۱۱:۰۹ - ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - 12 June 2018
کد خبر: ۴۹۸۰۴
«صما» گزارش می‌دهد:
صما- براساس آمارهای اعلام‌شده بازار اجاره و مسکن از ابتدای مهرماه 96 همزمان با جهش قیمت دلار شاهد رشد قابل‌توجهی شده است در این میان به اعتقاد فعالان و مسئولان مرتبط با حوزه مسکن بازار اجاره در تابستان امسال شاهد افزایش قیمتی نخواهد بود زیرا رشد کنونی قیمت‌ها نیز خارج از عرف رسمی بازار است.

دو راهکار حیاتی برای تعدیل قیمت اجاره‌بها/ اخبار کذب دلیل اول افزایش نرخ اجاره‌بهابه گزارش «صما» بر اساس آمارهای بانک مرکزی در مهرماه سال 1396 شاخص کرايه مسکن اجاري در شهر تهران و در کل مناطق شهري نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتيب 4/8 و 5/7 درصد رشد نشان می‌دهد. همچنین بررسی تحولات بازار اجاره‌بهای مسکن در اسفندماه سال 1396 مؤید تغيير متناسب اجاره‌بها با نرخ تورم در اين دوره است، به‌طوری‌که شاخص کرايه مسکن اجاری در شهر تهران و درکل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتيب 10.5 و 9.4 درصد رشد نشان می‌دهد.

در اولین ماه سال جاری نیز شاخص کرايه مسکن اجاري در شهر تهران و در کل مناطق شهري نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتيب 10.4 و 9.3 درصد رشد نشان می‌دهد. همچنین در اردیبهشت‌ماه سال 1397 نیز شاخص کرايه مسکن اجاري در شهر تهران و در کل مناطق شهري نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتيب 0/11 و 6/9 درصد رشد نشان می‌دهد.

همچنین با توجه به بررسی‌های غیررسمی بازار اجاره در خردادماه سال جاری این شاخص‌ها با رشد یک‌درصدی روبرو بوده و شاخص کرايه مسکن اجاري در شهر تهران نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتيب 12 درصد رشد را نشان می‌دهد.

تحولات بازار اجاره‌بهای مسکن

رشد قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل

در تهران

در مناطق شهری

مهر 96

8.4

7.5

اسفند 96

10.5

9.4

فروردین 97

10.4

9.3

اردیبهشت 97

11.0

9.6

تاریخ

قیمت دلار (تومان)

۱۶ / ۱ / ۱۳۹۶

۳۷۶۵

۲۰/ ۲ / ۱۳۹۶

۳۷۵۷

۲۴ / ۳ / ۱۳۹۶

۳۷۳۰

۲۸ / ۴ / ۱۳۹۶

۳۷۸۰

۱ / ۵ / ۱۳۹۶

۳۷۷۵

۱۷ / ۵ / ۱۳۹۶

۳۸۱۱

۲۰ / ۶ / ۱۳۹۶

۳۹۰۰

۱۸ / ۷ / ۱۳۹۶

۴۰۲۴

۸ / ۸ / ۱۳۹۶

۴۰۵۵

۲۲ / ۹ / ۱۳۹۶

۴۱۳۶

۱۷ / ۱۰ / ۱۳۹۶

۴۳۵۳

نرخ اجاره‌بها از دو متغیر تورم عمومی و نرخ مسکن نشات می‌گیرد

در همین راستا به گفته مهدی سلطان محمدی بر اساس آمارهای مرکز آمار رشد اجاره‌بها در زمستان 96 نسبت به زمستان 95 حدود 26.6 درصد بوده است. و به‌طورقطع به‌یقین رشد قیمت اجاره‌بها در اردیبهشت امسال بیش از آمارهای ذکرشده در آمار بانک مرکزی است.

این تحلیل‌گر بازار مسکن بابیان اینکه تفاوت آمار بانک مرکزی و مرکز آمار ایران به دلیل نادیده گرفتن اجاره ساختمان‌های جدید است به تفسیر گفت: بانک مرکزی همواره مبنای اجاره را بر اساس مسکن‌های اجاره‌شده اطلاع‌رسانی می‌کند. درحالی‌که در آمارهای مرکز آمار اجاره ساختمان‌های جدید نیز مدنظر گرفته می‌شود.

سلطان محمدی در ادامه افزود: به‌طورکلی طبق آمارهای مرکز آمار ایران میزان افزایش اجاره‌بها در اردیبهشت در 25 تا 30 درصد رشد داشته است. البته مشاهدات میدانی نیز به‌وضوح این مورد را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه قیمت اجاره‌بها از دو متغیر عمده یعنی تورم عمومی و نرخ مسکن نشات می‌گیرد به تفسیر گفت: زمانی که تورم عمومی افزایش پیدا می‌کند ارزش پول کشور کاهش‌یافته و همه‌چیز گران‌تر عرضه می‌شود.

بنابراین نمی‌توان از موجر انتظار داشت زمانی که همه‌چیز گران‌تر است ملک را ارزان‌تر در دسترس موجران بگذارد. البته قیمت‌گذاری موجران نیز باید مبنای صحیحی داشته باشد.

سلطان محمدی در خصوص نرخ مسکن گفت: اجاره‌بها به نحوی عایدی و بازدهی سرمایه‌گذاری در بخش مسکن است. و همواره اجاره سالانه واحد مسکونی 5 درصد قیمت کل مسکن است.

این تحلیل‌گر بازار مسکن درنهایت با اشاره به اینکه افزایش مسکن تأثیر زیادی بر بازار اجاره دارد. گفت: با توجه به افزایش قیمت افزایش قیمت مسکن به میزان 34.8 درصد و افزایش قیمت تورم به میزان 8 درصد اجاره مسکن در سال جاری رقمی در حدود 8 تا 34 درصد خواهد بود.

رشد نهایی اجاره بالاتر از نرخ تورم است

در همین زمینه به گفته مصطفی قلی‌خسروی رییس صنف مشاوران املاک تهران اگر قیمت ارز و دلار رشد نداشته باشد می‌توان گفت تابستان امسال قیمت اجاره با رشد روبرو نخواهد شد.

خسروی بابیان اینکه آمارهای افزایش 11 درصدی اجاره در اردیبهشت‌ماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل و رشد یک‌درصدی نسبت به قیمت اجاره در فروردین‌ماه کاملاً صحیح است. گفت: متأسفانه به علت رشد قیمت ارز و سکه قیمت اجاره در تمام کشور و به‌خصوص در تهران رشد قابل‌توجهی داشت.

وی گفت: اما به نظر می‌رسد این رشد، رشد نهایی اجاره باشد و علی‌رغم اینکه فصل تابستانه فصل بره‌کشی مالکان است امیدواریم شاهد رشد بیشتر اجاره‌بها نباشیم.

رییس صنف مشاوران املاک تهران با اشاره به اینکه مشکل کنونی اجاره عدم اجرایی شدن صنعت اجاره است گفت: باید در کشور صنعت اجاره گسترش پیدا کند.

به گفته این مسئول صنفی کشور ترکیه به‌واسطه راه‌اندازی این صنعت توانست سوپاپ رشد قیمت اجاره را بکشد.

خسروی گفت: با همکاری دو ارگان مانند شهرداری و سازمان تأمین اجتماعی می‌توان تأسیسات اجاره‌ای را در کشور راه‌اندازی کرد. و این ساختمان‌ها را باقیمت بسیار مطلوب در اختیار مستأجران گذاشت.

با نگاه پلیسی قیمت‌های مسکن کاهش پیدا نمی‌کند

رییس صنف مشاوران املاک تهران با اشاره به اینکه به‌جز راه‌اندازی صنعت اجاره راهکاری برای تعلیل قیمت‌ها وجود ندارد گفت: در حال حاضر اخباری در خصوص سامانه تنظیم قیمت مسکن به گوش می‌رسد که به‌طور حتم این سامانه ناموفق خواهد بود.

وی درنهایت در خصوص دلیل ناموفقی این سامانه گفت: با نگاه پلیسی قیمت‌های مسکن کاهش پیدا نمی‌کند باید به دنبال راهکارهای علمی برای کاهش قیمت‌ها باشیم.

در حال حاضر افزایش قیمت مسکن حباب گونه است

در همین راستا به گفته عطا آیت الهی نرخ اجاره‌بهای مسکن تابع نیاز مصرف‌کننده است. این کارشناس اقتصاد بازار مسکن بابیان اینکه همواره سوداگری جز لاینفک بازار خریدوفروش مسکن است گفت: همین مسئله سوداگری باعث می‌شود بسیاری از مردم به مسکن به‌عنوان سرمایه نگاه کنند. در حالی اجاره مسکن رقابتی است و زمانی که میزان عرضه با تعداد مستأجران همخوانی نداشته باشد مالکان به خود اجازه می‌دهند که تغییری در قیمت اجاره‌بها داشته باشند.

آیت الهی گفت: آمارهای منتشرشده از سرشماری‌های عمومی در سال‌های ۱۳۸۵، ۱۳۹۰ و ۱۳۹۵ نشان می‌دهد از تعداد مالکین طی ۱۰ سال حدود ۸ درصد کم شده و به همین میزان بر تعداد مستاجرین اضافه‌شده است.

افزایش اجاره‌بها شایعه رسانه‌ها است

آیت الهی گفت: در حال حاضر افزایش قیمت مسکن حباب گونه بوده و دلیل موجه برای افزایش نرخ‌ها وجود ندارد. همچنین تجربه نشان داده افزایش دلار و ارز نیز نمی‌تواند تا این حد بر قیمت بازار مسکن تأثیرگذار باشد.

وی با اشاره به اینکه بازار معاملات مسکن به‌شدت راکد است گفت: شایعه‌پراکنی‌ها باعث شده قیمت بازار مسکن افزایش پیدا کند. و به‌تبع اگر این شایعه‌ها کاهش پیدا کند بازار مسکن و اجاره رام‌تر خواهد شد.

این کارشناس اقتصاد مسکن گفت: آنچه بر روی کاغذ و برابر با فرمول‌های خطی ریاضی و اقتصادی در حوزه مسکن نشان می‌دهد و تائید می‌کند که رشد نرخ اجاره‌بهای متوسط در سال جاری نباید بیش از 10 درصد (به احتساب رشد تورم و نوسانات ارز و دلار و حتی کاهش تولید) باشد.

آیت الهی درنهایت گفت: ریشه بی‌ثباتی مسکن و اجاره ناشی از حرکت نادرست رسانه‌ها است و باید انتشار مفاهیم مهمی مانند قیمت اجاره مسکن از گلوگاه‌های متعددی عبور کند زیرا افزایش قیمت این مسائل 5 هزار یا 10 هزار تومان در سال نیست زمانی که ما از افزایش 15 تا 20 درصدی صحبت می کنیم یعنی این افزایش بالای 100 هزار تومان است. این در حالی است که درآمد مردم ایران تناسبی با این تنش‌ها ندارد.

انتهای پیام /

کدخبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar