی سال‌های اخیر این انجمن با کاستی‌هایی متعددی روبرو بوده و نتوانسته بود از تمام ظرفیت و پتانسیل خود بهره ببرد؛ اما در مدیریت جدید و فعلی که از 25 تیر سال 95 شروع به کارکرده تحولات بزرگی در این انجمن شکل‌گرفته است.

در کنار این تحولات تأکید معاون رییس جمهور در خصوص اهمیت و جایگاه اصناف مختلف در توسعه اقتصادی کشور و لزوم نظرخواهی، مشورت و تصمیم سازی تشکل‌ها باعث شده چشم‌انداز مطلوبی در خصوص انجمن‌ها به وجود بیایید. در یک کلام می توانم بگویم هدف و غرض ما از انجمن مذکور ارتقای کیفیت بتن آماده است.

در خصوص دغدغه و چالش‌های موجود در انجمن بتن آماده مطالبی بفرمایید؟

محرم کریمی: در ابتدای امر باید متذکر شوم بزرگ‌ترین چالش کنونی اعضای انجمن بتن به‌جز نوسانات ارز مربوط به حمل‌ونقل محصول نهایی است. به‌طورکلی بتن آماده از زمان ترکیب با آب نیازمند زمان 90 دقیقه‌ای است تا مصرف شود. این در حالی است که زمان مصرف بتن آماده  با هیچ راهکار و مواد گرمایشی و سرمایشی افزایش نیافته و مواد افزودنی نیز قابلیت مانور زیادی برای افزایش زمان مصرف ندارد؛ بنابراین نیاز است این محصول به صورت اورژانسی وارد مرحله مصرف شود.

در این میان ازآنجایی‌که حجم اعظمی از بتن آماده باید در روز بتن‌ریزی می‌شود ممنوعیت تردد میکسر ها مشکلات عدیده‌ای را برای اعضای انجمن ایجاد کرده است. بر این اساس جلساتی را در استانداری، پلیس و سازمان‌های مربوطه در حال برگزار ی هستیم تا این ممنوعیت رفع‌ورجوع شود.

به‌طور مشخص می‌توان گفت بتن فاسدشدنی بوده و باید در بین رده‌ها کالاهای فاسدشدنی قرار بگیرد. انجمن در تلاش است این مفهوم در بین ارگان‌ها نهادینه کند.

چالش‌های کنونی بتن آماده چیست؟

علیرضا رحمتی: در کشور ما سابقه تولید بتن به سابقه سیمان برمی‌گردد. اگرچه در حال حاضر بتن آماده ازنظر کیفیت رشد مطلوبی داشته اما این محصول درزمینه تولید، حمل و مصرف با چند چالش جدی روبرو است.

مهم‌ترین مشکلی که در تولید بتن در کشور ما وجود دارد، کیفیت سیمان نیست، بلکه کیفیت سنگ‌دانه‌هایی است که در کشور در اختیار بتن سازها قرار می‌گیرد دانه‌بندی نامناسبی که در استانداردهای ۳۰۲ ملی مربوط به سنگ‌دانه بتن است به این موضوع برمی‌گردد که سنگ‌دانه‌ها در کشور ما پراکندگی‌های بسیار گسترده‌ای دارند و این سنگ‌دانه‌ها به‌صورت انبوه و صنعتی در صنعت بتن استفاده می‌شود که این موضوع موجب ایجاد ایرادهایی در صنعت بتن شده است و به‌اشتباه این مشکل را به گردن سیمانی‌ها می‌اندازند.

سایه تاریکی که به آن پرداخته نمی‌شود، همین موضوع سنگ‌دانه‌های نامناسب است. این سنگ‌دانه‌های نامناسب باعث کاهش مقاومت بتن می‌شوند و پمپ پذیری بتن را به‌شدت دچار اشکال می‌کنند. ازاین‌رو موضوع ریزدانه‌ها می‌تواند به صنعت بتن کمک قابل‌توجهی کند. ازاین‌رو می‌طلبد که صنعت سیمان، فشاری به صنعت شن و ماسه برای استاندارد کردن ریزدانه‌ها بیاورد.

به هر حال پاشنه آشیل کشور فقدان سنگ‌دانه مناسب برای تولید بتن است البته بهبود کیفیت سیمان نیز می‌تواند تا درصدی این فقدان را پوشش دهد اما باید مواد اولیه باکیفیت در بتن استفاده شود تا کیفیت نهایی محصول قابل دفاع باشد.

در خصوص حمل‌ونقل نیز باید گفت این محصول فاسدشدنی است و باید تردد ماشین‌های این کالا مشابه تردد آمبولانس باشد. به دلیل اینکه آمبولانس یک بیمار حمل می‌کند ولی اگر یک میسکر به دلایلی مختلف توقف بی‌جایی داشته باشد کیفیت سازه را زیر سؤال برده و جان چند ده نفر را به خطر می‌اندازد.

موضوع بعدی مربوط به مصرف بتن است. در این خصوص ناآگاهی‌های متعددی وجود دارد بخش اعظمی از دانشجویان دانشگاه‌های مهندسی فاقد آموزش‌های عملی و اجرایی در خصوص بتن‌ریزی و کیفیت بتن هستند. حتی به‌یقین می‌توان گفت بخش اعظمی از مهندسان کشور نیز شناخت کافی از این موجود زنده نداشته و حتی آشنایی کافی از مباحث ابتدایی بتن ندارد.

بتن باکیفیت نیازمند کارگر و ناظر حرفه‌ای است تا بتن‌ریزی به بهترین شکل ممکن انجام شود. بتن بی‌کیفیت سازه را ضعیف و بی‌کیفیت می‌کند و ازآنجایی‌که کشور مایکی از زلزله‌خیزترین کشورهای دنیا است باید به کیفیت بتن اهمیت ویژه‌ای داده و از هیچ خطایی در خصوص این محصول چشم‌پوشی نکند.

به‌جز موارد ذکرشده عدم آگاهی کافی مصرف‌کننده بتن آماده است. بعد از تولید بتن مرحله حمل و مصرف شروع می‌شود که این موضوعات نیازمند آگاهی مردم است.

کشور ما با مواد اولیه بی‌کیفیت دنبال بتن باکیفیت است که این معادله پاسخ واضحی جز بی‌کیفیت محصول نهایی ندارد.

در خصوص نقش آموزش در بتن آماده مطالبی بفرمایید؟

علیرضا رحمتی: هم‌اکنون مهم‌ترین مشکلات عدم وجود آموزش‌های مؤثر و کارآمد است بخش اعظمی از سمینارهای کشور فاقد فضای آموزشی بوده ونتیجه‌ای برای شرکت‌کنندگان ندارد. و تریبون‌های آموزشی کشور دست متخصصان عملی و اجرایی نیست. هم اکنون انجمن با هزینه‌ها خودفعالیت‌های گسترده‌ای در بخش آموزش انجام داده است و حتی ما در طی سال‌های اخیر توانستیم به مهندسان نظام‌مهندسی نیز آموزش‌های مطلوبی در خصوص بتن ارائه کنیم. این انجمن هم اکنون کلاس‌های آموزشی منسجمی در تهران و استان‌ها برگزار کرده و تفکر انجمن مذکور این است که. کار خوب اتفاقی نبوده و برآیند یک آموزش مطلوب است.

محرم کریمی: ما از اول سال 97 تاکنون 3 دوره آموزشی برگزار کردیم؛ و از آنجایی که آموزش ار جز لاینفک ارتقای بتن می‌دانیم با سازمان فنی و حرفه‌ای به توافق رسیده‌ایم به رانندگان مرتبط با حمل‌ونقل بتن نیز آموزش‌های بدهیم. مقدمات این فعالیت اجرایی شده و همان‌طور که اداره استاندارد برای تمدید استاندارد نیازمند گواهی مرتبط با دوره‌های آموزشی است. گواهی‌نامه‌های رانندگان را نیز طلب کند.

در این میان تنها توقع مابرای ارتقای کیفیت  همکاری سازمان‌های ذی‌ربط با انجمن است. ما اولین انجمن هستیم که بازرسی از بتن را به محل مصرف انتقال داده که این مورد در تاریخ ایران رکورد است

همچنین نگاه انجمن نسبت به ارتقای کیفیت جزیره‌ای نیست. بر این اساس ما در حال تشکیل کانون صنفی کارفرمایی بتن آماده هستیم. تا کارها و فعالیت‌های مطلوب را به تمام کشور بسط بدهیم.

توانایی کشور در تهیه بتن آماده در چه مقطعی قرار دارد؟ و آیا در این خصوص صادرات داشته ایم؟

علیرضا رحمتی: ازآنجایی‌که بتن تهیه‌شده باید به‌صورت اورژانسی در پروژه بتن‌ریزی شود امکان صادرات آن وجود ندارد؛ اما قطعات پیش‌ساخته بتنی قابلیت صادرات دارد که ما توانستیم به برخی از کشورهای حاشیه‌ای ایران صادرات مطلوبی داشته باشیم.

بزرگ‌ترین مشکل صادرات قطعات بتنی مربوط به سنگین بودن این کالا است این مورد باعث شده این حمل‌ونقل آن‌ها با هزینه‌های بسیار سنگین و با مشکلات روبرو شود.

نکته بعدی مربوط به قوانین موجود است در حال حاضر متولی ساخت‌وساز در کشور نهادهای مختلفی است که هماهنگی کافی باهم دیگر ندارند. عدم وجود مدیریت یکپارچه معضل کنونی ساخت‌وساز است.

هم اکنون مدیریت ساخت‌وساز در کشور به چند نهاد برمی‌گردد به‌طور مثال. سازمان نظام‌مهندسی ساختمان مسئولیت نظارت بر مهندسان ناظر، طراح و مجری دارد شهرداری متولی کنترل کیفیت ساخت‌وساز و سازمان استاندارد متولی بحث کیفیت مصالح ساختمانی است. نهادهای ذکرشده مثلثی را به وجود می‌آوردند که هماهنگی کافی با همدیگر ندارد. البته با تلاش‌هایی که انجمن در خصوص هماهنگی‌های متعدد داشته توانسته چند تفاهم‌نامه بین این سه سازمان برای اولین بار در تاریخ کشور منعقد شود؛ اما بوروکراسی بیش‌ازحد و عدم شناخت از قوانین همدیگر باعث شده به نتیجه دلخواه دست پیدا نکنیم. به‌طور مثال اگر مهندسی در پروژه‌ای دخل و تصرف کند این سازمان اجازه برخورد با این مورد را ندارد باید این مورد را به شهرداری منعکس کند؛ و اگر شهرداری از گزارش‌های ارائه‌شده تمکین نکند مشکلات در یک چرخه بی‌پایان گیر می‌کنند که نتیجه‌ای جز بی‌کیفیت سازه را به دنبال ندارد؛ و یا اگر در یک پروژه ساختمانی بتن غیراستاندارد تخلیه می‌شود باید استاندارد بتواند در این پروژه ورود پیدا کند؛ بنابراین بدون هماهنگی بین دستگاهی داشتن بتن استاندارد در ساخت‌وسازها غیرممکن است.

به هر حال با وجود هزاران همایش، سخنرانی، پنل صنعتی در خصوص کیفیت بتن و بتن‌ریزی بدون حضور انجمن‌ها ابتر است. چون انجمن‌ها هستند که درزها و مشکلات صنعت فوق را می‌دانند و اشراف کامی به تمام معضلات دارند؛ بنابراین ضلع چهارم این تفاهم‌نامه‌ها انجمن با مدیریت جدید است. این انجمن در تلاش است با پیگیری معضلات کیفیت بتن را ارتقا بخشد.

انجمن برای ارتقای کیفیت بتن چه اقداماتی داشته است؟ رابطه این انجمن با نظام‌مهندسی به چه نحوی است؟

محرم کریمی: واقعیت این است که داشتن نشان استاندارد مسئله کیفیت را در صنعت بتن حل نمی‌کرد. به همین دلیل طی سال‌های گذشته تغییرات گسترده‌ای در ناوگان حمل‌ونقل بتن و ماشین‌آلات تولید بتن انجام و این تجهیزات به‌روز شد. علاوه بر این با آموزش‌هایی که در این صنعت در راستای علمی شدن تولید بتن انجام شد و با ارتباطی که با مراکز علمی برقرار شد، کیفیت بتن نسبت به گذشته بسیار بهتر شد، اما هنوز هم کیفیت بتن‌های تولیدی کشور با معیارهای موردنظر انجمن فاصله دارد. برای رسیدن به کیفیت مطلوبی که مدنظر ما قرار دارد، در فعالیت‌های خود بازنگری و با اداره کل استاندارد تهران و سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران تفاهم‌نامه‌ای منعقد کردیم. بر اساس این تفاهم‌نامه ما کمیته فنی از مدیران QC منتخب انجمن تشکیل دادیم. در این کمیته فنی ما پیش‌نویس ابلاغیه‌های مهندسان طراح، مجری و ناظر را تهیه و این پیش‌نویس را به سازمان نظام‌مهندسی ارائه کردیم. سازمان نظام‌مهندسی اصلاحات بسیار کمی روی این پیش‌نویس انجام داد و جلسه‌ای برای مهندسان ناظر، طراح و مجری در اداره استاندارد تهران برگزار و در این جلسه از این پیش‌نویس – که تبدیل به ابلاغیه شد – رونمایی کردیم. در مرحله بعدی چک‌لیست‌هایی در 56 آیتم تهیه و به سازمان نظام‌مهندسی ساختمان ارائه کردیم. بر اساس چک‌لیست‌ها گروه‌های سه‌نفره از مدیران QC که در کمیته فنی بودند، انتخاب کردیم و آن‌ها را به کارخانه‌های تولیدکننده بتن تحت پوشش انجمن فرستادیم و آن‌ها بازرسی‌هایی را بر اساس این 56 آیتم از شرکت‌های تولیدکننده بتن و بتن‌های تولیدشده در این شرکت‌ها انجام دادند. این بازرسی‌ها منجر به این شد که نقاط ضعفی که در کارخانه‌ها بود به آن‌ها متذکر شویم و به آن‌ها ابلاغ کنیم که ظرف مدت‌زمان مشخصی این نقاط ضعف را که چندان هم زیاد نبود اصلاح کنند. پس‌ازآن در کمیته فنی چک‌لیست‌های بازرسی منطبق بر ابلاغیه‌ها را برای بازرسان تهیه کردیم. در این مرحله سازمان نظام‌مهندسی ساختمان یک بازرس برای یک روز تمام به ما می‌دهد و ما با آزمایشگاه مورد اعتماد همکار سازمان نظام‌مهندسی ساختمان و اداره استاندارد استان تهران که شرکت آزمایشگاه پاکدشت بتن است، نیروهای همکار شرکت آزمایشگاه پاکدشت بتن به همراه بازرس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان و نمایندگان انجمن تولیدکنندگان بتن آماده و قطعات بتنی ایران به‌اتفاق در محل‌های مصرف بتن حضور یافته و در همان محل بر اساس استاندارد 6044 از بتن‌های آن‌ها نمونه‌گیری می‌کنیم.

نقش دولت در بهبود کیفیت به چه نحوی است؟ رابطه شما با نهادهای مسئول دیگر به چه نحوی است؟

محرم کرمی: یکی از مباحث مهم در خصوص حمایت دولت نوسازی ناوگان است که در این مورد کمکی شایانی انجام نداده است. دولت به ما هیچ‌گونه یارانه ارائه نداده است.

با تلاش‌های مدیریت جدید، انجمن بتن آماده عضو کمیته اعلام اداره کل استاندارد است. وظیفه این کمیته صدور، تعویق و رفع تعلیق و ابطال استاندارد است. ما در تلاشی که در زیرمجموعه استاندارد انجام دادیم توانستیم 31 استاندارد که شرایط استاندارد را ازدست‌داده بود را باطل کنیم؛ وهمچینن 34 کارگاه غیر مجار را پلمپ کردیم.

در این میان می‌توانیم از یک مصوبه وزیران یاد کنم که بر اساس این مصوبه هر تولیدکننده که استاندارد باطل‌شده دارد باید پروانه آن تولیدکننده نیز باطل شود. از طرف دیگر با تلاش های انجمن همه به این اصل رسیده‌اند که کیفیت بتن با جمع‌آوری تولیدکنندگان غیرمجاز امکان‌پذیر است. در این میان ما با اداره کل تعزیرات نیز به تفاهم رسیدیم که کارخانه تولیدکنندگان غیرمجاز را تعطیل کنیم.

تأثیر نوسانات ارزبر بتن آماده را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

محرم کریمی: در چند وقت گذشته و با افزایش نرخ دلار درزمینهٔ بتن آماده، شاهد افزایش نرخ بتن به شکل محسوس نبوده‌ایم؛ اما ممکن است در یک بازه میان‌مدت، نوسان نرخ ارزبر صنعت بتن نیز تأثیرگذار باشد چراکه با افزایش نرخ دلار، شاهد افزایش قطعات واحدهای تولیدی هستیم. در حال‌ حاضر نیز قطعه‌های موردنیاز به‌هیچ‌وجه در بازار به فروش نمی‌رسد چراکه فروشندگان معتقدند برای فروش باید تکلیف نرخ دلار مشخص شود.

محرم کریمی در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مواد اولیه بتن در داخل تهیه می‌شود، نرخ آن چندان متأثر از نرخ ارز نخواهد بود اما نرخ تولید افزایش خواهد یافت و این روند در بازه بلندمدت روی قیمت‌ها تأثیرگذار است. وی در ادامه یادآور شد: ساختمان‌سازی حدود ۳۵۰۰ نوع قطعه و مصالح نیاز دارد که برخی از این مصالح و قطعات وارداتی ممکن است با افزایش نرخ بیشتر روبه‌رو شده و در کل سبب افزایش نرخ مسکن شوند. در کل، نوسان نرخ دلار، تولیدکنندگان را با مشکل روبه‌رو می‌کند. بازار بیش از هر امری به ثبات نیاز دارد.

جایگاه بتن آماده در اصلاح بافت فرسوده را چطور می‌بینید؟

علیرضا رحمتی: علی‌رغم اهمیت وافر اصلاح بافت فرسوده، عواملی مانند فقدان مدیریت واحد، بودجه مناسب و انگیزه کافی این امر مهم را به چالش کشیده است.

یکی از مهم‌ترین موانع حضور بتن آماده باکیفیت به بافت‌های فرسوده ناشی از ساختار و بافت این مناطق است وقتی ما در تهران با کوچه و پس‌کوچه‌هایی با عرض یک متر با طول 40 متر روبرو می‌شویم ناخودآگاه این پیام را می‌گیریم که ساخت و بتن‌ریزی این ساخت‌وساز جدید این بافت به‌صورت کاملاً دستی باید صورت بگیرد زیرا هیچ ماشین مکانیزه بتن‌ریزی نمی‌تواند وارد این مکان شود.

و به‌طور حتم اگر بتن‌ریزی در این منطقه صورت گیرد بافت جدید بهتر از بافت قبلی نخواهد بود.

مسئله دوم مربوط به کنترل کیفیت بتن است در حال حاضر مبحث کنترل در کشور بسیار محجور است. در حال حاضر هر سازمانی یک سری آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت بتن در محل پروژه را تایید صلاحیت کرده که بخش اعظمی از این آزمایشگاه برای کسب درآمد و رفع‌ورجوع هزینه‌های خود تخلف‌های مختلفی را انجام می‌دهند. تعدد این آزمایشگاه‌های سرآغاز فساد در بتن است.

r_sar مطالب مرتبط r_sar
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
0
0
حذف سیستم ارجاع کار باعث ایجاد فساد شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۸
0
1
عضویت کارمندان دولت در هیات مدیره شرکت های آزمایشگاه خاک , خلاف قانون است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۸
0
0
باید بیمه تامین اجتماعی تمام اعضای هیات مدیره شرکت آزمایشگاه خاک توسط خود شرکت پرداخت شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۸
0
0
برخی کارمندان دولت متاسفانه پروانه اشتغال خود را به آزمایشگاه های خاک اجاره می دهند که با استعلام شماره بیمه تامین اجتماعی مهندسان می توان مهندسان شاغل را از غیرشاغلین تفکیک کرد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۸
0
0
بازرس بیمه تامین اجتماعی باید حضور تمام وقت مهندسان در آزمایشگاه های خاک را کنترل کند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
0
0
وزیر فاسد - نمایندگان فاسد مجلس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۴
0
1
یک سئوال که همه جوابش را می دانند، آیا روسای سازمان ها و اعضای هیئت رئیسه شورای مرکزی می تواندد مدیر عامل شرکت های حقوقی طراح وناظر عضو سازمان باشند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۵
0
0
مدیرعامل شرکت آزمایشگاه خاک باید حق بیمه تامین اجتماعی تمام اعضای هیات مدیره و افراد امتیاز آور شرکت را پرداخت کند ( ماهی 370 هزار تومان ) - با این روش خرید و فروش پروانه نظارت یا اجرا برای شرکت های آزمایشگاه خاک متوقف میشود . الان پروانه اجرا مهندسان بیکار سالی 4 میلیون تومان به شرکتهای آزمایشگاه های خاک واگذار میشود
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar