۰۹:۲۳ - ۰۹ خرداد ۱۳۹۷ - 30 May 2018
کد خبر: ۴۹۷۱۰
«صما» تحلیل می‌کند:
صما- همزمان با خروج آمریکا از برجام و تهدید رئیس جمهوری ایالات متحده مبنی بر اعمال تحریم های شدید تر علیه ایران، باز هم نگرانی های زیادی بابت تاثیرگذاری این جریان بر قیمت مسکن به وجود آمده است.

سرنوشت مسکن در دوران تهدیدهای برجامی/ رونق ساخت‌و ساز با کاهش اثرات روانی تلاطم ارزدر شرایطی که قیمت ارز و سکه طی ماه گذشته افزایش قیمتی غیرقابل تصوری را تجربه کرده است، بسیاری می‌گویند، قیمت مسکن هم تحت تاثیر این نابسامانی با شوک قیمتی مواجه خواهد شد.

در همین حال، اما بر اساس تحلیل های موجود و اظهاراتی که متخصصان حوزه مسکن و اقتصاددان ها داشته اند، قاعدتا حوزه مسکن نباید با تنگ شدن حلقه تحریم ها و رشد نرخ ارز، آنچنان تغییر قیمتی خاصی را تجربه کند، چرا که تمامی حلقه های زنجیره ساخت و تولید مسکن در کشور وجود دارد و وابستگی خاصی به خارج از کشور از این نظر وجود ندارد.

هر چند هم که به باور بسیاری بعید به نظر نمی رسد که جو روانی تا حدی نوساناتی را در این بازار مهم ایران به وجود بیاورد. در عین حال، برخی این نکته را هم گوشزد می کند که صنعت ساختمان و حوزه مسکن به تنهایی می تواند اقتصاد کشور را در مقابل خطر تحریم ها مصون نگه دارد ازاین رو با فعال کردن ظرفیت های حوزه مسکن ؛ اشتغال ایجاد می شود و ایجاد اشتغال هم افزایش درآمد خانوارها را به دنبال دارد وبدین ترتیب می توان گفت که با رونق در حوزه مسکن، سایر صنایع و در نهایت اقتصاد کشور رونق می گیرد.

برخی کارشناسان نیز معتقدند با اعمال تحریم ها و افزایش نرخی که در بازار ارز صورت گرفته است، بزودی رونق به بازار مسکن باز می گردد. چرا که در حال حاضر ارز سرمایه‌ها را به سمت خود می‌کشد، بنابراین پیش بینی می شود در آینده با یک ارزش افزوده به سمت مسکن و ساختمان برمی‌گردند و این بخش چون بیشتر متکی به داخل است رونق می‌گیرد.

در حال حاضر افرادی که در بخش مسکن سرمایه‌گذاری می‌کنند، به دو بخش عرضه و تقاضا تقسیم می‌شوند؛ در بخش تقاضا برخی خریداران برای سرمایه‌گذاری اقدام به خرید می‌کنند که آنها به سمتی حرکت می‌کنند که بیشترین سود را داشته باشد.

خریدارانی که برای نخستین‌بار اقدام به خرید می‌کنند یا آنهایی که قصد تبدیل به احسن را دارند با خریداران بخش اول متفاوتند و به نظر می‌رسد که نوسانات نرخ ارز و به تبع آن افزایش قیمت مسکن، کوتاه‌مدت بوده و این دسته از خریداران نباید نگران خروج امریکا از برجام باشند.

برخی گمانه زنی ها حاکی ازآن است که طی هفته‌های آینده، ‌تلاطم بازار ارز آرامش خاصی را تجربه می‌کند و حجم خرید و فروش مسکن به شرایط ماه‌های گذشته بازمی‌گردد.

از دیگر سو پیش‌بینی می شود پس از کاهش آثار روانی ناشی از تصمیم جدید دولت امریکا نه تنها حجم خرید و فروش‌ها نسبت به دو، سه ماهه گذشته افزایش پیدا کند، بلکه ساخت و سازها هم رونق می‌گیرند، زیرا هم تکلیف طرف عرضه و تقاضا مشخص شده است، هم اثرات روانی ناشی از خروج امریکا از برجام کاهش می یابد .

انتهای پیام/

کدخبر:0221

برچسب ها مسکن ، برجام ، رونق و رکود
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar