۱۱:۲۸ - ۱۳ تير ۱۳۹۷ - 04 July 2018
کد خبر: ۵۰۰۴۱
مشاور رئیس جمهور:
مشاور رئیس جمهوری درباره بافت فرسوده با بیان این که با گزارش مبنی بر این است که درادورا مختلف شهرداری روی بافت فرسوده کار شده است، گفت: قطعا دولت از طرح مقاوم سازی، بهسازی و نوسازی بافت فرسوده حمایت می کند. با هزینه برای مقاوم سازی از هزینه های گزاف در موقع حادثه پیشگیری می کنیم.
نباید سقف مردم با یک زلزله پایین بیاید/ پیشگیری از هزینه‌های هنگفت با اجرای طرح بافت فرسوده

اکبر ترکان، در نشست «رویکرد و سیاست های دولت و مدیریت شهری در خصوص احیا و بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده شهر تهران» با اشاره به این که از تجمیع و تراکم اضافه استفاده کردند و دستاورد خوبی داشته است، تاکید کرد: در سالهای 89 تا 91 نوسازی و بهسازی بافت فرسوده فراز خوبی داشت. تاکنون 40درصد خانه های فرسوده نوسازی شده اند.

بهسازی، نوسازی و از سوی دیگری مقاوم سازی بافت فرسوده باید در کنار هم باشند. همه متخصصان زلزله می گویند زلزله تهران نتایج بسیار بدی دارد و تلفات زیادی خواهد داشت. بنابراین باید بدانیم که که قصد نداریم که اقدامات 20ساله انجام دهیم زیرا جمعیت عظیمی در تهران در خطر زلزله هستند.

مشاور رئیس جمهوری در بافت فرسوده با اشاره به این که باید بیش از 1300 محله را دوباره بازسازی کنیم، تاکید کرد: بنابراین باید شبکه های شهری را اصلاح و زیرساخت های آن را مهیا کنیم. این بخش ها را مردم نباید انجام دهند بلکه دولت است که باید زیرساخت ها را فراهم کند. اگر می خواهیم در نوسازی بافت فرسوده کار موفقی ارائه و دنبال کنیم باید اصلاح بافت شهری و محله سازی انجام شود. البته برای تمام اقدامات باید مهلت زمانی در نظر گرفت تا سرعت کار بالا برود.

ترکان با اشاره به مقاوم سازی بافت فرسوده گفت: آموزش و پرورش برای مقاوم سازی مدارس اقدام کرد و با یک پنجم هزینه ساخت مدارس را مقاوم سازی کرد. در این طرح هم بسیار موفق عمل کرد و تا سال 92 عملکرد خوبی داشته ولی متاسفانه از این سال به بعد این مقاوم سازی از آن پس ضعیف شده است. دولت باید نیمی از هزینه مقاوم سازی خانه ها در بافت فرسوده را به عهده بگیرد تا مالک بتواند این کار را انجام دهد. نباید با یک زلزله سقف خانه ها پایین بیاید.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دولت با شرایط اقتصادی کنونی می تواند اعتباراتی به بافت فرسوده اختصاص دهد؟ گفت: قطعا دولت از طرح بهسازی و نوسازی بافت فرسوده حمایت می کند. این مانند هزینه واکسیناسیون است که از تحمیل هزینه های درمان کلان به دولت پیشگیری می کند.

ترکان با اشاره به زلزله کرمانشاه افزود: علاوه بر صدمه روحی مردم و از دست دادن بعضی از هموطنانمان دولت در این استان هزینه های بسیاری متحمل شد. اگر خانه ها مقاوم سازی کنیم تلفات جانی کاسته می شود. در زمستان گذشته به مردم کرمانشاه بسیار سخت گذشت. با هزینه برای مقاوم سازی از هزینه های گزاف در موقع حادثه پیشگیری می کنیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar