۱۳:۵۸ - ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ - 05 June 2018
کد خبر: ۴۹۷۵۶
عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با «صما»:
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به راهکارهای جلوگیری از بیراهه رفتن طرح بازآفرینی شهری در بافت های فرسوده و ناکارآمد گفت: بازآفرینی شهری درواقع همان احیای بافت‌های فرسوده است که چند مولفه دارد و این مولفه‌ها را باید در نظر گرفت و رعایت کرد تا این بازآفرینی به شیوه درست اتفاق بیفتد.
راهکار سوددهی ساخت‌وساز در بافت فرسوده برای سرمایه‌گذاران/ تمهیدات جلوگیری از بیراهه رفتن طرح بازآفرینی شهریسیدکمال الدین شهریاری در گفت و گو با «صما» با اشاره به ویژگی های طرح بازآفرینی شهری بیان کرد: طرح بازآفرینی با نوسازی قطعه به قطعه بافت‌های فرسوده کاملا فرق می‌کند. چون بافت‌های فرسوده نه تنها از نظر بناها، تک ‌بناها، ساختمان‌ها، مساکین و سکونتگاه ‌ها، ناپایدار و نامناسب برای زندگی هستند، بلکه در بافت‌های فرسوده ما مسائل و مشکلات دیگری هم داریم که علاوه بر فرسودگی، آنها را ناکارآمد کرده است.

زیرساخت‌های ارتباطی در بافت‌ فرسوده تنگ و ناکارآمد است

وی در این راستا تشریح کرد: برای مثال در این بافت‌ها خدمات به میزان کافی وجود ندارد، چون آن زمانی که این بافت‌ها به وجود آمدند، بعضی از خدمات مثل آتش‌ نشانی، خانه فرهنگ و یا مراکز درمانی و تفریحی اصلا وجود نداشته است. همچنین این بافت‌ها زمانی که به وجود آمدند، به دلیل اینکه ماشین به عنوان یک وسیله نقلیه اختراع نشده بود و یا اگر بود بسیار کم بود. بنابراین این شبکه ارتباطات و زیرساخت‌های ارتباطی در بافت‌های فرسوده بسیار تنگ و ناکارآمد است.

به گفته این نماینده مجلس، کوچه‌های تنگ با عرض 1 متر، 2 متر و 4 متر در این بافت ها به اندازه‌ای است که حتی یک خودرو هم نمی‌تواند از آنها عبور کند. همین طور یکسری قطعات مسکونی به صورت ریز با متراژ حداکثر100 متری در این مناطق وجود دارد که در گذشته هرچند برای یک خانه یک طبقه جواب می‌داد و توجیه داشت، اما در حال حاضر اگر یک بنای چهار یا پنج طبقه در این ملک ساخته شود که دارای آسانسور و راه‌پله هم باشد، در این حجم کم نمی‌توان اینقدر سطح اشغال گرفت.

اعطای وام برای نوسازی تک پلاک‌ها تنها جزئی از بازآفرینی است

شهریاری در ادامه اظهار کرد: بنابراین چند شاخصه شامل ریزدانگی، ناپایداری بناها، کمبود خدمات، نفوذناپذیری یا شبکه ارتباطی و ترافیکی ناکارآمد، در این مناطق وجود دارد که آنها را فرسوده می‌کند. بنابراین وقتی که دولت می‌ خواهد وارد بازآفرینی این بافت‌ها شود، باید همه این جوانب را با هم ببیند و نه به صورت تک ‌واحدی و تک ‌پلاک اقدام به نوسازی کند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: اینکه دولت وام بدهد به یک صاحب پلاکی که خانه وی فرسوده است، تا او خانه خود را بکوبد و از نو بسازد، این رویه درواقع یک جزئی از کار بازآفرینی است.

وی در پاسخ به این که طرح بازآفرینی باید چگونه اجرایی شود تا مفید و موثر باشد گفت: طرح بازآفرینی باید در قالب یک محله، در قالب یک مجتمع بزرگ اجرایی شود. یعنی املاک باید آزاد شوند و سپس دولت هم از طریق تسهیلات بانکی و هم جذب سرمایه ‌گذاران بخش خصوصی، یک قطعه یا یک محله را از مالکان خریداری کند و آن را در اختیار آنها بگذارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی همچنین ادامه داد: سپس اگر لازم است عقب ‌نشینی شود تا خیابان‌ها بازگشایی شود و اگر خدمات در آنجا ناکافی است، فضا برای خدمات در نظر گرفته شود و خدمات از جمله فضای سبز، پارک، آتش‌نشانی و سایر خدمات شهری مورد نیاز در آن محدوده ایجاد شود.

شهریاری در پایان خاطرنشان کرد: در مرحله بعدی، ساختمان ‌سازی باید به صورت پایدار و محکم انجام شود که هم به لحاظ میزان تراکمی که به آنها داده می‌شود و نیز فضای مفیدی که به لحاظ مسکونی و تجاری به آنها داده می‌شود، واجد سود برای سرمایه‌گذاران باشد. در عین حال آن محل و منطقه نوسازی شود تا بتواند حیات تازه‌ای را به خود بگیرد.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar