۰۹:۱۳ - ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - 27 May 2018
کد خبر: ۴۹۶۶۵
دبیر اول اجرایی شورای مرکزی در گفت‌وگو با «صما»:
دبیر اول اجرایی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با انتقاد از اینکه تولید فارغ التحصیلان رشته‎های مهندسی ما براساس کشورهای پیشرفته است، اما کاریابی طبق آن نیست، به تشریح دلایلی پرداخت که منجر به دامن‌گیر شدن بیکاری در بین مهندسان شده است.
تعداد مهندسان زیاد نیست، برای آنها کاریابی نکرده‌ایم/ مهندسان در جایگاه فنی خود قرار نگرفته‌اندمحمدرضا جواهری در گفت وگو با «صما» در پاسخ به اظهاراتی که درخصوص افزایش بی رویه تعداد مهندسان و آمار بالای بیکاری در بین فارغ التحصیلان رشته‎های مهندسی مطرح می شود، گفت: بحث انبوه فارغ التحصیلان رشته‎های مهندسی چندان نباید مطرح شود.

وی در این راستا اظهار داشت: یکی از ضعف‌های ما این بوده که ما تدابیر لازم را برای اینکه این مهندسان در جای خاص خود مورد استفاده قرار بگیرند، تا به حال انجام نداده ایم.

جواهری در ادامه تصریح کرد: ما اکنون هم در صنعت ساختمان افرادی را داریم که در حوزه اجرای بخش‌هایی از پروژه‌ها مانند اجرای سقف، تیرچه بلوک، اجرای اسکلت های ساختمانی و... کار می کنند و هیچ گونه سواد علمی ندارند و صرفا به صورت تجربی کار می کنند.

نایب رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد افزود: این افراد بسیاری از عواملی هستند که در بخش های مختلف ساختمان‌سازی فعالیت می کنند، اما مهندس نیستند.

وی با ارائه یک راهکار در این زمینه بیان کرد: به طور مثال در بخش تولید تیرچه بلوک، بهتر است خارج از اجرای کارگاهی که باید عوامل اجرایی انجام دهند، لازم باشد که یک مهندس پروانه تولید داشته باشد و حتما یک مهندس این کار را انجام دهد.

جواهری با انتقاد از اینکه در حال حاضر این موضوع آزاد است، گفت: هر فردی با هر رشته ای و با هر مدرکی یا بدون مدرک، در بخش های مختلف ساختمان فعالیت می کند و از طرف دیگر ما امروز انبوهی از مهندسان را داریم که بیکار هستند.

نبود برنامه ریزی جدی برای اشتغال

این مسئول تاکید کرد: یعنی ما حتی در همین شرایط کنونی که رکود بر بازار مسکن حاکم است، باز هم برنامه ریزی جدی برای ایجاد اشتغال برای مهندسان و افزایش کیفیت ساخت و سازها نداریم و این موضوعی است که باید به صورت جدی هم در وزارت راه و شهرسازی و هم نظام مهندسی کشور و هم شهرداری ‌ها و دستگاه هایی مثل وزارت صنایع باید به صورت ویژه در دستور کار قرار گیرد.

دبیر اول اجرایی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی با طرح این پرسش که چقدر از اسکلت‌های فلزی که اجرا می شود، ملزم به این هستند که قرارداد اجرای آنها به طور مستقیم با مهندسان بسته شود، گفت: شاید به صورت کلی یک پیمانکار کل صلاحیت فنی را می گیرد و پیمانکار یا سازنده یا مجری پروژه می شود؛ اما بعد از اینکه کار در بخش های مختلف طبقه بندی می شود، الزامات استفاده از مهندسان هم کم می شود.

وی درخصوص دلایل بالا بودن تعداد مهندسان در کشور به نسبت ایجاد اشتغال برای آنها، بیان کرد: امروز یکی از دلایل بالا بودن تعداد مهندسان در کشور این است که تولید فارغ التحصیلان ما بر اساس کشورهای پیشرفته شکل گرفته، اما کاریابی اصلا طبق آن نیست، به همین دلیل همه تصور می کنند که تعداد فارغ التحصیلان ما زیاد است.

جواهری ادامه داد: اما به نظر من تعداد فارغ التحصیلان ما زیاد نیست، بلکه ما برای مهندسان کاریابی نکرده ایم و هر کسی در جایگاه فنی خود قرار نگرفته است.

وی خاطرنشان کرد: لذا بعضا می بینیم که کیفیت ساختمان سازی یا پروژه های عمرانی با مشکل مواجه است و از آن طرف هم بیکاری دامن گیر مهندسان شده است.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

انتشار یافته: ۱۹
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
0
1
مجری ذیصلاح در تمام رشته ها باید اجباری شود مثل مجری سازه - مجری معماری - مجری برق - مجری ترافیک - مجری شهرسازی - مجری مکانیک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۸
0
1
دیگه شرکت نفت که بالاترین سن بازنشستگی در میان ارگان های دولتی را دارد - تمام پرسنل و نیروهای خود را با 60 سال تمام بازنشسته میکند ولی سازمان نظام مهندسی هیچ شرایطی برای بازنشسته شدن اعضایش قرار نداده . متاسفانه مهندسان پیر و فسیل تا زمان مرگ می توانند کار کنند بدون اینکه آزمایش چکاب سلامتی بدهند - بدون آزمایش اعتیاد - بدون آزمایش بینایی سنجی - ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
0
1
اگر بازنشستگان 24 شغله که به عناوین مختلف در سازمان نظام مهندسی حضور دارند , شناسایی شده و پروانه اشتغال شان باطل شود ( اعم از ناظر و طراح و مجری و خزانه دار و حسابرس و کارپرداز و آبدارچی و نامه رسان و نگهبان و حراست و تلفن چی و نظافت چی و ...)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
0
1
وقتی با جعل پایان نامه و کپی برداری از روی پایان نامه های قبلی می توان به راحتی یک مدرک کارشناسی ارشد عمران یا معماری خرید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۳
0
0
بیمه ایران « بیمه نامه وقفه در فعالیت پزشکان وپیراپزشکان » را رونمایی کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، رییس هیات مدیره و مدیرعامل بیمه ایران در آیین رونمایی از این طرح با اشاره به مسئولیت ویژه بیمه ایران در ارائه طرح های نوین بیمه ای گفت: کارشناسان این شرکت باثبت این بیمه نامه جدید در بیمه مرکزی با موضوع «جبران در آمد مورد انتظار بیمه گذار ناشی از عدم فعالیت موقت ودائم به دلیل وقوع خطرات ، حادثه، بیماری وتوقیف یا تعلیق پروانه فعالیت به علت اتهامات غیر واقع وتبرئه بیمه گذار» موفق به ارائه طرح نوین دیگری در صنعت بیمه کشور شدند.

محسن پورکیانی افزود: این بیمه نامه از نوع بیمه نامه های عدم النفع ویژه مشاغل است که در مرحله نخست در چهار سطح درآمدی برای پزشکان ( جراحان ، متخصصان غیر جراح ، پزشکان عمومی ) وپیراپزشکان ( اعم از پرستاران ، بهیاران ، تکنسین های اتاق عمل و . . . ) اجرا می شود و با افزایش ظرفیت های آن در آینده، برای سایر مشاغل تخصصی نظیر مهندسان ، هنرمندان ، ورزشکاران و . . . نیز با الگو سازی از این طرح، بیمه نامه های جدیدی قابل ارائه خواهد بود.

مدیر عامل بیمه ایران با تاکید بر اینکه این بیمه نامه برای تمامی پزشکان وپیراپزشکانی که دارای مجوز فعالیت رسمی هستند، طراحی شده است، اضافه کرد: قطع درآمد مورد انتظار ناشی از حوادث و هرگونه واقعه ناگهانی ناشی از یک عامل خارجی که بدون قصد و اراده بیمه گذار باعث ورود صدمات و منجر به عدم فعالیت حرفه ای دائم بیمه گذار گردد از خطرات تحت پوشش این بیمه نامه است.

وی افزود: همچنین قطع درآمد مورد انتظار ناشی از بیماریهای سکته قلبی ، سکته مغزی ، پیوند اعضاء، هپاتیت ، بیماری های عفونی و ام.اس که منجر به عدم فعالیت حرفه ای دائم بیمه گذار شود و نیز قطع درآمد مورد انتظار ناشی از توقیف و یا تعلیق پروانه حرفه ای پزشکی به علت اتهامات غیر وارد در حوزه فعالیت حرفه ای و تبرئه بیمه گذار از دیگر پوشش های بیمه ای بیمه ایران در این بیمه نامه است.

در ادامه این مراسم ،محمد زاهد نیا معاون فنی بیمه ایران ، در سخنانی با تشریح جزئیات این طرح گفت: طرح « بیمه نامه وقفه در فعالیت پزشکان وپیراپزشکان » بعد از اجرای طرح های بیمه نامه حرفه ای پزشکان، بیمه نامه مسئولیت پزشکان و بیمه نامه مسئولیت فنی مدیران و متصدیان فنی، چهارمین طرح حمایتی از جامعه پزشکی کشور است که درآمدها و معیشت آنان را تحت پوشش و حمایت بیمه ای بیمه ایران قرار می دهد.

وی با اشاره به اینکه مدت این بیمه نامه یک سال است و تا 10 سال با توجه به سرمایه ای که بیمه گذار انتخاب و حق بیمه پرداخت کرده است می تواند مشمول دریافت مستمری شود ، افزود: در این طرح جامعه پزشکی در چهار سطح طبقه بندی شده اند که در صورت وقوع هر یک از موضوعات تحت پوشش بیمه نامه، بر مبنای حق بیمه پرداختی شان و بر اساس چند برابر حداقل حقوق و دستمزد کارکنان که سالانه از سوی دولت اعلام می شود ، خسارت و مستمری دریافت خواهند کرد . به این صورت که متخصصان و جراحان یک تا 20 برابر حداقل حقوق ، متخصصان غیر جراح از یک تا 15 برابر ، پزشکان عمومی از یک تا 10 برابر و پیراپزشکان از یک تا 3 برابر حداقل حقوق و دستمزد تعیین شده در هر سال ، خسارت دریافت می کنند.

در ادامه مراسم ، سید محمد ناصر مبرقعی مدیرکل شورای فنی و مدیریت ریسک بیمه ایران، نکته ممتاز این طرح جدید را تاثیر مثبت آن بر کاهش استرس های حرفه ای متولیان اقدامات درمانی یعنی پزشکان و کادر پرستاری و پیراپزشکان دانست و تاکید کرد: این پوشش بیمه ای، مکمل بیمه مسئولیت حرفه ای است و البته دارای ساختار فنی متفاوتی با بیمه های زندگی و عمر است . بنابر این اخذ بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری، علاوه بر این بیمه نامه بهترین کارکرد ترمیمی برای ایجاد تعادل و بهبود وضعیت و بازگشت شرایط عادی زندگی در میان مدت برای صاحبان حرفه های مقدس پزشکی و پیراپزشکی به هنگام وقوع هر یک از رخدادهای یادشده را دارد.

وی در پایان تصریح کرد: این بیمه نامه برای خانواده و فردی که به دلیل شرایط ناخواسته دچار مشکل شده است، فرصت و مجال مناسبی را ایجاد می کند تا تعادل از دست رفته در معیشت خود را بازیابد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۲
0
0
به علت افزایش بی رویه تعداد دانشگاه های فنی و مهندسی نامعتبر مثلا دانشگاه علمی کاربردی و افزایش بی حد و اندازه صدور مدرک مهندسی عمران و معماری و متعاقب آن بیکار شدن اغلب این مهندسان باید شرط معدل حداقل ۱۶ دانشگاه برای آزمون های نظام مهندسی برقرار شود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۲
0
0
در کجا گفته یک نفر ۲۴ شغله باشد و در مقابل ، هزاران جوان بیکار باشند و از فرصت ازدواج محروم باشند . اسلام گفته از تجمع پول و ثروت در یکجا جلوگیری شود . چرا مهندسی که از صبح تا عصر در پتروشیمی شازند شاغل است و با اضافه کاری ماهی ۴ میلیون تومان حقوق یامفت میگیرد ولی به علت عدم حضور تمام وقت سرساختمان ، امضافروشی میکند وتخفیفات خارج از تعرفه نظام مهندسی به مالکان ساختمان میدهد
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۴
0
0
سلام.وقت بخیر
همکاران محترم؛
چرا باید کاندیدای اعضای هیئت مدیره سازمان حتما پایه1 باشند!؟؟؟
مگرنه این است که
اولا پایه های 2 و 3 ازنظر سنی جوانترند
دوما پایه های 2 و3 از نظر تخصص با پایه 1 برابرند
سوما پایه های 2و3 بدلیل نزدیک تربودن به دوران تحصیل به قوانین و ضوابط بیشتر مسلط هستند
چهارما پایه های 2 و 3 از نظر تعداد بسیار بیشترند
پنجما سالیان طولانی اعضای هیئت مدیره ها از اعضای پایه 1 بودند و این است وضعیت کنونی سازمان استان ها اکنون اجازه بدهند پایه 2 و 3 هم دراین تورنومنت شرکت کنند
ششما اکثرا اعضای پایه 1 بازنشسته هستند
پس لطفا هر کدام از عزیزان که مطلب فوق را تایید میکند در نشر آن بین همکاران بکوشد شاید بدست مسئولین رسیده و ترتیب اثرداده شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۷
0
0
آغاز به کار سامانه اشتغال

وزیر تعاون از آغاز به کار سامانه اشتغال (شناسنامه کار) به منظور افزایش امنیت شغلی کارگران خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، علی ربیعی در ارتباط تصویری با بخش خبری 21 شبکه یک سیما افزود: این سامانه به افزایش امنیت شغلی کارگران می افزاید زیرا پیش از این نگرانی های بسیاری در مورد قراردادهایی که ثبت نمی شد و ضایع شدن حقوق فردی وجود داشت.
وي با پرداختن به موضوعات تکریم ارباب رجوع و شفاف سازی قراردادهای کاری و رسیدگی به افراد دهک های پایین جامعه، ابعاد گوناگون سامانه اشتغال را معرفی کرد و ادامه داد: سامانه اشتغال، امکان برنامه ریزی برای افراد بیکار را فراهم می کند.
ربیعی گفت: در این سامانه همه اعترافات و مراحل رسیدگی به آنها ثبت و بررسی خواهد شد.
وي افزود: شناسایی بنگاه های مشکل دار از دیگر امکانات این سامانه است.
شناسایی مشاغل سخت، دسته بندی آنها، نحوه قراردادهای بیمه ای و شناسایی بنگاه های مشکل دار و برنامه ریزی برای آنها از دیگر امکانات این سامانه است.

وي تصریح کرد: نشانی سایت این سامانه www.prkar.ir است
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۸
0
0
دلالها تا63درصد هم تخفیف دادن....
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۸
0
0
با کم شدن ظرفیت کسی بخواد تخفیف بده خیلی سبک مغزه تقریبا دیگه چیزی گیرش نمیاد
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۰:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۸
0
0
وقتی ظرفیت بالا باشه این مهندس نماها هستن که ظرفیتهاشون رو با تخفیف پر میکنند ولی وقتی ظرفیت کم بشه امکان گرفتن کار ازاونها سلب میشه ودرصد گرفتن کار برای دیگران بیشتره که میتونن تخفیف هم ندن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۲
0
0
بهتره درب این نظام ضد مهندسی که محل کاسبی شده واز تنها چیزی که دفاع نمیکنه از حق مهندسین است گل گرفته شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۴
0
0
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
0
0
۵۰۰ هزار نفر مهندس زیاد نیست که اغلب کارمند یا بازنشسته هستند . !!
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
0
0
مهندسان مجری باید شاغل تمام وقت سرساختمان باشند و کارفرما موظف است حق بیمه تامین اجتماعی مهندس مجری را پرداخت کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
0
0
وزیر بهداشت آب پاکی را روی دست دانشگاه آزاد ریخت:

▫️ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته‌های علوم پزشکی به هیچ عنوان تغییر نخواهد کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
0
0
پسر بیکار وزیر که نابغه اقتصادی شد!

ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
0
0
حداکثر ساعت مجاز برای استفاده از بازنشستگانی از این دست یک سوم ساعت اداری کارمندان رسمی است و حق الزحمه این افراد متناسب با ساعت کاری آنها و حداکثر یک سوم کارمندان رسمی در همان شغل تعیین و پرداخت خواهد شد.

به عنوان مثال اگر اکنون در سازمانی فردی بازنشسته فعالیت می‌کند که شرایط لازم برای ماندن (جانبازی بالای ۵۰ درصد، سه سال اسارت و فرزند شهید) را ندارد، باید از سازمان برود و اگر قرار باشد به فعالیت خود در آن سازمان ادامه دهد، دیگر به هیچ عنوان نمی‌تواند دارای پست باشد، بلکه فقط در صورت داشتن شرایط تحصیلی امکان استفاده از او به عنوان مشاور و یا کارشناس پاره‌وقت آنهم با حقوق یک‌سوم افراد همسطح خود وجود خواهد داشت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar