۱۰:۰۰ - ۱۷ تير ۱۳۹۷ - 08 July 2018
کد خبر: ۵۰۰۷۵
معاون وزیر راه‌و شهرسازی در گفت‌وگو با«صما» خبرداد:
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در حال حاضر سازمان ثبت و وزارت اقتصاد و دارایی به‌ سرعت به دنبال آماده‌سازی زیر ساخت اجرایی اخذ آمار املاک مازاد نهادها هستند گفت: وزارت اقتصاد و دارایی که متولی اموال دولت است. به جد دنبال نهادینه کردن این طرح در سراسر کشور بوده و از هیچ تلاشی در این عرصه فروگذار نیست.

فهرست املاک مازاد نهادها تا پایان تابستان کامل می‌شود/ انتخاب کارگزار طرح تبدیل زمین‌های بلااستفاده به مسکنبه گزارش «صما» هوشنگ عشایری بابیان مطلب فوق در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار«صما» گفت: برای اجرای این طرح کارگزار نیز اخذشده و بدون تردید پایان شهریورماه سال جاری خروجی صحیحی از میزان دارایی املاک مازاد نهادها به دست خواهیم آورد.

وی بابیان اینکه قانون‌گذار تمام نهادها و سازمان‌ها را الزام به ارائه زمین‌های خود به وزارت راه شهرسازی کرده است گفت: این گزینه در ماده 6 قانون عرضه و تولید مسکن به‌وضوح ارائه‌شده است.

عشایری گفت: بر اساس این ماده وزارت مسکن و شهرسازی موظف است نسبت به مطالعه و مکان‌یابی جهت تأمین اراضی موردنیاز در قالب انواع طرح‌های توسعه شهری به‌صورت متصل (با اولویت توسعه درونی)، منفصل (ایجاد مجتمعات، شهرک‌ها و شهرهای جدید) و همچنین توسعه سکونتگاه‌های موجود در پهنه سرزمین با رعایت ضوابط و مقررات شهرسازی اقدام کند.

وی همچنین در خصوص این قانون متذکر شد: در این راستا کلیه وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی و شرکت‌های دولتی که 100 درصد ‌سرمایه و سهام آن‌ها متعلق به دولت است مکلف‌اند نسبت به واگذاری رایگان اراضی در اختیار خود که در چهارچوب مکان‌یابی‌های موضوع این قانون واقع شوند.

عشایری بابیان اینکه رییس‌جمهور دستور ارائه املاک مازاد نهادها را در یک نشست به‌تمامی وزرا ابلاغ کرده است. عنوان کرد: امر مؤکد رییس‌جمهور مبین این مطلب است که هیچ‌یک از نهادها نمی‌توانند در برابر این دستور قد علم کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: بخش اعظمی از املاک مازاد دستگاه‌ها همان زمین‌هایی هستند که زمانی تحت تسلط وزارت راه و شهرسازی بوده و برای انجام فعالیت‌هایی به این نهادها داده‌شده است؛ و هیچ اقدامی در خصوص بهره‌برداری صحیح آن انجام نگرفته است.

وی در خصوص شبه به وجود آمده در خصوص زمین‌های بایر در بافت‌های گران شهرها گفت: در ابتدای امر باید گفت همه جای ایران تهران نبوده و این موضوع یک طرح ملی است و باید در تمامی شهرها اجرایی شود. اگرچه بخشی از اراضی دولت در بخش‌های میانی شهرها قرارداد اما میزان این اراضی در مناطق غیررسمی و غیر تاریخی نیز قابل‌توجه است.

عشايري گفت: به منظور سرعت بيشتر اجراي برنامه، دولت تمامي اراضي واقع در بافت را در اختيار بازآفريني شهري قرار مي دهد. بر اساس مکاتبه معاون اول رئيس جمهوري با وزيران کابينه دولت، بايد اراضي در اختيار دستگاه ها به برنامه بازآفريني شهري اختصاص يابد. اين کار از تهران شروع شده و به سراسر استانداران کشور ابلاغ شده است در حال حاضر از سوي وزارت نيرو و آموزش و پرورش زمين هايي براي ساخت به وزارت راه و شهرسازي واگذار شده است. اگر وزارتخانه اي در برابر اين مصوبه مقاومت کند طبق ماده 6 قانون عرضه و توليد مسکن، سازمان ثبت اسناد املاک کشور با کسب اطلاع از وزارت اقتصاد، املاک اين وزارتخانه ها را به وزارت راه و شهرسازي انتقال مي دهد.

به گفته معاون وزير راه و شهرسازي، مطابق آيين نامه مستندسازي ماده 69 در جاهايي که اراضي دولتي در اختيار دستگاه هاي دولتي است و سند هم ندارد، کميسيوني با حضور معاونت حقوقي رياست جمهوري تشکيل مي شود که پس از بررسي هاي لازم به سازمان اسناد و املاک ابلاغ مي کند زمين به نام وزارت راه و شهرسازي شود.

انتهای پیام /

کد خبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar