۱۱:۱۸ - ۰۵ تير ۱۳۹۷ - 26 June 2018
کد خبر: ۴۹۹۵۱
«صما» گزارش می‌دهد:
صما- اخیرا دبیر علمی طرح جامع مسکن در گفت و گویی با خبرگزاری ها اعلام کرد وقت اجرای مالیات بر عایدی سرمایه در مسکن فرا رسیده است.

مسکن پناهگاه امن سرمایه‌گذاران شده‌است / طرح۲ فوریتی مجلس برای مالیات بر عایدی سرمایهفردین یزدانی تاکید کرده است مدت‌هاست که وقت اجرای طرح مالیات بر عایدی مسکن فرا رسیده است چون ساختار سرمایه‌گذاری در بخش مستغلات ساختاری است که سرمایه بیش از حد وارد شده است و ورود سرمایه بیش از حد به قصد سوداگری در نهایت کل نظام اقتصادی و تولیدی را ضعیف می‌کند، بنابراین سال‌هاست که باید این کار انجام می‌شد نه اینکه الان وقت اجرای این برنامه باشد.

به گزارش «صما» همزمان با این اظهار نظرمحمد خوش‌چهره کارشناس اقتصادی و عضو سابق کمیسیون اقتصادی مجلس نیز عنوان کرده است که برخلاف تصور بسیاری از کارشناسان، علت اصلی در افزایش قیمت مسکن تورم نیست و سهم تورم در افزایش قیمت مسکن حدود 20 درصد است و درواقع سهم اصلی افزایش قیمت مسکن متوجه سوداگری در بخش زمین است.

طرح دوفوریتی مجلس برای مالیات برعایدی سرمایه

این درحالی است که همزمان یک نماینده مجلس در حاشیه جلسه کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس با بیان این که طرح دو فوریتی مجلس برای برقراری قانون مالیات بر عایدی سرمایه تهیه شده است، گفت: فقط دلالان و سوداگران مخالف طرح مالیات بر عایدی سرمایه هستند.

رحیم زارع رئیس کمیته اقتصاد مقاومتی گفت: بر مقابله با این نوسانات قیمتی در بازارهای مختلف که مهمترین آنها مسکن است، باید مالیات بر عایدی سرمایه وضع شود.وی افزود: این نوع مالیات در همه جای جهان سابقه دارد و نرخ آن طبق مطالعات انجام شده از 20 تا 80 درصد متغیر است.

به گفته زارع بازارهای ارز و طلا و خودرو نیز می‌توانند مشمول این مالیات شوند تا به این طریق جلوی بازارهای موازی تولید گرفته شود و منفعت فعالیت های سوداگرانه کاهش یابد.

این نماینده گفته است: همه دستگاه ها با وضع مالیات بر عایدی سرمایه موافق هستند، بنابراین کمیته اقتصاد مقاومتی با کمک مرکز پژوهش‌های مجلس و شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی به زودی پیشنویس لایحه 2 فوریتی مرتبط با مالیات بر عایدی سرمایه و گزارش سیاستی در این زمینه را ارائه خواهد کرد، تا جزئیات آن با نظر دستگاه‌ها نهایی شده و در مجلس شورای اسلامی تصویب شود.

به گفته زارع دیگر فرصتی نداریم تا دست روی دست گذاشته و این وضعیت بازارها را ببینیم. ما در طراحی این قانون 105 سال از دیگر کشورهای جهان عقب هستیم و اگر این مالیات را داشتیم، بازارها به این شکل نوسانی نمی‌شد.

مسکن پناهگاه امن برای سرمایه گذاران است

اما دراین زمنیه هادی حق شناس اقتصاددادن درگفت وگو با خبرنگار «صما» در واکنش به اظهارات دبیرعملی طرح جامع مسکن که برضرورت اجرای طرح وضع مالیات برعایدی سرمایه درمسکن تاکید کرده است گفت: اساسا اخذ مالیات درحوزه مسکن با دو رویکرد متفاوت صورت میگیرد که هدف اول آن ایجاد وکسب درآمد برای دولت است و هدف دوم نیز دولتهای از رهگذر وضع مالیات به دنبال آن هستند که بازارمسکن را تنظمیم کنند.

وی با بیان اینکه بازارمسکن تحت تاثیرچند سال رکود پیاپی در حال حاضر ووارد رونق شده است اظهارداشت: درحال حاضر بازارمسکن به دلیل رکود چندساله ونیز تحت تاثیرنوسانات نرخ ارز و دلار وارد فازرونق شده است و از این منظر شاهد رشد قیمت‌ها دراین بازارهستیم .

این کارشناس گفت: براین اساس چنانچه دولت به دنبال آن باشد که ازطریق ابزارهای مالیاتی نسبت به تنظیم این بازار اقدام کند اساسا نتیجه معکوسی حاصل خواهد شد و در شرایط فعلی هرنوع مالیاتی سبب دامن زدن به قمیت‌ها در نرخ مسکن خواهد شد و به هیچ وجه نقش بازدارنده ای درکنترل قیمت‌ها دراین بازارنخواهد داشت.

حق شناس درهمین حال با یادآوری این موضوع که ممکن است دولت با اخذ مالیات برعایدی سرمایه مسکن به دنبال آن باشد که مسکن به عنوان پناهگاه سرمایه نباشد خاطرنشان ساخت:‌براین اساس می توان گفت که این مالیات درنهایت سبب گرانی این کالا خواهد شد.

این اقتصاددان در ادامه اظهارات خود افزایش قیمت اخیر در بازار مسکن را ناشی از احتکار خانه های خالی ارزیابی کرد و تصریح کرد: طی چند سال اخیر واحدهای مسکونی زیادی ساخته شده بود که به دلیل رکود مسکن عرضه آنها به بازارممکن نبود درنتیجه این امرصاحبان این واحدها برای جبران خسارات ناشی از حبس سرمایه های خود دراین چند سال اقدام به افزایش قیمت ها کرده اند تا ازاین رهگذر حبس سرمایه خود را جبران کنند.

حق شناس درادامه اظهارات خود با بیان اینکه درحال حاضر عوامل متعددی برونی و درونی سبب افزایش قیمت مسکن شده اند خاطرنشان ساخت:‌ عوامل متعددی نظیر افزایش نرخ نهاده های تولید افزایش دستمزدها رشد قیمت زمین و همچنین ایجاد التهاب دربازارهای موازی مسکن سبب شده است که بازارمسکن شاهد افزایش قیمت تا حدود ۴۰درصد درتهران باشد.

این کارشناس در پایان گفت: هرچند که سرمایه های ناشی از بازارالتهاب طلا وارز برای حفظ ارزش خود بازارمسکن را هدف گیری می‌کنند و از این منظر سبب می‌شوند که سفته بازی و سوداگری در بازارمسکن افزایش بیابد. اما چنانچه دولت به دنبال آن باشد که ازطریق وضع مالیات سوداگری مسکن را کنترل کنند باید گفت که این سیاست به هیچ وجه پاسخگو نخواهد بود و نتیجه معکوس به دنبال خواهد داشت و سبب افزایش قیمت مسکن خواهد شد.

انتهای پیام/

کدخبر:0221

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar