۱۰:۵۱ - ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - 27 May 2018
کد خبر: ۴۹۶۶۸
درگفت‌وگوی «صما» با اعضای شورای مرکزی نظام مهندسی مطرح شد:
صما- چند تن از اعضای شورای مرکزی نظام‌مهندسی ساختمان کشور به ا اظهارات اخیر مهندس بهادری پیرامون وجود پدرخوانده‌ها در شورای مرکزی واکنش نشان دادند.
واکنش‌ها به اظهارات جنجالی دبیر اجرایی شورای مرکزیبه گزارش«صما» اخیرا منصور بهادری دبیر اجرایی شورای مرکزی با انتقاد از عملکرد فعلی شورای مرکزی نظام مهندسی گفته است: در شرایط فعلی شورای مرکزی به جای تکیه بر خرد جمعی به صورت جزیره‌ای عمل می‌کند.

به گفته بهادری نامه‌هایی که از شورای مرکزی صادر می‌شود نگاه حداکثری اعضای شورای مرکزی نیست و تعلیق پروانه مهندس قربانخانی رئیس سابق نظام مهندسی تهران نیز ناشی از بی‌تدبیری مکاتبات غیرقانونی پدرخوانده‌های شورای مرکزی بوده است.

احتمالاً پیش‌نویس نامه‌های اخیر توسط برخی از مشاوران بوده است

در همین زمینه امیر محسن نیکزاد -رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان سمنان- با تأکید بر اینکه هیئت‌رئیسه در ترکیب شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور، بر اساس تکلیفی که دارد مسئولیت چگونگی پاسخ‌دهی به نامه‌های اضطراری را دارد درعین‌حال اظهار داشت: درباره اینکه هیئت‌رئیسه در جریان نامه‌نگاری‌های صورت گرفته هستند یا خیر باید از خودشان دراین‌باره سؤال شود.

عضو شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور بابیان اینکه مسئولیت ریاست شورای مرکزی ساختمان بسیار حساس و وقت‌گیر بوده و از طرف دیگر مهندس رجبی به‌عنوان نماینده مجلس می‌بایست پاسخگوی جمعیتی از حوزه انتخابی خود نیز باشند گفت: طبیعی است که ایشان از هیئت ریسه و مشاوران خود نیز برای نامه‌نگاری کمک گرفته باشند

نیکزاد تأکید کرد: با توجه به شناختی که برخی از اعضای باتجربه و قدیمی شورای مرکزی نظام‌مهندسی از شیوه نگارش نامه‌های صورت گرفته دارند، این عده براین باورند که احتمالاً پیش‌نویس نامه‌های اخیر توسط برخی از مشاوران محترم مهندس رجبی تهیه‌شده باشند.

ریاست شورای مرکزی از ارکان سازمان نظام‌مهندسی است

همچنین در همین زمینه علیرضا مجربی کرمانی نیز در این زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار صما گفت: ریاست شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور اساساً یکی از ارکان سازمان نظام‌مهندسی است وایشان می‌تواند به‌شخصه و راسا نسبت به ابلاغ‌نامه‌های شورا اقدام کند.

این عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور با طبیعی خواندن وجود اختلاف‌نظر بین اعضای شورای مرکزی در مکاتبات با سازمان و ارگان‌ها گفت: ریاست شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور اگر مکاتبه‌ای انجام داده است از اختیارات قانونی خود استفاده کرده و حال ممکن است عده‌ای از این مکاتبات راضی وعده‌ای ناراضی باشند و این اختلاف‌سلیقه امری طبیعی است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا با ابلاغیه اخیر ریاست شورای مرکزی به سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها و دستور منع آن‌ها از اجرای شیوه‌نامه و بخش‌نامه‌های وزیر راه و شهرسازی موافق هستید؟ بابیان اینکه اختلاف‌نظر بین وزارت راه و نظام‌مهندسی در این زمینه وجود دارد درعین‌حال تأکید کرد: درباره ابلاغ نشدن شیوه‌نامه وزیر راه و شهرسازی به سازمان‌های نظام‌مهندسی استان‌ها، از همه اعضا نظرخواهی شده بود اما درباره ابلاغ این نامه، مهندس رجبی و بدون مشورت خواهی اقدام کرده است.

مجربی کرمانی همچنین درواکنش به اظهارات مهندس بهادری با درون خانوادگی خواندن این مسئله گفت: این اظهارنظرها مسائل درون خانوادگی شورای مرکزی نظام‌مهندسی است و به‌هرحال وجود اختلاف‌نظر طبیعی است.

وی دلیل وجود اختلاف‌نظر بین سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان و نیز وزارت راه برسراجرای بخش‌نامه‌های وزیر راه را ناشی از انقلابی بودن این بخش‌نامه‌ها دانست و گفت: با توجه به اینکه این بخش‌نامه‌ها انقلابی است و دربردارنده تغییرات بنیادی در سازمان‌های نظام‌مهندسی است، وجود اختلاف‌نظر در این زمینه امری اجتناب‌ناپذیر است.

بخش‌نامه وزارت راه سبب ایجاد تغییرات بنیادی است

عضو شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور تأکید کرد: بخش‌نامه وزارت راه باعث ایجاد تغییرات وسیع در سازمان‌های نظام‌مهندسی است و بنابراین درباره منع نظام‌مهندسی‌ها از اجرای بخش‌نامه وزیر راه نظر اعضای شورای مرکزی اخذشده است، اما ابلاغ این تصمیم به نظام‌مهندسی جز اختیارات ریاست شورای مرکزی است که ممکن است دارای عده‌ای موافق و مخالف باشد.

مجربی کرمانی همچنین درباره اختلاف‌نظر بهادری و نیز به‌کارگیری اصطلاح پدرخوانده گفت: به هر صورت هر رئیس ممکن است مشاورانی داشته باشد و وقتی ریاست شورای مرکزی مکاتباتی که مشاوران تهیه‌کرده‌اند را امضاء می‌کنند، عواقب ومسوولیت آن را می‌پذیرند و ممکن است مشاوران با مهندس بهادری اختلاف‌نظر داشته باشند.

اما در همین زمینه حسن مجتبی زاده –عضو دیگر شورای مرکزی نظام‌مهندسی ساختمان کشور -نیز در گفت‌وگو با صما بر این باوراست که اساساً اعضای شورای مرکزی به‌طور کامل در جریان کامل مکاتبات هستند گفت: هر نامه‌ای که از سوی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور مجوز می‌گیرد اساساً یا در صحن شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور مجوز می‌گیرد و یا از سوی ریاست شورا ابلاغ می‌شود.

وی با طرح این سؤال که مگر می‌شود شود نامه‌ای از سوی شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور به استان‌ها ابلاغ می‌شود اما درعین‌حال اعضای شورای مرکزی در جریان جزئیات آن نباشند؟ تأکید کرد: ریاست شورا اختیار تام دارد که برخی از نامه‌ها را راسا ابلاغ کند.

همچنین مجید جی افرام –عضو شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور- نیز درباره چالش‌های ایجادشده و اظهارنظر بهادری در گفت‌وگو با صما گفت: با توجه به اینکه زمینه برقراری مذاکرات مستدل و تعامل بین شورای مرکزی نظام‌مهندسی ساختمان کشور و وزارت راه و شهرسازی ایجادشده است، امیدواریم که این امر فرصت مغتمی برای رفع این اختلاف‌نظرها باشد.

وی با تأکید بر اینکه امیدواریم که این مذاکرات سبب ایجاد همگرایی بین جامعه مهندسی و وزارتخانه راه و شهرسازی باشد تصریح کرد: در حال حاضر اختلاف‌نظر و سلیقه بین وزارت راه و شورای مرکزی وجود دارد و امیدواریم که با برگزاری جلسه و نشست‌های مشترک این اختلاف‌نظرها برطرف شود.

پدرخوانده‌ها نگران منافع فردی خود هستند

اما دراین‌بین یک عضو شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور که از خبرنگار«صما» خواست نامش منتشر نشود گفت: منظور بهادری از به‌کارگیری واژه پدرخوانده همان مشاوران مهندس رجبی در شورای مرکزی است . عموماً اعضای نظام‌مهندسی ساختمان کشور حضوری تمام‌وقت در شورا ندارند این در حالی است که مشاوران حضوری تمام‌وقت در این شورا دارند.

وی گفت: حضور تمام‌وقت این عده سبب شده است که آن‌ها عملاً اعتماد مهندس رجبی را جلب کنند و در بسیاری از موارد مشاوره‌های نادرستی به وی بدهند گفت: به‌عنوان‌مثال حتی یکی از اعضای شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی کشور که همزمان نماینده مجلس است راضی نبود که مهندس رجبی، نامه‌ای با لحن تحکم‌آمیز به سازمان‌های نظام‌مهندسی مبنی بر عدم اجرای دستور وزیر راه ابلاغ کنند.

این عضو شورای مرکزی تأکید کرد: این در حالی است که به دلیل اینکه این عده موفق شده‌اند اعتماد ریاست شورای مرکزی سازمان را جلب کنند بر این اساس اظهارات مشاوره‌های آن‌ها تأثیر بسزایی در تصمیم‌گیری‌های مهندس رجبی دارد.

وی با تأکید بر اینکه در بسیاری از موارد بخش‌نامه‌های وزیر راه نظیر منع تعارض منافع سبب تهدید منافع پدرخوانده‌ها می‌شود گفت: بنابراین این عده برای حفظ منافع شخصی خود تمام تلاش خود را می‌کنند که نظر مهندس رجبی را بر اساس منافع فردی خود تغییر دهند.

این عضو شورای مرکزی با تأکید بر اینکه مشاوره‌های نادرست این عده سبب رویارویی وزارت راه و سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور شده است گفت: درحالی‌که اساساً می‌بایست بر اساس رایزنی و تعامل نسبت به رفع مشکلات ایجادشده اقدام کرد اما مشاوره‌های منفعت طلبانه و جهت دار پدرخوانده‌ها، به مهندس رجبی باعث شد که عملاً راه‌های تعامل بسته و مشکلات موجود دوچندان شود.

این منبع آگاه بابیان اینکه پدرخوانده‌ها از عدم حضور دائم اعضای شورای مرکزی در شورا استفاده می‌کنند و برتصمیم‌گیری مهندس رجبی تأثیر زیادی می‌گذارند اظهار کرد: بسیاری از اعضای شورای مرکزی در جریان نامه‌نگاری اخیر مهندس رجبی به سازمان‌ها مبنی بر عدم اجرای دستور وزیر راه نبوده‌اند که البته ممکن است به‌منظور حفظ وجاهت سازمان، بسیاری این ادعا را رد کنند.

انتهای پیام/

کدخبر:0221

r_sar مطالب مرتبط r_sar
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
عضو سابق شورای مرکزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
0
0
سلام این دو مشاور تمام وقت سازمان در زمان مهندس ترکان هم بودند و چه بسیار ایشان را راهنمایی غلط کردند در اوایل ولی چون مهندس ترکان بهره هوشی بالایی داشتند متوجه شدند
صارم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
0
0
كاش وزير راه و شهرسازي هم چند مشاور داشت به جاي اين بساز و بفروش هايي كه به وزارتخانه نفوذ كرده اند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
0
0
پدر بزرگ ها - پیرمهندسان و فسیل های 24 شغله به فکر منافع خود هستند و کوچکترین اهمیتی به معیشت و اشتغال مهندسان بیکار نمی دهند .
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
0
0
حرفهای اون عضوی که خواسته اسمش فاش نشود متناقض هست !!! یه جا گفته که مشاوران حضور تمام وقت دارند در شورای مرکزی و این یعنی شغل اول و اصلی شون نظام مهندسی هست ! جای دیگه گفته که بخشنامه تعارض منافع ، رو چون به ضرر این مشاورها بوده اجرایی نشده! اگر مشاور تمام وقت باشه یعنی کارمند جایی نیست که بخشنامه تعارض منافع به ضرر ایشان باشد !!!! ضمنا از صما بعید هست از کسی که شجاعت نداره و بی نام و نشان اظهار نظر مینماید مطلب درج نماید. بگذارید که مطالبش هم همچون نامش، بی نام و نشان بماند.
مهندس ناظر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
0
0
مرگ بر نظام مهندسی رانتخوار و فاسد و بی عدالت
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar