۰۹:۱۳ - ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - 27 May 2018
کد خبر: ۴۹۶۶۵
دبیر اول اجرایی شورای مرکزی در گفت‌وگو با «صما»:
دبیر اول اجرایی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با انتقاد از اینکه تولید فارغ التحصیلان رشته‎های مهندسی ما براساس کشورهای پیشرفته است، اما کاریابی طبق آن نیست، به تشریح دلایلی پرداخت که منجر به دامن‌گیر شدن بیکاری در بین مهندسان شده است.
تعداد مهندسان زیاد نیست، برای آنها کاریابی نکرده‌ایم/ مهندسان در جایگاه فنی خود قرار نگرفته‌اندمحمدرضا جواهری در گفت وگو با «صما» در پاسخ به اظهاراتی که درخصوص افزایش بی رویه تعداد مهندسان و آمار بالای بیکاری در بین فارغ التحصیلان رشته‎های مهندسی مطرح می شود، گفت: بحث انبوه فارغ التحصیلان رشته‎های مهندسی چندان نباید مطرح شود.

وی در این راستا اظهار داشت: یکی از ضعف‌های ما این بوده که ما تدابیر لازم را برای اینکه این مهندسان در جای خاص خود مورد استفاده قرار بگیرند، تا به حال انجام نداده ایم.

جواهری در ادامه تصریح کرد: ما اکنون هم در صنعت ساختمان افرادی را داریم که در حوزه اجرای بخش‌هایی از پروژه‌ها مانند اجرای سقف، تیرچه بلوک، اجرای اسکلت های ساختمانی و... کار می کنند و هیچ گونه سواد علمی ندارند و صرفا به صورت تجربی کار می کنند.

نایب رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد افزود: این افراد بسیاری از عواملی هستند که در بخش های مختلف ساختمان‌سازی فعالیت می کنند، اما مهندس نیستند.

وی با ارائه یک راهکار در این زمینه بیان کرد: به طور مثال در بخش تولید تیرچه بلوک، بهتر است خارج از اجرای کارگاهی که باید عوامل اجرایی انجام دهند، لازم باشد که یک مهندس پروانه تولید داشته باشد و حتما یک مهندس این کار را انجام دهد.

جواهری با انتقاد از اینکه در حال حاضر این موضوع آزاد است، گفت: هر فردی با هر رشته ای و با هر مدرکی یا بدون مدرک، در بخش های مختلف ساختمان فعالیت می کند و از طرف دیگر ما امروز انبوهی از مهندسان را داریم که بیکار هستند.

نبود برنامه ریزی جدی برای اشتغال

این مسئول تاکید کرد: یعنی ما حتی در همین شرایط کنونی که رکود بر بازار مسکن حاکم است، باز هم برنامه ریزی جدی برای ایجاد اشتغال برای مهندسان و افزایش کیفیت ساخت و سازها نداریم و این موضوعی است که باید به صورت جدی هم در وزارت راه و شهرسازی و هم نظام مهندسی کشور و هم شهرداری ‌ها و دستگاه هایی مثل وزارت صنایع باید به صورت ویژه در دستور کار قرار گیرد.

دبیر اول اجرایی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی با طرح این پرسش که چقدر از اسکلت‌های فلزی که اجرا می شود، ملزم به این هستند که قرارداد اجرای آنها به طور مستقیم با مهندسان بسته شود، گفت: شاید به صورت کلی یک پیمانکار کل صلاحیت فنی را می گیرد و پیمانکار یا سازنده یا مجری پروژه می شود؛ اما بعد از اینکه کار در بخش های مختلف طبقه بندی می شود، الزامات استفاده از مهندسان هم کم می شود.

وی درخصوص دلایل بالا بودن تعداد مهندسان در کشور به نسبت ایجاد اشتغال برای آنها، بیان کرد: امروز یکی از دلایل بالا بودن تعداد مهندسان در کشور این است که تولید فارغ التحصیلان ما بر اساس کشورهای پیشرفته شکل گرفته، اما کاریابی اصلا طبق آن نیست، به همین دلیل همه تصور می کنند که تعداد فارغ التحصیلان ما زیاد است.

جواهری ادامه داد: اما به نظر من تعداد فارغ التحصیلان ما زیاد نیست، بلکه ما برای مهندسان کاریابی نکرده ایم و هر کسی در جایگاه فنی خود قرار نگرفته است.

وی خاطرنشان کرد: لذا بعضا می بینیم که کیفیت ساختمان سازی یا پروژه های عمرانی با مشکل مواجه است و از آن طرف هم بیکاری دامن گیر مهندسان شده است.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
0
0
مجری ذیصلاح در تمام رشته ها باید اجباری شود مثل مجری سازه - مجری معماری - مجری برق - مجری ترافیک - مجری شهرسازی - مجری مکانیک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۸
0
0
دیگه شرکت نفت که بالاترین سن بازنشستگی در میان ارگان های دولتی را دارد - تمام پرسنل و نیروهای خود را با 60 سال تمام بازنشسته میکند ولی سازمان نظام مهندسی هیچ شرایطی برای بازنشسته شدن اعضایش قرار نداده . متاسفانه مهندسان پیر و فسیل تا زمان مرگ می توانند کار کنند بدون اینکه آزمایش چکاب سلامتی بدهند - بدون آزمایش اعتیاد - بدون آزمایش بینایی سنجی - ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
0
0
اگر بازنشستگان 24 شغله که به عناوین مختلف در سازمان نظام مهندسی حضور دارند , شناسایی شده و پروانه اشتغال شان باطل شود ( اعم از ناظر و طراح و مجری و خزانه دار و حسابرس و کارپرداز و آبدارچی و نامه رسان و نگهبان و حراست و تلفن چی و نظافت چی و ...)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
0
0
وقتی با جعل پایان نامه و کپی برداری از روی پایان نامه های قبلی می توان به راحتی یک مدرک کارشناسی ارشد عمران یا معماری خرید
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar