۱۵:۴۸ - ۰۶ تير ۱۳۹۷ - 27 June 2018
کد خبر: ۴۹۹۷۲
«صما» گزارش می‌دهد:
امروز در حالی بر اهمیت ایمن سازی و مقاوم سازی ساختمان ها تاکید می شود، که شاید یکی از مهمترین شروط آن واگذاری ساختمان سازی به سازنده و یا مجری ذی صلاح است.

ساخت وساز فنی قربانی آسیب‌های اجتماعی/ لزوم بازنگری نظام مهندسی در تمدید پروانه مجری ذی‌‌صلاحبا این حال مجری ذی صلاح هم از جمله آن قوانینی است که اگرچه اجرای آن ضروری است، اما به دلیل یکسری ملاحظات اقتصادی و اجتماعی توجهی به اجرای آن نمی شود و تنها شاید در مناطق معدودی از کشورمان اجرایی شده باشد که البته آن هم چالش ها و مسائل خاص خود را به دنبال دارد.

اصفهان، عقب تر از همه استان ها

در همین رابطه رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان با اعلام اینکه هنوز مجری ذی صلاح در استان اصفهان اجرایی نشده است گفت: اصفهان در زمینه مجری ذی صلاح از همه استان ها عقب تر است.

علی عمو شاهی در گفت و گو با «صما» درخصوص دلایل این امر افزود: شهرداری ها در این زمینه همکاری ندارند و تن به این قضیه نداده اند و احساس می کنند که با اجرای آن هزینه به بخش ساختمان تحمیل می شود.

وی با بیان اینکه اجرایی شدن مجریان ذی صلاح در بخش ساختمان به یک عزم ملی نیاز دارد تاکید کرد: این امر چیزی نیست که نظام مهندسی درخصوص اجرایی شدن آن تصمیم بگیرد.

عموشاهی با اشاره به نقش مهم وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور در این زمینه بیان کرد: علاوه بر نقش نهادهای متولی و اثرگذار، در بین سازندگان نیز فرهنگ سازی برای این منظور نیاز است.

چالش های اجرای مجری ذی صلاح

وی با ابراز تاسف از اینکه هنوز کسی درک نکرده اجرایی شدن مجری ذی صلاح به نفع صنعت ساختمان و به معنی صرفه جویی در هزینه ها است، اظهار داشت: عموما همه تصور می کنند که مجری ذی صلاح تحمیل یک هزینه برای بخش ساخت و ساز است و با این تفکر پیش می روند که غالبا هم غالب بر این بخش هستند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان همچنین درخصوص آسیب های عدم به کارگیری مجریان ذی صلاح تصریح کرد: عدم رعایت مقررات ملی ساختمان از جمله مهمترین آسیب های این موضوع است.

عموشاهی با اشاره به اینکه فعالیت در هر حرفه ای نیاز به گذراندن دوره های آموزشی دارد، افزود: این در حالی است که صنعت ساختمان با وجود اینکه از اهمیت زیادی برخوردار است، در دست سازندگانی است که اصلا هیچ گونه اطلاعاتی از ساختمان سازی و موارد فنی ساختمان ندارند.

این مسئول سازمانی تاکید کرد: جاانداختن این موضوع نیاز به عزم ملی و فرهنگ سازی کلی دارد. در برخی از استان ها ممکن است سازمان های نظام مهندسی اقداماتی در این بخش انجام داده باشند که البته این اقدامات هم شاید مسائل و چالش هایی نظیر امضافروشی و ... را به دنبال داشته است.

مجریان ذی صلاح یک کار فراسازمانی است

وی ادامه داد: از آنجایی که مجریان ذی صلاح یک کار فراسازمانی است و فقط سازمان نظام مهندسی نمی تواند به تنهایی از پس اجرای آن بربیاید، به همین دلیل این امر در پی یک عزم ملی اجرایی می شود.

وی تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور و ارگان های دیگری که در این زمینه اثرگذار و ذی نفع هستند، همه باید مسئولیت خود را بر دوش بگیرند و اجرای آن را شروع کنند. در غیر این صورت تنها با پیگیری و اصرار یک نهاد به نتیجه نمی رسد.

عموشاهی درخصوص تعامل های انجام شده با شهرداری برای اجرای مجریان ذی صلاح عنوان کرد: ما نشست های زیادی در این زمینه برگزار کرده ایم و هرچند ظاهرا عنوان می شود که اجرای آن موثر و ضروری است، اما وقتی به مرحله اجرا می رسد، عملیاتی نمی شود.

رییس سازمان نظام مهندسی اصفهان همچنین با اشاره به مشکلات متعدد در بخش ساختمان ازجمله اجرایی نشدن شناسنامه فنی و ملکی ساختمان بیان کرد: شناسنامه فنی و ملکی ساختمان هم از جمله الزاماتی است که اجرا نمی شود و به دلیل اجرایی نشدن آن، حقوق شهروندی نیز رعایت نمی شود.

تخصص و آگاهی مسئولان استانی، شرط اول

همچنین رییس سابق سازمان نظام مهندسی ساختمان استان چهار محال و بختیاری در این باره گفت: قانون تصویب کرده که بخشی از وظایف سازمان‌های نظام مهندسی مربوط به حوزه اجرای ساختمان ها است.

سیامک مشرف در گفت و گو با «صما» با اشاره به اینکه بخشی از ضعف‌های سازمان نظام مهندسی ناشی از غفلت از موضوع مجریان ذی صلاح بوده است، افزود: ولی این باعث نمی‌شود که مجری ذی‌ صلاح را که قانون بر آن تاکید کرده، کنار بگذاریم.

اولویت جنبه های اجتماعی بر ساخت وساز فنی

وی در پاسخ به اینکه چه زیرساخت‌هایی برای اجرای مجریان ذی ‌صلاح لازم است، گفت: قانون به صراحت تاکید کرده که ساخت ‌و ساز را باید مجریان ذی ‌صلاح انجام دهند و در برخی شهرها و استان ها که مسئولان جزو افراد متخصص و آگاه به مسائل فنی هستند و امور را به خوبی رهنمود و بر پیشبرد صحیح آنها نظارت می‌کنند، بحث مجری هم به‌ خوبی اجرا می‌شود.

مشرف ادامه داد: ولی در برخی از استان‌ها از جمله چهار محال و بختیاری یکسری مسائل توسط سازمان‌ها و اداراتی شکل می‌گیرد که مسائل را چندان از دید فنی نگاه نمی‌کنند و تنها به ابعاد اجتماعی آن توجه می‌ کنند.

وی همچنین افزود: در چنین شرایطی سازنده هم ترجیح می‌دهد برای اینکه با کمترین هزینه ممکن ساختمان خود را بسازد، مجری ذی‌صلاح را به بهانه اینکه هزینه‌ به دنبال دارد، از پروسه ساخت و ساز حذف کند.

پروانه مجری ذی صلاح در دست افراد فاقد صلاحیت

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی استان چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: این در حالی است که وی نمی تواند تشخیص دهد کاری که مجری ذی‌صلاح انجام می‌دهد درحقیقت در درازمدت و حتی کوتاه‌مدت به‌نفع خود سازنده و مالک است.

وی با تاکید براینکه طبق قانون مجری ذی‌صلاح باید در کل کشور اجرا شود، ادامه داد: باید مردم را از وظایف مجری آگاه کنند و سازمان نظام مهندسی مجددا در پروانه افرادی که پروانه مجری ذی ‌صلاح دارند، مجددا بازنگری کند تا اگر از صلاحیت و تجربه حرفه ای برخوردارند، پروانه آنها تمدید شود.

مشرف ادامه داد: درغیر این صورت اگر این افراد صلاحیت لازم را ندارند و صرفا یک پروانه گرفته‌اند اما وظایف خود را به‌خوبی انجام نمی‌دهند، سازمان نظام مهندسی باید پروانه آنها را لغو کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ضعف امروز ما این است که پروانه مجری ذی صلاح دست افرادی است که صلاحیت لازم را ندارند و آنها ضربه زده‌اند به کسانی که صلاحیت این کار را دارند و می‌توانند امور را به بهترین نحو انجام دهند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar