۱۱:۴۴ - ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ - 03 June 2018
کد خبر: ۴۹۷۴۲
در گفت‌وگو با «صما» مطرح شد:
صما- به اعتقاد اعضای انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان تیرچه و بلوک استان تهران تولید یک کالای باکیفیت نیازمند نظارت‌های عالیه است اما این نظارت به معنای نگاه پلیسی نیست. به گفته این فعالان صنعتی کیفیت مصالح ساختمانی می‌نواند با آموزش صحیح ارتقا یابد.
مصالح ساختمانی با نگاه پلیسی باکیفیت تولید نمی‌شود/کیفیت مبتنی بر آموزش صحیح استبه گزارش «صما» عصر روز یکشنبه (97/3/6) آقایان بارنگی ریاست، هدایتی عضو هیئت‌مدیره و نصرالهی دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان تیرچه و بلوک استان تهران با حضور در ساختمان «صما» به بیان چالش‌های این انجمن پرداختند.

نقش و جایگاه انجمن‌ها در کشور های در حال توسعه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بارنگی: به‌طورکلی سازمان‌های مردم‌نهاد فاصله بین حاکمیت و ملت را کاهش می‌دهد و به چند حوزه ازجمله کاهش دیوان‌سالاری و بوروکراسی‌ها کمک می‌کند به همین دلیل است که در کشورهای دارای بوروکراسی بالا انجمن‌ها به تعدد وجود دارند.

به‌هر روی یکی از شاخصه های کشورهای توسعه‌یافته وجود و تعدد انجمن‌ها است در این میان حوزه ساختمان به‌واسطه داشتن قوانین 94 گانه استاندارد اجباری نیاز بیشتری به انجمن دارد. در این خصوص انجمن‌های ساختمانی برای ساماندهی صنف و محصولات، اشاعه و ترویج فرهنگ محصول استاندارد و نهادینه شدن جایگاه انجمن‌ها بین واحدهای تولیدی تشکیل‌شده اند.

علاوه بر موضوع ذکرشده، دولت های مختلف در طول زمان نسبت به انجمن‌ها اهتمام داشته و در نامه اخیر معاون رییس‌جمهور نیز (دولت دوازدهم) استفاده از آرای انجمن‌ها در تدوین قوانین، آیین‌نامه و شیوه‌نامه‌های دولت تأکید شده است.

انجمن شما چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

بارنگی: انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان تیرچه و بلوک استان تهران در سال 91 به‌صورت رسمی آغاز به کارکرد. تاکنون نیز دستاوردهای خیلی خوبی داشته است. اهداف و مأموریت این انجمن شامل ارتقاء کیفیت تولیدات اعضاء انجمن، ساماندهی وضعیت مصرف محصولات تیرچه و بلوک در سطح پروژه‌های ساختمانی استان تهران، رشد و ارتقاء سیستم‌های فناوری اطلاعات ازجمله ایجاد کارتابل الکترونیکی برای واحدهای تحت پوشش، ارتقاء دانش فنی ذینفعان اعضاء انجمن، مهندسان، طراح، مجری، ناظر (حقیقی و حقوقی)، همکاری درزمینهٔ تدوین و به‌روزآوری استانداردهای محصولات مربوطه، تلاش در جهت ارتقاء بهره‌وری اعضاء از طریق شناسایی و انتقال آخرین فناوری و فنّاوری متد تولید و ایجاد ارتباط مؤثر با تشکل‌ها و سازمان‌های مربوطه، به‌منظور توسعه روزافزون و حرکت در بستر تعالی است.

در خصوص آسیب‌های و چالش‌های انجمن مذکور مطالبی بفرمایید؟

نصرالهی: انجمن ما نیز مانند سایر انجمن‌ها با چالش‌های متعددی روبرو است شاید مهم‌ترین دغدغه کنونی انجمن عدم هماهنگی بین ارگان‌ها و سازمان ها باشد.

متأسفانه در حال حاضر نهادهایی مانند استاندارد، سازمان نظام‌مهندسی و شهرداری هماهنگی پیوسته‌ای باهم نداشته و عواقب این ناهماهنگی‌های دامن انجمن‌های متعددی را گرفته است.

جایگاه ایران در ساخت و تولید تیرچه نسبت به کشور دیگر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

هدایتی: سامانه سقف تیرچه 50 سال پیش وارد کشور شده و در طی این سال‌های توسعه مطلوبی در کشور داشته است؛ اما نحوه اجرای این سامانه در تمام کشورها یکسان نبوده و با توجه به کمبود مصالح یا اقلیم آن کشور دچار تغییر و تحول شده است.

ولی اگر بخواهیم مقایسه‌ای بین کشورها داشته باشیم می‌توانیم بگوییم در کشور ما دانش و مصالح موجود برای یک اجرای سامانه سقفی تیرچه‌ای باکیفیت وجود دارد.

البته فاصله قابل تا ملی بین اجرا و قابلیت اجرای بسیار مطلوب در سازه‌های کشور به‌خوبی مشهود است. آنچه در حال حاضر اجرا می‌شود در نقطه به نقطه کشور متفاوت است. در برخی از مناطق ایران به علت هماهنگی‌ها موجود سقف اجراشده دارای تمام مؤلفه‌های استاندارد است. در این شهرها تولیدکننده‌ها و مصرف‌کننده آگاهی کافی از فاکتورهای استاندارد، طراحی و اجرا یک سقف تیرچه‌ای مناسب دارند.

در برخی از شهرهای کشور نیز این سیستم به علت عدم وجود هماهنگی‌ها، توجه به استانداردها، ناآگاهی تولیدکننده از مؤلفه‌های یک محصول خوب، این کالا به بدترین نحو ممکن اجرا می‌شود.

محصول شما به چه میزان در توسعه صنعتی سازی نقش دارد؟

بارنگی: مقوله صنعتی سازی مقوله بسیار گسترده است. در حال حاضر هر سامانه سازه‌ای می‌تواند به دو روش صنعتی و سنتی اجرا شود. البته ذات برخی از سامانه‌های سازه‌ای که در بازار توسط کمپانی‌ها پیش رو و مبدع اجرا می‌شود بر مبنای صنعتی سازی است.

اما در حوزه سامانه سقف تیرچه‌بلوک، این سامانه از چند جز ساخته‌شده که مهم‌ترین جز آن مربوط به تیرچه‌های خر پایه‌ای پاشنه بتنی است که دارای شاسه فریم است که این محصول به‌واسطه کاهش اشتباهات انسانی در جوش به‌طور کامل مکانیزه تولید می‌شود.

البته انجمن به‌شخصه در صنعتی شدن این بخش فعالیت گسترده‌ای انجام داده و به‌شدت در این خصوص این محصول مطالعه و بررسی‌شده است. همچنین به علت اهمیت این کالا مرکز تحقیقات راه و شهرسازی برنامه‌ها و تأکیداتی بر بحث صنعتی شدن داشته است؛ و این توجه به مقوله صنعتی سازی در تولید تیرچه تنها مربوط به استان تهران نبوده و تمام شهرستان‌ها نیز در این خصوص تلاش‌های مستمری انجام داده‌اند.

به‌هرروی، به یمن تغییر استاندارد 1-2909 و صنعتی شدن بخش مهم این محصول پیش‌ساخته (خر پایه‌ای صنعتی) گام‌های مهمی در صنعتی سازی، افزایش کیفیت محصول و سرعت تحویل کار به پروژه‌های ریز داته و درشت‌دانه برداشته‌شده است؛ و آنچه مبحث دوم مقررات ملی ساختمان و استاندارد 1-2909 انتظار داشته در این محصول صنعتی سازی شده متبلور شده است.

تیرچه‌بلوک‌های در استحکام ساختمان‌ها مؤثر هستند؟

نصرالهی: با توجه به این تیرچه یکی از اعضای مهم سازه‌های بوده و وظیفه انتقال بار از سقف به فونداسیون دارد در زمان وقوع زلزله آن چیزی که از تیر جدا می‌شود تیرچه است. محل اتصال تیر و تیرچه توسط میلگردهای فوقانی و تحتانی بعلاوه میلگرد زیگزاک به تیر دوخته‌شده است. در صنعت تولید تیرچه با استفاده از روش جوش نقطه‌ای (مقاومتی) از زیگزاک پیوسته استفاده می‌شود که در زمان زلزله مؤثر است. در سال‌های پیش، تیرچه تولیدشده به روش سنتی که با استفاده از دستگاه‌های ترانس انجام می‌شد در این سیستم سطح میلگرد فوقانی و تحتانی کاهش‌یافته وهمچنین در برابر زلزله مقاومت بالایی نداشت؛ اما با افزایش تولید استاندارد و صنعتی تیرچه تا حدود زیادی این مشکل رفع‌ورجوع شده است.

در حال حاضر تولیدکننده استاندارد در تهران چه تعداد است و انجمن چه برخوردی با تولیدکننده‌های غیراستاندارد دارد؟

هدایتی: در حال حاضر در صنعت تولید تیرچه مجاز و استاندارد تنها حدود 50 واحد در استان تهران مشغول به فعالیت هستند اما در مقابل شرکت‌های متعددی نیز وجود دارد که در سطح استان و حتی کشور مشغول به تولید تیرچه‌های غیراستاندارد و بی‌کیفیت هستند. این شرکت‌های به رغم داشتن جواز کسب، به تولید بی‌کیفیت‌ترین محصولات می‌پردازند و به یقین می توان گفت این موضوع ناشی از ضعف قانونی است. وقتی یک کالایی بدون داشتن استاندارد حق تولید ندارد، نباید با یک جواز صنفی حق تولید داشته باشد

البته قانون‌گذار برای اخذ استاندارد فرصتی را به شرکت‌ها داده است ولی عملاً این بند قانونی به‌درستی اجرا نمی‌شود. در پاسخ به سؤال دوم شما باید بگویم انجمن دو برخورد را برای جلوگیری از تولیدات غیراستاندارد را در پیش‌گرفته است. در وهله اول انجمن به‌عنوان یک‌نهاد مردمی به کلیه تولیدکنندگان آموزش‌های جامع و کاملی را در خصوص استاندارد و روش‌های تولید ارائه می‌دهد؛ و به تمام شرکت‌هایی که دارای مجوز صنفی هستند کمک می‌کند تا مجوز استاندارد را هم دریافت کنند.

به‌هرحال همواره شرکت‌هایی هستند در مقابل ارتقای کیفیت محصولات خود مقاومت می‌کنند. دلیل این امر ناشی از هزینه‌های بالای اخذ مجوز مانند هزینه مهندسی کیفیت و آزمایشگاه‌ها است. در حال حاضر اگر شرکتی به‌صورت شفاف مجوز استاندارد دریافت کند متحمل هزینه‌های بسیار سنگینی می‌شود.

در ثانی زمانی که شرکت مذکور می‌داند بعد از دریافت استاندارد نمی‌تواند مقوله تقلب را در تولیدات خود به کار ببرد تا قیمت تمام‌شده کالای نهایی آن کاهش پیدا کند از اخذ مجوز خودداری می‌کند.(اشاره به حاشیه سود پایین)

به‌هرحال این موضوع یک مسئله بسیار حیاتی در صنعت تیرچه است فعالان استاندارد این کالا تنها می‌توانند در یک حد قیمت تعیین‌شده، مانور قیمتی داشته باشند درحالی‌که یک تولیدکننده غیرمجاز با به‌کارگیری میلگرد ارزان‌تر، قیمت‌های نهایی تیرچه را سرشکن می‌کند. در این میان عدم وجود نظارت‌های عالیه باعث شده تعداد کالاهای بی‌کیفیت در بازار زیادتر شود. این مورد به‌تنهایی باعث شده که شرکت‌های غیرمجاز در تولید کالاهای بی‌کیفیت جولان دهند.

در وهله دوم انجمن اسامی تولیدکنندگان غیرمجاز را به اداره استاندارد معرفی می‌کند. سختگیری انجمن در خصوص سامانه تیرچه بتنی به‌این‌علت است که این سامانه باجان مردم در ارتباط است؛ و انجمن حق خود می‌داند که بنا بر وظیفه وجدانی و انسانی خود در خصوص جلوگیری از کالاهای بی‌کیفیت از هیچ تلاشی فروگذار نباشد

انجمن در خصوص آگاهی سازی تولیدکنندگان و مردم در خصوص کیفیت تیرچه اقداماتی داشته است.

بارنگی: انجمن از ابتدا به موضوع فرهنگ‌سازی باور قلبی داشته است؛ و در برنامه‌های. جامع تدوین‌شده انجمن موضوع فرهنگ‌سازی جز اولویت‌های کاری انجمن است برای این اساس انجمن برای آشنایی مهندسان طراحی، نظارت و اجرا با استانداردهای اجباری تیرچه دوره‌های جامع و رایگان را برگزار کرده است.

کار بعدی مربوط به توزیع رایگان 3 هزار نسخه به جامعه مهندسان در خصوص استاندارد تیرچه بوده است. مقرر شده این انجمن در آینده با کمک 42 شهرداری استان‌ها آموزش‌های جامعی به تمام سازنده‌ها در گروه‌های همگن ارائه دهد؛ زیرا انجمن اعتقاد دارد با نگاه پلیسی مصالح ساختمانی باکیفیت تولید نمی‌شود ارتقای کیفیت کالا مبتنی بر آموزش صحیح است. در خصوص فرهنگ‌سازی رسانه‌ها می‌توانند تأثیرات مطلوب تری نسبت به نگاه پلیسی داشته باشند. البته باید با خاطیان برخوردار جدی انجام گیرد که این مورد وظیفه سازمان استاندارد (بازرسان سازه و مصالح ساختمانی) و تعزیرات است. این بازرسی‌های باعث می‌شود که ما حداقل محصولات بی‌کیفیت را در سازه داشته باشیم. در کنار تشدید بازرسی‌ها، انجمن‌ها می‌توانند در حوزه فرهنگ‌سازی تأثیرگذار باشد. البته اگر سازمان صداوسیما انجمن‌های را در این مقوله یاری کند تأثیرات چند برابر می‌شود.

تعامل انجمن با سازمان نظام‌مهندسی به چه شکلی است؟

بارنگی: در سال های اخیر انجمن ما به‌عنوان انجمن کنش گرها منجر به ایجاد یک تفاهم‌نامه اداره کل استاندارد و سازمان نظام‌مهندسی و در وهله بعد با حضور انجمن یک تفاهم‌نامه سه‌جانبه تشکیل شد؛ اما به‌طورکلی رابطه انجمن با سازمان نظام‌مهندسی به شکل سینوسی بوده در مواقعی رابطه این دو مناسب‌تر بوده است. متأسفانه انتظاری که از سازمان نظام‌مهندسی وجود دارد انتظار بالایی است؛ و ارتباط‌های کنونی بسیار اندک است. در برخی از پروژه‌ها بازرسی‌های سازمان نظام‌مهندسی مطلوب بوده و در برخی پروژه‌ها به بدترین شکل انجام‌شده است؛ و حتی بازرسی‌های در برخی از پروژه‌ها متوقف‌شده است.

به‌هرروی تعامل انجمن با سازمان نظام‌مهندسی به‌صورت صد در صد منقطع نشده است؛ اما باید این ارتباط بهبود پیدا کند. ارتباط‌های کنونی اغنا کننده و اشباع کننده نیستند. نیازها و مطالبات بیش از آن چیزی است که اجرایی شده و در حال حاضر این ارتباط در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد؛ و حتی در خصوص بازرسی‌های چیزی به انجمن گزارش داده نمی‌شود؛ بنابراین به لحاظ وظیفه ذاتی سازمان نظام‌مهندسی در امر کنترل باید این ارتباط‌ها با انجمن افزایش پیدا کند. بر این اساس از سازمان نظام‌مهندسی می‌خواهیم در خصوص نظارت بر مصالح، مقدم و مهم مانند تیرچه که 90 درصد سازه‌ها ریزدانه برگرفته از این محصول است کوشاتر باشد؛ زیرا تخمین زده‌شده تا سال‌های سال این سامانه سازه‌ای مورد استفاده قرار بگیرد.

به نظر شما چرا سازمان نظام‌مهندسی اهتمامی به مقوله نظارت ندارد؟

نصر الهی: در سازمان نظام‌مهندسی کمیته‌ای تحت عنوان کمیته مصالح ساختمانی تشکیل شد که رویکرد مطلوبی در حوزه کنترل داشتند اما این مورد جامعیت کافی نداشت و سازمان نظام‌مهندسی استان تهران هم اکنون نظارت کافی بر پروژه‌ها ندارد.

هدایتی: سطح بازرسی مصالح استاندارد بسیار پایین‌تر از سطح حوزه سازه و ژنو تکنیک و سایر بازرسی‌ها است. بر این اساس نیاز است یک نوع مطالبه گری در هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی در خصوص بازرسی کالا و مصالح ساختمانی شکل بگیرد؛ البته تا حدودی این مقوله شکل گرفته بود اما به نظر می‌رسد نگاه‌های سلیقه‌ای این مطالبه گری‌ها را با چالش روبرو کرده است. به هر حال اگر مهم‌ترین بخش سازمان نظام‌مهندسی که مربوط به کنترل و بازرسی است را از سازمان بگیریم سازمان هویت اصلی خود را از دست می‌دهد.

بارنگی: در حال حاضر جامعه آگاه و متفاوت از گذشته است. نرخ تغییرات اطلاعات بی‌نهایت بالا است این گسترش اطلاعات باعث افزایش مطالبه گری می‌شود. سازمان نظام‌مهندسی به‌عنوان جایگاه بالا در امر نظارت باید در پاسداشت حق بهره‌بردار کوشاتر باشد. البته سازمان مذکور در برخی از استان‌ها به دلیل ارتباط موفق با نهادهای دیگر، جمعیت کم و وجدان کاری بالا در امر بازرسی موفق بوده است.

وضعیت صادرت تیرچه و بلوک به چه نحوی است؟

هدایتی: در تیرچه ما صادرات نداریم و ازآنجایی‌که این کالا هزینه حمل بار بالایی دارد مقبولیتی برای صادرات ندارد؛ اما در برخی مواقع صادراتی در بین استان‌ها در این حوزه انجام می‌شود که بسیار محدود است. همچنین برخی از اعضای این انجمن در کشورهای دیگر پروژه‌هایی را با سامانه تیرچه بتنی انجام می‌دهند؛ و خر پا از ایران صادر می‌شود.

بارنگی: ما کمتر از یک درصد صادرات در حوزه تیرچه بتنی داریم صادرات نیز به این شکل است استان‌های هم‌جوار مرزی با کشور عراق و افغانستان به‌صورت بسیار محدود صادرات انجام میدهند.

نوسانات بخش ارز چه تأثیر بر واحدهای تولیدی شما گذاشته است؟

بارنگی: در حال حاضر این نوسانات در دو بخش میلگرد و تجهیز واحد تولیدی تأثیر گذاشته است در حوزه میلگرد نوسانات باعث گران‌تر شدن محصول نهایی شده و در حوزه تجهیز نیز برخی از قطعات دستگاه ها برای تولید قطعات صنعتی گران‌تر شده است. به‌هرحال نوسانات ارز بر قیمت نهایی محصول صنعتی سازی شده تأثیرگذار بوده است. البته سازنده‌های ایرانی توانسته‌اند با تولید برخی از ماشین آلات از خروج ارز جلوگیری کنند. برخی از این ماشین‌آلات تمام اتوماتیک ساخت خر پای تیرچه بتنی بسیار باکیفیت بوده و توانایی رقابت با. نمونه‌های کشورهای توسعه‌یافته رادارد

انتهای پیام /

کد خبر:0227

.

.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar