۰۸:۳۵ - ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ - 03 June 2018
کد خبر: ۴۹۷۴۰
«صما» گزارش می‌دهد:
صما- مراسم رونمایی و تقدیر از ایده‌های برتر پایانه هوایی ایران‌شهر شامگاه 12 خرداد سال جاری با حضور وزیر راه و شهرسازی، معاونان وی و جمعی از مسئولان و فعالان این عرصه در شهر فرودگاهی امام خمینی برگزار شد.

ساخت پایانه 100 میلیون نفری فرودگاه امام با سرمایه بین‌المللی/ افزایش ظرفیت فرودگاه با افتتاح پایانه سلامبه گزارش «صما» وزیر راه و شهرسازی در ابتدای این مراسم بابیان اینکه امروز آغاز و تکمیل یک طرح بسیار بزرگ ملی کلید خورد. گفت: ما در شرایط سخت اقتصادی قرار داریم و باید هر کار را با توجه به مقدمات آن به‌درستی آغاز کنیم تا ارزش‌افزوده بیشتری را برای ملت ایران بنیان بگذاریم.

آخوندی بر اجرای همزمان طرح جامع شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) و طراحی پایانه بزرگ 100 میلیون نفری تأکید کرد و گفت: اتصال این فرودگاه به شبکه ریلی و قطار سریع‌السیر تهران- قم- اصفهان سبب سازمان‌دهی نظام حمل‌ونقل در تهران می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: اکنون بیش از یک هزار هکتار انبار و بارانداز در تهران داریم که نه‌تنها کمکی به تهران نمی‌کند بلکه مشکلات بزرگ ترافیکی و آلودگی زیست‌محیطی به وجود آورده است.

وی اضافه کرد: تبدیل فرودگاه امام (ره) به یک مرکز لجستیکی بزرگ برای تهران بااتصال به شبکه ریلی، هوایی و زمینی بدون شک نظام حمل‌ونقل تهران را بسیار متحول می‌سازد؛ زیرا بااتصال ریلی به بنادر شمالی و جنوبی ترخیص کالا در این بندر خشک را بیش‌ازپیش تسهیل می‌کند.

آخوندی در ادامه افزود: باید در این منطقه به ایجاد ارزش‌افزوده برای ملت ایران توجه کنیم و نه اینکه به یک مرکز خرده‌فروشی تبدیل شود؛ در طرح جامع این فرودگاه همه این تشکیلات باید به‌عنوان یک مجموعه بزرگ به‌عنوان یک مرکز اقتصادی ایران موردتوجه قرار گیرد.

وی گفت: ایران در موقعیت جغرافیایی جهان، به‌عنوان پل فیروزه شرق- غرب و شمال- جنوب است و پایانه ایرانشهر باید پیام‌رسان صلح و دوستی و پیوند با جهانیان باشد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ما در پایانه ایرانشهر به دنبال ایجاد ظرفیت 100 میلیون نفری هستیم که در مرحله نخست ظرفیت آن 25 میلیون نفر است.

آخوندی افزود: وقتی از پایانه مسافری ایرانشهر صحبت می‌کنیم باید تمدن ایرانی در آن به‌خوبی ارائه شود و با بزرگ‌ترین فرودگاه‌های جهان رقابت خوبی را داشته باشد.

ساخت پایانه 100 میلیون نفری فرودگاه امام با سرمایه بین‌المللی/ افزایش ظرفیت فرودگاه با افتتاح پایانه سلام

افزایش ظرفیت فرودگاه با افتتاح پایانه سلام

در ادامه همین مراسم مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) بابیان اینکه امیدواریم با توجه به شرایط اقلیمی منطقه، فضایی آرام و با اصالت ایرانی- اسلامی را در این پایانه فراهم کنیم گفت: به دنبال آن هستیم که هرکسی که وارد ایران می‌شود متوجه فرهنگ غنی و منحصربه‌فرد ایرانی شود.

شهرام آدم نژاد گفت: فراخوان عمومی طراحی این طرح ملی در اسفندماه سال 1396 داده شد و مهلت آن تا بیستم فروردین بود که تا سوم اردیبهشت‌ماه تمدید شد.

وی ادامه داد: آمارهای شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران نشان می‌دهد در فروردین‌ماه سال 1397 پنج میلیون و 14 هزار و 797 مسافر و 55 میلیون و 79 هزار و 399 کیلوگرم بار در این فرودگاه‌ها اعزام و پذیرش شد که در مقایسه با اسفند 1396 به ترتیب 11 و 23 درصد بیشتر شد.

آدم نژاد گفت: این میزان نسبت به فروردین‌ماه پارسال در هر 2 مورد، چهار درصد کاهش یافت.

وی همچنین گفت: ظرفیت مسافری این فرودگاه، سالیانه 6 میلیون مسافر است اما هرسال 10 میلیون نفر مسافر در آن، تردد می‌کند.

آدم نژاد در نهایت گفت: با افتتاح پایانه سلام پنج میلیون مسافر به ظرفیت فرودگاه اضافه می‌شود.

ساخت پایانه 100 میلیون نفری فرودگاه امام با سرمایه بین‌المللی/ افزایش ظرفیت فرودگاه با افتتاح پایانه سلام

ایرانشهر نماد توحید و یکتاپرستی است

در همین راستا عضو هیئت بررسی ایده‌های ایران‌شهر بابیان اینکه مفهوم ایرانشهر یک امر فطری است گفت: فطرتاً ما به توحید هستیم.

دکتر اردلان گفت: اولین شهر ایرانشهر شهری است که به توحید قائل است.

وی بابیان اینکه وقتی به مفهوم ایرانشهر توجه می‌کنیم صلح و دوستی نقش می‌بندد گفت: وقتی به‌عنوان طرح‌های ایده‌های برتر پایانه هوایی ایران‌شهر نگاه کردم متوجه می‌شویم همه آن‌ها برگرفته از فطرت و وجودت انسان‌ها است.

اردلان گفت: زمانی که پدر خانه‌ای را می‌سازد از بچه‌های خود ایده می‌گیرد. پدر می‌داند که بچه‌ها فن و تخصصی در ساخت‌وساز ندارند اما متوجه است استفاده از ایده‌های آن‌ها می‌تواند خانه را دل‌نشین‌تر و زیباتر کند.

طرح‌ها هیچ قالب و سبکی نداشت

در همین مبحث مدیر روابط عمومی شهر فرودگاهی با اشاره به اینکه فراخوان طرح‌های ایده‌های برتر پایانه هوایی ایرانشهر باهدف آزادسازی ظرفیت‌های خلاقانه فکری و طراحی انجام شد گفت: به همین منظور در این فراخوان هیچ محدودیتی در قالب و سبک ارائه برای ایده‌ها قرار نگرفت.

کاشانی گفت: حدود 565 ایده ارسال‌شده به دبیرخانه و 6 ایده به‌عنوان ایده برتر انتخاب شد. گفت: از 70 طرح برتر دیگر نیز تقدیر به عمل آمد.

و ی گفت: امیدواریم ایرانشهر قرار است به کیمیایی در صنعت هوایی کشور و آسیا تبدیل شود.

کاشانی گفت: این طرح‌ها در ماه‌های آینده به‌عنوان ایده اولیه در اختیار معماران قرار خواهد گرفت تا یک کانسپت کاملاً ایرانی طراحی شود.

انتهای پیام /

کدخبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar