۰۹:۱۵ - ۱۷ تير ۱۳۹۷ - 08 July 2018
کد خبر: ۵۰۰۷۴
«صما» گزارش می‌دهد:
سیاست دولت روحانی در بخش مسکن، عمدتا بر افزایش قدرت مالی متقاضیان خرید از طریق ارائه تسهیلات مسکن استوار بوده است. اگرچه این وام‎ها به نوبه خود تاثیرات مثبتی در بازار مسکن به همراه داشته است، اما این اثرگذاری فراگیر نبوده و به دلیل بالا بودن مبالغ اقساط و نیز شرایط دشوار سپرده‌گذاری، تمامی اقشار و دهک‌های جامعه نتوانسته‌اند از این تسهیلات برای تامین مسکن موردنیاز خود استفاده کنند.
نامعادله‌ گرانی مسکن و تسهیلات بانکی/ سایه مافیای بانکی و پولی بر اقتصادکشورشرط سپرده‌گذاری یک‌ساله در بانک‌ برای دریافت تسهیلات، یکی از موضوعاتی است که محدودیت‌هایی را برای متقاضیان دریافت وام ایجاد کرده است. از این بابت که افراد یا پول سپرده‌گذاری را ندارند و یا امکان بلوکه کردن سرمایه‎های خود را در بانک ندارند. با این حال، هنوز هستند کسانی که به امید خانه‌دار شدن، اقدام به این کار کرده‌اند و منتظرند تا با فرارسیدن موعد مقرر، نسبت به دریافت این تسهیلات اقدام کنند و وارد بازار خرید مسکن شوند.

البته میزان اثرگذاری این تسهیلات آن هم در شرایطی که اخیرا با افزایش قیمت مسکن و همچنین عبارتی تحت عنوان کاهش ارزش پول ملی به دلیل رشد نرخ ارز مواجه بوده‌ایم، موضوعی است که جای بحث دارد. درواقع با توجه به اینکه در سال جاری شرایط بازار مسکن نسبت به سال گذشته تفاوت کرده، طبیعی است که دریافت‎کنندگان این وام‎ها با چالش‎های جدیدی در این مسیر روبه‌رو شوند و معادله‌ای که آنها در ذهن خود برای خرید مسکن موردنظر ترسیم کرده بودند، به هم بخورد.

ضرر دوبله برای متقاضیان دریافت وام مسکن

در همین رابطه رییس کمیسیون حقوقی انجمن انبوه‌سازان استان تهران درخصوص سرنوشت تسهیلات بانکی با توجه به رشد قیمت مسکن گفت: افرادی که به مدت یکسال پول خود را در بانک سپرده‌گذاری کرده‌اند، اگر سال گذشته می‌خواستند مسکن موردنظر خود را بخرند، در حال حاضر دیگر نمی‌توانند آن مسکن را بخرند.

محمدعلی ربانی در گفت‌وگو با «صما» افزود: درواقع اگر این افراد به جای سپرده‌گذاری در بانک، اقدام به خرید مسکن می‌کردند، برای آنها مقرون به صرفه‌تر بود. حال با این سپرده‌گذاری فرد مجبور است که واحد ارزان‌تری را بخرد و درواقع او ضرر دوبله کرده است. یعنی از یک طرف پول او در گروی بانک است و از طرف دیگر باید مسکن را گران‌تر بخرد و درنهایت باید سود تسهیلاتی را هم که می‌گیرد، پرداخت کند. بنابراین ضرر بزرگی به او تحمیل می‌شود.

وی با بیان اینکه در این زمینه بیشترین فشار به اقشار ضعیف و کم‌درآمد جامعه وارد می‌شود، ادامه داد: وقتی قیمت مسکن بالا می‌رود، دیگر این وام‌ها جوابگوی خرید مسکن نیست. چون تا قبل از رشد قیمت‎ها اگر این وام یک‌چهارم قیمت خانه را شامل می‌شد، ولی در حال حاضر حتی این میزان را هم شامل نمی‌شود. با این حال شاید فرد از امتیاز این سپرده‌گذاری استفاده کند و باز وارد بخش مسکن شود.

دولت به جای تسهیلات، مسکن عرضه کند

دبیر انجمن انبوه‌سازان استان قم همچنین در پاسخ به اینکه این شیوه پرداخت تسهیلات مسکن چقدر در افزایش قدرت خرید مردم موثر است، گفت: این تسهیلات تا حدودی برای اقشار ضعیف و متوسط جهت خرید مسکن جوابگو بود. به این علت که می‌توانستند یک‌چهارم و در برخی مناطق مثل جنوب تهران که خانه ارزان‌تر است، حتی یک‌سوم هزینه خرید مسکن را از طریق تسهیلات بانکی تامین کنند.

وی افزود: از طرفی اوراق تسهیلات که اکنون در بازار می‌فروشند، تقریبا ارزان‌ترین اوراقی است که در چند سال گذشته وجود داشته و قیمت آن به‌قدری پایین آمده که تعجب‌برانگیز است.

ربانی با بیان اینکه در صورت تداوم افزایش قیمت‌ها دیگر این سیستم تسهیلاتی جوابگو نخواهد بود، گفت: چون فاصله بسیار زیاد می‌شود و مردم چندان از این وام‎ها استقبال نمی‌کنند. بنابراین دولت باید وارد تولید و عرضه مسکن در سطوح انبوه شود.

این انبوه‌ساز با اشاره به ظرفیت بالای بافت‌های فرسوده در کشور گفت: دولت اگر بافت فرسوده را بتواند زنده و جاندار کند، تعداد زیادی مسکن وارد بازار و بخش عرضه می‌شود. وظیفه دولت این است که در بخش بافت فرسوده وارد شود و حتی نرخ تسهیلات 8 درصدی را پایین‌ بیاورد و به زیر 4 درصد برساند تا احیای این بافت‎های سریعتر انجام گیرد. چرا که با توجه به بافت متراکم بافت‌های فرسوده، اگر حادثه غیرمترقبه‌ای در این مناطق رخ داد، فاجعه انسانی ناشی از آن وحشتناک خواهد بود. اما متاسفانه هیچ نهادی به‌طورجدی در بخش بافت فرسوده کار نکرده و پاسخگوی این مسائل نیست.

سایه مافیای بانکی و پولی بر اقتصاد کشور

ربانی در ادامه با انتقاد از عملکرد سیستم بانکی در کشور بیان کرد: مشکل بزرگی که ما هنوز درگیر آن هستیم، مسئله سپرده‌گذاری نه تنها در بخش مسکن، بلکه به‌طورکلی در بانک‌ها است. بانک‌ها بزرگترین فاجعه را برای مملکت ایجاد کرده‌اند و در دو دهه اخیر یک مافیای بانکی و پولی بر این کشور سایه انداخته است و ما به‌طور مرتب اخباری از اختلاس‌ و کلاهبرداری‌ بانک‌ها را می‌بینیم و امروز صحبت از بردن 10 هزار میلیارد تومان از دارایی‎های مردم در سیستم بانکی است.

به گفته دبیر انجمن انبوه‌سازان استان قم، تا وقتی مسئله مافیای پولی و بانکی در کشور حل نشود، این انتظار که سیاست‌های ما بتواند در بازار ارز و طلا موفقیت‌آمیز باشد، برآورده نمی‌شود.

وی تنها راهکار این مسئله را کاهش نرخ سود سپرده‌گذاری بانکی دانست و افزود: نرخ سود سپرده‌گذاری باید به حداقل برسد تا مردم تشویق به سپرده‌گذاری نشوند. مردم باید تشویق شوند که سرمایه خود را در بخش تولید و صنعت به کار بگیرند و اگر این اتفاق نیفتد، با تداوم اتفاقات مشابه اخیر در بازار سکه و ارز در کشور مواجه خواهیم بود.

این کارشناس مسکن با اعتقاد به اینکه اکنون خود سیستم بانکی و بانک‌ها هستند که در بازار سکه و ارز وارد شده‌اند، گفت: امروزه بانک‌ها از حالت ارائه خدمات به مردم خارج شده‌اند و بنگاهداری می‌کنند. این بنگاهداری باعث می‌شود که بانک‌ها وارد بازارهایی مثل سکه و ارز ‌شوند و به دنبال کسب سود باشند. بنابراین تغییر سیستم بانکی الزامی است و بانک مرکزی باید به خودش بیاید و اتفاقی را که در دو دهه اخیر افتاده، اصلاح کند.

به گفته ربانی، بانک مرکزی باید یک جراحی و شیمی‌درمانی بسیار بزرگ و وسیعی را در سیستم مالی کشور انجام دهد.

اثرگذاری ضعیف تسهیلات مسکن در‌پی بحران اقتصادی

در همین حال عضو هیئت‌مدیره انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی درخصوص تاثیرات افزایش تسهیلات مسکن بر رشد قدرت خرید مردم گفت: شکی نیست که تسهیلات مسکن کمک بسیار خوبی در جهت رونق بخشیدن به بازار معاملات مسکن است.

غلامعلی ثنایی در گفت‌وگو با «صما» ادامه داد: با این حال این وضعیت نابسامانی که بر اقتصاد کشور حاکم شده و نیز تغییرات نرخ ارز، طلا، اتومبیل و... خریداران مسکن را در یک حالت تردید و شوک قرار داده است. از طرفی هم قدرت خرید متقاضیان مسکن در طول سه‌ چهار سال اخیر به‌قدری کاهش پیدا کرده که یک حالت سکون و رکود به آنها داده و امکان خرید مسکن را از آنها گرفته است.

وی افزود: هرچند دولت در حد توان خود مبالغی را برای تسهیلات خرید مسکن، تصویب کرده، اما آنچه مسلم است، متاسفانه پرداخت اقساط این وام‌ها از عهده متقاضیان برنمی‌آید و از طرفی خود این وام‌ها نمی‌تواند پاسخگوی هزینه مسکن باشد.

این انبوه‌ساز با اشاره به تبعات سپرده‌گذاری یک‌ساله برای دریافت وام مسکن گفت: شرط سپرده‌گذاری یک‌ساله یکی دیگر از دلایلی است که خریدار نمی‌تواند برای ورود به بازار مسکن قدم پیش بگذارد. به لحاظ اینکه اگر داشته اولیه خود را در بانک سپرده‌گذاری کند و تا سال بعد منتظر بماند که نوبت وام وی برسد، علاوه بر اینکه پول او در بانک راکد می‌ماند، در عین حال قیمت آن واحد مسکونی که برای خرید مدنظر دارد، باز افزایش پیدا می‌کند.

ثنایی با ابراز تاسف از اینکه تغییرات قیمت در کشور لحظه به لحظه شده است، این وضعیت همه را در یک حالت سردرگمی قرار داده است. بنابراین تسهیلات مسکن هم مثل یک دارویی است که هرچند به جامعه تزریق شده، اما به دلیل اینکه بخش‌های دیگر دچار بحران شده است، نتوانسته اثرگذاری کافی را داشته باشد.

وی تاکید کرد: در این راستا برای اثرگذاری تسهیلات مسکن، در درجه اول دولتمردان باید اقداماتی انجام دهند که به آرام شدن فضای اقتصادی کشور بینجامد.

بلاتکلیفی سازندگان و ناتوانی مالی متقاضیان

ثنایی همچنین با اشاره به بلاتکلیفی سازندگان و تولیدکنندگان مسکن در فروش واحدهای مسکونی ساخته شده گفت: اکنون که سازندگان می‌خواهند این واحدها را به بازار عرضه کنند، نمی‌دانند باید چه قیمتی برای آنها مشخص کنند. چرا که نوسانات قیمت در بازارهای مختلف، بر نرخ مصالح ساختمانی هم اثر گذاشته و به‌طور نمونه آهن‌آلات ظرف دوسه ماه اخیر حتی تا 70 درصد افزایش قیمت داشته است. این مسائل باعث می‌شود که سازنده و یا تولیدکننده مسکن در عرضه مسکن خود برای فروش دچار تردید شود که آیا با این قیمت که می‌فروشد، می‌تواند باز به همین مبلغ جانشین کند یا نه. این مسئله باعث سردرگمی و گیجی در بین تولیدکنندگان مسکن و سازندگان شده است.

به گفته وی، وقتی یک حالت بحران و شوک در بخشی از اقتصاد کشور ایجاد می‌شود، طبیعی است که بقیه قسمت‌های اقتصاد هم دچار شوک می‌شوند و این بحران‎ها بر تمامی بخش‎ها اثرگذار است. بر این اساس، تغییرات شدید نرخ طلا و سایر نهاده‌ها و حتی اتومبیل همه اثرگذاری خود را بر سایر بازارها و در درجه اول بر مسکن دارد.

ثنایی در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین اصل ارائه تسهیلات ضمن اینکه اقدام خوبی است، اما اولا همه بانک‌ها در پرداخت این تسهیلات همکاری نمی‌کنند و صرفا بانک ملی و بانک مسکن اعلام همکاری کرده‌اند. دوم اینکه اکنون متقاضیان نمی‌توانند با اتکا به این تسهیلات مسکن بخرند. از آن طرف عرضه‌کنندگان در حالت بحران عرضه و فروش قرار دارند که اگر واحدهای ساخته شده خود را بفروشند چگونه می‌توانند آن را جایگزین کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar