۱۲:۴۶ - ۰۸ خرداد ۱۳۹۷ - 29 May 2018
کد خبر: ۴۹۷۰۰
مدیران سازمان راهداری جاده‌ای استان‌ها در گفت‌وگو با «صما»:
در پی اعتراضات و اعتصاب صنفی کامیون‌داران در روز و هفته های اخیر نسبت به کم بودن کرایه و مشکلات بیمه‌ای و صنفی، روند بارگیری و حمل کالا از سراسر کشور با مشکلات و موانعی مواجه شد.
کل بخش حمل و نقل به تشکل‌های صنفی واگذار شود/ ناامنی جاده‌ها شایعه‌‌پراکنی استدر همین راستا در تاریخ ۵ خردادماه نشست هم‌اندیشی وزیر راه و شهرسازی با هدف چاره‌اندیشی برای رفع مشکلات این صنف، با نمایندگان رانندگان حمل‌ونقل بار و مسافر، برگزار شد. در این جلسه نمایندگان رانندگان بار و مسافر به تشریح مشکلات و خواسته‌های رانندگان پرداختند و کرایه افزایش حمل بار برای همه استان‌ها 20 درصد اعمال شد.

درنهایت روز گذشته کانون انجمن‌های صنفی رانندگان ناوگان حمل کالای سراسر کشور، رسما اعلام کرد که اعتصاب رانندگان کامیون‌ها که از چند روز قبل آغاز شده بود، به پایان رسیده است. افزایش قیمت حمل کالا تا ۲۰ درصد یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که این کانون در شرح علت تصمیم خود به توقف اعتصاب از آن سخن گفته است.

حضور کامیون داران در جاده ها نشان از پویایی اقتصادی دارد

در همین رابطه مدیر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای استان هرمزگان گفت: با توجه به اینکه پایانه بار بندرعباس یکی از محل های اصلی آمدوشد رانندگان سراسر کشور است و مطالبات صنفی به شکل جدی تری در این استان پیگیری می شود، نیاز بود که تمهیدات لازم برای این منظور پیش بینی شود و مطالبات بحقی که رانندگان ماه ها و سال های قبل داشتند، پیگیری شود و به همین دلیل این قضیه مدنظر قرار گرفت.

داریوش باقرجوان در گفت و گو با «صما» افزود: در این ایامی که ممکن بود بعضا مسائل و مشکلاتی در استان هرمزگان به وجود بیاید، سالن اعلام بار تعطیل نشد و در تمام ایام حتی خردادماه اعلام بار به صورت کامل در انجام بود؛ منتهی به واسطه مسائل و مشکلات رانندگان، روند مراجعه از استان های همجوار و سراسر کشور مقداری کاهش داشت و با وجود این، تمام شرکت های حمل و نقل موظف شدند که جابه جایی انجام دهند و رفته رفته شرایط جابه جایی بهبود می یابد.

وی افزود: با توجه به شرایط مطلوب و خوبی که در استان وجود دارد و افزایش 20 درصدی نرخ کرایه که در استان رقم خورده، امیدواریم که رانندگان به این استان وارد شوند. دغدغه هایی هم که درخصوص امنیت رانندگان وجود داشته، برطرف شده و رانندگان می توانند به سهولت مراجعه و نوبت خود را دریافت کنند و کسب و پیشه خود را ادامه دهند و بار هم به وفور در بندرعباس وجود دارد.

باقرجوان با اشاره به اینکه براساس تدابیر ستاد سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، صلاح دیده شد که از اول خردادماه کرایه ها افزایش یابد و با توجه به ضرایب و هزینه های موجود تعدیل یابد، ادامه داد: این افزایش کرایه ها با توجه به ضرایب هزینه های موجود، به طور میانگین 20 درصد روی کرایه ها اعمال شد و رانندگان می توانند از این مزیت بهره مند شوند و از سراسر بندرعباس، کالاهای تجارتی را به اقصی نقاط کشور حمل کنند.

این مسئول حوزه راهداری در ادامه بیان کرد: بارهای استان هرمزگان عمدتا دوسویه هستند. یعنی رانندگان با بار حرکت می کنند و در مسیر برگشت هم تعدادی از بارها را برمی گردانند و درصد برگشت هم اضافه می شود. بنابراین جذابیت وجود دارد و عمده مشکلاتی که رانندگان مظرح می کردند، در بخش بیمه و افزایش کرایه ها بود و سایر درخواست ها و مسائل آنها هم در حال پیگیری در ستاد سازمان راهداری است.

وی در عین حال حضور رانندگان در جاده ها را بسیار مغتنم دانست و گفت: این حضور نشان از پویایی اقتصادی کشور دارد وامیدواریم که موانع و مشکلات آنها رفع شود تا خانواده های آنها دغدغه ای در بحث امرار معاش نداشته باشند.

باقرجوان همچنین با اشاره به ارتباط مستمر این سازمان با تشکل ها بیان کرد: ما همواره جلسات مستمری با انجمن های صنفی خود چه در بخش کارگری و چه در بخش کارفرمایی داریم و به ویژه انجمن های صنفی مرکز استان کاملا با ما همراه هستند و دغدغه و نگرانی در استان ما وجود ندارد.

به گفته او، در این استان فعالیت اعلام بار به صورت مستمر ادامه پیدا کرده و بدون مشکل در حال انجام است که این امر حاکی از تعامل و ارتباط و هماهنگی کامل بین مجموعه های کارگری و کارفرمایی حمل و نقل و اداره کل حمل و نقل جاده ای به عنوان ناظر و برنامه ریز بر این حوزه وجود دارد.

باقرجوان افزود: این اعتراضات مربوط به حمل کالا بود و موضوعات حمل مسافر نیز از طریق تشکل‌های خودشان قابل پیگیری است.

این مسئول گفت: در سال‌های گذشته هم به نسبت هزینه ها و شرایط حاکم بر نرخ تمام شده حمل، تعدیل نرخ و افزایش قیمت در بخش کرایه ها را شاهد بودیم و امسال هم طبق روال سالیان گذشته این افزایش نرخ در ابتدای خرداد ماه انجام گرفت و جابه‌جایی ها در حال انجام است.

شایعه پراکنی در شبکه های اجتماعی مبنی بر ناامنی جاده ها

همچنین مدیر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای استان خوزستان با اشاره به افزایش هزینه‌های مرتبط با حمل و نقل شامل سوخت، لاستیک، روغن و... گفت: افزایش 20 درصدی کرایه ها برای جبران این افزایش هزینه، انجام گرفت و مشکلی از بابت تجمع و اعتصاب رانندگان نداشتیم.

غلامعباس بهرام نیا در گفت و گو با «صما» ادامه داد: این استان یکی از قطب های حمل و نقل کشور است و از آنجایی که از سراسر کشور کامیون برای حمل بار به استان مراجعه می کنند، با کمبود کامیون هایی مواجهیم که به این استان می آیند.

وی درباره دلایل این امر افزود: در شبکه های اجتماعی شایعه هایی مبنی بر ناامنی محورها و جاده ها مطرح است که به رانندگان القا می کند به استان ما تردد نکنند و این موضوع باعث شده که تعداد کامیون ها کم باشد.

به گفته او در حال حاضر رانندگان از افزایش 20 درصدی نرخ کرایه ها راضی هستند و هیچ گونه اعتراض حمل و نقلی ندارند، گفت: هیچ مشکلی از بابت جذب و حمل بار نداریم، فقط در شبکه های اجتماعی بحث امنیت روانی رانندگان مطرح است و ترس و نگرانی رانندگان از حوادث موجب شده تا روندبارگیری وحمل بار به استان ما مقداری کند باشد. وگرنه با توجه به اصلاح نرخ، از لحاظ نرخ کرایه مشکلی وجود ندارد.

بهرام نیا ادامه داد: این شایعه پراکنی ها در شبکه های اجتماعی موجب کاهش استقبال از حمل کالا در استان ما شده است.

این مسئول در عین حال درباره ارتباط انجمن ها و تشکل های صنفی حمل و نقل با این سازمان گفت: تشکل های صنفی بازوان توانمندد بخش دولتی هستند که وظیفه سیاستگزاری دارند و ما به طور مرتب با این تشکل ها در ارتباطیم و در تصمیم گیری ها نقطه نظرات آنها را جویا می شویم.

او افزود: بخش حمل و نقل از جمله بخش هایی است که کل آن برون سپاری شده و تقریبا تمام مسائل اجرایی حوزه حمل و نقل به دست تشکل های صنفی انجام می شود و فقط بخش حاکمیتی است که توسط دولت انجام می شود. بنابراین ارتباط نزدیکی باید وجود داشته باشد و در این استان این ارتباط نزدیک و خوب است.

تلاش می کنیم مسائل رانندگان را حل کنیم

سرپرست سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای استان یزد نیز افزایش نرخ کرایه کامیون ها را یک درخوست صنفی خواند و گفت: درخواست رانندگان افزایش قیمت کرایه ها بود که با توجه به هماهنگی انجام شده، قبل از اواخر اردیبهشت در استان ما اعلام و از اول خردادماه این افزایش قیمت ها عملیاتی شد.

سعید برازنده مقدم در گفت و گو با «صما» با اشاره به تجمعات و اعتراضاتی که اخیرا از سوی رانندگان کامیون صورت گرفت، ادامه داد: در حال حاضر مسئله آنها درباره افزایش قیمت کرایه ها حل شده و به غیر از آن چند موضوع دیگر را هم مطرح کرده اند که تلاش می کنیم مسائلی را که امکان حل آنها را داریم، برطرف کنیم.

او افزود: در غیر این صورت مسئولان ذیربط به این اعتراضات پاسخگو خواهند بود تا مسائلی برای حوزه حمل و نقل به وجود نیاید.

برازنده مقدم ادامه داد: در حال حاضر رانندگان شروع به حمل بار کرده اند و امیدواریم که تمامی این افراد به چرخه حمل و نقل بپیوندند و مشکلی برای خود و مجموعه حمل و نقل پیش نیاورند.

سرپرست سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای استان یزد در همین حال گفت: رانندگان و انجمن های صنفی شرکت های حمل و نقل با توجه به افزایش تورم، پیشنهاد افزایش قیمت ها را ارائه دادند و ما بعد از بررسی و هماهنگی با دستگاه های ذیربط این افزایش را ابلاغ کردیم. اواخر هر سال با توجه به بررسی های انجام شده این افزایش قیمت اعلام می شود.

وی گفت: در سال جاری این افزایش قیمت مقداری بیشتر شد و به این دلیل بود که طی یکی دو ماه اخیر قیمت برخی لوازم و قطعات مثل لاستیک به طور غیرمتعارف بالا رفت و البته رانندگان اعتراضات و مسائل دیگری هم مطرح کرده اند.

برازنده مقدم خاطر نشان کرد: ارتباط ما با تشکل ها بسیار خوب است و به همین دلیل از اول خرداد ماه توافقاتی در بخش افزایش قیمت ها انجام گرفت و نرخ کرایه ها اصلاح شد.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar