۱۲:۰۹ - ۰۷ خرداد ۱۳۹۷ - 28 May 2018
کد خبر: ۴۹۶۸۴
عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران دو پیشنهاد ضد فساد اداری به احمد خرم رئیس جدید این سازمان ارائه کرد.

در ابتدای هفته جاری احمد خرم وزیر اسبق راه و ترابری پس از تعلیق پروانه فعالیت حسن قربانخانی و کنار گذاشته شدن وی از عضویت در هیئت مدیره این سازمان از سوی وزیر راه (به دلیل عدم اعمال بخشنامه هایی معاونت مسکن و ساختمان این وزارت در حوزه نظام مهندسی و نظارت بر ساخت و ساز صادر کرده بود)، توانست با کسب ۲۱ رأی از ۲۵ عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، ریاست این سازمان را بر عهده بگیرد.

حمزه شکیب عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران درباره این اتفاق گفت: احمد خرم توانست رأی خوبی از اعضای هیئت مدیره این سازمان کسب کند اکثر اعضا امیدوارند وزیر اسبق راه و ترابری و رئیس کنونی انجمن انبوه سازان استان تهران بتواند در سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران تحول ایجاد کرده و تخلفات کنونی را به حداقل برساند.

دو پیشنهاد ضد فساد

وی در ادامه دو پیشنهاد ضد فساد ارائه داد و افزود: یکی آنکه با توجه به اینکه بیشتر تخلفات و زد و بندها در خصوص پروژه های بزرگ ساختمانی از دفاتر نمایندگی این سازمان در شهرستان های استان تهران رخ می دهد، رئیس جدید نظام مهندسی تهران توجه بیشتری به این دفاتر داشته باشد و تنها به شهر تهران اکتفا نکند. پیشنهاد دیگر اینکه برخی تخلفات در حوزه ارجاع کار است که باعث انتقادات زیادی از سوی مهندسان عضو این سازمان شده که رییس جدید باید به این موضوع نیز توجه خاصی داشته باشد.

روش ارجاع کار در نظام مهندسی اصلاح شود

این عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس درباره پیشنهاد عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در خصوص سیستم ارجاع کار که همواره از آن با نام سیستم توزیع کوپنی یاد می کند، گفت: به نظر می رسد باید در روش و نحوه توزیع نظارت بر پروژه های ساختمانی میان مهندسان تغییر اساسی ایجاد شود چراکه روش فعلی ایراد داشته و باعث بروز برخی مفاسد اداری شده است.

روش پیشنهادی آخوندی ایراد دارد

به گفته شکیب، روشی که از سوی آخوندی پیشنهاد شده نیز ظاهرا بر اساس تعهد حرفه ای طراحی شده است و این روش هم دارای ایرادات جدی است و احتمال دارد به فساد موجود دامن بزند.

عضو سابق شورای شهر تهران تأکید کرد: اگر روش پیشنهادی آخوندی عملیاتی شود این احتمال وجود دارد که متخلفان در سازمان نظام مهندسی به اطراف شهرداری ها کوچ کنند. مکانیزمی باید تدوین شود که تخلف مقرون به صرفه نباشد تا بساط فساد برچیده شود. دستیابی به این هدف، مستلزم تهیه طرحی است که وزارت راه و شهرسازی بر اقدامات نظام مهندسی های استان ها نظارت مستمر داشته باشد.

فقط ۱۰ هزار مهندس از ۱۲۰ هزار عضو، پروژه دارند

شکیب تصریح کرد: در حال حاضر سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ۱۲۰ هزار عضو دارد که تنها ۱۰ هزار نفر از آنها فعال هستند و عمده این ۱۰ هزار نفر نیز در طول سال سرجمع به هر کدام حتی هزار متر مربع پروژه نظارتی هم نمی رسد.

وی یادآور شد: در حال حاضر عده معدودی با تاسیس شرکت های حقوقی که برخی از آنها دو یا سه شرکت نظارت بر ساخت و ساز را دارند، بیشتر پروژه های بزرگ مقیاس را در اختیار می گیرند که سبب بروز ناراحتی در بخش عمده ای از مهندسان ناظر شده است.

انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
0
0
ارتقای پایه مهندسان بر اساس مدرک تحصیلی انجام شود مثل مهندس پایه 3 با مدرک کارشناسی و مهندس پایه 2 با مدرک کارشناسی ارشد و مهندس پایه 1 با مدرک دکترا باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۱
0
0
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
0
0
لحظه ای تفکر و چند سوال
اعضا محترم سازمان نظام مهندسی ساختمان ایران
آیا مطلع هستید که جلسه هییت عمومی در تهران در حال برگزاری است ؟
آیا میدانید جلسه هییت مدیره در چه مکانی برگزار میگردد ؟
آیا اطلاع دارید اعضا هییت مدیره ها ۳۶۹ نفر هستند ؟
آیا میدانید برای این اجلاس چند نفر دعوت شده اند ؟
آیا اطلاع دارید این اجلاس در چند روز برگزار میگردد ؟
آیا میدانید هزینه برگزاری این اجلاس برای هر نفر چه میزان است ؟
آیا با توجه به حذف پنج درصد های طراحی ، نظارت و اجرا و کمبود بودجه سازمان های نظام مهندسی نباید از سیاست ریاضت اقتصادی استفاده کرد ؟
آیا پیرو فرامین مقام معظم رهبری نباید از ریخت و پاش و هزینه های اضافی پرهیز کرد ؟
آیا پول هایی که تحت عنوان پنج درصد از حق مهندسین اخذ میگردد باید صرف مهمانی و پذیرایی اینچنینی بشود ؟
آیا برگزاری اجلاس هییت عمومی در یک هتل شاه نشین با هزینه هر نفر یک میلیون و هشتصد هزار تومان و برای تعداد ششصد نفر مدعوع در این زمان که همه سازمان ها با کمبود بودجه مواجه هستند لازم بود ؟
آیا نباید از شورای مرکزی پرسید دغدغه شما برای عدم حذف پنج درصد ها بخاطر هزینه کرد های اینچنینی نبود ؟
شورای مرکزی این همه کار شکنی شما در اجرای ابلاغیه های وزارتخانه بجهت هزینه کردن حق مسلم مهندسین در اینگونه ضیافت ها نبود ؟
چگونه راضی میشوید جامعه مهندسی در فقر و مشکل اقتصادی باشد اما شما و باند هییت مدیره های وابسته برای دو روز اجلاس اینگونه از جیب مهندسین هزینه کنند ؟
براستی بیش از دویست نفر اضافه را چرا دعوت کردید ؟ آیا این ریخت و پاش بجهت انتخابات دوره هشتم نیست ؟
آیا شما راضی یه پرداخت حقوقها؛ حق الجلسه ها؛واضافه کاریهاو...‌‌هستید؟
آیا شما راَضی به استخدام اعضاء خانواده های مشخص (پدر،پسرها، دخترها،واعضای خانواده، فامیل دور، آشنایان وهمسایه هاو......) وپرداخت حقوق آنها ازمحل کسر 5%میباشید؟
آیا شما به استخدام نیرو به صورت فعلی (بدون ضابطه ومعیار وفقط باضوابط مذکور آنهم بصورت فله ای ) در سازمان نظام مهندسی موافق هستید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۴
0
0
در صورت تصویب نهایی شورای شهر تهران طبق طرح «مدیریت تعارض منافع» که یک فوریت آن روز گذشته تصویب شد، «معامله شرکتهای زیرمجموعه شهرداری با شهرداری، فعالیت هم زمان در نظام مهندسی در داخل شهر تهران، انعقاد قرارداد استخدام بستگان،‌ دریافت هدیه و هم چنین سفرهای خارجی بدون اطلاع» برای خانواده شهرداری تهران ممنوع می‌شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۴
0
0
پول هایی که تحت عنوان پنج درصد از حق مهندسین اخذ میگردد باید صرف پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی مهندسان شود که ماهی ۳۷۰ هزار تومان است  
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar