۰۹:۱۱ - ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - 09 June 2018
کد خبر: ۴۹۷۵۸
عضو هیئت رییسه شورای مرکزی در گفت و گو با «صما»:
عضو هیئت رییسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از نبود نگاه کلان نسبت به مسائل انرژی در کشور انتقاد کرد.
مهندسان نمونه‌های ساختمان‌ زیروانرژی را تعریف کنند/ مبحث 19 اولویت نظام مهندسی نبوده استمنصور بهادری در گفت‌و گو با «صما» در پاسخ به اینکه طراحی‌ها ساختمان ها تا چه اندازه منطبق با مبحث 19 مقررات ملی ساختمان است، گفت: واقعیت آن است که در سازمان‌های نظام مهندسی این مسئله تاکنون اولویت اول نبوده و ایراداتی در سازوکار اداری وجود دارد.

وی با بیان اینکه سازوکار اداری هم از سوی دستگاه نظارت و هم از سوی سازمان نظام مهندسی مبنی بر کنترل این موضوع وجود ندارد، افزود: برای مثال در زمینه طراحی‌های اقلیمی، باید شرایط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، زیست ‌محیطی، اقلیم، میزان نور و آفتاب و حتی روحیات ساکنان و بهره‌ برداران ساکن در هر منطقه را باید در نظر بگیریم.

بهادری ادامه داد: این نوع معماری که هر آنچه در شهری مثل تهران اجرا می‌شود، در شهرهای دیگر هم ساخته شود ممکن نیست، چون هر کدام از شهرها یک اقلیم متفاوتی دارند. به این ترتیب ساختمانی که فرضا در بندرعباس ساخته می‌شود، باید با خانه ‌ای که در یزد ساخته می‌شود، متفاوت باشد.

مبحث 19 در گذشته با رعایت مباحث اقلیمی اجرا می شد

وی با تاکید بر ضرورت رعایت اقلیم در معماری ساختمان ها تصریح کرد: باید در ساخت و سازها به سمت و سویی برویم که معماری در اقلیم‌ها رعایت شود و به اصطلاح خود را با شرایط اقلیمی هر منطقه، وفق دهیم.

این مسئول با بیان اینکه در ساخت و سازهای گذشته بحث انرژی و مبحث 19 مقررات ملی، با رعایت مباحث اقلیمی حل و فصل می شد، گفت: گاهی اوقات تنها از طریق انرژی باد می‌توان یک ساختمان را خنک کرد، همان کاری که در خانه‌های قدیمی یزد با استفاده از بادگیر انجام می‌ دادند. در ساخت و سازهای شهرهای دیگر مثل دزفول و بوشهر هم مسائل اقلیمی به یک نوع رعایت می‌شد.

بهادری با بیان اینکه هر اقلیمی پاسخی دارد، افزود: ولی واقعیت این است که در حال حاضر مصالح به کار رفته در شهرهای مختلف کشور تفاوتی با هم ندارند. از منظر دیگر حتی نوع خوراکی مورد استفاده در هر شهری متفاوت است، چون ساکنان آنها روحیات و اقلیم متفاوتی دارند.

به گفته وی، این مسائل به صورت کامل در رفتارهای گذشتگان ما رعایت می شد، ولی در حال حاضر رعایت نمی شود و داشتن نگاه واحد به کل اقلیم‌های ایران غلط است و هر اقلیمی باید معماری خاص خود را داشته باشد و پاسخ به نیازهای اقلیمی در آن معماری رعایت شده باشد و کنترل شود.

غفلت دانشگاه‌ها از نگاه محلی در بخش آموزش و بازارکار

بهادری در عین حال با انتقاد از رویکرد دانشگاه ها در این حوزه تصریح کرد: واقعیت آن است که دانشگاه‌های ما چه در بحث آموزش دانشجویان و چه هنگامی که فارغ التحصیلان وارد بازار حرفه می‌شوند، با آن نگاه جهانی کار می ‌کنند و نگاه محلی و اقلیم های خاص کشور را در پیش نگرفته‌ اند و خروجی این روند، وضعیت نامطلوب کنونی است.

وی با طرح این سوال که در کجای دنیا چنین آلودگی و مصرف بالای انرژی وجود دارد و در کجای دنیا نسبت به مسائل ملی خود تا این حد بی‌تفاوت هستند، بیان کرد: وقتی همه اینها را کنار هم می‌گذاریم، عوامل زیادی در بروز آنها دخیل است.

به گفته عضو هیئت رییسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ، جامعه مهندسان باید نمونه های خوبی برای مردم تعریف کنند تا ببینیم چند نمونه خوب و ساختمان‌های با انرژی صفر در کشور طراحی و ساخته شده و باید ببینیم که دولت چه کاری در این زمینه انجام داده است.

وی با اشاره به نبود نگاه کلان نسبت به مسائل انرژی در کشور خاطر نشان کرد: یک نمونه از پروژه‌هایی که نقش تصدی‌ گری دولت در آنها خیلی بارز بوده، پروژه‌ های مسکن مهر بوده است و در حالی که دولت قرار بود یارانه برای این منظور در نظر بگیرد، یارانه ای پرداخت نشد و دولت به عنوان متولی این طرح نتوانست همه مسائل انرژی را در این واحدها رعایت کند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar