۱۵:۱۴ - ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - 09 June 2018
کد خبر: ۴۹۷۶۹
عضو هیات مدیره انبوه‌سازان تهران درگفت‌وگو با «صما»:
عضو هیئت‌مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران بابیان اینکه سوداگران و دلالان مسکن سرمایه‌ها خود را از بازار ارز و طلا به سمت بازار مسکن کوچ داده‌اند. گفت: این عده به‌منظور حفظ و یا افزایش ارزش‌افزوده سرمایه خود با شایعه‌پراکنی و ایجاد جو روانی سبب دامن زدن به گرانی مسکن و ایجاد حباب در این بازار شده‌اند و متأسفانه امکان مقابله با این قشر به‌منظور کنترل بازار مسکن وجود ندارد و تنها نسخه اثربخش برای مهار قیمت‌ها در بازار مسکن، افزایش تولید مسکن است.
حباب مسکن ناشی از شایعه‌پراکنی سوداگران است/نجات صنعت ساختمان درگرو تقویت عرضه است

ایرج رهبر ضمن بیان مطلب فوق در گفت‌وگو با خبرنگار «صما» بابیان اینکه اصولاً زمانی که بازارهایی نظیر بازار ارز و طلا دچار تلاطم می‌شود سرمایه‌گذاران به دنبال بازارهای امنی برای حفظ ارزش سرمایه خود هستند گفت: در چنین شرایطی عموماً بهترین بازار برای حفظ ارزش سرمایه‌ها بازار مسکن است. در این با توجه به نوسانات بازارهای طلا و ارز و تلاطمی که در این بازار ایجاد شد، بهترین گزینه برای سوداگران و سرمایه‌گذاران به‌منظور حفظ ارزش سرمایه‌هایشان بازار مسکن است و درواقع این بازار مآمن امنی جهت حفظ سرمایه‌ها است.

عضو هیئت‌مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران درعین‌حال کوچ سرمایه‌ها از بازارهای طلا و ارز به سمت بازار مسکن را به عاملی در ایجاد نوسانات قیمتی و ایجاد تلاطم در این بازار برشمرد و تأکید کرد: در چنین شرایطی عموماً سرمایه‌گذاران و سوداگران به‌منظور حفظ ارزش سرمایه‌های خود سعی می‌کنند با ایجاد جو روانی و شایعه‌پراکنی زمینه‌ساز افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن شوند تا از این طریق ضمن پیشگیری از افت ارزش سرمایه‌های خود، ارزش‌افزوده سرمایه‌های خود را بالا ببرند.

رهبر همچنین افزایش قیمت مصالح ساختمانی که بنا به گفته برخی منابع رسمی تا 40 درصد رشد داشته است را جزء پارامترهای واقعی در افزایش قیمت مسکن برشمرد و یادآور شد: البته افزایش قیمت مصالح ساختمانی ونیز افزایش دستمزدها و همچنین گرانی قیمت زمین ازجمله عوامل واقعی هستند که نقش تأثیرگذاری در قیمت مسکن دارند اما از سوی دیگر باید در نظر گرفت که در کنار این عوامل واقعی، عوامل روانی و شایعه‌پراکنی سوداگران نقش بسیار مهمی در ایجاد تلاطم قیمتی در بازار مسکن داشته است و همین مسئله سبب ایجاد حباب قیمتی در بازار مسکن شده است.

عضو هیئت‌مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران در ادامه برخی از اظهارنظرهای نمایندگان مجلس و کارشناسان که مدعی هستند دولت می‌تواند در کنترل قیمت‌ها در بازار مسکن نقش بسزایی داشته باشد ضمن غیر کارشناسی خواندن این اظهارنظرها تنها عاملی را که سبب مهار قیمت مسکن می‌شود را در افزایش تولید مسکن دانست و گفت: برخلاف اظهارنظرهای صورت گرفته، دولت‌ها به‌صورت مستقیم به‌هیچ‌وجه نمی‌توانند در بازار مسکن مداخله‌ای داشته باشند و تنها عامل اثربخش برای کنترل بازار مسکن افزایش عرضه است.

رهبر افزایش عرضه مسکن را تأثیرگذارترین مؤلفه درممانمت از افزایش قیمت مسکن دانست و گفت: چنانچه عرضه مسکن افزایش داشته باشد در این صورت این امر سبب ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضای مسکن می‌شود و با تعادل بخشی بین طرف تقاضا و عرضه، به‌صورت خودبه‌خود قیمت‌ها در بازار مسکن کنترل خواهند شد و در چنین شرایطی سوداگران از بازار مسکن کنار خواهند رفت.

عضو هیئت‌مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران همچنین توفیق سوداگران و سرمایه‌گذاران در ایجاد نوسان در بازار مسکن را واحدهای لوکس ارزیابی کرد و گفت: با توجه به اینکه سرمایه‌گذاران سرمایه‌های خود را از بازار ارز و طلا خارج کرده‌اند و آن‌ها را به بازار مسکن سوق داده‌اند، دراین‌بین آن‌ها واحدهای لوکس را به‌عنوان مأمنی برای حفظ سرمایه‌های خود در نظر گرفته‌اند.

وی تأکید کرد: از این بابت آن‌ها فعلاً واحدهای لوکس و نیز متوسط به بالا را هدف حفظ سرمایه‌های خود در نظر گرفته‌اند و با توجه به این امر، سوداگران و سرمایه‌گذاران فعلاً موفق شده‌اند که معادلات بازار واحدهای لوکس را به هم بزنند و می‌توان گفت که مسکن متوسط به پایین فعلاً از نوسانات قیمتی تا حدی مصون مانده است.

عضو هیئت‌مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران در ادامه با تأکید بااینکه اگر دولت موفق شود نسبت به احیای بافت‌های فرسوده مصمم باشد و قادر شود که برنامه خود در این زمینه را عملیاتی کند بودن شک این سیاست می‌تواند نقش بسیار مؤثری در تقویت عرضه مسکن داشته باشد گفت: اگر دولت بتواند برنامه‌هایی را که برای احیای بافت‌های فرسوده در نظر گرفته است عملیاتی کند، بدون شک تعادل مطلوبی بین عرضه و تقاضا ایجاد خواهد شد و درنتیجه این امر قیمت مسکن متعادل خواهد شد و به‌این‌ترتیب سوداگران بازار مسکن خودبه‌خود از گردونه قیمت‌گذاری و ایجاد حباب در بازار مسکن رانده خواهند شد.

انتهای پیام /

کدخبر:0221

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar