۰۹:۱۲ - ۱۶ تير ۱۳۹۷ - 07 July 2018
کد خبر: ۵۰۰۵۸
عضو هیات رئیسه شورای مرکزی در گفت‌وگو با «صما»:
یکی از بندهای نظام نامه انتخابات هشتم این است که افراد منتخب در انتخابات و یا اعضای هیئت مدیره جدید سازمان های نظام مهندسی، باید پروانه اشتغال به کار خود را تسلیم مرجع صدور پروانه یعنی وزارت راه و شهرسازی کنند.
کم‌رونقی کاندیداهای انتخاباتی با ضبط پروانه اشتغال/ تبعات محرومیت هیئت مدیره‏ها از فعالیت حرفه‌ایدر همین رابطه عضو هیات رئیسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: شورای مرکزی نیز بنا به دستور وزیر راه و شهرسازی، این سیاست را درخصوص روسای استانی و افرادی که حقوق ثابت دریافت می کنند، اجرا می کند.

محمدرضا جواهری در گفت‌وگو با «صما» با بیان اینکه ابلاغیه وزارتخانه در بخشنامه 5 بهمن ماه سال گذشته، هیئت مدیرهها را تا پایان دوره از داشتن پروانه اشتغال منع نکرده بود، افزود: در شورای مرکزی نظر بر این بود که روسای نام مهندسی به دلیل حضور تمام وقت در سازمان، از دوره بعد از پروانه اشتغال خود استفاده نکنند.

هیئت مدیره از چه حقوق جدیدی برخوردار می‌شوند؟

وی با بیان اینکه روسا اگر از حق داشتن پروانه اشتغال محروم می شوند، درعوض از درآمد ثابتی برخوردارند و حقوقی برای آنها در نظر گرفته می شود که ضمن جبران آن، از تعارض منافع هم جلوگیری شود، ادامه داد: ولی اجرای این حکم درباره تمام اعضای هیئت مدیره، بستگی به این موضوع دارد که بعد از محروم شدن آنها از پروانه اشتغال، چه حقوق جدیدی را برای آنها ایجاد می کنند.

جواهری با بیان اینکه درصورت مشخص شدن این حقوق جدید می توان درباره این مصوبه اعلام نظر کرد گفت: اگر صرفا مبنا این باشد که فرد فعالیت حرفه‌ای خود را به طور کامل کنار بگذارد و فقط عضو هیئت مدیره‌ای باشد که به جز حق‌الجلسه، از حقوق خاصی هم برخوردار نباشد، به نظر می رسد که این امر موجب کم رونقی کاندیداهای هیئت مدیره می شود و درمجموع شاید تضعیف اعضای هیئت مدیره را به همراه داشته باشد.

کاهش حقوق قانونی، راهکاری بهتر از ضبط پروانه اشتغال

دبیر اجرایی اول شورای مرکزی نظام مهندسی با طرح این پرسش که چه اشکالی دارد اگر فردی عضو هیئت مدیره باشد و در عین حال فعالیت حرفه ای خود را نیز انجام دهد، گفت: طبق ضوابط و بخشنامه های موجود فرد باید فعالیت حرفه ای خود را انجام دهد که ضمن اطلاع داشتن از فرآیندهای کار، بتواند علم و دانش خود را نیز به طور مرتب به روزرسانی کند و ملزم به انجام این کار باشد.

وی تاکید کرد: البته از طرف دیگر می توانند حقوق قانونی هیئت مدیره ها را کاهش دهند. به طور مثال اعضا از بابت حضور در هیئت مدیره، مبلغی دریافت نکنند و به صورت افتخاری در جلسات حاضر شوند.

جواهری این موضوع را با حرفه پزشکی مقایسه کرد و گفت: ضبط پروانه اشتغال هیئت مدیره مانند آن است که یک پزشک که عضو هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی است، دیگر امکان جراحی نداشته باشد و طبیعی است که دیگر او رغبتی برای ورود به هیئت مدیره نداشته باشد.

مهندسان فعالیت حرفه ای را به کاندید شدن ترجیح می دهند

وی با تاکید بر اینکه درصورت محروم شدن هیئت مدیره از فعالیت در حرفه مهندسی، از علم روز عقب می مانند، تصریح کرد: این در حالی است که مهندسان افراد شاخص و توانمند را به عنوان عضو هیئت مدیره انتخاب می کنند و اگر همین افراد را از فعالیت علمی و حرفه ای خود محروم کنیم، عملا می تواند تبعات دیگری را برای جامعه مهندسی به وجود بیاورد و در استان ها بخشی از خدمت رسانی به مردم را در آینده دچار تزلزل کند.

این مسئول با بیان اینکه با چنین شرطی شاید دیگر بسیاری از مهندسان کاندیدای انتخابات دوره هشتم نشوند و فعالیت حرفه ای خود را به این امر ترجیح دهند، گفت: بر این اساس به غیر از رییس سازمان، که دارای حقوق ثابت است و به طور تمام وقت باید در سازمان مستقر باشد و به لحاظ ممنوعیت از انجام کار حرفه ای، هیئت مدیره باید برای وی درآمد مکفی درنظر بگیرند، این اقدام شاید برای اعضای هیئت مدیره اقدام مناسبی نباشد.

اعتراضات درخصوص عدم تعارض منافع

جواهری در ادامه سخنان خود به بحث عدم ثبت‌نام کارمندان 14 دستگاه مشخص شده از سوی وزارت راه جهت جلوگیری از تعارض منافع اشاره کرد و گفت: بحث تعارض منافع با شیوه ای که وزارتخانه در پیش گرفته، در برخی از ادارات و مجموعه ها اقدام بسیار خوب و اثرگذاری است، منتهی اعتراضاتی توسط برخی از مهندسان که کارمندان ادارات یا شرکت های وابسته به بعضی از مجموعه های وزارت راه مطرح می شود؛ از این جهت که اثرگذاری مستقیمی روی هیئت مدیره نداشته اند که حضور آنها در این ساختار بتواند تعارض منافع ایجاد کند.

وی افزود: به این معنا که آنها به طور مستقیم منافعی ندارند که تعارض منافع در پی داشته باشد و بهتر بود روی مجموعه هایی که به طور مستقیم می توانند اعمال نظر کنند، حساسیت بیشتری گذاشته می شد.

افزایش تخلفات و حاشیه ها با برگزاری چندروزه انتخابات

وی در عین حال با انتقاد از برگزاری انتخابات هشتم هیئت مدیره در طول بازه زمانی مشخص، گفت: مشخص شدن بازه زمانی برای انتخابات می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. البته شاید احساس شود که از این طریق مشارکت افزایش پیدا می کند، اما حاشیه های برگزاری انتخابات زیاد می شود، اما برگزاری انتخابات در یک روز، حاشیه های آن را کاهش می دهد و برگزاری آن در چند روز می تواند حاشیه های اضافی را ایجاد کند.

جواهری همچنین اضافه کرد: معمولا تجربه نشان داده که وقتی انتخابات در یک روز برگزار می شود، شور و هیجان و نشاط بیشتری برای برگزاری انتخابات وجود دارد و تخلفات هم کمتر است. اما اگر در چند روز این کار انجام شود، احتمال تبلیغات غیرقانونی وجود دارد و آن هم می تواند مشکلات دیگری را برای دستگاه های اجرایی و داوطلبان ایجاد کند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


r_sar مطالب مرتبط r_sar
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
0
0
هدف اصلی از این نظامنامه جدید انتخابات، این هست که شور انتخاباتی و وزن حرفه ای و تخصصی منتخبین هیات مدیره نظام مهندسی رو به صفر برسانند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar