۰۹:۲۴ - ۱۲ تير ۱۳۹۷ - 03 July 2018
کد خبر: ۵۰۰۲۳
احمد خرم درگفت‌وگو با «صما» مطرح کرد:
درپی انتشار خبری در پایگاه خبری «صما» تحت عنوان "انتخاب مهندس ناظر در استان تهران اختیاری شد" ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به بیان جزئیات بیشتری از این خبر پرداخت.
اختیاری‌شدن انتخاب ناظر برای پروژه‌های بیش از 3500متراست/ رایزنی‌ها با شهرداری برای بهبود فرآیند ارجاع کار ادامه داردبه گزارش «صما» اخیرا احمد خرم- ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران درباره نحوه ارجاع نظارت کار در پایتخت اقدام به انجام مصاحبه‌ ای با پایگاه خبری «صما» کرد که با بازتاب‌های گسترده‌ای در فضای مجازی و جامعه مهندسی مواجه شد.

همزمان عصر روز گذشته احمد خرم به بیان جزییات دقیق نحوه ارجاع نظارت کار در استان تهران پرداخت و تاکید کرد که اختیاری شدن انتخاب مهندس ناظر صرفا برای پروژه‌های بیش از 3500 متر مربع اختیاری است که البته آنها در صورتی است که کار فرما واجد شرایط لازم باشد.

احمد خرم افزود: انتخاب مهندس ناظر صرفا برای پروژه‌های بیش از3500 مترمربع وتنها برای یکباردرصورت داشتن شرایط قانونی ولازم ، درشهرتهران اختیاری شده است.

وی گفت: نشست‌های مشترک سازمان نظام مهندسی با شهرداری تهران برای بهبود فرآیند ارجاع کار نظارت و رفع موانع صدور پروانه های ساختمانی ادامه دارد.


خرم با اشاره به برگزاری جلسات مشترک نمایندگان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با وزارت راه و شهرسازی، در راستای رفع مشکلات متقاضیان صدور پروانه ساختمانی، به «صما» گفت: امکان پذیرش صرفا یک کار نظارتی به صورت انتخابی توسط اعضای حقوقی عضو سازمان (برای پروژه های بیش از 3500 متر مربع) و در صورت داشتن شرایط قانونی و لازم تنها در شهر تهران فراهم شده است.

رئیس نظام مهندسی تهران تاکید کرد: صرفا مالکان و متقاضیان صدور پروانه ساختمانی بیش از 3500 متر مربع می توانند پس از ثبت و معرفی مجری ذیصلاح در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اقدام به معرفی مهندس ناظر حقوقی نمایند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران افزود: رعایت تمام شرایط قانونی از جمله دارا بودن صلاحیت و ظرفیت و پروانه دارای اعتبار و عدم وجود هرگونه محرومیت شامل آرای شورای انتظامی نیز الزامی است. همچنین ارجاع کار ناظر حقیقی، کما فی السابق است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بین اینکه بنده تصور می‌کنم که شیوه جدید انتخاب ناظر می بایست دریک بازه زمانی سه ماهه اجرایی شود تاکید کرد: این دستورالعمل جدید می بایست به صورت آزمایشی در یک بازه زمانی سه ماهه اجرایی شود، و سپس روش جدید انتخاب مهندس ناظر با روش پیشین مورد بررسی و مقایسه قرار بگیرد و نقاط ضعف و قوت آن استخراج شود و پس از استخراج نتایج تصمیم نهایی درباره اصلاح شیوه انتخاب مهندس ناظر اخذ شود.

خرم در ادامه اظهارات خود خاطرنشان ساخت: درهمین حال نمایندگان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران نشست دوجانبه ای با شهردار تهران برگزارکردند که دراین جلسه نمایندگان سازمان توضیحاتی را درباره نحوه انتخاب مهندس ناظر ارایه دادند و پس ازآن نیزشهردار تهران بحث های قانونی منطقی را مطرح کردند.به عنوان مثال ایشان تاکید داشتند که انتخاب مهندس ناظرمی بایست توسط سازمان نظام مهندسی تهران انجام شود .

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران همچنین درباره اخذ عوارض ۵درصدی حق النظاره نیزگفت: براساس بخش نامه وزارت راه مقررشده است که برای اخذ عوارض ۵درصدی هرسازمان مصوبه مجمع خود را داشته باشد واگرمجمع دریافت آن را تصویب کند سازمان مجاز به دریافت آن است ودرصورت عدم تصویب مجمع سازمانها مجاز به دریافت آن نیستند.

وی تصریح کرد: دراین زمینه با توجه به اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران برای دریافت عوارض حق الزحمه نظارت دارای مصوبه مجمع است بنابراین این رقم را دریافت می کند اما با ابلاغ وزارتخانه راه وشهرسازی وجوه دریافتی را هزینه نمی کند بلکه آن را درحسابی نگهداری می کند تا تکلیف نحوه هزینه کرد آن مشخص شود.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تاکید کرد:‌ پس ازایجاد چالشهای مختلف برسراجرای بخش نامه های وزارت راه وشهرسازی ما به مسوولان مربوطه پیشنهاد کردیم که رفع چالشهای موجود با نامه نوشتن و ایراد وارد کردن حل نمی شود وباید ازطریق مذاکره نسبت به حل مسایل اقدام کرد.

خرم افزود:‌ براین اساس مقررشد که کمیته ای ۵نفره از طرف سازمان نظام مهندسی تهران و شورای مرکزی انتخاب شود وبا مسوولان مربوطه دروزارتخانه راه شهرسازی وارد مذاکره شود و به دنبال این امرکمیته مذکورجلسه ای با مسوولان وزارت راه وشهرسازی برگزار گردیده است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: اصولا هرتصمیم واقدام جدیدی همواره با یکسری موافقت‌ها و مخالفت‌ها همراه است و به هر روی تصمیم نهایی طی یک بازه زمانی سه ماهه اجرایی میشود و پس ازبررسی نتایج گام های بعدی برای اصلاحات انجام می‌شود.

انتهای پیام/

کدخبر:0221

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar