۱۰:۰۰ - ۱۱ تير ۱۳۹۷ - 02 July 2018
کد خبر: ۵۰۰۰۸
چگنی مطرح کرد:
در حالی که بسیاری از کارشناسان بر این امر متفق‌القول هستند که در حال حاضر قیمت‌ها در بازار مسکن حبابی است و طی ماه‌های آینده، این قیمت‌ها افت خواهد کرد اما مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی تشکیل حباب قیمت‌ها در بازار مسکن را رد می‌کند...
حباب قیمت‌ها در بخش مسکن مربوط به قیمت‌های پیشنهادی است/ افزایش نرخ مسکن قابل پیش‌بینی بود

در حالی که بسیاری از کارشناسان بر این امر متفق‌القول هستند که در حال حاضر قیمت‌ها در بازار مسکن حبابی است و طی ماه‌های آینده، این قیمت‌ها افت خواهد کرد اما مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی تشکیل حباب قیمت‌ها در بازار مسکن را رد می‌کند و بر این باور است که حباب قیمت‌ها صرفا مربوط به قیمت‌های پیشنهادی است و با توجه به رشد قیمت نهاده‌های تولید مسکن، افزایش نرخ تورم عمومی و نیز ایجاد تلاطم در بازارهای رقیب مسکن، افزایش قیمت مسکن طبیعی است.

به گزارش خبرنگار مجله ساختمان علی چگنی در این زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار مجله ساختمان، تغییر قیمت‌ها در بازارهای رقیب، افزایش قیمت نهاده‌های تولید مسکن و همچنين انتظارات تورمي را از جمله عوامل تاثیرگذار در افزایش قیمت مسکن طی ماه‌های اخیر ارزیابی کرد و گفت: اگر به‌ مرور رفتار بازار مسکن طی سال‌های اخیر بپردازیم، می‌بینیم که این بازار در پی افزایش‌هایی که سال‌های 90 و91 داشت در سقف قیمتی ثابتی ماند و از سال 91 تا نیمه دوم سال 96 نرخ مسکن به لحاظ قیمت‌های اسمی افزایش نداشت و تقریبا ثابت ماند.

وی با تاکید بر اینکه این امر در حالی است که در سایر بازارهای رقیب مسکن یعنی طلا، ارز و بورس به‌عنوان بازارهای سرمایه شاهد تغییر قیمت‌ها بودیم خاطرنشان ساخت: از جمله دلایل افزایش قیمت مسکن طی ماه‌های اخیر را می‌توان ناشی از نوسانات نرخ بازارهای سرمایه دانست به‌طوری‌ که به‌ عنوان مثال افزایش دو برابری قیمت ارز نقش تاثیرگذاری در ایجاد تغییر قیمت‌ها در بازار مسکن داشته است.

وی همچنین افزایش قیمت نهاده‌های تولید را نیز از دیگرعوامل تاثیرگذار در افزایش قیمت مسکن ارزیابی کرد و گفت: طی یکی دوسال اخیر شاخص دستمزد کارگران ساختمانی 33درصد و شاخص مصالح فلزی ساختمانی 60 الی 70 درصد رشد داشته است این در حالی است که همزمان قیمت زمین نیز به‌عنوان یکی از نهاده‌های تولید افزایش یافته است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه افزایش مولفه‌های درون بخشی مانند نرخ مصالح ساختمانی و دستمزدها و مباحث برون بخشی مانند میانگین نرخ تورم عمومی و ساختار اقتصادی جامعه، نقدینگی و بازارهای سرمایه سبب شده است که بازار مسکن دچار رشد قیمتی شود، اظهار داشت: با توجه به افزایش مولفه‌های درون و برون بخشی، افزایش قیمت مسکن در واقع برای جبران عقب‌ماندگی قیمتی بخش مسکن بوده است.

به باور چگنی افزایش نرخ نهاده‌های تولید مسکن و نیز رشد قیمت‌ها در بازارهای موازی از یک طرف وعدم رشد قیمت مسکن طی سنوات اخیر سبب شده بود که سرمایه‌گذاری در بخش مسکن برای سرمایه‌گذاران صرفه اقتصادی نداشته باشد، یادآور شد: ناموازنه رشد قیمت نهاده‌های تولید مسکن و عدم رشد قیمت این کالا باعث شده بود که تولید در این صنعت توجیه اقتصادی نداشته باشد به ‌طوری‌که تولیدکننده در این صنعت دچار ضرر می‌شد.

وی با یادآوری این موضوع که همزمان با رشد قیمت بازارهای موازی از یک طرف و رشد قیمت نهاده‌های تولید، طبیعی است که قیمت مسکن افزایش پیدا کند گفت: با توجه به اینکه از نظر اقتصادی مسکن یک متغیراست اساسا سرریز منابع مالی سایر بازارها وارد بخش مسکن مي­شود.

چگنی با تاکید بر اینکه بخشي از منابعی که طی ماه‌های اخیر از تلاطم قیمت‌ها در بازارهای ارز، سکه و طلا حاصل شده بود به‌سوی بازار مسکن روانه شد، خاطرنشان ساخت: هرچند که سیاست‌های پولی و مالی دولت نیز در این زمینه مزید بر علت بوده است اما به هر روی نوسانات نرخ ارز و وجوه حاصل از التهاب در این بازار به سمت بازار مسکن سوق پیدا کرد و این فرآیند سبب شکل‌گیری تقاضای سرمایه‌ای شد و در نهایت در نتیجه این چرخه، قیمت مسکن در شهر تهران افزایش پیدا کرد.

وی با توجه به معادلات مذکور افزایش قیمت مسکن را طبیعی ارزیابی کرد و گفت: البته ما به هیچ‌وجه علاقه‌ای نداریم که شاهد رشد قیمت مسکن باشیم اما زمانی که ساختار کلان اقتصادی کشور برای افزایش نرخ قیمت مسکن آماده باشد، طبیعی است که قیمت مسکن نیز افزایش پیدا کند.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با یادآوری این موضوع که گمانه‌زنی‌های بازار مسکن سال 97حاکی از آن بود که میانگین نرخ قیمت مسکن قدری بالاتر از نرخ تورم افزایش پیدا کند اظهار داشت: سال گذشته صرفا سه‌ماهه منتهی به انتهای سال قیمت مسکن رشد فزاینده داشت این در حالی است که در سایر ماه‌ها ، شاهد رشد ملایم قیمت‌ها بودیم و میانگین رشد قیمت مسکن طی سال 96، 10الی 12 درصد بود.

چگنی با یادآوری این موضوع که در اردیبهشت‌ماه سال جاری قیمت مسکن 30درصد افزایش داشته است اظهار داشت: اما بر اساس یک ماه نمی‌توان، میانگین رشد مسکن در یک سال را مورد سنجش قرارداد و لازم است که تا پایان سال جاری به انتظار بنشینم و سپس با استخراج رفتار مسکن طی یک سال، میانگین نرخ رشد مسکن در سال 97 را استخراج کنیم.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در ادامه همچنین با بیان اینکه اگر میانگین نرخ رشد مسکن طی پنج سال گذشته را بررسی کنیم می‌بینیم که قیمت مسکن 2/10 درصد رشد داشته است و این رقم پایین‌تر از نرخ تورم عمومی بوده است تاکید کرد: بنابراین با توجه به این امر می‌توان گفت که رشد قیمت مسکن طی ماه‌های اخیر چندان دور از انتظار نبوده و به هر حال شرایط برای رشد قیمت مسکن مهیا بوده است.

وی همچنین با یادآوری این موضوع که محیط اقتصاد کلان برای رشد قیمت مسکن مهیا بوده، اظهار داشت: با توجه به قیمت‌های نسبی که در بازارهای سرمایه وجود دارد، می‌توان گفت که قیمت‌ها در بازار مسکن حباب نیست و حباب قیمت مسکن مربوط به قیمت‌های پیشنهادی است.

چگنی تصریح کرد: در حال حاضر درباره ایجاد حباب قیمت‌ها در مسکن اظهارنظرهای زیادی صورت گرفته است اما باید گفت که این حباب بیشتر در قیمت‌های پیشنهادی است ولی در کلان قیمت‌های معاملاتی حباب قیمتی تشکیل نشده و میزان حباب در قیمت‌های معاملاتی بسیار اندک است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی همچنین در تحلیل آینده بازار مسکن نیز به بیان توضیحاتی پرداخت و گفت: اگر در اقتصاد کلان مسکن کماکان شاهد تغییرات اساسی باشیم و تلاطم بر بازارهای رقیب مسکن یعنی ارز، سکه و بورس حاکم باشد این تلاطم به بازار مسکن نیز سرایت خواهد کرد و ممکن است که در تابستان سال جاری نیز شاهد تغییرات جزئی در قیمت مسکن باشیم.

وی ادامه داد: این در حالی است که اگر تلاطم و نوسانات بازارهای رقیب به مرحله ثبات برسد، پیش‌بینی می‌شود که قیمت‌ها در بازار مسکن نیز به مرحله ثبات برسند.

چگنی درعین‌حال افزایش قیمت مسکن را به‌عنوان عاملی در افزایش رشد سرمایه‌گذاری در بخش مسکن ارزیابی کرد و گفت: افزایش قيمت مسکن سبب رشد صدور پروانه‌های ساختمانی شده است و در نتیجه این امر فعالیت و کسب‌وکار در بخش مسکن رونق گرفته است.

وی با یادآوری این موضوع که رونق‌بخش مسکن سبب افزایش درآمد ملی می‌شود درعین‌حال گفت: البته هر چند که رشد قیمت مسکن برای اقتصاد کلان حاوی اثرات بسیار مثبتی است اما درعین‌حال این مسئله دارای پارامترهای منفی است به‌طوری‌که از عواقب افزایش قیمت مسکن، سخت‌تر شدن تامین مسکن برای خانواده‌های متوسط و رو به پایین است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی درعین‌حال از دیگر پیامدهای افزایش قیمت مسکن را رشد اجاره‌بها دانست و گفت: با توجه به اینکه نرخ اجاره‌بها،عموما تابعی از قیمت مسکن و تورم است، از این رو می‌توان گفت که در سا ل جاری نرخ اجاره‌بها تحت تاثیر رشد قیمت مسکن، افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه پارامترهای مختلفی در تعیین نرخ اجاره‌بها نقش دارند درعین‌حال اظهار داشت: مهمترين متغیرهای تاثیرگذار بر قیمت اجاره‌بها، نرخ مسکن و نیز تورم عمومی است و از این رو می‌توان گفت که چنانچه تورم عمومی کماکان افزایش پیدا کند، احتمال آن می‌رود که بر روی میانگین نرخ اجاره‌بها تاثیرگذار باشد.

چگنی افزود: طی پنج سال گذشته، نرخ اجاره‌بها 8/13 رشد داشته است ولی پیش‌بینی می‌شود که در سال جاری این رقم افزایش پیدا کند.

انتهای پیام/

منبع: مجله ساختمان - تیر97

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar