۱۲:۳۰ - ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ - 11 June 2018
کد خبر: ۴۹۷۹۵
«صما» گزارش می‌دهد:
صما - چندی است که فضای مجازی به نوعی به کارتابل مدیران تبدیل شده و مدیران سعی می کنند قبل از مطرح کردن موضوعات و مسائل حوزه کاری، آن را در شبکه های اجتماعی به اطلاع مخاطبان برسانند. استعفای تعدادی از اعضای شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان خبری از همین دست است که مدتی است که در فضای مجازی دست به دست می شود و شایعاتی را نیز دامن زده است.

تقابل رئیس وعضو شورای مرکزی در راستای شفاف‌سازی/ وقتی رئیس نظام مهندسی کشور تهدید می‌شودبه گزارش«صما» شنیده‌ها حاکی از این موضوع است که یکی از اعضای شورا که سابقه چندین دوره نمایندگی در شورا را نیز در کارنامه دارد در پیامی به ریاست سازمان ضمن برشمردن مواردی از جمله کارنامه غیر قابل قبول عملکرد ریاست دوره هفتم، عدم اعتقاد به بدنه کارشناسی شورای مرکزی، بی‌توجهی در برگزاری اجلاس بیست و یکم هیئت عمومی سازمان، عدم رعایت نظام‌نامه‌ها و آیین‌نامه‌ها، عدم رعایت سلسله مراتب اداری و حرمت جایگاه مدیران، تضاد در تصمیمات، به‌کارگیری افرادی نالایق در پست‌های اداری و . . خواهان شفاف‌سازی این موارد در جلسه آتی شورای مرکزی شده است.

همچنین از عزم خود برای تقدیم استعفا از عضویت در شورای مرکزی هفتم به ریاست سازمان و وزیر راه و شهرسازی در همین جلسه خبر داده است.

گویا ریاست سازمان هم ضمن استقبال از این موضوع در پیامی به این عضو صاحب مسئولیت در شورا بیان کرده است که اينجانب نيز به‌شدت به شفاف‌سازی اعتقاد دارم و لازم است بخشی از عملكرد جنابعالى نیز که مملو از تبعيض، عدم رعايت آیین‌نامه‌ها، اضافه‌کاری‌های بلاوجه، حقوق غیرمتعارف، هزينه مازاد در برگزارى هیئت عمومى و موارد دیگر است در معرض قضاوت اعضای شوراى مركزى قرار گیرد و یک‌بار براى هميشه به اين جريان ضد نظام‌مهندسی پايان داده شود.

ناگفته نماند ریاست سازمان این پیام را نوعی تهدید تلقی کرده و در همین پیام از قصد خود برای قرار دادن اين موضوع در دستور كار آتی شورا و ارائه مستندات خبر داده است. اعتراض این عضو شورای مرکزی نظام‌مهندسی ساختمان کشور به عملکرد شورا و نحوه عملکرد ریاست در کنار شایعات مربوط به استعفای چند عضو دیگر که البته خیلی خبر قابل وثوقی نیست، جلسه آتی این سازمان را آبستن تحولاتی کرده است که باید منتظر ماند و نتایج آن را پس از نشست اعضای شورا ارزیابی کرد.

به گزارش «صما» با توجه به شنیده‌های فوق که توسط برخی اعضای شورای مرکزی نیز به‌طور ضمنی صحت سنجی شده است باید تا جلسه آتی شورای مرکزی نظام‌مهندسی ساختمان کشور منتظر ماند و دید که این دستور کار جلسه و تهدید به استعفای این عضو شورا و شفاف‌سازی ریاست سازمان تا چه حد جدی است و آیا قابلیت حل و فصل از طریق تعامل و گفتگو را دارد یا دوباره فضای مجازی داور این اخبار خواهد بود.

انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۱
0
0
با سلام خدمت همکاران گرامی
نظر به اینکه سازمان نظام از ورود به مسائل مالی ارجاع کار مهندسین از طرف وزارتخانه منع شده است لذا اینجانب الگویی را پیشنهاد میدهم که با موافقت دوستان به نظام مهندسی اعلام شود.
روند ارجاع كار طراحي و نظارت :
1- در ابتدا مالك يك دفتر را انتخاب نموده و مدارك خود را در اختيار مدير قرارميدهد و دفتر ليست مهندسين پيشنهادي خود را جهت طراحي و محاسبه و نظارت تهيه كرده ( براي حذف رانت اگر در بعضي از گرايشها ظرفيت نداشته باشد تنها ميتواند يك دفتر همكار معرفي نمايد. )و ليست را جهت بررسي و تاييدظرفيتها و صلاحيتها به انجمن دفاتر مي برد .
2- انجمن پس از بررسي در صورتيكه ليست ايرادي نداشته باشد آنرا مهر وتاييد نموده ومبلغ كل طراحي و نظارت را با توجه به متراژ و سقف و گروه ساختماني در محلي كه قبلا در ليست تعبيه شده درج مي نمايد و به دفتر عودت ميدهد.
3- دفتر نسبت به تهيه قرارداد با توجه به مبلغ فوق اقدام نموده ( اگر دفتر همكار داشته باشد بايستي يك قرارداد جداگانه دفتر همكار براي گرايشهاي همكاري تهيه نمايد تا قراردادها و مبالغ شفاف باشد.) و با مدارك ديگر به مالك داده تا مالك به انجمن مراجعه نموده و با اخذ فيش به مبلغ فوق به حساب دفتريا دو دفتر مهندسي و پس واريز آنها " فيشها را به دفتر ارائه مي دهد.
4- دفتر با واريز مبلغ حق الزحمه انجمن ( بايستي كارشناسي شود و براي هر پرونده يك مبلغ واحد و ثابت در نظر گرفته شود. ) به حساب انجمن و ارائه فيش آن و ليست پيشنهادي جهت تاييد نهايي به انجمن مراجعه مينمايد. در اينجا كار ارجاع خاتمه ميابد و بقيه مراحل مانند سابق انجام خواهد شد.
5- دفاتري كه تخلف نموده و خارج از اين برنامه جهت تخفيف و يا پورسانت مبلغي را برگردانند با گزارش دفاتر ديگر ويا رصد انجمن دفتر به شوراي انتظامي معرفي شود تا پروانه دفتر و اشتغال مدير مسئول براي مدت يك سال معلق گردد و در صورت تكرار براي هميشه باطل گردد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۱
0
0
درباب نظارت هم بایستی ساز و کاری تدوین شود که نظارت مستمر ناظرین و تهیه صورتجلسات و گزارشات به موقع انجام گردد و مالکین اثر بخشی نظارت ناظرین را ببینند، متاسفانه یکسری از ناظرین عملکرد مناسبی برای نظارت ندارند و حتی به پروژه های تحت نظارت خود سر هم نمیزنند، کیفیت بتن ریزی نامناسب ، جوشکاری و اتصالات غیر قابل قبول از عوارض این نظارت غیر مسئولانه است، خب یسری از سازندگان بی تعهد هم بدنبال چنین ناظرانی با قیمت پایین هستند که هرکاری دلشان میخواهند انجام دهند
سرداري
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۱
0
0
بساز و بفروش ها مي خواهند ناظر را خودشان انتخاب كنند . وناظر هم هيچ وقت سر ساختمان نياد.
مويدي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
0
0
بخش خصوصي جذاب تر است.
غلامرضا رزمگیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
0
0
چرا با عضو رانت خوار شورای مرکزی که هر روز مصاحبه می کند برخورد نمی شود. فساد اصلی از خود وزارت خانه است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar