۱۰:۱۴ - ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - 13 June 2018
کد خبر: ۴۹۸۱۸
«صما» گزارش می‌دهد:
صما - با توجه به تأثیر چشمگیر صنعت ساختمان بر مخاطرات زیست‌محیطی، چه از منظر آسیب‌هایی مانند تخریب لایه ازن، آزاد کردن گازهای گلخانه‌ای و چه از منظر خطر برای سلامت و کاهش چرخه کارآمدی مواد، یکی از اقدامات مهم در زمینه مدیریت مخاطرات زیست‌محیطی، انتخاب مصالح پایدار برای استفاده در پروژه‌های ساختمانی است.

طراحان و مجریان، حلقه اصلی به‌کارگیری مصالح نوین/ خطر کلاه‌برداری در بازار مصالح جدید غیراستاندارد!انتخاب مصالح، فرآیندی حساس و پیچیده است و گزینه نهایی از میان شمار زیادی از مصالح تعیین می‌شود. معماران و متخصصان ساختمان هنگام ارزیابی دسته‌های متعدد مصالح ساختمانی، عوامل متعددی را در نظر می‌گیرند. اغلب اوقات سبک و سنگین کردن این تعداد فراوان و متنوع از عوامل، فرآیند تصمیم‌گیری را پیچیده‌تر می‌کند.

در این بین نیاز گسترده و روزافزون جامعه به ساختمان و مسکن، ضرورت استفاده از سیستم‌ها و مصالح نوین ساختمانی، به‌منظور افزایش سرعت ساخت، سبک‌سازی، افزایش عمر مفید و نیز مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله را بیش از پیش مطرح کرده است.

به گزارش «ساختمان» امروزه در اکثر کشورهای دنیا استفاده از مصالح و تکنولوژی‌های نوین چون کامپوزیت‌ها، نانو مواد و مصالح سبز در صنعت ساخت‌وساز، توانسته ضمن ایجاد پایداری در محیط‌زیست شهری، موجب دوام بیشتر، آسایش بیشتر انسان در محیط و صرفه‌جویی اقتصادی در صنعت ساختمان شود.

این در حالی است که در شرایط کنونی، در کشور ما ساختمان‌ها عمر چندانی ندارند و بسیار سریع تخریب می‌شوند. در این بین به عقیده کارشناسان، استفاده از مصالح نوین و روش‌های نوین ساختمان‌سازی به ما کمک می‌‌کند که در عین ساخت سریع ساختمان‌ها، بتوانیم آنها را با استفاده از مصالح مرغوب بسازیم؛ مصالحی که علاوه بر ارتقای ایمنی ساختمان‌ها، عمر آنها را افزایش می‌دهد.

با این همه، به‌کارگیری از مصالح نوین در ساختمان‌سازی در کشور ما با چالش‌هایی مواجه است و هنوز این مصالح و محصولات نتوانسته آن‌طور که باید در سطح کشور فراگیر شود. کماکان بسیاری از سازندگان و به‌ویژه بسازوبفروش‌ها مصالح سنتی را برای کاهش هزینه‌های ساخت خود، بر کاربرد مصالح نوین ترجیح می‌دهند.

گرایش عمومی به استفاده از مصالح سنتی است

در همین راستا رییس بخش مصالح و فرآورده‌های راه و ساختمان مرکز تحقیقات مسکن، راه و شهرسازی درخصوص جایگاه مصالح نوین در ساخت‌وسازها و میزان کاربرد این مصالح در شرایط کنونی گفت: این موضوع نسبی است و تا حدودی موردتوجه قرار گرفته و مصالح جدید وارد صنعت ساختمان ایران شده است.

دکتر سهراب ویسه در گفت‌وگو با «صما» ادامه داد: یک نمونه از این مصالح نوین ساختمانی، متال‌دک است، یا در بعضی از ساختمان‌ها از عایق‌های حرارتی، رنگ‌های جدید، چسب‌هایی برای اتصال سنگ و کاشی، روش‌های جدید نصب سنگ و... استفاده می‌شود.

وی در ادامه تاکید کرد: اگرچه مصالح جدید ساختمانی وارد صنعت ساخت‌وساز شده، ولی بااین‌حال گرایش عمومی و گرایش عمده به استفاده از همان مصالح سنتی است و بخش قابل‌توجهی از مصالح به‌کاررفته در ساختمان‌ها را مصالح جدید و نوین تشکیل نمی‌دهد.

مهندسان باید مصالح نوین را بشناسند

رییس بخش مصالح و فرآورده‌های راه و ساختمان مرکز تحقیقات در پاسخ به اینکه چه راهکارهایی در این زمینه باید موردتوجه قرار بگیرد تا سازنده‌ها بیشتر به سمت‌وسوی استفاده از مصالح نوین روی بیاورند، عنوان کرد: ما نیاز داریم که مهندسان ما این مصالح را بشناسند.

ویسه با تاکید بر اینکه این اقدام باید در وهله اول در دانشگاه‌ها انجام شود، تصریح کرد: در دروس‌ مصالح ساختمانی که مهندسان ساختمان و همین‌طور معماران ما در دانشگاه‌ها می‌خوانند، قسمت عمده‌ای از این دروس مربوط به همین مصالح موجود است؛ یعنی مصالحی که سال‌هاست استفاده‌شده و درواقع دانشجویان را با مصالح ساختمانی جدید آشنا نمی‌کنند.

به‌روز نبودن دانش مهندسان و اساتید دانشگاهی

وی همچنین با انتقاد از به‌روز نبودن دانش اساتید دانشگاهی اظهار داشت: شاید بسیاری از اساتید دانشگاهی هم خود با این مصالح آشنا نیستند و علم آنها به‌روز نیست و این ایرادی است که وجود دارد.

این مسئول دولتی درعین‌حال با اشاره به یک راهکار دیگر در این زمینه یادآور شد: اقدام دیگری که باید انجام گیرد، این است که مهندسان برای ارتقای سطح دانش خود، در دوره‌های آموزشی شرکت کنند و در این دوره‌ها با مصالح جدید و مشخصات و خواص آنها آشنا شوند.

وی اضافه کرد: در این دوره‌های آموزشی باید استانداردها و مزایا و معایب مصالح جدید تدریس شود؛ چه به‌وسیله مرکز تحقیقات و چه توسط بقیه سازمان‌های دیگری که در این زمینه وارد هستند، تا علم مهندسان به‌روز شود و بتوانند از این دانش روز استفاده کنند.

حلقه اصلی؛ طراحان و شرکت‌های مشاور

به گزارش «صما» سوال دیگری که در این بخش مطرح می‌شود این است که نقش نهادهای ذی‌ربط مثل وزارت راه و شهرسازی در معرفی و به‌کارگیری مصالح نوین در ساختمانی چقدر موثر است؟

در پاسخ به این سوال، رییس بخش مصالح و فرآورده‌های راه و ساختمان مرکز تحقیقات معتقد است: واقعیت آن است که وزارت راه و شهرسازی در فرآیند ساخت‌وساز کشور نقش سیاست‌گذار، برنامه‌ریز و هدایتگر را بر عهده دارد.

به گفته وی، در این بین خود مهندسان طراح، که ساختمان را طراحی می‌کنند، نقش تعیین‌کننده‌ای در این زمینه دارند و یا مجریان پروژه انتخاب می‌کنند که از چه مصالحی باید استفاده شود. بنابراین در این ماجرا باید نقطه مهم موضوع را خود مهندسان طراح و شرکت‌های مشاور قرار دهیم.

صرفه اقتصادی، شرط کاربرد مصالح نوین

ویسه همچنین در پاسخ به اینکه آیا اگر مهندسان سازندگان و کارفرمایان را تشویق به استفاده از مصالح نوین کنند، اما آنها رغبتی نسبت به این موضوع نداشته باشند، کافی است، گفت: به هر حال این هم یک مشکلی است.

وی در این راستا تشریح کرد: به هر صورت در نظر بگیرید که در همه‌جا موضوع اصلی در درجه اول، صرفه اقتصادی است و بعد از موضوع اقتصادی است که مسائل دیگر معنی پیدا می‌کنند. بنابراین اگر مصالح جدید هم از جنبه اقتصادی نتواند توجیه داشته باشد، طبیعتا در ساختمان‌ها استفاده نمی‌شود.

جایگاه روبه رشد مصالح نوین ساختمانی

علاوه بر این، عضو هیئت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان هم در رابطه با جایگاه مصالح نوین و جدید و میزان به‌کارگیری آنها در ساخت‌وسازها گفت: خوشبختانه در دهه‌های گذشته رویکرد جامعه مهندسی و مصرف‌کنندگان ساختمان‌ها به سمت‌وسوی کاربرد مصالح نوین و فناوری‌های جدید ارتقا پیداکرده است.

بهروز سرابندی در گفت‌وگو با «صما» ادامه داد: با توجه به‌ضرورت استفاده از برتری‌هایی که مصالح نوین ساختمانی و فناوری‌های جدید در ارتقای کیفیت و کمیت صنعت ساختمان دارند، در دهه‌های گذشته توجه به مصالح نوین و فناوری‌های جدید ارتقا یافته و می‌رود که عمر مفید ساختمان‌ها را افزایش داده و سبب برتری‌های ضمنی نسبت به مصالح و سیستم‎‌های ساختمانی گذشته شود.

وی در همین حال تاکید کرد: باید توجه کرد که مزیت استفاده از مصالح نوین و فناوری‌های جدید، نه‌تنها از نظر اقتصادی، بلکه باید در زمینه افزایش عمر مفید ساختمان و سرعت ساخت‌وساز و بهره‌وری از منابع طبیعی و جلوگیری از پرت انرژی موردنظر قرار گیرد.

سنت‌گرایی فقط در معماری ضرورت دارد

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که شواهد موجود حاکی از آن است که اکثر سازندگان مسکن، به‌جای کاربرد مصالح و کالاهای نوین، کماکان تمایل به کاربرد مصالح و محصولات ساختمانی قدیمی در ساخت‌وسازهای خود دارند.

در این رابطه سرابندی معتقد است: با توجه به‌ضرورت‌هایی که حذر از مصالح سنتی غیرمستحکم و غیرمفید به وجود آمده و زلزله‌های اخیر ثابت کرده است که سنت‌گرایی فقط در زمینه‌ طرح‌های معماری می‌تواند ضرورت داشته باشد. ولی این مصالح جدید و فناوری‌های نوین است که در مقابل عوامل طبیعی از قبیل سیل و زلزله و... مقاومت لازم را از خود نشان داده‌اند.

رییس مرکز توسعه صنعتی ساختمان در ادامه تاکید کرد: لذا مصرف‌کنندگان نیز برای ساخت‌وساز حتی در قالب طرح‌های معماری سنتی، به‌تدریج علاقه خود را به استفاده از مصالح نوین ابراز می‌کنند. نمونه بارز آن استفاده از پنجره‌های دوجداره برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی و رویکرد به ساختمان‌های پیش‌ساخته برای انبوه‌سازی‌ها و... است که می‌توان ذکر کرد.

هر محصول جدیدی، لزوما مصالح برتر نیست

وی در همین حال با بیان اینکه جاافتادن این پروسه نیاز به زمان دارد، افزود: وقتی ثابت ‌شده که استفاده از قطعات پیش‌ساخته فلزی و بتنی به‌جای جوشکاری‌های نامناسب و بتن‌های دستی می‌تواند استحکام بالاتری را عرضه کند، لذا مصرف‌کنندگان نیز خوشبختانه با رویکرد مثبتی در حال افزایش هستند و امید است که این عملکردها بتواند همانند کشورهای پیشرفته، مصالح و فناوری‌های نوین را به جایگاه مناسب خود ارتقا دهد.

این مدرس دانشگاه درعین‌حال بر ضرورت استاندارد بودن این مصالح تاکید کرد و گفت: باید در نظر داشت که هر محصول جدیدی نمی‌تواند به‌عنوان مصالح برتر خودنمایی کند. بلکه باید دارای استانداردهای لازم باشد و از کانال تایید مراکز تحقیقاتی ساختمان گذر کند.

سرابندی با بیان اینکه بعضا مصالح جدیدی به بازار عرضه می‌شوند که فاقد استاندارد بوده و مورد تایید مراکز تحقیقاتی نیست و نوعی کلاهبرداری محسوب می‌شود، ادامه داد: لذا مصرف‌کنندگان باید در ابتدا از استاندارد بودن مصالح مورد مصرف و گذر آنها از کانال مراکز تحقیقاتی ساختمانی نیز مطمئن شوند.

براساس این گزارش، درمجموع حل مشکلاتی نظیر زمان طولانی اجرا، عمر مفید کم، هزینه‌های گزاف اجرای ساختمان‌ها، مسائل زیست‌محیطی و آلودگی‌های موجود در سطح شهرهای امروزی، نیازمند یک عزم همگانی و تحولی اساسی در نوع و نحوه استفاده از مصالح و سیستم‌های ساختمان‌سازی و معماری است.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
0
0
کدام مجری ؟ در بسیاری از شهرداری های کشور متاسفانه مجری ذیصلاح اجباری نشده -
مالکان با گرفتن تخفیفات فراوان از مجریان باعث دلسردی و بی انگیزه شدن مجریان به ادامه کار هستند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar