۱۱:۱۷ - ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ - 03 June 2018
کد خبر: ۴۹۷۴۱
مدیر سازمان راهداری فارس در گفت‌وگو با«صما»:
مدیر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای استان فارس گفت: یکی از معضلات در حوزه کامیون داری این بوده که راننده ها خودمالک شده اند و بعضی از شرکت ها توان لازم را برای برقراری ارتباط مابین راننده و شرکت ندارند.
خودمالک شدن رانندگان، از معضلات حوزه کامیون‌داری/ توافق تولیدکنندگان برای تعیین کرایه حمل بار الزامی استعلیرضا سیاهپور در گفت و گو با «صما» افزود: شرکت های حمل و نقل برای فعالیت به عنوان یک شرکت حقوقی، باید حداقل بین 20 تا 50 کامیون داشته باشند تا رانندگان آنها به عنوان رانندگان شرکت به کار خود بپردازند و مدیرعامل شرکت از لحاظ قانونی و رفاهی و اقتصادی به کامیون داران زیرمجموعه خود پاسخگو باشد تا از بروز مشکلات در این حوزه جلوگیری شود.

وی با اشاره به اعتراضات اخیر کامیون داران درخصوص حق و حقوق خود ادامه داد: وقتی این رابطه به خوبی تعریف نشده باشد، طبیعی است که مشکلات این چنینی به وجود می آید و کامیون داران نسبت به حقوق خود اعتراضاتی خواهند داشت.

این مسئول در عین حال با اشاره به افزایش بیش از 30 درصدی قیمت لوازم و قطعات یدکی وسایل نقلیه در ماه های اخیر بیان کرد: همین موضوع بهانه ای برای اعتراض کامیون داران بوده و از طرف دیگر به لحاظ اینکه از سال 92 تاکنون هیچ افزایش قیمتی در حوزه حمل ونقل نداشته ایم، اعتراضات اخیر کامیون داران به حق بود و افزایش قیمت حمل بار باید اتفاق می افتاد.

وی با اشاره به برگزاری جلسه نمایندگان حوزه حمل و نقل با وزیر راه و شهرسازی و مسئولان سازمان راهداری بیان کرد: در این جلسه همه مسئولان به این نتیجه رسیدند که این افزایش قیمت ها باید اتفاق بیفتد و حتی دستگاه های نظارتی هم که به نوعی این قیمت ها را کنترل می کردند، هیچ مقاومتی درخصوص افزایش قیمت ها نکردند.

جامعه ظرفیت افزایش قیمت بیش از 20 درصد را ندارد

سیاهپور همچنین در پاسخ به اینکه آیا کامیون داران از افزایش 20 درصدی قیمت کرایه ها راضی هستند گفت: شاید این افزایش قیمت کماکان کفاف زندگی و مخارج آنها را ندهد، اما باید در نظر داشت که جامعه ظرفیت افزایش قیمت بیش از 20 درصد را ندارد.

او گفت: تعیین قیمت حمل و نقل بر اساس دستورالعمل شورای عالی ترابری که در سال 72 مصوب شده است، با توافق تولیدکننده و شرکت حمل و نقل صورت می گیرد. اکنون هم این اقدام انجام شده و در انجمن ها و کانون های حمل و نقل، قیمت مشخص شده و به شرکت ها اعلام می شود.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت چند شرکت تولیدی بزرگ در این استان بیان کرد: چند تولیدکننده عمده مثل کارخانه فولاد پاسارگاد و کارخانه سیمان در استان فعالند که آنها هم باید جامعه هدف خود را پیش بینی کنند و درواقع تولیدکنندگان هم باید با افزایش قیمت 20درصدی کرایه کامیون ها موافقت کنند تا چرخه حمل و نقل بتواند به نتیجه مطلوب برسد.

سیاهپور با اشاره به نارضایتی تولیدکنندگان سیمان با این افزایش قیمت ادامه داد: طی جلساتی با این افراد توانستیم رضایت آنها را جلب کنیم و جا دارد که از سازمان صنعت، معدن و تجارت به دلیل اینکه شرکت ها و انجمن ها را پای کار آوردند تا به یک توافق منطقی در زمینه نرخ حمل بار برسیم، تشکر کنیم.

وی همچنین با اشاره به مخالفت برخی شرکت ها با این افزایش قیمت کرایه ها گفت: این در حالی است که در بعضی از مناطق، برخی از شرکت ها نیز موافق با افزایش قیمت بیش از این نیز هستند.

سیاهپور در عین حال درخصوص میزان مشارکت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با تشکل ها و انجمن های حوزه حمل و نقل گفت: این دو بخش کارشان مکمل همدیگر است. راهداری در حوزه نگهداری و بخش حمل و نقل نیز در حوزه بهره برداری فعال هستند و این تعامل باید برقرار باشد. در استان ما نیز این ارتباط بسیار نزدیک است و جلسات و ارتباطات به صورت مستمر ادامه دارد.

مدیر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای استان فارس ادامه داد: با هماهنگی بخش های دخیل در حوزه حمل و نقل، ما در روزهای اخیر آرامترین روزها را در طی چند ماه اخیر داشته ایم و حتی معترضان منتظر بودند تا روال امور عادی شود تا بتوانند به کار خود ادامه دهند.

سیاهپور با اشاره به تجمعات اعتراضی کامیون داران در ماه های گذشته بیان کرد: در پایانه بار تجمعات اعتراضی انجام شد که برای رفع این مسئله حضور پیدا کردیم و با گفتمان و مذاکره به نتیجه رسیدیم.

این مسئول همچنین با اعلام اینکه روزانه 7 هزار بارنامه به طور معمول در سطح استان فارس صادر می شود افزود: تقریبا نزدیک به 65 درصد روزهای عادی بارنامه صادر می شود.

او با بیان اینکه این افزایش قیمت ها مشمول حمل مسافر نمی شود و کرایه اتوبوس ها در ایام نوروز افزایش می یابد، خاطرنشان کرد: هم اکنون افزایش قیمت حمل بار در استان نهایی شده تا کامیون داران برای حمل بار ورود کنند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar