۰۹:۵۲ - ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - 12 June 2018
کد خبر: ۴۹۸۰۲
مدیر سازمان راهداری تهران در گفت‌و گو با «صما»:
مدیر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای استان تهران با اشاره به اینکه بیشترین مشکلات این سازمان مربوط به کمبود اعتبارات است گفت: اعتبارات سازمان راهداری بسیار محدود است و کفاف هزینه های ما را نمی دهد.
سه شرط برای ارتقای ایمنی راه‌ها/ مجلس واگذاری کامیون ارزان به رانندگان را تصویب کندمجیدرضا نصراله نژاد در گفت و گو با «صما» افزود: این در حالی است که هزینه های زیادی برای انجام اموری مثل روکش، خط کشی، لکه گیری و نگهداری راه ها مورد نیاز است، اما اعتباراتی که در اختیار داریم، محدود است.

وی همچنین با بیان اینکه در حال حاضر سن خودروها افزایش یافته و عمر بسیاری از خودروها به بیش از 28 سال رسیده است، ادامه داد: کمبود اعتبارات و فرسودگی خودروها از مهمترین معضلات ما در حوزه راهداری به شمار می رود.

مشکلات حوزه حمل و نقل

این مسئول همچنین با اشاره به مسائل و مشکلات حوزه حمل و نقل تصریح کرد: رانندگان کامیون، مطالباتی از قبیل بیمه و بازنشستگی و قرار گرفتن شغل آنها در زمره مشاغل سخت دارند و امیدواریم که وزارت کار و امور اجتماعی پیگیر این مطالبات آنها شود.

نصراله نژاد یکی دیگر از معضلات رانندگان را بالا بودن قیمت تمام شده خودرو دانست و افزود: اگر رانندگان بخواهند نسبت به تعویض یا تبدیل کامیون خود اقدام کنند، برای آنها بسیار گران تمام می شود. چون هم قطعات خودرو برای تعمیر و نگهداری بسیار گران است و هم قیمت خودرو در مقایسه با کشورهای اطراف بسیار بالا است.

او با بیان اینکه لازم است تا واگذاری کامیون با قیمت مناسبتری برای رانندگان در مجلس تصویب شود، ادامه داد: در کشور ما قیمت یک کامیون به حدود 600 میلیون تومان می رسد و این در حالی است که در کشورهای اطراف، قیمت آن به نصف می رسد و اینها معضلاتی است که در حوزه حمل و نقل به آنها دچاریم.

هزینه عوارض گمرکی کامیون ها کاهش یابد

او با بیان اینکه نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای نیاز به اعتبارات و اعطای تسهیلات ویژه دارد گفت: تسهیلاتی که برای این منظور در نظر گرفته می شود، باید متناسب با توان مالی رانندگان باشد تا امکان تبدیل خودروهای خود را داشته باشند. اما به فرض اگر راننده ای اقدام به دریافت وام 500 میلیونی کند، توان پرداخت اقساط سنگین آن را ندارد.

به گفته این مسئول باید در بحث واردات خودروها تجدیدنظر شود و هزینه های عوارض گمرکی کاهش یابد تا کامیون ها با قیمت حداکثر 300 میلیون تومان در اختیار رانندگان قرار گیرد و قسمتی از هزینه آن را هم در قالب تسهیلات بتوانند پرداخت کنند تا درنهایت بتوانند به مردم ارائه خدمات کنند؛ در غیر این صورت گذران زندگی برای رانندگان کامیون با این درآمدهای فعلی بسیار سخت خواهد بود.

وضعیت ایمنی جاده ها هنوز مطلوب نیست

مدیر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای استان تهران در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت ایمنی جاده ها اشاره کرد و گفت: اگرچه ایمنی جاده ها در طول شش سال اخیر بسیار بهبود یافته، اما هنوز کافی نیست.

نصراله نژاد به کاهش آمار تلفات تصادفات جاده ای در طی شش سال اخیر اشاره کرد و افزود: در سال 91 بالغ بر 413 نفر تلفات برون شهری و روستایی در استان تهران داشته ایم که این آمار در سال 96 به 314 نفر رسید و با کاهش تلفات حدود صد نفر مواجه بودیم.

وی افزود: درواقع همه دستگاه ها اعم از اورژانس، هلال احمر، نهادهای امداد رسان به اتفاق سازمان راهداری همکاری بسیار خوبی در طی شش سال اخیر داشته اند که منجر به این کاهش تلفات شده و امیدواریم تا پایان سال جاری بتوانیم شاهد کاهش بیشتر تلفات جاده ای باشیم.

سه شرط برای تامین ایمنی راه ها

نصراله نژاد پارامترهای مختلفی را در زمینه تامین ایمنی راه ها دخیل دانست و گفت: برای این منظور کیفیت خودروهای تولیدی باید بهبود یابد و از آنجایی که ارتقای ایمنی جاده ها به هزینه نگهداری قابل توجهی نیاز دارد، امیدواریم که با افزایش اعتبارات بتوانیم ایمنی راه ها را افزایش و تلفات را کاهش دهیم.

او همچنین با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی در بین رانندگان برای توجه به نکات ایمنی در حین رانندگی گفت: این موارد ازجمله مهمترین موارد در ایمنی جاده‌ها است و امیدواریم هر سال شاهد کاهش هرچه بیشتر تلفات در سطح جاده ها باشیم.

نصراله نژاد در پایان درخصوص افزایش عوارض آزادراه ها گفت: عوارض آزادراه تهران –قم که در اختیار ماست، افزایش نیافته و بقیه آزادراه ها نیز در اختیار بخش خصوصی است. با این حال معتقدم که رقم عوارض آزادراه ها در حال حاضر کم است و هرچند ممکن است اعتراضاتی را به دنبال داشته باشد، اما باید افزایش یابد تا هم در ترغیب سرمایه گذاران برای ساخت راه ها و نیز افزایش اعتبارات سازمان های راهداری موثر واقع شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar